Karlovy Vary

Karlovy Vary

„To je volant, to je volant, pojedeme na výlet…“ Kam? Třeba do Karlových Varů! Že moje znalosti o tomhle lázeňském městě končí někde u Mattonky, festivalu a Grandhotelu Pupp? Žádný problém. Stačí předstírat, že patříte mezi domorodce a hlídat se, abyste zavírala hubu, kdykoli se budete něčemu divit, Kelišová

První věc, která mě zarazila – skoro nikdo tu nemluví česky. Jako bez prdele. Velice rychle mi docvakl důvod přezdívky „český Krym“, která kolem mě nedávno prošla. Přijdete do obchodu a pokud vás s pozdravem předběhne pani prodavačka, s největší pravděpodobností zaslechnete „zdravstvujtě„. Až podle vaší reakce pozdrav upraví na „dobrý den“, případně „gutentag„, když se zatváříte moc šokovaně.

Důležité vědět – bez porcelánového pítka jste nahraní a nemůžete pokoštovat místní léčivé prameny. Že jste si spešl pro tuhle příležitost s sebou vzali PET flašku, abyste si jako nakýblovali do zásoby? Zapomeňte. U každého praménka je totiž obrázek, kterak nemožete tankovat do flašky. Nebo byste teda neměli. Nikdo vám samozřejmě ruku neurazí a zuby nevybije, ale… víte jak. Nejsme žádní křupani a nepřijeli jsme do Varů na babetě. Takže jsme utěkali pítko sehnat.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Tady se musím k něčemu potichučku přiznat… Nikdy se mi tohle zvláštní lázeňské pítko moc nelíbilo. Přišlo mi děsně kýčovité. Výrazné zlaté zdobení. Ty barvy. Divný tvar…
Ovšem velice záhy jsem zjistila, že pokud si chci trochu zázračných minerálních pramenů taky užít, bez spešl hrnečku se neobejdu. I vybrali jsme tedy jeden echt gold, který byl malý, milý a oku lahodící.

Tankování první. Celá natěšená si vystojím frontu pěti duchen a jednoho prcka a přistavím svoje pítko pod kohoutek. Ze začátku jsem opatrná a nabírám jen dva hlty na chuť. Pocucnu a polknu. V první chvilce nevím, co si myslet. Je to jak olizovat nahřátou železnou trubku. Eh… Ale dejme tomu. Snažím se myslet na to, jak mě voda omlazuje za pochodu a léčí všecky neduhy. I budoucí.

Tankování x-té. Zrovna jsem se rozhodla, že okusím, jak chutná svoboda! Resp. pramen Svoboda. Ale začíná mi být trochu těžko. Čím teplejší voda, tím hustší mi pití přijde. Do toho se ještě Domi na Instagramu neopomněla zmínit, že když pijete zdejší minerálku poprvé, můžete se taky stát, že noc strávíte ne v romantickém světle svíček u večeře, ale v křepčení kolem hajzlmísy s dvěma růlkama toaleťáku v ruce. To klidu nepřidá. V tu ránu se začínám pozorovat. To žgrundání v bříšku… je to hlad? Nebo se nechtěně stanu hvězdou youtube dřív, než přijedu domů…?

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Karlovy Vary

A tak už radši nepiju. Jen se důležitě procházím s pítkem po kolonádě.

Mimochodem – krásné to tu mají, jen co je pravda. Nádherně udržované parky. Exotické palmy. Úžasný klídek. Nikde ani smítko na zemi. Všechny domy mají ty roztomilé zdobné nesmysly na fasádě, které obdivuju s hlavou v oblacích a nedržet se chlapa za ruku, zaparkuju šňupákem v pouliční lampě, nebo odpadkovém koši.

