Nablus – olivové přírodní mýdlo s bahnem z Mrtvého moře

Nablus - olivové přírodní mýdlo s bahnem z Mrtvého mořeKdybyste mi donedávna ukázali mýdlo, nedůvěřivě se na vás podívám s komentářem, jestli jste náhodou nespadli z jahody naznak. Já a mýdlo. No jasně. To snad radši drátem do oka.

Ztracenou důvěru v tuhle tradiční mycí kostečku mi vrátila až Eliška z Mýdlárny u Tří lilií. A ještě ji stihla přiživit značka Nablus s jejich nabídkou olivových mýdel. V čem je vlastně Nablus unikátní a proč by neměl ujít vaší pozornosti?

Historie tohoto mýdla sahá až do palestinského města Nablus na západním břehu Jordánu. Výrobě mýdel se tu totiž věnují už od 10. století. Oproti minulosti to tu dnes s masovou výrobou ale není tak horké a mýdlařskému řemeslu se v Nablus věnuje jen pár rodinných firem.

Z čeho se Nablus mýdla vlastně vyrábějí? Z čistě přírodních rostlinných přísad.

V závislosti na tom, které mýdlo si z nabídky vyberete v něm můžete objevit třeba med, bylinky, esenciální oleje, mléko, sušené ovoce nebo dokonce bahno z Mrtvého moře. Použité suroviny pak ovlivňují, jestli budete vypadat o 20 let mladší, mít pleť jak miminko, nebo budete znát pupínky jen z doslechu. Já si vybrala mýdlo s obsahem zmiňovaného bahna z Mrtvého moře. Vzhledem k tomu, že bahenní mýdlo je prý vhodné hlavně pro mastnou pleť a pro léčbu akné, nebyla jsem si na začátku vůbec jistá, jestli jsem nehmátla úplně vedle. No argumentem, který mě k testu přesvědčil, byla informace, že se mýdlo dá používat i jako pleťová maska. Čučíte, co?

Co se čichových dojmů týče… Mýdlo mi voní podobně, jako bych si nabrala hrst hlíny a nastrouhla do něho kousek mýdla s jelenem. Příjemně zemitá vůně.

Jde se testovat…

První večer jsem si s mýdlem zalezla do vany a odrhla se jím od hlavy až k patě. Líbilo se mi, že při kontaktu s vodou a následně pokožkou vytváří takovou šedou a hustou krémovitou pěnu. Nečekala jsem na nic a pěnu si zrovna otírala o ksichtík. Tímhle způsobem jsem postupně nastřádala dostatečné množství „hmoty“ na to, abych si ji rozetřela po celém obličeji a stvořila maskovací vrstvu, kterou jsem nechala necelých 5 minut působit.

Trochu mi u toho tuhl úsměv. Při pohledu do zrcadla maska měnila barvu z šedé spíš na hnědou a začala trochu prosvítat. Vypadala jsem, jak kdybych vylezla z popelnice a týden se nemyla.

Po zaschnutí „hmoty“ jsem nabrala vodu do dlaní a několikrát ksichtík opláchla a pošmrdolila rukama, abych se mýdlové vrstvy zbavila. Měla jsem si na smývání pořídit tu mini houbičku. Vsadím se, že by to šlo líp.

Poslední opláchnutí vodou a osušení.

Hodím oko na svůj odraz a s vyvalenýma očima potichu zamrmlám, zkoumajíc u toho každý milimetr vypucovaného ksichtu: „Zrcadlo zrcadlo řekni mi, kdo je v zemi zdejší nejhezčí a nejkrásnější?“

Hned po prvním pokusu bych řekla, že mýdlo nějaké brutal účinky nemá. Jako že by mi vyrostl paroh uprostřed čela, zmenšila se nosní dírka nebo jsem rovnou vypadala jak svoje mladší kopie? Ne-e. ALE! Mýdlo-masku používám dvakrát týdně a tak nějak začínám číst o černých tečkách na čumáčku jako o sci-fi z minulého století. A to mám přitom suchý ksicht! Zajímalo by mě, jak by mýdlo fungovalo na mastné pokožce!

Jasně, že po takové masce pak musím hmátnout po něčem mastnějším, jinak bych se asi scvrkla. Ale přece jen mi je milejší muset namastit čistou pleť, než se pokoušet hydratovat i ten ťupkatý černý bordel, kterého jsem se normálně na nose nemohla zbavit… Takže tak.

Pokud byste usoudili, že vám mýdlo stojí za pokus, můžete si ho domů nastěhovat ve 100 g balení za 111 Kč. A ostatní, kteří ho už vyzkoušeli – přihoďte sem vaše zkušenosti!20 thoughts on “Nablus – olivové přírodní mýdlo s bahnem z Mrtvého moře

  1. Tak tak, Evelinko. Dvakrát za týden nechám chvilku působit kus mydla a voilá :-)
   Fakt by mě ale zajímal názor někoho, kdo má pleť smíšenou nebo mastnou. Jestli to taky tu špinu vytahuje :-)
   Bebe

   1. Tož to já nemůžu sloužit, bo mám pleť normální až suchou… Ale je fakt, že v létě se moje T-zóna hlásí o slovo :-)

   2. Jooo, T-zóna… věčný problém :-) u mě teda nejvíc nosík. Stejně sem si říkala, že je to zajímavé – člověk začíná na brutal drahých krémech a kombinaci všeho možného a skončí u těch nejjednodušších věcí. Olejů, mýdel a okurky na ksicht dneska u chystání oběda… :-D
    Bebe

  1. Mě to vážně helflo, Belle Hanele. Po přestěhování do Prahy jsem byla zoufalá – vyházelo se mi na obličeji tolika nečistot, že sem nevěděla co s tím. Poslední dobou je to ale fakt v pohodě. Nejspíš jsem konečně objevila něco, co mi na čištění funguje :-)
   Bebe

  2. Jo a ještě s tím vysušováním! Já už mám takový tik, že se prostě něčím natřít musím. Ve srovnání s obyčejným mýdlem z drogerky je tohle ale nebe a dudy. Nablus tak moc nevysušuje. Lehké pnutí občas jo. Ale že bych se svlékla z kůže hned po koupeli, to naštěstí ne e :-)
   Bebe

 1. Stejně jako Evelin říkám, že do toho jdu. Černé tečky (také hlavně na nose) jsou mým velkým nepřítelem a tohle mýdlo by mohlo pomoct. Mám pleť normální, občas mastnější. Díky moc za tenhle článek..:)

  1. Tak to jsem moc zvědavá Dominico, jak na tebe mýdlo bude působit! Z toho černého čumáčku jsem vždycky rostla…. grrrr…. navíc jako roznípat to moc nejde – bych chodila pořád s červeným nosem jak klaun :-)
   Bebe

 2. Připojuju se do klubu bojovníků proti černým tečkám a na mýdlo se určitě podívám, protože tuhý mýdla, to je moje (podle mě sprchové gely nemyjou, jen voňej) :-)

  1. Kdybych to nevyzkoušela, tak tomu nevěřím, Zdenule. Vždycky jsem měla za to, že mýdlo = vysušení. Sklápím teda poslušně uši a přiznávám, že mydlinkové mytí ksichtíku má fakt něco do sebe a funguje :-)
   Bebe

   1. Mně zatím nejvíc sedlo asi to s kozím mlékem od Rubens. Ostatní většinou vysušují. Pak ještě jedno bylo vynikající, kupovala jsem ho ve Zdravém životě v Brně na Lidické, jenže vůbec nevím, co to bylo zač :( Problém je, že i když furt nějaké mýdla zkouším, vždycky po rozbalení hned vyhodím obal…

   2. Soni, taky kolikrát lovím z paměti názvy, na které si ne a ne vzpomenout. Řeším to tak, že všechno fotím. Kdejakou blbost. Čert aby se v tom ve výsledku vyznal, ale občas se obrázky přece jen hodí :-)
    A kozí mléko je prý hodně dobré na heboučkou pleť. No tuším se o mýdla začnu zajímat víc. Ty výsledky jsou totiž paráda :-)
    Bebe

  1. A co to bylo za značku, Mili? :-)
   Jinak jsem si doma vyhradila speciální plastokrabku jen na mýdla. Se v tom začínám vyžívat :-))
   Bebe

 3. Jé, tak tohle musím vyzkoušet! :-) Tečky na nose mě straší už od puberty a nějak se jich nedokážu zbavit… Tak že by konečně?? :-D Kde se dá ten zázrak sehnat? Někde v obchodních centrech v Praze asi ne, co? ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *