Mé zkušenosti s dentální hygienou u zubaře

Ordinace v AJ DENT
Ordinace v AJ DENT

Je to asi třičtvrtě roku, co jsem byla na dentální hygieně poprvé v ordinaci MDDr. Terezy Masařové. VZP tehdy měla akci, že pokud absolvujete čisticí sedánek u zubaře a dokvačíte s potvrzením o zaplacení na pobočku, tak vám hygienu milerádi proplatí. Čehož jsem využila. Samozřejmě. Proč jsem vůbec na dentální hygienu šla? O co jde? A to si jako neumím vyčistit zuby pořádně sama? Všechno pěkně popořádku…

Co chvilka vyběhne na internetu nějaký článek, kterak si lidi neumí čistit zuby. Prý až 80% z nás. A tak ordinace plní pacienti s paradontózou, zubním šutrem a vykaženýma zoubkama. Zaslechla jsem v obecenstvu něco o dědičnosti kazivých zubů a ukládání šutru díky tomu, že praděda ze třetího kolena měl špatné složení slin? Blbost. Leda byste ochromli na obě ruky a zuby vám špatně čistila babička. Pak bych byla ochotná připustit, že jde o problém, za který může vaše rodina. Jako vážně.

A kde je teda problém, když to nemůžete svést na špatné geny? Všem třem nejčastějším problémům se zuby se můžete vyhnout jediným způsobem – pořádně a hlavně SPRÁVNĚ si čistit tesáky a odstraňovat zubní plak. Protože tohle svinstvo může téměř za všechno. Jakto? Poslouchejte…

Zubní plak je měkký a přilnavý nános, který se na zubech tvoří když jíme a pijeme. Plak jde mechanicky odstranit pomocí zubního kartáčku. Potud vše ok. Průser ovšem nastává, pokud plak neodstraníte. Třeba v mezizubních prostorách, na zadních stoličkách… prostě na všech blbě dostupných místech. Plak se totiž změní tvrdý nános – zubní šutr. A ten už kartáčkem dolů nedostanete. Pak nezbývá, než si povzdychnout, zvednout telefon, zamrmlat do sluchátka termín, který se vám hodí pro absolvování dentální hygieny a nechat si od hygienistky předvést, kde je zakopaný čokl a co děláte blbě, že nemáte zoubky jak perličky. A hlavně si nechat zubní kámen odstranit.

Mám za sebou zatím hygieny dvě (každou v jiné ordinaci), tak se můžu podělit aspoň o pár dojmů a názor, jestli stojí za to do téhle srandy investovat. V prvním případě jsem měla trochu strach. Nevěděla jsem, co mám čekat. Bolest? Případně mě někdo seřve, že jsem dobytek a neumím si ani pořádně opucovat zuby…? Eeeeej…

Realita?

Přišla jsem do ordinace, milá paní hygienistka se mě vyptala, jak se mám a jestli mě momentálně žádný zubík nebolí. Podělila jsem se s ní o tajné info, že jsem na dentální hygieně zatím nikdy nebyla… a že z toho mám drobet nervy. S úsměvem mě uklidnila, že o nic nejde a jak je chvályhodné, že jsem vůbec tady. Výčitky? Nespokojené mlaskání nad stavem zubů? Neexistuje!

A jak probíhalo ošetření? Málem si ho ani nepamatuju! Ačkoli si vybavuju nějaké to škrábání zubního kamene ze zubů (a že ho bylo!), mechanické čištění růžovou pastou, která docela fajně chutnala a hromadu barevných mezizubních kartáčků a nití… Vše bylo prováděno tak jemně a citlivě, že jsem na křesle málem usnula! Musela jsem celou dobu myslet na hrnek s kafem, abych se nevyvrátila s kapající slintou z koutku a spokojeným pochrupnutím :-)

Výsledek byl úžasný a já byla u vytržení. Tak nádherně hladké, bílé a čisťučké zuby jsem v životě neměla! Celou cestu domů jsem si pořád jak pakoš přejížděla jazykem po zubech a ksichtila se na sebe do výloh obchodů a toho pidi zrcátka, které s sebou tahám v kabelce. Nadšení veliké a já si umínila, že dentální hygiena se ode dneška stane součástí preventivního mecheche u zubaře.

A jelikož zanedlouho by to bylo rok, kdy jsem hygienu absolvovala, rozhodla jsem se zabrousit na netu, jestli by nešlo podobnou srandičku sehnat levněji. Přece jen – tiskárnu na prachy zatím doma nevedu a pojišťovna nepouští chlupa co chvilka :-)

I dostala jsem nabídku ze slevového portálu TopSleva.cz, jestli bych nechtěla nějakou službu/produkt vyzkoušet a napsat o tom na blog. A usoudila jsem, že když si může člověk objednat se slevou dovolenku, pruhované pančochy, nebo masážní pantofle, tak proč ne čištění zubů, že jo?

Nadatlovala jsem do slevového vyhledávače „dentální hygiena„, vybrala z nabídky ordinací tu, která lahodila mému oku nejvíc a bylo. Pak už stačilo počkat si na e-mail s voucherem, zvednout trubku a domluvit se s paní na druhém konci, kdy že si na mou maličkost udělají čas. Shodly jsme se na datumu, nadiktovala jsem nějaké ty nacionále (jméno, telefon, číslo voucheru) a voilá.

Čekárna v AJ DENT
Čekárna v AJ DENT

Ve smluvený den jsem nakráčela do ordinace v AJ DENT, usadila se do křesla a bedlivým okem sledovala a porovnávala s předchozí návštěvou

Nejdřív mi sestřička (moc příjemná osoba!) probzučela pusu ozonoterapií. Vo co go? Sedíte v křesle s lehce pootevřenou pusou, a slyšíte jemné bzučení, jak vám přístroj projíždí kolem zubů. K čemu je to dobré? Podle tetky Wikipedie – „Ozónová terapie umožňuje ošetřit zubní kaz lokalizovaný pouze ve sklovině, údajně není třeba jeho mechanické odstranění, pomocí přístroje generujícího ozón je možné eliminovat bakterie kazivého ložiska“. /zdroj/

Pak naběhla pani doktorka a začalo mechanické čištění. Jako první mi řekla, že vlastně takhle často na hygienu ani nemusím, jelikož zubní šutr nevedu žádný (juch!). A doporučila mi, na které místa se mám ještě soustředit (vrchní zadní stoličky) a čistit je drobet víc.

Ordinace v AJ DENT
Ordinace v AJ DENT

Upřímně – kdybych následné čištění absolvovala dřív než první hygienu skoro před rokem, asi bych se rozmýšlela, jestli na něco takového vůbec chodit. Jako nic moc. Pani doktorka to vzala podobně, jako když namotáte hadr na mop halabala a přejedete s tím prostředek místnosti a vyserete se na rožky. Brala to, jako kdyby na mě měla 5 minut a ještě se skluzem. Mezizubní kartáčky? Nit? Úplně zadní stoličky? Vůbec. Přišlo mi to takové šup-šup a navíc dost necitelné. Ve srovnání s prvním čištěním to bylo jak projet se v limuzíně po německé dálnici první třídy a přesednout do trabanta bez tlumičů na české D1. Zuby jsou sice taky hladké, ale nemůžu se zbavit dojmu, že tohle čištění bylo jakési odfláknuté…

Takže názor za mě osobně? Dentální hygienu rozhodně absolvovat! I kdybych si měla odepřít veškerou kosmetiku a dát prachy na tenhle „zákrok“, jdu do toho. ALE! Chce to zatraceně dobře vybírat ordinaci, kde vám hygienu provedou

A co vy? Máte s dentální hygienou zkušenosti? Doporučili byste ostatním některou ordinaci?

41 thoughts on “Mé zkušenosti s dentální hygienou u zubaře

 1. Jemne a citlive? Ja kdyz byla na hygiene, tak mi trhala hlavou, bolelo to, krvacelo…a hlava me pak bolela jeste pul dne :-/ A to si nemyslim, ze bych dentalni hygienu nejak velmi podcenovala, jen mi delali nejaky zakrok a „pry“ jsem mela mit uuuuuuplne ciste mezizubni prostory…
  normalne ti zavidim :D
  Super clanek :)

  1. Ježišmarja Susi! To zní jak úryvek z hororu :-/ ta první hygiena byla fakt jak když ležíš na kosmetice. Sice cítíš, že ti něco škrabká na spodních zubech a chvilkama to je trochu nepříjemné. Ale když tě do toho paní zároveň uklidňuje tónem hlasu, jakým se mluví na malé děti, že za chvilku to bude ok a že se nic neděje – odpustila bych jí snad i vrtání zaživa :-D ve výsledku opravdu málem na spaní :-)
   A druhý zážitek podobný jak u tebe – škub sem, škub tam, byla jsem ostříkaná od vody snad až za ušima… eeeej… Veliký rozdíl!
   Děkuju za komentář a doufám, že už máš se zubíkama klídek! ;-)
   Bebe

 2. Nemohlo by to být třeba tím, že jsi měla ten slevový voucher? Četla jsem už víckrát, že když lidi chodí v podstatě kamkoli se slevovými poukázkami, tak se jim tolik nevěnují a tolik se nesnaží, protože z toho nemají moc peněz.

  1. Taky jsem něco podobného slyšela. Ale v duchu jsem se uklidňovala, že tohle snad není ten případ. Loni jsme byly s maměnkou v Jeseníkách a taky jsme si pobyt kupovaly přes voucher. A chovali se k nám jak v pětihvězdičkovém hotelu! :-)
   Bebe

 3. Ja dentálnu hygienu milujem. Chodím tam pravidelne, k jednej milej mladej doktorke do Topoľčian. Začalo to tým, že som si chcela dať vybieliť zuby a hygienička mi odporúčala najprv hygienu, ono, s tým kameňom na zuboch by stejnak nič nezosvetlila. Čistenie robí ultrazvukom, vždy je to tak na 30-40 minút celé ústa, potom mi vysvetlí, ako správne čistiť zuby (a že vlastne pastu ani nepotrebujem, ide o techniku) a pomohla mi vybrať správnu veľkosť medzizubnnej kefky (mám dokonca tri). Samotné čistenie ultrazvukom moc nebolí, len občas je nepríjemné, miestami mi ďasná krvávali a boli ešte cca deň citlivé. Ale inak si to neviem vynachváliť a v ordinácií som každý rok. Naviac cenovo nič hrozné, platievam okolo 30-35€, za tie krásne zuby a zdravší chrup to stojí. A už ani to bielenie nepotrebujem, hoci pôvodne som mohla ísť po dvoch rokoch na doladenie.

  1. Díky za komentář, Orvokki! :-) k hygieně jsem se dostala taky „na doporučení“. Zubařky. Chtěla jsem si nechat opravit zoubky (opravuju postupně doteď a ještě dlouho budu…) a ta mi řekla, že nejdřív hurá na hygienu. Posílá tam myslím všechny nové pacoše :-)
   Ale stejně jako ty – za ty prachy to rozhodně stojí a pokud natrefíš na profíka, je to dokonalé! :-)
   Bebe

 4. Pěkný článek a určitě stojí za to to vyzkoušet, ale vážně by ses měla vyhnout takovým jednoznačným závěrům, jako například – dědičnost za nic nemůže. Všechno je podmíněno z části geneticky, složení zubní skloviny je u někoho méně kvalitní, když tělu chybí nějaké látky. Navíc člověk zdědí i to, jak je schopný se jeho organismus různým vlivům na zubní sklovinu bránit… Znám to na sobě, mám strach ze zubaře, a tak se hodně informuju, na netu, nebo když už jsem u zubaře, vyptávám se, co bych ještě měla udělat, dělám všechno co se dělat dá, používám správný kartáček, neopomenu jediný zoubek z jediné strany, používám zubní nit, ústní vodu, kvalitní pastu… ale problémy mám bohužel stále. Zato znám lidi, kteří si zuby klidně nevyčistí vůbec a nemají ani jeden zubní kaz. Za všechno může mnohem víc faktorů, nejde to tak jednoduše svézt jen na jedno.

  1. Ahojky Caroline! Děkuju za komentář a názor :-)
   Ono v jednom článku moc nemůžu obsáhnout veškeré možné příčiny kazivých zubů… Máš pravdu v tom, že zuby ovlivňuje strašně moc věcí. Jídelníček, nemoc, čištění, případně špatný krok do prázdna a tykačka nablízko s pangejtem… :-)
   Vím, že existuje malé procento případů, kteří opravdu nemůžou za to, že se jim zoubky rozpadly – představ si třeba člověka, kterému se stane autonehoda, vyjde z toho s několika zlomeninama, podstoupí mraky rentgenů a tělo se se vším vyrovná tak, že si vápník do zlomených kostí vytáhne ze zdroje nejjednoduššího – ze zubů…
   Tohle všechno chápu a o těchto případech není v článku řeč. Při psaní jsem měla na mysli spíš lidi, kteří na péči o zoubky buď prdí úplně, nebo žijí v domění, že dělají pro zuby všechno možné, ale stejně to nepomáhá. Tudíž si čistí zuby špatně. Byla jsem na tom totiž podobně. Chodila jsem na preventivní kontroly co půl roku, používala nit, mezizubní kartáčky, ústní vodu… a slyšela vždycky závěr „všechno v pořádku, můžete jít“.
   A pak jsem přešla k jinému doktorovi a diagnóza mě šokovala. 7 kazů, špatně ošetřené kanálky, počínající zánět pod korunkou…
   Věřím tomu, že je to díky špatné technice čištění a díky nedobré kontrole u zubaře, který mě na něco podobného měl upozornit mnohem dřív, abych tak nežila v tom, že mám vše ok.
   Až na oné první dentální hygieně mi paní ukázala, jak si mám vůbec zuby čistit… A důkaz, že jsem se poučila? Absence zubního šutru od poslední hygieny…
   Akorát opravy těch kazů a kanálků lezou šíleně do peněz :-(
   Bebe

   1. Zubní kámen jsem neměla, ale mám problémy celkově s dásněmi a s kazivostí zubů. Zubařku jsem se taky pokoušela vyměnit, ale nikde v okolí nepřijímají nové pacienty, takže víc tlačím na tu moji, když u ní jsem, aby mi s tím pomohla (i když z toho mám takový strach:D). Jen mi to vyznělo tak, že vše je podle tebe zapříčiněno špatnou hygienou a nic jiného nepřipouštíš, ale po tvé odpovědi to chápu. Víš, ono dost naštve, když vídám lidi, kteří se o zuby ani moc nestarají a nemají žádný problém a já se s tím věčně trápím :D. Se zubní hygienistkou je to problém právě s těmi penězi, už jsem se na to dívala několikrát a dovolit si to zatím nemůžu :-/
    Tak se měj krásně, aspoň jsi mi připomněla, že zase musím zajít za svou noční můrou – zubařkou :D.

    1. To mě mrzí, že máš takové patálie, Carol :-/
     Ale slibuju ti, že jakmile vyčíhnu zase nějakou akci, kdy bude pojišťovna proplácet dent. hygienu, tak budeš první, komu napíšu! Přišlo mi to tehdy taky pekelně drahé (kolem 1300,-), takže bych se nejspíš neodhodlala sama od sebe a odkládala to.
     V jakém městě zubařku sháníš? Třeba si to tu někdo přečte a poradí :-)
     A neboj, ta chvilka v křesle pak vyváží bezbolestné chroustání jablek a křupání všech dobrých mlsků! Vem si s sebou nějaký talisman pro štěstí a mysli u vrtání na dovolenku na Maledivách :-) moc přeju, ať máš brzo zubíky jak perličky a nic tě nebolí! :-*
     Bebe

 5. chodievam dvakrát ročne,stojí to 20eur.v Bratislave vraj to samé 100 :-) moja zubárka bola v Bratislave,tak mi to vravela,ked som raz u nej sedela z rozkročenými ústami.
  vyčistí kameň,vyšpára medzizubnou kefkou,zmeria špáry,opucuje točivou kefkouneviem čo je to za zázrak.a zaujímavé,že riedi listerine vodou.vraj aby tolko neštipal.nemá rada,ked jej poviem,že curaprox nie je najlepší na svete .-) maju tam plno letakov a vzorkov cura,ja vždy vychvalujem lacne medzizubne kefky z hypernovy ja jaaj

  1. Myslíš ty mezizubní kartáčky od Curaprox, Anni? Nebo normální kartáčky? :-) Já momentálně jeden zelený Curaprox používám (mi vyhovuje ta hustota štětinek i to, jak je kartáček jemný), ale na cestování mám normální dětský malý, za pár korun. Díky mini rozměrům se s ním dá parádně dostat na všechny zubíky a navíc nezabere moc místa v taštičce :-D
   Bebe

   1. ano tie medzizubné myslím.curaprox sa mi dosť lámali,tak som hladala niečo iné.tá z hypernovy mi vydrží jedna asi týždeň.a kartáčik striedam s detským.presne ako píšeš,pre toto isté.raz za pol roka kúpim detskú-dynosaura :-)

 6. Já si tím zaručeným superefektem kvalitního čištění nejsem až tak úplně jistá – jednu dobu jsem měla zubařku, co byla fanatik do perfektního čistění, techniku mi řádně vysvětlila a naučila, zuby jsem podle ní měla vyčištěné dobře – ale moje dásně na tom byly permanentně dost špatně. Pak jsem se vrátila k jednoduchému čištění obyčejným kartáčkem beze všech těch mezizubních srandiček, když nepočítám důkladnější vyčištění jednou za čas – a světe div se, dásně mám jen lehce červené a skoro nekrvácí (na kazivost zubů moc netrpím, takže tohle naštěstí řešit nemusím).

  1. „Skoro“ nekrvácí? To mi zní podobně, jak být „trochu těhotná“ :-D
   Hele a nemohla ti zubařka vybrat moc velké rozměry mezizubních kartáčků, Luci? Možná to dásně pak dráždilo. Těžko soudit, takhle na dálku.
   Ale hlavní věc, že jsi teď spokojená :-)
   Bebe

   1. Nemohla bych si přestat čistit mezizubníma kartáčkama, když vidím, kolik toho mezi zubama zůstává i po vyčištění elektrickým kartáčkem (mám hydrosonický od Curaproxu). Navíc by mě pak každý týden trápily záněty dásní, se kterýma už posledních pár let nemám problémy. :)

   2. No právě! A já ten nejmenší mezizubní kartáček používám i jako párátko. Moje mezery mezi zubama totiž připomínají rozmístění baráku v horské vesničce. Sem tam zub a mezi nima díra jak… ehm :-)
    A napadá mě, že jsem zatím nikdy nezkoušela elektrický zubní kartáček. Nebudu se ptát, jestli je to pro tebe lepší, než normální, Ivet – protože kdyby ne, tak ho asi nepoužíváš, že :-) ale zajímalo by mě, jestli bych si s tím vyčistila zoubky i se svou „šikovností“ :-)
    Bebe

    1. Ten hydrosonický je založený na tom, že ho jen přiložíš a on rozvibruje vodu s pastou a to vyčistí zuby. Když to neodfláknu, tak mám pocit naprosto čistých zubů. Mám chuť zkusit si zajít na dentální hygienu, jestli to zvládne líp… :D

     Občas použiju i klasický Curaprox, aby byla změna. Když jsou místa, který pravidelně vynechávám, tak je opucuju jednosvazkovým kartáčkem. K tomu aktuálně střídám tři druhy mezizubních kartáčků a mezizubní nit. A občas přidám Elmex gel.

     Mezizubní kartáčky tyhle:

     s těmahle gumovýma sem začínala a pomalu se k nim vracím

     http://www.zpflorence.cz/obrazky/products/main/366_tepe-ruzovy-jpg.jpg

     Ten poslední používám bez úchytek (držátek), protože se mi velmi rychle ničí (to dlouhé i to krátké) a samostatně má mnohem delší životnost.

     zubní nit jedině takhle (mají ji v Rossmannovi za pár korun velký balení)

 7. Jé, to jsem ráda, že píšeš o zubní hygieně. Zrovna tenhle týden jsem celý ,,trápila“ pacienty zubní hygienou, dokonce jsem donutila i přítele, aby za mnou přišel na paškál :-D Na tyhlenty slevové portály ve spojení se zubařinou bych dávala pozor… dobrý zubař/ hygienistka má obvykle práce tolik, že nemá potřebu hledat náhodné pacienty takhle na internetu.

  1. Jéééé, ty děláš přímo hygienu, Ivi? Kdepak? :-) A věřím tomu, že přítelovy zubíky ti poděkují! Stejně tak jako dotyční „trápení“ pacienti ;-)
   Bebe

   1. Studuji na lékařské fakultě normálně zubní lékařství, ale zrovna jsme měli předmět Preventivní z.l., takže jsme si užili týden sundavání zubního kamene a leštění zoubků. Má to velkou výhodu v tom, že na rozdíl od chirurgie či jiných dalších našich disciplín, pacienti přicházejí skoro beze strachu a odcházejí taky úplně v pohodě (doufám, že snad i spokojení :-))

   2. No bodejť by neodcházeli v pohodě, Ivi! Byt v takých dobrých rukách a ještě mít čisťučké zubíky! ;-)
    Bebe

 8. Asi budem za exota, ale codím na zubnú hygienu 3x do roka. Každé sedenie trvá cca 45-50 minút (+-), niekedy aj hodinu a platím cca 25-30 €.
  Napriek tomu, že si zuby čistím poctivo a tfúfam si povedať, že aj dobre (kvalitná kefka, pasta, medzizubné kefky, jednoštetinová kefka na zadné zuby a tiež škrabka na jazyk – všetko nielen Curaprox), kameň sa mi tvorí dosť a mám nábeh na parodontózu. U mňa jednoznačne genetika – keď si nedám pozor, dopadlo by to zle. Tak mám tesne pred štyridsiatkou všetky vlastné zuby :)))), plomba bola naposledy asi na gympli a každý rok chodím len na preventívku a sem tam na výber osmičky :)). Už som sa ich zbavila troch, zostala len posledná (narástli zle do strany a spôsobovali len samé problémy).
  A hygiena, potom čo som zmenila hygieničku, je v poho. Nie je to pre mňa ležanie na kozmetike (najmä vďaka môjmu refluxu), ale dá sa to zniesť. Bolesť žiadna, sem tam tlak.
  Jájj, jedno negatívum som našla – musím sa po hygiene prepudrovať, lebo mám mierne bradu odmejkapovanú :))).
  Sem tam beriem so sebou aj svoju desťaročnú dcéru, nech si zvyká na samozrejmosť. Ako na kozmetiku a kaderníčku a pedikúru :))).

  1. Všechny vlastní zuby?! Jako žádné korunky? Plomba naposled na gymplu?! No to mě poser! Právě jsem zezelenala závistí tak, že to snad ani víc nejde! A to jako fakt! :-)
   A přijde mi děsně super, že s sebou bereš i dcerku, Leni! :-)
   Bebe

 9. Dovolim si reagovat z pohledem z druhe strany-od fochu.
  Stejne jako neni zubar jako zubar (nekteri na to vylozene prdi a řeknou vam, ze je vse ok i kdyz mate kaz) tak stejne tak neni hygienistka jako hygienistka.
  Dasne krvaceji proste proto, ze jsou v zanetu. U kuřáků je to jen trochu potlacene tim kouřem..cili kdyz zacnete cistit správnou velikostí mezizubniho kartáčku tak cca tyden dva, nez se zanet ztrati to krvácet bude. Pak pri dennim cisteni dasne oplasknou od zanetu a bude to ok. Poradna dentalni hygiena by mela trvat cca hodinu, pokud clovek chodi pravidelne tak min.
  Co se tyce ozonoterapie, podle me je to marketingovy divadylko pro pacienta, stejne jako beleni „laserem“ a podobne..ozon ma sice dezinfekční účinky, ale v okamžiku, kdy neco slupnete, zuby pokryje standartni vrstva bakterií a je opet jen na vas a vasem kartacku, jestli si je tam budete pestovat nebo dostanou padaka..
  Vsechno je to o cisteni -a samozrejme o spravnem zubari a hygienistce. Neda mi to a musim jeste vyvratit mytus o tom, jak v těhotenství dite „odcerpava“ mamince vapnik a vic se ji kazi zuby. Je fakt, ze vlivem hormonů se muze menit chemicke slozeni slin, ale vetsinou to byva tak, ze nastávající maminka ma proste najednou jiny starosti nez 100% pucovani zoubku a v hygiene polevi. Samozřejmě, ze hraje roli genetika, životní styl ap., ale vymlouvat se jen na tyto faktory je tak trochu alibismus :)
  Vsem preju zdravy chrup, svezi dech a poctiveho zubare/hygienistku.
  Pokud takovou peci hledate, zvu vas ke me do prace na Orechovku. http://www.orechovka67.cz

  1. Děkuju za obsáhlý komentář, Terez! :-)
   To je právě ono… že kolikrát někteří zuby nečistí těma mezizubníma bazmekama, jelikož jim při tom přece dásně krvácí… Ale už jim nedocvakne, že je to díky zánětu a vlastně dělají dobře – i když ze začátku teče krev :-) Teda… pokud používají správný rozměr kartáčku. Je jasné, že pro mini mezeru si nepořídím ten s mega štětinkama, kterým můžu z fleku pucovat flašky od piva, že :-D
   Ozonoterapie… Setkala jsem se s tím poprvé a zajímalo mě, o co jde. A jsem tak nějak na rozpacích, když to teď u tebe čtu. Takže jako věř a víra tvá tě uzdraví? :-)
   Jo a zajímavý názor k tomu těhotenství! Nenapadlo mě na to kukat z tohohle pohledu.
   Měj se moc pěkně a ještě jednou díkec za postřehy! ;-)
   Bebe

  2. Mám pocit, že hodně lidí má strach s mezizubních kartáčků. Třeba přítelova matka ma pravidelný záněty dásní, ustupují jí dásně, ale mezizubní kartáčky nebude používat, protože podle ní by to jen zhoršily. A jako důkaz bere to, že dásně krvácí při prvních použití. Hodinový rozhovor a na závěr vyrukuje s tím, že mezizubní kartáčky způsobují paradentozu a navíc jsou drahý ty, co doporučuju, v Kauflandu stojí třetinu (zkoušela jsem ze zvědavosti levnejší variantu z Rossmanna a ani ty nejmenší se mi nepodařilo dostat mezi zuby). Vzdala jsem to, nejsou to moje dásně, není to můj problém.

   1. Jenže nejhorší na tom je, že jí dokážeš pomoct a víš co je špatně. Ale těžko ji můžeš povalit na zem, kleknout na prsa, jednou rukou držet otevřenou pusu a druhou ukazovat, jak fungujou mezizubní kartáčky, že… 2x denně… :-D
    Veliká škoda! Máti by si ušetřila zubíkové problémy :-( ale jak píšeš… její dásně – její problém. Akorát je to smutné. Přitom stačí tak málo! :-/
    Bebe

    1. Na jednu stranu to taky chápu, taky jsem se bála, ale začala jsem gumovýma, se kterýma si člověk ani nemůže ublížit a nějak jsem to nehrotila. Jednou jsem takhle nasedla na přítele, jestli to nechce zkusit, hned mu začala týct krev a dostal hysterickej záchvat… :D Asi to mají v rodině…

 10. Pani, ja u dent.hyg byla nedavno a jedine co mi delala bylo to, ze mi projela vsechny mezizubni prostory necim co strikalo vodu, byla jsem dcla mokra:D a pak jen ultrafialovym nebo jakym zarenim a jen nektere zuby bo je mam pry hezke a zdrave a sla jsem..tak zajimae jak to je vsude jine