Jo a málem bych zapomněla! Pokud vám, stejně jako mě, moc nechutnají lázeňské oplatky… vyzkoušejte jejich teplou a čerstvou verzi! Nebe v hubě! Vážně! Žádné ty zgumovatělé fujtajbly, které koupíte v obchodě, ale rozplývající se mana nebeská! :-)

Karlovy Vary

Karlovy Vary

V jednom zlatnictví jsem dokonce objevila i chrousta v mimořádně pěkňučkém stříbrném provedení… :-)

Pár užitečných tipů na konec

 • auto můžete nechat třeba na parkovišti ulice Varšavská. Za hoďku tu dáte jen 20,-
 • na oběd si zajděte třeba do hotelu Sirius. Za velice příznivý peníz (do 500,-) si tu ve dvou lidech nacpete bříška takovým způsobem, že si o šéfkuchaři budete vykládat ještě za hodinu při procházce v parku. Klobouk dolů, vážně. Vaří tu skvěle!
 • pokud si brousíte zuby na přírodní kosmetiku – Karlovy Vary jsou fajn volba na nákup. Na jedné ulici jsem obchody s přírodní a bio (!) kosmetikou našla rovnou 3 :-) Manufaktura, Panier des Sens, Cannaderm, Saloos, nebo Grešík – k sehnání na každém rohu! A ulovíte tu třeba i italskou kosmetiku Idea Toscana (bude o ní ještě řeč).

Máte nějaké další postřehy pro Karlovy Vary? :-) Případně tipy kam na výlet? Sem s nimi! :-)18 thoughts on “Karlovy Vary

  1. No… už jsem pila lepší věci, to je pravda… :-D krásně tam ale bylo moc a moc. Od počasí, přes jídlo, až po celé město :-)
   Bebe

 1. Trošku mě překvapilo to s tou češtinou, ale je pravda, že takhle ke kolonádám moc nechodím. Ale můžu tě ujistit, že jakmile se dostaneš z týhle turistický zóny, tak je to město jako každý jiný a cizince nepotkáš :)
  Do plastový flašky se prameny nemají stáčet hlavně proto, abys neskončila u tý záchodový mísy, jinak je to celkem bezpečný :D
  A jinak.. je mi to trošku blbý, ale díky tobě jsem právě zjistila, že je tu prodejna Saloos, takže děkuju (moje peněženka už děkuje míň :D)
  A jinak jsem ráda, že se ti město líbí, je pravda, že ani po těch letech mě ty „roztomilé zdobné nesmysly na fasádě“ nepřestávaj fascinovat :)

  1. To samé v Benátkách, Peti. Centrum – hafo cizinců, okraj – „domorodci“ bez turistů :-)

   Si mě uklidnila s tou bezpečností… :-D hele ale má to svoji logiku. Hlavně u těch pramenů, co mají teplotu 72°C. Si v plastoflašce neumím představit… :o)

   Přímo prodejna Saloos neee, ale jejich sortiment jsem potkala snad v každém obchodě! A vcelku široký!

   Hele myslím, že se to nedá okoukat. To samé v Praze. Jdu nějakou uličkou po x-té, ale stejně kukám vzhůru a kochám se :-)

   Bebe

   1. Když tak čtu komentář Janči, tak si říkám, že při procházení centrem asi fakt nevidim neslyšim :D Občas zanadávám na turisty roztažený přes celou ulici, ale jinak to neni tak strašný :D Otázka je, co všechno jim tu patří, že jo..
    A ty obchody budu muset ještě prubnout, protože.. no, potřebuje kosmetika odůvodnění? :D
    A jinak, pokud by ses sem ještě dostala, tak kromě Diany, což je klasika, doporučuju určitě ještě výšlap na kamzíka ) :) A nepanikařit, pokud místo kamzíka objevíte jenom altánek a obrovskej kříž (i když výhled je tam taky parádní). My ho nemohli najít, už jsme to vzdali a odcházeli a najednou tam byl :D

 2. No jo, téměř moje domovina. :) Jsem ráda, že se ti na výletě líbilo. :) Přesně jsi popsala chuť pramenů! :D Ale kvůli těm léčivým účinkům jsem ochotná slopkat po litrech :D
  Bebe, ještě lepší oplatky mají přímo v Mariánských Lázních! :) A uchvátí se zpívající fontána, která je večer neskutečně krásná. Doporučuju jako další místo pro výlet :) To už je jen kousek od „vesničky“ kde bydlím já. :)

  1. Příště se stavím na kafe, jak pojedu okolo, Domi! ;-)
   A Mariánky jsou taky v plánu… Hlavně chlap se tam chce po tuze dlouhé době podívat. A co jsem tak nakukovala podle fotek… už se těším. Město vypadá nááádherně :-)
   Bebe

 3. Je zajímavé číst o mém skoro domovském městě očima návštěvníka :). S tou ruštinou a jejími uživateli to tu je vážné špatné, když ji člověk slyší na každém rohu a dokonce si i může koupit ruské noviny, tak už to je na pováženou. Jak psala Domi, Mariánky také stojí za návštěvu, nebo i plno dalších skvostů v okolí. Když jsi zmínila tu Mattonku, vyplatí se zajet do Lázní Kyselka, skutečného „rodiště“ Mattonky. Jen se člověk nesmí leknout současného stavu, já díky kauze Mattonka a Lázně Kyselka již zmíněnou vodu nekupuji a nechci už o ní ani slyšet :-) Jinak v okolí se ještě vyplatí zajít na rozhlednu Diana, či na hrad Bečov nad Teplou :)

  1. Děkuju za tipy na výlet! Všecko si píšu do výletníčku, ať se nemusíme příště dohadovat nad mapou, když se objevíme v téhle části republiky :-)
   Jinak rusky sice umím jen pozdravit (možná), ale jsem ráda, že si dokážu přelouskat občas nějaký ten nápis. A že bylo na čem azbuku procvičovat! :-)
   Bebe

  1. Je to nádherně klidné místo, Caroline. Kolem tebe jezdí kočáry s koňma, ty pocucáváš tekuté lekárstvo z hrnečku, okukuješ krásné okolí a… prostě relaxuješ :-)
   Bebe

   1. No někam kde je krásně, třeba jen na dlouhou procházku na Pálavu nebo do moravského krasu do nějaké jeskyně, sice jsme tam byla milionkrát ale mám to tam moc ráda :-)
    Nebo bych jela zase do Jeseníků, tam to miluju :-))))

 4. Páni, úplně se mi vrátily vzpomínky na to, jak jsem před osmi lety byla s kamarádkami na chatě (kamarádky chatě) v Mariánských lázních – ty také stojí za prohlídku, jsou nádherné. Prameny jsme také zkoušeli, pamatuji si najeden hrozně slaný a pak další, který byl docela železitý, člověk měl pocit, že ucucává krev. =D

  Ty Karlovy Vary jsi vylíčila moc hezky, mám chuť je hodit na seznam výletových možností. =D

 5. Chroustíčku, díky za inspiraci, o víkendu vyrážíme ;) Jen snad nebude problém jako minule – když jsme tam před 3 lety byli, tak jsme blbě zaparkovali a botička nás neminula :D

 6. Je vidět, že z centra jste se nedostali :D Pro příště: Diana- lanovkou nahoru, lesem dolů. Kousek od Vřídelní kolonády je (snad ještě) šlapací zvonkohra. Kousek Je Bečov, Loket, zmiňované Mariánky- zpívající fontána (u té jsme si každoročně s babi dávali zmrzlinu LunaMil,jinde jsme o ní v té době nevěděli) a park Boheminium. Andělská hora – nádherný výhled.
  Atmosféru má i Rolava (pozor ne koupaliště ve Varech, ale zajatecký tábor )

 7. Môj tata strašne rád spomína na Karlove Vary, ako tam ešte za mlada s mamou trávili predĺžené víkendové dovolenky, haha. Vypadá to tam fakt pekne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *