Lifestyle

Proč používám BIO kosmetiku?

LogoDneska to bude drobet delší. Aby bylo jasno hned na úvod. Veškeré postřehy jsou čistě výplodem mého mozku (hlavu nemám jen na klobúk a aby mi nepršelo do krku, víme?). Pokud máte na věc jiný názor, samozřejmě ho respektuju a vyvracet vám ho nehodlám ani v nejmenším. Klidně se o něj ale podělte v diskuzi. Nové myšlenky se totiž hodí vždycky. A kdo ví – třeba mi něco podstatného ušlo a posune mi to vidění světa zase jinam :-)

Nad BIO jsem neslintala vždycky. Naopak. Ani jsem pořádně netušila, k čemu je to dobré. Vždycky mi BIO přišlo jako nějaké podivné šílenství bandy hipíků

Dřív jsem byla schopná nahromadit takové množství kosmetiky, kterou by nevyužil ani dívčí internát při kosmetické škole. Pokusný králík byl proti mě břídil. Napatlala jsem na sebe všechno možné, co jsem zrovna ukořistila v Avon katalogu, nebo při průletu hypermarketem. Řešit složení? Co jsem sakra chemik? Na obale píšou, že to mizíkuje akné, tak to bude pravda, ne…? Já vůl…
Což mi taky vyčetla sestřička v ordinaci těsně před tím, než mi do zadku píchla mega injekci, aby se mi ztratila šeredná reakce po jednom nepovedeném zkoušení krému proti celulitidě… To už je velice moc roků.

Od té doby se stalo pár věcí, které mě v tomhle směru ovlivnily takovým stylem, že už není cesty zpět. A začaly se mi postupně formovat moje dnešní kritéria pro výběr kosmetiky…

1. tetička a Saloos

Před pár lety jsem u tety Ivanky zahlédla spešl kelímek se zelenou hmotou, která mě ohromně fascinovala a zároveň mě zaujalo, že ten bazmek se dá použít na kdeco. Obličej, ruce, pusu. Při vyslovení názvu Saloos jsem tehdy reagovala stejně vědoucně, jako kdybyste mě poprosili o podrobný rozbor převodovky nebo o operaci slepého střeva na kuchyňské lince. Prázdný pohled a trpaslíci se mohli v hlavě posrat, ale stejně v šuplíkách nenašli nic použitelného. Dnes už vím, že tetka měla v ruce BioKarité konopný balzám. Zároveň jsem od drahé tetičky dostala vanilkový Saloos olejík, který jsem podrobila zkoumání a došla k názoru, že tohle sakra potřebuju ve větším množství. Největší průser nastal ve chvíli, kdy jsem objevila, že firma vyrábí víc druhů olejů… Peněženka jen naprázdno polkla.

Saloos

2. knížka a film

Knížka Hubená mrcha od Kim Barnouin & Rory Freedman a film Pozemšťané (Earthlings) s Joaquin Phoenix. Knížka mi zajistila striktně veganský rok, kdy jsem nedala do huby nic, co nebylo vegan a v ideálním případě i BIO. Zpětně uznávám, že jsem to tehdy vzala hodně fanaticky a málem mě to stálo nervy. Ono jako zkuste si jít na návštěvu jakožto „vegan“ a pořád dokola se usmívat a tvrdit, že si OPRAVDU nic nedáte…
Skinny Bitch Dokázala jsem mezi řečí vysypat z rukávu obsah vitaminů v jakémkoli jídle jste si vzpomněli a pomalu i postup výroby všeho, co se mi nacházelo v ledničce. Jít se mnou nakupovat do potravin? Adrenalinový zážitek pro otrlé povahy, na který se nemůže hrabat ani bungee bez gumy. Dnes už to tak nehrotím. Složení čtu poctivě pořád. A pokud mám na výběr a cena není závratná, koupím raději bio. To je jasné. Ale už nejsem ochotná chcípnout hlady, když zrovna nemám po ruce mnou osobně schválenou potravinu… Budiž mi připsáno jako bod k dobru, že jsem nikdy nikoho nenutila, aby jedl stejně jako já. Ani jsem neměla potřebu nikoho kritizovat, že si dá třeba steak.

A film? Schválně se podívejte sami. Video se dá najít i na youtube. Pochopíte rychle, o co jde. Testování kosmetiky, týrání zvířat, velkochovy… Ať to bude znít jakkoli divně – když se dívám na zprávy a zmerčím info o tom, že v některé části světa bylo zemětřesení a zařvalo několik tisíc lidí – je mi to sice líto, ale pokrčím rameny a než začne další zpráva, pouštím info z hlavy. Ale reportáž, jak někdo týrá zvíře? Dostanu hysterický záchvat, ječím něco o haj*lech, ku**ách a věšení za koule do průvanu a občas mi i vzteky slza ukápne. Je to normální? Nevím jistě.
Každopádně maso jsem na tajňačku plivala za koberec už ve školce (zdravím spolupachatele Kikuš), ve školní jídelně nad ním ohrnovala nos a dnes se mi s něčím takovým rovněž nezavděčíte. Výjimku tvoří zatím ryby. Těm jsem postupně dala zelenou a jím je v pohodě. Jo, je to taky zvíře. Já vím. Ale nejsem Matka Tereza, abych byla docela svatá.

3. chemka a zub času

Nevěřím tomu, že když si X let budu patlat na ksicht chemii, tak neskončím v důchodě se zničenou kůží, předčasnýma vráskama a hlavou jak koleno. Je to přece jen pořád chemka. A ať mi nikdo netvrdí, že výrobce má ozkoušené, jak po deseti, dvaceti, nebo třiceti letech používání bude moje pleť po jeho krému vypadat… Ví prd. Chemická kosmetika se nikdy nepoužívala v takovém množství jak dneska, kdy prý připadá na každého člověka průměrně 9-12 kousků, které používá denně. Někdo samozřejmě ještě víc. Firmy plivou receptury nových mazání jak na běžícím pásu a číst některé složení je horší než dívat se celý den dokola na Zlověstné ticho (nejděsivější horor, co jsem kdy viděla a ze kterého jsem posraná strachy dodnes).
Když mi babča bude tvrdit, kterak jí pomáhá na mastnou pleť domácí tonikum s pár kapkama tea tree oleje, rakytník jí hojí jizvy, konopná mast všechny možné neduhy a hřebíčkový olej je zatraceně dobrý na zuby a dásně – budu jí věřit. Protože tyhle domácí recepisy už zkoušela nejen ona, ale i její máti, babča, prababča. Jsou vyzkoušené léty, bezpečné a přírodní.
Pokud mě ale kopne v časopise do oka reklama na nový „zaručeně účinný“ krém proti vráskám, který vám vyžehlí pomalu i koš prádla v předsíni… jen si pomyslím něco o vychytaném marketingu.
Proto hledám složení, kterému jakž takž rozumím. Bez zbytečných chemických serepetiček, se kterýma můžete z fleku odmašťovat zažranou špínu v garáži.

Jak se na přírodní a BIO kosmetiku díváte vy? Dáváte jí přednost? Proč? Přijde vám BIO jako jeden velký podvod a máte raději nepřírodní kosmetické věcičky? Co vás ovlivňuje při výběru kosmetiky nejvíc? Pište, jsem zvědavá!

84 komentářů

 1. Wonderfull Today

  Únor 11, 2014 at 10:41

  Tak takhle nějak probíhala i moje cesta k Bio kosmetice. Avon, Oriflame, drogérka,.. a před rokem jsem se osypala po mém milovaném Vichy (a skončila na kožním), po Rexoně se mi udělaly v podpaží bulky a po hrozném vysušujícím šamponu se sulfáty akné. A to všechno v jednu chvíli, takže jsem vypadala fakt sexy. Zkusila jsem přírodní kosmetiku jen tak, že to třeba něco udělá.. a udělalo, teď toho mám plný šuplíky, nic mě nesvědí a pokožka je více méně v normálu.
  Lidi na mě divně koukaj, že si kupuju přírodní kosmetiku. Nějak nechápou, k čemu to je. Drogérka prý stačí, tohle je zbytečný vyhazování peněz.. ať si říkají, co chtějí. Já teda nechci za pár let vypadat jak chodící mumie a ještě se všude drbat, jak kdybych měla svrab..

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:09

   Všechno najednou? Šišmarja, to musela být teda radost! Mě docela děsí hlavně ty antiperspiranty a deodoranty, jak píšeš o bulkách v podpaží… Jenže! Nějak nemůžu narazit na nějaký přírodní deo, co by na mě echt fungoval. Tak používám zatím černé Fáčko.
   Hele a jestli se lidi blbě dívají, tak prdět na ně. Neví, nečtou… :-)
   Bebe

   1. Wonderfull Today

    Únor 11, 2014 at 20:53

    Právě, že všechno dohromady.. Bulky byly naštěstí jen zanícené potní žlázy, ale stejně.. Teď používám levandulový tuháč Jason, a rozdíl mezi ním a Rexonou nevidím, účinkuje dobře. Špatná není ani Alverde kulička.

    1. bebe

     Únor 12, 2014 at 20:20

     Mě moc Alverde nefungovalo :-/ ne, že bych se potila jak dveře od chléva… i když… ve stresu snad i hůř :-) ale Jason jsem ještě nezkoušela. Okuknu, jak to někde potkám :-)
     Bebe

     1. Wonderfull Today

      Únor 18, 2014 at 18:40

      Jason určitě prubni, mají levanduli a ta je úplně super! :) Kupuji v Biooo, větší výběr vůní mají na feelunique.com.

 2. Agnes

  Únor 11, 2014 at 10:44

  Napřed jsem na sebe patlala minimum kosmetiky klasicky z drogérie. Potom co jsem začala číst blogy jsem na sebe začala patlat moc kosmetiky, ale taky samá chemie a teď už používám jenom přírodní a nejlépe bio přípravky, bohužel v dekorativce je to pořád horší :)

  1. Wonderfull Today

   Únor 11, 2014 at 10:56

   Já v dekorativce zatím také pokulhávám, ale hodně jsem si teď oblíbila Alverde. Mají docela široký sortiment, ceny víc než dobré a se všemi produkty, co jsem doposud vyzkoušela, jsem moc spokojená.

  2. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:12

   Jooo, blogy… internetová pohroma pro peněženky :-)
   Horší v jakém smyslu, Agnes? :-) Já teda beru dekorativku od Alverde (a mám pár ukořistěných kousků od L’Occitane – ač ne bio). Jinak vím, že Luc si moc chválila dekorativní kosmetiku od Cosm’etika. Já s ní zkušenosti zatím nemám…
   Bebe

   1. Agnes

    Únor 12, 2014 at 16:07

    No pečující přípravky spotřebuju daleko rychleji, tak jsem je nahradila přírodkou. Zase je mi líto dekorativku vyhodit, snažím se kupovat nové věci už jenom přírodní, ale jak vidím nějakou novinku tak mi to občas ujede :D Jo a taky se mi nedaří najít dobrý make- up, ale zase jsem narazila na dobrou řasenku :)

    1. bebe

     Únor 12, 2014 at 20:24

     Tak byla by škoda to všechno vyházet, když člověku dekorativka vyhovuje, že. Nahradit to postupně, proč ne :-)
     Já mám zase problém najít dobrý přírodní BB krém. Moc bych chtěla nahradit Skin79 (a že v některé dny fakt potřebuju brutal krytí na kruhy pod očima). Většinou jsou všechny moc oranžové :-(
     Bebe

   2. Kristýnka

    Únor 12, 2014 at 18:29

    alverde dekorativku nemám ráda krom posledních stínů o kt píšu na blogu, v přírodní dekorativce je důležité vychytat jednotlivé produkty :) za mě make up od Everyday minerals a Lily Lolo, dr. hauchka stíny a rtěnky ♥ řasenku mám od Lily Lolo ale chci zkusit Laveráckou :)

    1. bebe

     Únor 12, 2014 at 20:26

     Existence téhle dekorativky mi nějak ušla! Asi už jsem dlouho nebyla v DMku :-) zvlášť ten zlatý stín by mohl být hodně zajímavý! :-)
     Od Alverde momentálně používám řasenku, ale u posledních dvou kousků mám pocit, že mi nějak rychle vysychají…
     Bebe

