Jak se vyznat ve složení kosmetiky

Složení kosmetiky

Podle čeho si vybíráte kosmetiku? Dáváte přednost jen jedné značce? Jdete podle vůně, barvy, konzistence? Nebo patříte ke skupince lidí, co stojí u regálu, berou jednu lahvičku po druhé, aby ji zase dali zpět a snaží se vyznat v seznamu ingrediencí uvedených na obalech?

Ať už se při nákupu řídíte čímkoli, třeba se vám některý z následujících poznatků bude hodit. Berte prosím v potaz, že nejsem chemik a jde mi spíš o základní praktické tipy pro nakupování.

Na úvod – výrobce má ze zákona povinnost uvést na obalu veškeré ingredience, které při výrobě kosmetiky použil. Je to mimo jiné z toho důvodu, aby se snížilo riziko alergické reakce, pokud jste na některou ze složek alergičtí.
Pro názvosloví kosmetických ingrediencí existuje několik databází, podle kterých se pak jméno složky uvede. Přednostně se užívá názvosloví INCI (což je Mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad). Pokud ingredienci není možné pojmenovat podle INCI, přichází na řadu další databáze (Evropský lékopis, Evropský seznam existujících obchodovaných chemických látek, Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii, atd.).

To pro začátek stačí a jdeme přímo do praxe.

Když už se vyskytnete v obchodě a držíte v ruce kelímek/tubu s kosmetikou, byla by škoda se alespoň zběžně nepodívat, co si na sebe vlastně hodláte patlat. Všímejte si následujících věcí:

1. Ingredience ve složení jsou řazeny podle použitého množství. Čím je některá složka výš, tím jí výrobek obsahuje více. Proto na prvních místech v přírodní a bio kosmetice najdete nejčastěji ingredience jako aqua, glycerin, butyrospermum parkii (bambucké máslo), alcohol, atd. Pokud na předních příčkách složení uvidíte „paraffinum liquidum“ (tekutý parafín), nebo třeba „petrolatum“ (vazelína), je jasné, že výrobek obsahuje složky z ropy a s přírodou toho asi moc co do činění mít nebude. Leda tak obrázek na obalu a nějaké mini procento přírodní složky na konci seznamu.

Složení kosmetiky

2. Čím víc latinských názvů, tím líp. Velice zjednodušeně řečeno. Rostlinné složky se totiž označují latinsky. Jsou to třeba: Lavandula Angustifolia Oil (levandulový olej), Olea Europaea Fruit Oil (extra panenský olivový olej), Helianthus Annuus Seed Oil (slunečnicový olej) a mraky dalších. Většinou bývá za podobným názvem ještě hvězdička s vysvětlivkou, že se jedná buď o přírodní složku, nebo o složku ekologického zemědělství. Nebo tak něco.

Složení

3. Koncovka –icone, nebo –icon: deriváty silikonu. Syntetické silikonové oleje nebo silikonové emulgátory. Příklad: Dimethicone, Dimethicone Copolyol. Používají se často ve vlasové kosmetice, nebo v tělových krémech. Podrobný článek o silikonech najdete třeba na webu Dlouhé vlasy.

4. Jestli chcete mít jistotu, že kosmetika je přírodní, pátrejte po certifikátech. Ideálně na každém výrobku zvlášť, protože často ne všechna kosmetika od jednoho výrobce má stejný certifikát. Skvělý příklad je třeba Alverde, nebo L’Occitane. Ne všechny výrobky Alverde jsou veganské (značka Vegan). Mají ale označení NaTrue. U L’Occitane můžete najít  certifikát „Cosmetique BIO“, nebo EcoCért. Chce to pořádně se dívat. Určitě nešlápnete vedle třeba u Saloos. Nebo u Melvity. Tam jsou bio snad i webové stránky.

5. Vlastníte iPhone? Škoda ho nevyužít při nákupech kosmetiky. Doporučuji aplikaci „Ingredient Watch“. Jednoduše zadáte název ingredience do políčka vyhledávání a aplikace vám vyplivne info, jestli se jedná o bezpečnou, nebo škodlivou přísadu. Super je, že se nemusíte vypisovat s celým názvem, na kterém by si člověk kolikrát zlomil jazyk, ale stačí napsat jen pár začátečních písmen. Dostanete na výběr všechny složky, které začínají stejně. Prográmek seženete na App Store a je zdarma.

6. Najděte si název ingredience, kterou neznáte, na internetu. Na stránkách cosmeticsinfo.org si můžete vyhledat podrobné informace o každé složce zvlášť. A na ewg.org/skindeep vám ohodnotí na stupnici, jaká je podle nich (ne)bezpečnost jednotlivých ingrediencí.

To by byly ve stručnosti základní věci, kterých si všímat. Pokud máte další tipy, odkazy, nebo doplnění – sem s nimi! :-)

12 thoughts on “Jak se vyznat ve složení kosmetiky

 1. Ingredience jsou opravdu zapeklitá věc. Když jsem kdysi poprvé zjistla, že je v krémech apod. ropa, málem to se mnou šlehlo. Já se musím přiznat, tím, že používám výhradně přírodní kosmetiku a ověřené značky, tak jsem pěkně zlenivěla a vlastně na to ani nekoukám….

  1. Taky jsem to dřív tak moc neřešila. Asi stárnu :-)
   Doufám ale, že v kosmetice nenarazím na případy, co se mi stávají při nákupu jídla. Vezmu svůj oblíbený oplatek/perníček/čokoládu, obrátím v ruce, začtu se a… zjistím, že mi přeházeli ingredience! A rozhodně ne k lepšímu… třeba u čokolády… z prvního místa zmizne kakaové máslo a nahradí ho cukr. No tož jako kde to sme, to se nedělá toto :-)

   1. oni tyhle změny málokdy bývají k lepšímu :-(

    dovolila jsem si dát ve svém posledním článku odkaz na váš krásný blog, tak doufám, že nevadí. pokud by byly výhrady, link samozřejmě stáhnu.

    1. No právě. Já takhle přišla o moje milované Princezky a Romanci (oplatky). Teď se nedají vůbec jíst.
     PS: článek jsem četla a velice chválím. Je potřeba dostat informace o testování do povědomí co nejvíce lidí.
     A děkuju za odkaz. Vážím si toho, že se stránky líbí :-)

 2. Milá Bebe, nevěděla byste prosím, kde najdu kompletní seznam všech surovin používaných v kosmetice a jejich INCI označení? Zpravidla bývá jen výběr těch nejpoužívanějších. Děkuji!

  1. Reni, zkus kuknout na adresu Paula’s choice skincare, kde tenhle seznam je a dá se seřadit buď abecedně, nebo podle druhu té které ingredience. Snad se bude odkaz hodit :-)
   Krásný víkend!
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *