Sante – Šampon gloss family (bio pomeranč a bio kokos)

Sante – Šampon gloss family (bio pomeranč a bio kokos)

Dnes odpoledne jsme byli fotit pár dokumentačních obrázků v Milíčově domě v Praze na Žižkově. Budova byla slavnostně otevřena v roce 1933, kdy se Přemyslu Pitterovi (kazatel, spisovatel, publicista, radikální pacifista, sociální pracovník; doporučuji pročíst odkaz na Wikipedii) podařilo úspěšně sehnat peníze na koupi pozemku a vybudování domu, který měl sloužil pro mimoškolní práci s dětmi. Dnes v Milíčově domě funguje školka. Co mě u dnešní návštěvy nejvíc překvapilo? Asi duch tehdejší doby, který navzdory zubu času a fantasticky zrekonstruovanému interiéru ve stěnách pořád sídlí. A je cítit na každém kroku. Znáte ten pocit, kdy někam přijdete a cítíte se tam strašně dobře a klidně? Jako kdyby to místo bylo úplně vytržené z kontextu okolního ruchu velkoměsta? A ano, prohlašuju cosi podobného i přesto, že to kolem mě díky dětičkám bzučelo jak v úle :-) Navíc mě dostala samotná Pitterova pracovna. Bylo zvláštní stát u psacího stolu člověka, díky kterému budova vůbec existuje. A zaboha jsem se nemohla zbavit dojmu, že se Dr. Pitter jen vzdálil, aby vyřídil pochůzky ve městě a my se mu potajmu vloupali do kanceláře. A že se nejspíš každou chvíli otevřou dveře a on se podiví, co tu proboha děláme. Stalo se vám tohle někdy? Pocit, jako kdyby duch člověka na nějakém místě zůstal a zabydlel se tam nastálo?

A jen tak mezi řečí… Taky mě dnes napadlo, že kdyby takhle pěkně a domácky vypadala školka, kde jsem trávila pár svých dětských let, asi bych při každodenním docházení s hysterickou sirénou nevisela mamce kolem krku a nechala si snáze vysvětlit, že tu nemusím být navždy, ale třeba jen do tří odpoledne :-D

Na Žižkově jsme dnes ale nebyli jen kvůli pořizování fotek. Někteří z nás si navíc užívali extra péče u své dvorní kadeřnice (takže vypadám zas jak člověk, juchůůů!). Po čtvrt roce mám vlásky po keratinu zas rovné jak hřebíky a díky šikovným ručkám Páti i suprově sestříhané. Tentokrát jsem zatoužila po delším mikádu než obvykle, od čehož jsem chtěla původně upustit a háro zkrátit – vlasy češu celou zimu po hrstech a děsím se dne, kdy mi na temeni prosvitne vypadané cédéčko. Ale prý těch pár centimentrů navíc už kštici nezruinuje. Proto po delší době vlastním sestřih AŽ po ramena. A poněvadž tohle je geniální oslí můstek a byla by škoda jej nevyužít, rovnou navážu s recenzí na vlasovou kosmetiku. Cha!

Ukážu vám šampon, který jsem pořizovala cca před měsícem a půl. Jsou věci mezi nebem a zemí, u kterých nepovažuju za nutné vypotřebovat celou láhev, abych dokázala zhodnotit, co jsou zač. A šampon Sante s bio pomerančem a bio kokosem mezi ně rozhodně patří!

Sante – Šampon gloss family (bio pomeranč a bio kokos)Sante – Šampon gloss family (bio pomeranč a bio kokos)Sante – Šampon gloss family (bio pomeranč a bio kokos)Sante – Šampon gloss family (bio pomeranč a bio kokos)

Co mě k nákupu nalákalo? Vlastně obal. Resp. jeho velikost. A pumpička. A pak taky kombinace vůní. Jakože kokos a pomeranč v zimě? To znělo mým uškám tuze lákavě! Jako kdybyste zavřeli do flašky instantní léto a vůni dovolené u moře. Šampon voní nádherně ovocně a zároveň sladce. Stopro bych v tom hádala pomerančovou zmrzlinu a možná mango. Nebo vanilku. Kokos moc ne. Výsledek je ale hrozně návykový a jestli jste si doteď nemyli hlavu šamponem dvakrát, možná u tohoto kousku začnete. Už jen kvůli vůni! :-)