 3. modrá púpava

  Únor 11, 2014 at 10:56

  Bebe s tvojim príspevkom absolutne súhlasím! Ja síce nie som vysadená len na BIO kozmetiku (bio chapem ako nieco co splna podmienky ekologického polnohospodarstva a eko výroby) mne postaci aj kozmetika ktora je „len“ prírodná. Malokto si uvedomuje jednu zasadnu vec a to, ze koza je nas najväčší orgán. Všetko čo si napatleme na kožu, ale aj nechty sa nám vstrebáva do tela. Takže v konečnom dôsledku naša kozmetika ovplyvňuje aj naše vnútorné orgány. Z toho potom vzniká množstvo zdravotných problémov, ktorých sa nevieme zbaviť. Co sa tyka stravy myslím si, že tam platí staré známe Sme to čo jeme. Tiež sa nad tým treba zamyslieť.
  PS: tiež som na „tajňačku“ vypľúvala mäso, ja som ho zvykla aj zahrabať to črepníka nejakého kvetu aby ho v jedálni nenašli :D Mäsko veľmi nepapám do dnes ;)

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:15

   Pravdu díš, modrá púpavo (supr nick! :-), co se kůže týče. Když si člověk představí, že denně potře tělovým mlékem nebo krémem cca 1,6-1,8 m2… to už je pořádná plocha na vstřebávání chemie…
   Bebe
   PS: pobavilo mě, že takových „záškodníků“ nás bylo tolik :-D a dávám bod za nápaditost :-D

 4. Clover

  Únor 11, 2014 at 11:15

  Já se k přírodní kosmetice dostala teprve nedávno a postupně (hodně za to může i fakt, že mám najednou víc času číst kosmetické blogy), jelikož nechci plýtvat a nadávat si za zbytečně vyhozené peníze, postupně spotřebovávám drogerkovou kosmetiku co mám doma a nahrazuji jí přírodní kosmetikou. Dřív jsem to neřešila a patlala na sebe co bylo, navíc z éry práce v parfumerii mám ještě dost nasyslené kosmetiky, ale tu jsem defacto rozdala. A jednou se mi hrozně zhoršila pleť po nějakém krému a řekla jsem si dost. U vlasů mě pro změnu přestalo bavit, jak mi z nich šampon dělá chemlon. U krátkých vlasů bych to neřešila, ale když už mi po těch čtyřech pracných letech konečně dorostly až do pasu, nehodlám se jich vzdát. Přešla jsem na Baleu a až teď dojde, podívám se ještě po něčem bez sulfátů.

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:17

   S těma vyhozenýma penízkama souhlasím. Pokud zrovna nemám den „vletím do obchodu a něco mermomocí chci“, tak pročítám recenze, jestli daná věc za koupi vůbec stojí. V tomhle jsou kosmetické blogy užitečné :-)
   A vlásky do pasu… eeeeej! To bych se taky setsakramentsky rozhodovala, co na ně pustím a co ne! Tolika let rostly, tak by je byla škoda sejmout nějakým fuj šamponem nebo něčím podobným :-)
   Bebe

 5. Veri

  Únor 11, 2014 at 11:32

  Já jsem teda naštěstí nepoužívala nikdy kosmetiku ve velkém, na střední si vystačila s řasenkou a korektorem. Až na výšce ve druháku jsem začala používat make-up a rok na to pak korejské bb-creamy.
  K bio kosmetice jsem se dostala přes šampony. XD A když si pak začínala nastudovávat ta složení i krémů apod nestačila jsem se divit. Takže teď používám bio skoro vše, krom teda řasenky.
  A s make-upem mám furt problém. Snažím se používat minerální, ale moc krycí mi nepřijde. Bohužel jsem hrozně světlá a jednou měsíčně mám své trochu horší pleťové období a to je pak dost blbá kombinace. Minerální MU nerada vrstvím, protože mi pak přijde, že mě trochu vysušuje, takže mi nezbývá než se vrátit na chvíli zase k bb.
  Tekutý přírodní make-upy co jsem viděla buď nemají v mém odstínu a nebo nekryjí a dělají žmolky… :-/ Achjo.

  Ale jinak na bio kosmetiku nedám dopustit, hlavně všechny ty olejíčky a máslíčka bych na sebe mohla patlat pořád, echm. XD

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:20

   Složení je někdy fakt zajímavé čtení. Zatím mu teda nerozumím tak moc, jak bych chtěla, ale časem půjde všechno :-)
   A s tím BB krémem jednou měsíčně to máme stejné, Veri. Případně po tom, co nemůžu dlouho do noci usnout a ráno připomínám zombie. To řeším v první řadě – jestli je ten bazmek v kosmetické taštičce dostatečně krycí a až pak, jestli je bio… :-)
   Bebe

 6. Clefairy

  Únor 11, 2014 at 11:45

  Super, článek, úplně souhlasím! Na obličej a tělo používám převážně bio, hlavně teda Saloos a Nobilis, ptze jsou český a nějak mě k tomu dovedla mamka, ani nevím jak :). Jinak dekorativku a šampony néé, to by peněženka moc dlouho nevydržela, líčím se jen občas (a Oriflamem, páč to dělá teta a jsem s tim spokojená)…

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:23

   Nějaké konkrétní tipy od Saloos a Nobilis? Že bych se nechala nahlodat ;-)
   A jinak co se Oriflame týče – i tahle značka má svoji BIO kosmetiku, na kterou jsem dokonce psala recenzi :-)
   Bebe

   1. Clefairy

    Únor 11, 2014 at 21:46

    O té vím, ale zatím si vystačím na ksichtík s obličejovými oleji právě od Saloosu, o Celulinii si psala a na tělo Makadamiový olej, ten je luxus. A odličování jejich oleji, Argan revital je skvělej :) A Nobilis si nemůžu vynachválit růžový pleťový krém.

    1. bebe

     Únor 12, 2014 at 20:27

     Makadamiový olej… tak dlouho jsem po něm pokukovala u Melvity, až tu značku u nás pro jistotu zrušili :-D
     A odličování olejíkama je moc fajn. Zvlášť s kokosákem mi skvěle pouští řasenka :-)
     Bebe

 7. anna

  Únor 11, 2014 at 12:05

  do stredu článku dáš fotku koláča a ja mám problém rolovať dalej..
  hej,niektoré ženy sú ako chodiace chemičky.mali by sme viac premýšlať čo do a na seba dávame.bio je pre mňa pridrahé,ale aspon čo to sa dá.nie všetko.

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:24

   Dobrá finta, co? :-D
   No… u některých si říkám, že je snad drží pohromadě jen ta chemie… podle vrstvy na obličeji… :-)
   Bebe

 8. monicainessence

  Únor 11, 2014 at 12:07

  Skvelý článok inak, v niektorých častiach akoby som o sebe čítala :)
  Pre vysvetlenie je zo mňa asi polročný vegán, nejem nič živočíšne (teda vedome:)). Nejem to kvôli tomu, že mi klasická strava nerobila dobre na trávenie, pleť, vitalitu. Prechod na túto stravu bol boj, ale stálo to za to a nemienim zatiaľ končiť. Mäso nemám rada, takže ho nejem hlavne kvôli tomu (ani ryby). Jedla som ich minimálne aj keď som sa stravovala „normálne“ iba kvôli tomu, že sa to asi patrí :). útoky okolia sú takmer na dennom poriadku, ale nájdu sa aj takí masožravci, ktorí sa radi priučia a vyskúšajú. Návštevy mi nerobia problém, vypýtam si zeleninu a ovocie, orechy a čipsy, keď už nič iné nie je a neriešim, ani reči ani podobne. U nás doma návštevy klesli, lebosi myslia, že sa nenajedia, ale tí čo boli, boli spokojní vždy :D Keď mali potrebu, mali nakázané, že si majú mäso a syry doniesť, nemám problém ich servírovať a na nikoho útočiť nebudem, nechcem aby to robili aj mne (zatiaľ nepomáha :D). Bio nehrotím, skôr sa snažím kupovať lokálne potraviny alebo od babičiek z okolia, keď nie je na dosah, kúpim aj nebio. Som čerstvý objaviteľ prírodnej kozmetiky a idem v nakupovaní pokračovať ďalej a vymienať postupne pravidlenú starostlivosť aj dekoratívku. Chcela by som si vyskladať celé líčiace portfólio z tohto, snáď sa to podarí :). Zastávam názor, že to čo na seba dávame denne vplyv určite na stav organizmu vplyv má a vidím rozdiel pri používaní prírodnej kozmetiky, že pleť sa začala chovať úplne inak a jej kvalita šla hore. Rapídne, takže zmysel to má a prestávam veriť v chémiu, pomaly ale iste :)
  Inak videá z veľkochovov beriem ako ty, týranie ma vytáča, už aj z toho d§vdu, že máme doma troch kocúrov a keby im niekto robil zle, tak sa zo mňa stane fúria :)

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:33

   Přesně! Taky jsem neměla problém ostatním jídlo chystat. Jen, když mě to nenutili jíst :-) A líbí se mi u tebe ten přístup, že bio nehrotíš a snažíš se nakupovat lokální věci (třeba takové domácí marmeládě se nevyrovná nic! :-)
   A jak jsem psala o pár příspěvků výš – na bio dekorativku od Cosm’etika jsem slyšela supr ohlasy. Jinak mám vyzkoušený třeba lesk na rty od Lily Lolo (chutná po kakaovém másle!) a tužku na oči od Lavery. Obojí můžu vřele doporučit :-)
   Jo hele a co se zviřátek týče – stejně si jednoho krásného dne pořídím uplý obleček s logem chrousta, škraboškou na oči a pláštěnkou a pasuju se do mstitele za všechny němé tváře, co jim někdo robí zle :-)
   Bebe

 9. Beauty od Body and Mind

  Únor 11, 2014 at 12:09

  Ja jsem zrovna ve fazi, kdy jsem se rozhodla vyzkouset tu kosmetiku prirodni. Uz dlouho jsme mela neprijemny pocit pri pouzivani chemicke, ze to proste neni pro telo dobre, takze jsem pak dosla do faze, kdy jsem nechtela nic moc pouzivat a tehotenstvi byla posledni kapka. Od te doby je tvuj blog pro me silene zajimavy, procitam vsechny clanky zpetne:-) Ted mam na ceste Apeiron (tim jsem se rozhodla rozmazlit po porodu:-) , Purity Vision a Laveru no a nemuzu se dockat:-) A pro miminko uz mam vyhlidnute veci od Eone, Nobilis Tilia a Weledy, zadna detska chemie z drogerky:-) Ted uz jen doufam, ze mi bude ta prirodni kosmetika vyhovovat:-)

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:36

   Jůůů, tak za Apeiron se fakt přimlouvám – je to jedna z nejjemnější kosmetiky, jakou jsem měla možnost vyzkoušet :-) o Purity Vision (hlavně kokosák a růžová voda!) a Laveře snad ani netřeba mluvit :o) a jsem ráda, že se chroustí blog hodí ;-)
   Bebe

   1. Beauty od Body and Mind

    Únor 11, 2014 at 18:45

    No ja jsem objednala prave tu ruzovou vodu a od Lavery krem s divokou ruzi:-) Zjistila jsem, ze ruze je asi „moje“ vune a vsechno co po ni voni si naprosto zamiluji:-) A od Apeironu jsem vzala serum na oci, pletove mleko a krem Panchangee:-)

   2. bebe

    Únor 11, 2014 at 18:54

    Růžová voda je supr volba! Občas mi přijde, že voní dokonce lehce po medu :-)
    Jo a to sérum na očka – jsem zvědavá na reakci! Mě totiž vyhovuje maximálně! :-)
    Bebe

 10. Michaelka

  Únor 11, 2014 at 12:19

  Ahoj Bebe :) no já od té doby co mě otekl celý obličej z jednoho krému už taky dávám sakra pozor co kupuju a dřív jsem na sebe taky napatlala co mě přišlo pod ruku … Teď mám doma místo krémů hlavně olejíčky které používám na noc a denní mám od Mixy. Samozřejmě se u mě najde i nějaká ta chemii no, ale už jí nemám tolik jako dřív. Pamatuju si jak jsem si kupovala jen věci z DM a doufala jsem že se mi pleť zlepší :D…. Od doby co používám hlavně přírodní kosmetiku, se mi pleť krásně zlepšila… Takže jak říkám chemii začínám opouštět :)

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:38

   Cože?! Co to bylo za krém, řekni Michaelko! Najdu si ho a ve jménu pomsty rozdupu kelímek! :-)
   A jasně, že i já mám doma cosi chemického. To jako zas ne, že bych byla svatá a shlížela na ostatní spatra. To ani omylem. Ale už se nebojím přečíst třeba i tu knížku „Ve rtěnce je olovo“. Dřív bych vyházela půl baráku. Dnes možná jednu nebo dvě věci :-)
   Bebe

   1. Michaelka

    Únor 11, 2014 at 23:24

    Jé to už bylo dávno nepamatuju si co to bylo, ale byl to nějakej neznámej šmejd :D … Ale vzpomněla jsem si že jednou mě mamča zabalila na lyžák nějaký krém na obličej tak jsem se večer namazala a uplně jsem zčervenala a šíleně to pálilo tak jsem na sebe před chatou plácala sníh :D Pomohlo to a krém letěl do koše :D Takže jsem měla dvě odstrašující situace :D …. Ale co ti teda musím povědět mamce nějak neudělal dobře na pleti arganový olej, udělali se jí po něm červené flíčky. Mě nic nedělá naštěstí. Ale alergii asi můžeme mít na cokoliv no :)

    1. bebe

     Únor 12, 2014 at 20:30

     Hééééj, na lyžák v sedmé třídě jsem měla krém Mitia! Modrý. Si pamatuju, protože spolužačka se osypala po té jejich vodě v umývárce (asi nějaká vysokohorská příměs :-D a tenhle krém byl jediný, co jí dal ksicht do pořádku :-)
     A s tím arganovým olejem mě to mrzí :-/ asi jí v tom něco vadí. No – kdyžtak se dá využít ještě na konečky vlasů, nebo jako vlasová maska ;-)
     Bebe

 11. Sayuri

  Únor 11, 2014 at 12:58

  a ja som si vždy myslela, že pri tých správach o katastrofách a týraní zvierat to mám len ja tak… niekedy si kvôli tomu pripadám celkom divná :D čo sa týka kozmetiky….snažím sa kupovať kozmetiku netestovanú na zvieratách…lebo povedzme si pravdu, na to aby som si mohla dovoliť vyliezť von, nemusí žiadne zviera prísť o zrak, kožuch, či o život….a tie chemické veci sa testujú práve preto aby zistili či sú tie ehm chemikálie takpovediac bezpečné nie ? … z čoho mi vyplýva, že tie netestované by toho bordelu mali mať menej :D ak sa mýlim, tak ma chyťte za uši a prefackajte…teraz hneď :D Bio je samozrejme Bio….to raz skúsiš a miluješ :) …len pri tej dekoratívke je to boj :)

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:40

   Ba ne, Sayuri – nás mstitelů je víc ;-)
   A zní to logicky, co říkáš – když je něco nebezpečného (nebo se to tak na začátku zdá), tak to logicky musí otestovat. Bezpečné ingredience tohle nemají zapotřebí, že :-)
   Bebe

 12. Jenifer

  Únor 11, 2014 at 13:13

  Nazdarek, taky si myslim ze mene je vice a postupne koncim s chemii. Jsem hodne spokojena s ruznymi olejicky, bohuzel u te dekorativky to bude jeste trvat, taky ne vsechno, co se jako bio tvari, bio je. Ale Alverde mi naprosto vyhovuje, ted jeste najit nahradu za make-up..Jen

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:41

   A jaké olejíčky máš nejradši, Jen? :-) Co se náhrady za make-up týče… to moc neporadím. S make-upy mám minimální zkušenosti – a to ještě nic moc pozitivní. Leda prubnout přírodní BB krém :o)
   Bebe

 13. Danny

  Únor 11, 2014 at 13:39

  V průběhu posledních pár let jsem přešla na přírodní kosmetiku prakticky úplně. Všechno, co používám, spadá do kategorie přírodní nebo bio kosmetika a už nikdy víc bych si dobrovolně nekoupila žádnou chemku, i kdyby na to byla sebelepší reklama. Není mi jedno, co na sebe patlám a není mi ani jedno, co jím a i to se snažím postupně upravovat a snad budu jíst jednoho dne jenom tak, jak si to představuji. Co se kosmetiky týče, problém vidím jen v deodorantech. Přírodní antiperspirant neexistuje a přírodní deodoranty mi nepřijdou dost dobré, alespoň žádný takový neznám. Nějaký, který by opravdu hezky voněl a byl účinný. Takže ten stále používám drogerkový, i když nerada. Máš nějaký tip?

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:42

   Tak tak, reklama je pořád jen reklama… jde o prachy, ne o zdraví. Bohužel.
   No… a z těch věcí proti pocení jsem lehce zoufalá :-( taky používám drogerkové Fa.
   Bebe

 14. In your face!

  Únor 11, 2014 at 14:26

  Lol, mamka k té knížce Hubená mrcha dělala korektury a když jsem si ji četla, tak jsem si říkala (obě s mamkou jsme si vlastně říkaly :), že takovýhle dno a snůšku vykonstruovanejch nesmyslů, ba přímo lží, nemůže nikdo číst, natož tomu věřit…nečekala bych, že ji potkám u tebe na blogu :). Ale zase prý se to hodně prodává, tak kdoví :D. Jinak já pořád tak přešlapuju, jsou určité věci z chemické kosmetiky, co se mi nedaří nahradit přírodou, například séra na aknózní pleť nebo věci na vlasový styling.

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:45

   Děláš si srandu?! Já tu knížku svého času fakt žrala! :-D Ježiš, tak to je svět vážně dost malý :-)
   Na vlasový styling jsem četla rozjásanou recenzi u Mila de Illusoire – na kosmetiku John Masters Organics :-)
   Bebe

   1. In your face!

    Únor 13, 2014 at 9:07

    Joh Masters mám zatm jen šampón a kondiš, styling chci zkusit :)

   2. bebe

    Únor 13, 2014 at 15:59

    No, já s nima zatím zkušenost nevedu. Jsem tehdy projela to představení v Greenwave, protože jsme se zrovna stěhovali. To mě zpětně docela mrzí.
    No jestli budeš zkoušet ten styling, tak dej vědět dojmy. U mě zatím vede stylingové sérum od L’Occitane, když potřebuju uhladit plešku :-D
    Bebe

 15. Barb

  Únor 11, 2014 at 15:54

  Dekorativku pouzivam z parfumerie a zatim tomu jinak nebude, ale jinak se od hlavy az k pate mazu ruznymi oleji a olejicky, zrovna je na ceste ke mne dalsi varka Saloosu.

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:47

   Beru to tak, Barb – každá ušetřená chemka, kterou si nedáš na tělo, je dobrá chemka :-D takže pokud si to zredukovala od hlavy až k patě – ten make-up už je v porovnání se zbytkem malé procento :-)
   Bebe

 16. Margaretka75

  Únor 11, 2014 at 17:02

  :) super článok! Vo veľa častiach som sa našla. Len s tým rozdielom, že moja kozmetická genéza siaha xy rokov, pomaly už 2 desaťročí dozadu. Po tom, čo som pracovala pre isté značky a siete parfumérií, som za tie roky vyskúšala asi všetku chemku. Postupne som však začala prechádzať na prírodné veci, aj kvôli seboroickej dermatitíde, ktorej som sa nevedela zbaviť. Musím povedať, že dnes, už pomaly v 40tke mám krajšiu pleť a vlasy ako kedysi. Čo sa týka stravy, tiež som viacmenej zeleninová, niekoľko rokov som bola vegetariánka (vegánka nie, to ešte pred 20 rokmi v móde nebolo :D navyše milujem syry a jogurty). Mäso už ale jem, dokonca občas zhreším steakom (aaa!), ale momentálne v tehotenstve mi veľmi nejde na chuť, takže sa snažím bielkoviny čerpať z iných zdrojov.

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:49

   Asi to tak má fakt být – že si člověk ozkouší nejdřív všechno možné kosmetické, aby pozdějc začal být víc vybíravý a hledal jen to nej :-)
   A jinak jogurty mám taky moc ráda – hlavně ty domácí, které dělá mamka! :-) a po sýrech se můžu utlouct! Asi jsem právě dostala chuť na topinku se sýrem… oooo… :-D
   Bebe

 17. Enka Quanium

  Únor 11, 2014 at 17:06

  Nejhorší je, že jak do toho člověk jednou zabředne, už není cesty zpět.. já si tak rozmazlila svou kůži, že když teď z nouze použiju něco fuj, co jsem na sebe dřív lila po litrech, tak se mi to vymstí.. nedávná zkušenost s drogérkovým šampónem, který jsem roky spokojeně používala.. jedno umytí a drbala jsem se, jakobych chytla vši :o)
  Ani tak neřeším, jestli něco má nálepku BIO, ale už se slušně orientuju ve složení a vím, čemu se vyhnout. Člověk se stále učí..
  Krásný den Bebe! :o)

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:50

   Tak to je hodně rychlá reakce teda :-) něco podobného se mi stalo po sprcháči. Najednou mě všechno svědilo a škrábala jsem se co chvilka. A vysušená kůže připomínala fakt spíš papír :-)
   Učení se složení zdar a krásný den i tobě Enko :-)
   Bebe

 18. Svět podle Kyrkys

  Únor 11, 2014 at 18:13

  Já se k přírodní kosmetice chci dostat taky. Ale až tu chemii spotřebuji. Chci používat přírodnější kosmetiku hlavně na pleť :-)

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:51

   Doufám, že ksichtík tuhle změnu ocení :-)
   Bebe

 19. Verča

  Únor 11, 2014 at 18:15

  Dřív jsem to ani neřešila, je fakt že se o tom ani nějak moc nemluvilo. A vůbec by mě nenapadlo, že kvůli silikonům mi tam padají vlasy a ucpávají se póry…Byla to přece kosmetika, všude na ni byly reklamy, všichni ji používali…Ač nekupuju jen bio a přírodní, už se na složení víc koukám…Jde to pomalu, ale částečně už vychytávám, co mi vyhovuje a přitom to není jen plné chemie, zbytečné vody nebo alkoholu :)

  1. bebe

   Únor 11, 2014 at 18:52

   To mě právě štve… reklama, celebrity, doporučení… a přitom jde občas o takové (s prominutím) sračky, až je člověku zle.
   Chce to číst, číst a číst… hlavně etiketky :-)
   Bebe

 20. Moritsha

  Únor 11, 2014 at 20:48

  Já jsem používala kosmetiku z drogerky úplně běžně, nějak mě vůbec nenapadlo, že bych přešla na přírodní kosmetiku. Je taky fakt, že se o ní toho tolik ještě „nevědělo“ nebo to prostě nebyl takový „hit“ jako je to teď (což je zase fajn, že je o ní víc slyšet :) ) Pak začala ovšem moje kůže trochu protestovat, tak jsem se nakrkla a všechnu kosmetiku z drogerie zlikvidovala a komplet přírodní kosmetiku jsem si pořídila od jedné slečny z Fleru… Ale co se nestalo, já, starej cíťa, jsem se osypala ještě víc než předtím a ještě jsem vypadala jako ještěr, samá šupina :D Takže jsem pak zase přešla k drogerkové kosmetice a teď se tak trochu odhodlávám, jestli něco přírodního zase vyzkoušet. :D :) (ovšem na trávovou mast od babičky nedám dopustit :) )

  1. bebe

   Únor 12, 2014 at 20:04

   No… u přírodní kosmetiky je jedna malá nevýhoda – pravděpodobnost alergické reakce je tu o dost vyšší, než u chemky. Proč? Jde přece jen pořád o kytky, že jo :-)
   Doporučuju hledat neparfémované výrobky – třeba čisté bambucké máslo, olejíky, a tak :-)
   Bebe

 21. Veronika - Cosmetic Jam

  Únor 12, 2014 at 9:02

  Jen jsem clanek prolitla,ale uz z nadpisu souhlas. Jedine prirodu,co se pece tyka. Dekorativku tak neresim,baze nepouzivam,a v drogerii me skoro nic nezaujme,aspon v tech ceskych. Jen skoda,z

 22. Veronika - Cosmetic Jam

  Únor 12, 2014 at 9:07

  SHIT! Mam novy mobil a zjevne si jste uplne nerozumime. Pokracovani: ze mi znami fakt,ze mam rada prirodni kosmetiku vubec neresi a neustale me zahlcuji drogerkou,ktere se pak horko tezko zbavuji. Ono je to ale moc nezajims,nerozumi tomu a prijde jim to jako rozmar. Nekteri si uz adpon zvykli mi kosmetiku nekupovat,coz ocenuji. Nejvic me ale dostane opravdu s peci vybrany prirodni produkt.

  1. bebe

   Únor 12, 2014 at 20:07

   I nový mobil se poddá. Časem :-)) Co je to vlastně za drobka? :-)
   A s tím darováním kosmetiky je to těžké. Pokud dotyčný nemá ponětí, co by obdarovaný nejvíc ocenil… je to hrozně ošemetné. To už spíš radši finanční dárek :-)
   Bebe

 23. Adriana`s nail art

  Únor 12, 2014 at 13:01

  Já jsem poprvé přírodní kosmetiku objevila u Luc. Mám hrozně citlivou kůži, takže jsem si řekla, že zkusím svoje drogérkový věci vyměnit za bio nebo alespoň co nejvíce přírodní. A teď? Mám obličej jak dětskou prdelku, neosypávám se a chystám se na první výrobu vlastní bio kosmetiky :-). Zpětně si říkám, jak jsem mohla pod náloží drogerkový kosmetiky a jedů v ní vůbec přežít :-D. Ale mám taky bio vroubek – nedokážu se vzdát laků na nehty!

  1. bebe

   Únor 12, 2014 at 20:11

   Vlastní výrobu? Olaláá! Tak to doporučuju si počíst u Verunek! Teď nedávno tam byla řeč o domácím balzámku na rty v tyčince :-)
   Jinak laky na nehty – zkus juknout na ty od 100% Pure, nebo Sante :-)
   Bebe

 24. Adriana`s nail art

  Únor 12, 2014 at 13:05

  Jo, a ta fotka zombíků v článku je fakt děsivá, při člení článku jsem si ho na monitoru pořád posouvala tak, abych ten obrázek neviděla :-D.

  1. bebe

   Únor 12, 2014 at 20:11

   Až tak?! A to jsem měla v záloze ještě jednu brutálnější fotku… :-D
   Bebe

 25. Ludmila

  Únor 12, 2014 at 13:26

  S článkem naprosto souhlasím a také to tak cítím, ale nebylo to vždy tahle. Před rokem a půl jsem byla vůči takovým věcem jako je intenzivní zemědělství, zbytečné testování na zvířatech v kosmetice atd. nevšímavá a slepá. Až do chvíle, když jsem v největších mrazech zachránila toulavého kocoura, kterého zbožňuji, nechci působit sentimentálně, ale toto zvířátko mi otevřelo srdce a oči. Čím dál tím více se zajímám o co jím a od koho pocházejí potraviny a co budu patlat na svůj ksichtík. Ať si říká kdo co chce, každý by měl začít sám u sebe, a věci se pohnou k lepšímu!

  1. Ludmila

   Únor 12, 2014 at 13:33

   dodám- uvažují o tom, že si sama začnu vyrábět domácí přírodní kosmetiku! Kniha biokosmetika 90 receptů je doma, tak nějaké recepty vyzkouším. )

   1. bebe

    Únor 12, 2014 at 20:16

    Tak to jukni určitě na web Domácí kosmetika – suroviny na výrobu. Je tam k sehnání neskutečně moc věcí! Oleje, květové vody, jíly, vosky, rostlinná másla, esenciální oleje… a mraky dalších vychytávek :-)
    Bebe

  2. bebe

   Únor 12, 2014 at 20:13

   Náhodou je to hrozně milunká kočičí příhoda :-) posílám kocůrovi pac a tobě virtuální chroustí diplom za ochranu zviřátek! :-) :-*
   A pravdu máš – když začne každý u sebe, hned to bude vypadat jinak… :o)
   Bebe

   1. Ludmila

    Únor 14, 2014 at 8:12

    děkuju. Kočičákovi vyřídím pozdrav, bude rád…..hrozně jsem ho rozmazlila:-)

 26. Nicca

  Únor 12, 2014 at 16:52

  Opět super článek, skvěle se to čte a u Saloos tetičky už jsem skoro dostávala záchvaty smíchu :D Saloos taky zbožňuju a složení kosmetiky jsem začala řešit asi až od doby, co jsem si založila blog.. Teď už si taky dávám pozor co na sebe patlám.. Dřív jsem akorát byla vybíravá v šamponech, protože dát si na sebe Head&Shoulders nebo Garnier Fructis, tak se uškrábu k smrti.

  1. bebe

   Únor 12, 2014 at 20:18

   Děkuju za milý komentář, Nicco :-)
   A myslím, že nikdy není pozdě začít řešit, co si na sebe člověk patlá.
   Bebe
   PS: vidím, že ti taky padla do oka Kivvi marmeláda ;-)

  1. bebe

   Únor 13, 2014 at 16:01

   Díky za tipy, Luccienne :-) a dívám se, že ty dokumenty mají i hodně vysoké hodnocení! 87%!
   Jak jsem pár dní zpátky nemohla spát, tak mě ke gauči přikovalo Putování s dinosaury v půl paté ráno. Takže i tohle by se mi mohlo líbit :-))
   Bebe

 27. Anet

  Únor 14, 2014 at 10:23

  Je to můj první komentář u tebe na blogu, proto tě chci ponejdřív pozdravit a vzkázat, že tě moc ráda čtu e hledám inspiraci.

  Já jsem k přírodní kosmetice došla kvůli problematické pleti. Začala jsem se zajímat o složení krémů a dávala si pozor na komedogenní látky. Díky tomu jsem zjistila co vše v krémech zbytečně je a co naopak není a co vlastně zvládne zatáhnout jen jeden přírodní olej (a nebo k němu prásknutý esenciální). A protože jsem často nemohla v drogerce najít vhodný krém co se týče složení, raději jsem nechávala pleť strádat. Bohužel jsem si nemohla koupit ani krém přírodní, protože často obsahoval olej, u kterého jsem prostě neměla jistotu, že mi neucpe pory (i ty na mastnou pleť). A tak jsem přestala dělat kompromisy a udělala jsem si krém vlastní-no a mám tam jen to co chci. A k kosmetice na tělo-při pomyšlení, že se mažu chemickým koktejlem se směšným extraktem oleje nebo myju saponátem, co mi pleť akorát vysuší a spláchne ochrannou bariéru mám nepříjemné pocity jako při pomyšlení na mytí se kusem lejna :D řekla bych, že naprostý opak OCD šílence a jeho fobie z bakterií, který se mydlí o sto šest. Jediné čeho lituji je to, že jsem nezačala dříve, a že při projíždění stránek s přírodní kosmetikou mám chuť hodit do košíku všechno, je to opravdu frustrující :D

  1. bebe

   Únor 14, 2014 at 13:55

   Milá Anet, předně velice děkuju za hezký vzkaz a jsem ráda, že se ti na chroustíkovi líbí! :-)

   Docela by mě zajímalo, z čeho sis nakonec vlastní krém umíchala? Poděl se o tajemství! ;-)

   A jinak – zrovna čtu knížku „Ve rtěnce je olovo“ a kolikrát mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Tak přemýšlím, co si z toho vzít za poznatky a co předstírat, že jsem nečetla – abych vůbec měla ještě o čem psát! :-)

   Bebe

 28. Name*

  Únor 18, 2014 at 22:25

  Tohle mi přijde hrozně zpátečnické, ale neškodí to, tak proč ne. :)

  S takovým přístupem by nebylo plno léků na nic a Bebe by skákala a dávala na to lidem listí nebo výluhy z bylin. Že prokazatelně na vše nestačí? A že je prokaztelně něco, co vědci vyzkoumali lepší? Ne! Není to z listu, nerozumím tomu, tak to prostě není dobré. Vaše Bebe Ble Ble.

  1. bebe

   Únor 18, 2014 at 22:38

   Milý/milá Name*,
   ono taky plno léků JE na nic. Doporučuju přečíst třeba: rozhovor s bývalým ředitelem farmaceutické firmy.
   Víc k tomu myslím nemám co dodat… :-)
   Měj se hezky
   Bebe

 29. Martina

  Únor 21, 2014 at 23:08

  A vážně si myslíš, že tvoje babička bude mít recept na tonikum s australským tea tree oil od své babičky? Pokud vím, tak do Čech se tea tree dostal poprvé v devadesátých letech. To jen tak na okraj.
  Naše maminky používaly komunistickou kosmetiku, která určitě nijak zvlášť bio nebyla, a třeba moje maminka má v šedesáti letech pleť výstavní.
  Podle mě se to nemá přehánět. Pokud zjistím, že mi nedělají dobře sulfáty/silikony/nevím co, tak jo, budu se tomu vyhýbat, ale nemusím takové mít všechno. Fakt mě baví slečinky, které jsou velmi eko a bio a nadšeně si lakují nehty, načež jednoho dne zjistí, že lak obsahuje různé organické látky a velmi se nad tím pohoršují… (Neříkám, že mluvím o tobě.)
  A taky mě moc baví výraz „chemická kosmetika“. Ono jako by ta přírodní kosmetika nebyla chemických látek plná. Třeba dihydrogen monooxidu, ten najdeš skoro v každém krému, přitom je to dost nebezpečná látka. ;)

 30. Veronika Hanušová

  Březen 4, 2014 at 20:00

  Bebe, znáš tento dokument – https://www.youtube.com/watch?v=-hQMT5gGE68 ? Já osobně byla šokovaná, když jsem ho shlédla poprvé.

  1. bebe

   Březen 5, 2014 at 10:56

   Něco mi to říká, ale nejsem si jistá. Jdu mrknout!
   Bebe

 31. Esk

  Březen 14, 2018 at 10:28

  Velmi jsi mě pobavila. Na jednu stranu na Bio a certifikáty nevěřím – z velké části je to papírová válka a business jako každý jiný, na druhou stranu to má i světlé stránky. Někteří začínají číst etikety a přemýšlet o tom co jí a co na sebe patlají. Na některé věci bude chemie skvělá a zbírat a pro mě má ve světě své místo. Ale pak si člověk musí uvědomit co všecko se do něj dostává co v těchto kombinacích nikdy zkoumáno nebylo… U mě doma je to mišmaš.

  1. Bebe

   Březen 16, 2018 at 11:54

   Ahojky Esk,
   díky za komentář! :-) Ano, papírová válka to je určitě obrovská. A taky konkurenční. Už jsem přímo od zdroje slyšela, že se mezi sebou výrobci udávají na různé kontroly, jen aby tomu druhému znepříjemnili život :-/ Chápu, že o peníze jde až v první řadě, ale trochu obchodní etiky by u některých neškodilo :-)
   I kdyby ale debata o (ne)bio způsobila „jen“ to, že lidi budou číst etiketky a budou se zajímat, co vlastně kupují a jestli se je výrobce nesnaží za drahý peníz nalákat na laciný obsah, má to smysl. Je blbé, že není jak vyzkoušet právě ty kombinace, co zmiňuješ. Ale neumím si vlastně ani představit, jak by to bylo možné realizovat. Těch látek je TOLIK a možných kombinací nepočítaně… Takže zbývá jen eliminovat a řešit to, co je „na vstupu“. Tedy v nákupním košíku každého :-)
   Bebe

Leave a Reply