Balení je děsně praktické a jak jsem zmiňovala u kondicionéru Surya Brasil – asi budu veškerou kosmetiku na mytí vlasů přelévat do pumpičkových obalů. Protože kdo jednou zkusí, nechce jinak. Navíc pumpička jde i „zamykat“ – tedy stačí otočit na stranu a nezmáčknete ji, ani kdybyste po ní skákali. Ačkoli… Za předpokladu, že vážíte metrák a víc… Navíc s rozběhem… Eh. Necháme tuhle polemiku na jindy.

Otázka, která je pro většinu z nás u šamponů poměrně důležitá – pění? Protože říkejte si co chcete o potenciálním vysušování a přehnaném odmašťování vlasové pokožky a že pěna není nutná a jde spíš o psychologický efekt a blablabla… Pro mě je zkrátka bublinkování šamponu věc, která mi zpříjemňuje jeho používání a díky čemuž mám dojem, že jsem vlasy umyla pořádně. Šampon používám vždycky dvakrát. Poprvé používám množství tak na čajovou lžičku, podruhé už jen polovinu. V prvním případě šampon pění spíš míň, podruhé vytvoříte na hlavě tolik pěny, že nebudete vědět, co s ní.

Když jsem na umyté vlasy zkusmo nepoužila kondicionér, šly o facku hůř rozčesat, ale nebylo to nic hrozného. Žádný zakudlaný dred se nekonal. S hrůzou třeba vzpomínám na tuhý šampon od Savion Manufaktur, u kterého by mi následně nepomohlo ani namočit hlavu do kýblu z kondicionérem. Tohle není ten případ. Naštěstí. Sante šampon je hodně jemný. A šetrný. Netahá dolů barvu, nevysušuje vlasy a ani na nich nevytváří onen „vrzací“ dojem, jako když umyjete kůži mýdlem. Kdybych jej měla přirovnat k čemukoli, co jsem zatím vyzkoušela, asi by mě jako první napadly šampony od 100% Pure. Až na to, že ty jsou snad 2x dražší při menším objemu balení. Pak by se ještě nabízelo srovnání s Urtekram. Tam je účinek vlastně totožný jako u Sante. Jen vůně jsou takové mdlejší (ale ne špatné!) a čistě pro mé nakupovcí oko ve srovnání se Sante méně lákavé. Jsem jen člověk a odolávat variantám jako goji & meloun, ananas & citron, kokos & vanilka nebo máta & limetka? To se dost dobře nedá, jak jistě uznáte. A už teď je mám na nákupním seznamu pro příště!

Příjemně mě také překvapilo, že se vyrábí hned několik velikostí šamponu pomeranč & kokos. Jednak můžete sáhnout po 200 ml (141 Kč), nebo po 500 ml jako já (249 Kč) a dokonce se dělá i 950 ml (426 Kč).14 komentářů on Sante – Šampon gloss family (bio pomeranč a bio kokos)

 1. Veronika
  6.3.2017 at 23:55 (3 měsíci ago)

  Milá Bebe, to je tedy objev! Navíc srovnání se šampony 100% Pure… to musím vyzkoušet, hned jak dopotřebuji šampon a kondicionér od Meraki (dánská přírodní kosmetika, kterou teď prozkoumávám já;)). A jak píšeš, jsme jen lidi anebo já bych to ještě upravila na ‚slabé‘ milovnice přírodní kosmetiky, jak bychom mohly odolat třeba právě kombinaci goji & meloun?! :D Měj se krásně, Veronika. :)

  Odpovědět
  • Bebe
   7.3.2017 at 12:42 (3 měsíci ago)

   Veru, mě to srovnání se 100% Pure napadlo hned od prvního použití. Navíc mi vůně docela připomíná kondicionér yuzu & pomelo. Jen ta cena je diametrálně odlišná. Bezmála litrovka Sante vs 236 ml 100% Pure… :-) Jako jo, to složení je prostě jiné a cena tomu nejspíš odpovídá. Ale vůně a účinky se podle mě zas tak neliší.

   Ano ano, těžko se odolává :-D ale ospravedlňuju si to tím, že někdo přece musí být ten statečný a zkoušet pořád nové věci, aby měli ostatní snadnější život a nemuseli další testování už podstupovat :-D Takže vlastně fakt, že kosmetice nemůžeme odolat, je pro dobro lidstva! :-D

   Bebe

   Odpovědět
 2. Pavla Kopuletá
  7.3.2017 at 9:11 (3 měsíci ago)

  Tak tento šampon mne hodně zaujal. Docela netradiční kombinace pomeranče a kokosu. A s pěnou to mám u šamponu stejně, potřebuji si udělat na hlavě pořádnou bílou čepici, abych měla pocit, že si hlavu skutečně něčím myji :-)

  Odpovědět
  • Bebe
   7.3.2017 at 12:37 (3 měsíci ago)

   Přesně, Pavli. Já třeba chápu, že dobře umýt vlasy může klidně věc, která absolutně nepění. Ale mě by chyběl ten pocit, že mydlinky = čistota. Třeba u sprchových gelů to mám ale jinak. Tam mi naopak vůbec neva, když to nepění a dělá třeba jen jemnou mléčnou emulzi. Ale u šamponů mám raději pěnovou čepku :-D
   Bebe

   Odpovědět
 3. Lenka
  7.3.2017 at 12:21 (3 měsíci ago)

  Takže jestli to správně chápu, tak šampón obstál! :) Já zatím zkoušela samé pochybné hochy od tuhých, až po čisté bahno z Rhassoulu :D Holt když člověk potřebuje něco na ekzematickou pokožku, tak se neštítí ničeho. Takže díky za tip, třeba bych jednou měla fajn šampón.

  Odpovědět
  • Bebe
   7.3.2017 at 12:35 (3 měsíci ago)

   Obstál na jedničku! :-)
   Na rhassoul bahno jsem ještě nedospěla. Nemůžu se odhodlat po zkušenosti s vlasovou maskou ze zelného jílu, po kterém jsem vypadala, jako když mě někdo majzne po lebce pytlem cementu :-D i po umytí… Strašné roští místo vlasů :-D
   S ekzematickou kůží zkušenosti nemám (klep klep na dřevo), ale naprosto chápu, že kdyby na to pomáhal třeba i extrakt z kočičích chlupů, tak si ho člověk obstará. Tady jde odpor k čemukoli stranou :-)
   Bebe

   Odpovědět
  • L.
   29.3.2017 at 1:36 (2 měsíci ago)

   Tenhle šampon jsem měla cca 3/4 roku s tím, že jsem ho používala každý druhý den primárně já (jenže zároveň sdílím domácnost s pěti dalšími chlapy a ano, berou mi mé kondicionéry!). Teď mám jeho olivového bráchu (naštěstí po olivách cítit není, jen tak sladce).

   Pro ekzematickou kůži bych ho celkem doporučila (primárně jako udržovací šampon). Momentálně na hlavě teda něco svědivého, čeho se zbavit už od prosince nemohu, mám. Ale ozve se to až ten druhý den a taky vím, že prostě stresuji a vyrobila jsem si to sama v listopadu, kdy mi právě pomeranč došel a já na měsíc odcestovala pryč s naprosto nevhodnou nouzovkou. A lituju.

   Nicméně jo, ten Santé šampon něco málo s ekzémem dělá. Trpěla jsem na záněty ucha – dva roky jsem byla na ORL prakticky každý týden, chytla jsem fakt úplně všechno, tři druhy kapek naráz byla klasika. Mohl za to právě nějaký ten ekzémek ve vnitřku ucha, kdy se mi sloupával i bubínek a katastrofa prostě. Samozřejmě to loupání, respektive vysušování kůže a narušování, podporujovala i moje Shauma, co jsem do té doby používala. (Nejsem schopna si ty vlasy umýt tak, aby se do uší voda nedostala. A tedy i šampon.)

   Takže mi nakonec moje ušní doporučila kapat si do ucha oleje (říkala olivový či kokos) a já ještě změnila šampon, bo jsem se začala zajímat o složení. Po přeléčení tím olejem jsem na ORL byla za poslední rok jen jednou a ano, bylo to v listopadu! :-D Šupinky se mi tedy pořád dělají, ale při normální hygieně se to dá zkrotit. Oproti minulému roku, kdy mi tahle kůže udělala i špunt a já prostě neslyšela, úplně senzační.

   Odpovědět
 4. Amaring
  9.3.2017 at 12:04 (3 měsíci ago)

  Milá Bebe, tvoje přirovnání k 100% Pure a Urtekramu mě zmátlo. Šampony 100% Pure miluji (až na cenu) a po umytí mi vlasy vržou :D což mám ráda, ale Urtekram (zkoušela jsem březový a levadulový) mi vlasy zamastil druhý den a byly zplihlé a nehezké. Hledám za 100% Pure kvalitní náhradu. Zatím uvažuji o Faith in Nature, Bioaroma nebo Helvetia Natura. O tomhle šamponu jsem četla u Lišky na blogu a přemýslím jestli to toho jít nebo ne. Nechci zažít to co s Urtekramem…

  Odpovědět
  • Bebe
   10.3.2017 at 11:04 (3 měsíci ago)

   Ahojky Amaring,
   máš pravdu – ceny jsou jedna z věcí, které na 100% Pure prostě milovat nejde… :-D Březový ani levandulový Urtekram jsem nezkoušela (u březového bylo tuším i napsáno, že je na mastné vlasy) – prošel mi rukama v celém balení jen růžový, kokosový a aloe vera a u těch jsem byla hoooodně spokojená. A co jsem se teď zpětně dívala, tak 100% Pure jsem vzpomínala už v kokosové recenzi :-) Levandulový si ale napíšu na seznam a kdyžtak bych ho někdy vyzkoušela. Ze zvědavosti :-)
   U kosmetiky na doporučení je podle mě důležitá jedna věc – mít podobný typ pleti nebo vlasů, jako člověk, který o tom píše. K Lištičce na blog jsem zabrousila a recenzi četla. Tedy jestli máš podobný typ vlasů jako Liška (normální), je šance, že i Sante by mohl pasovat ;-)
   Bebe

   Odpovědět
   • Amaring
    10.3.2017 at 17:30 (3 měsíci ago)

    Mno tak jo, už je na seznamu :D vlasy mám normální až mastnější, mám jich hodně a jsou dlouhé, takže je občas těžké najít něco co by nezamastilo kořínky a zároveň nevysušilo konečky.

    Děkuji moc za odpovědi i doporučení, Bebe :)

    Odpovědět
 5. Majda
  15.3.2017 at 9:25 (2 měsíci ago)

  Ahoj Bebe, šampon i se sprcháčem snad stejné vůně, jsem dopoužívala snad před půl rokem a litovala jsem, že jsem zakoupila nejmenší balení. 😊 ale bylo to na zkoušku, nicméně oba kousky obstály na výbornou! Obojí si pořídím určitě znovu.

  Odpovědět
  • Bebe
   16.3.2017 at 23:36 (2 měsíci ago)

   Ahojky Majdi, já jsem taky hrozně spokojená! Ale jak se znám, kdybych koupila mega balení, za chvilku by mě vůně přestala bavit, ať by byl výsledek mytí jakkoli dokonalý. Mě spíš baví výrobky střídat a objevovat. Ale nepopírám, že si v duchu na tajňačku spisuju virtuální nákupní seznam toho nejlepšího, co jsem kdy vyzkoušela – to jako kdybych někdy s blogem sekla :-D Abych věděla, po čem bez váhání sáhnout. Tenhle šampon by na seznamu stopro byl ;-)
   Bebe

   Odpovědět
 6. Lili
  26.3.2017 at 4:12 (2 měsíci ago)

  Tak takhle to má přesně být! Neodolatelná kombinace vůní, různě velká balení a alá 100% Pure? Shut up and take my money! :-D

  Odpovědět
  • Bebe
   28.3.2017 at 23:34 (2 měsíci ago)

   Ani nevíš, jak často si tu poslední větu říkám… :-D
   Bebe

   Odpovědět

Odpovědět