  1. Joooo, co zubař a hygienist(k)a, to jiný přístup a postup :-) taky jsem byla teď zašlahaná od vody až za ušima. A předtím ne e. Tož tak :-)
   A jinak moc závidím zdravé zubíky, Iw! :-)
   Bebe

 11. Já mám zcela novou včerejší zkušenost, už jsem jednou byla na dentální hygieně a nejde o to že mi zuby vyčistí, zubní kámen dá pryč a i poradí. Já bohužel nejsem moc pečlivá, ikdyž si zuby čistím, vyplachuji, a občas mezizubní kartáček použiji spíš ze svého pocitu. Ale včera nejen, že mne paní doktorka poslala k hygienistce po vytržení stoličky (asi zrovna nikoho neměla, tak aby tam nebyla zdarma) takže jsem půl pusy necítila, ale já se vždy strašně vystresuji a i když přiznávám že paní doktorka byla šetrná a vlastně to nebolelo, tak na nějaké čištění zubů fakt nebyla nálada a už jsem se viděla s práškem v posteli. Ovšem hygienistka se mnou mluvila jak s nepořádným dítětem a ne skoro 50letou ženou, pusinka, zoubky, zoubečky, malovala si do zubů kterou barvu mezizubáku mám použít, pořád mě hartusila koukáte (jako do zrcátka) a když mne ten kámen sundavala, tekla mi voda po celém obličeji, na záda, měla jsem mokrý svetr i tílko a když jsem řekla, že jsem celá mokrá, tak mi odpověděla, že to mám jako bonus!!!! Jsem objednaná za 6 týdnů na kontrolu jestli jsem řádně plnila její příkazy, ale asi onemocním, protože na to nemám psychicky. Při platbě měla nemístnou poznámku, že jsem investovala do svých zubů a zdravý a ne do nějakého hadříku na sebe!

  1. Aknelko, podle toho popisu si dovolím o paní hygienistce zcela bez skrupulí prohlásit, že šlo o totální krávu, která nemá v podobném odvětví co dělat. Přesně kvůli takovým mají pak lidi strach chodit na podobná ošetření.
   Vůbec se ti nedivím, že se ti na druhou návštěvu nechce. Sama bych se na to vybodla a našla si raději někoho jiného. Nemáš přece zapotřebí, aby tě taková blbka peskovala a chovala se k tobě jak k malému smradovi. Zvlášť, když ji platíš. Vykašli se na ni a pokud jsi z Prahy, raději se objednej do ordinace Dr. Masařové a garantuju ti, že s touhle hygienou budeš maximálně spokojená.
   Fakt mě ta tvoje zkušenost mrzí, ale zároveň mě děsí, že TOHLE vůbec dentální hygienu provádí… :-/
   Bebe

 12. Ahoj, byla jsem na DH v srpnu, zubní kámen nemám a zuby mám bílé. Šla jsem na doporučení MDDr. Ošetření příjemné, avšak do dnešní doby výskyt zubního kamene , na zubech v mezerách se tvoří nějaká šedá usedlina, kterou jsem dříve neměla. Mám poci, že čím více se zasahuje ultrazvukem, tím to je horší, to jsem zjistila i u svých psů, kterým jsem takto nechala odstranit zubní kámen, nárůst byl potom daleko rychlejší. Pro mne při pečlivém ištění zubů DH už ne.

  1. Ahojky Ave,
   vřele doporučuju krátké povídání o zubním kameni na Wikipedii. Zubní kámen se netvoří jen tak z ničeho nic. Je to špatně odstraněný zubní plak, na kterém se usazují minerální látky ze slin a potravin. A dolů obyč pastou dostat fakt nejde. Jestli si zoubky čistíš fakt pečlivě, zubní kámen se ti neudělá, protože nemá z čeho.
   Jak je to s ultrazvukem na zubech u lidí nebo zviřátek, to fundovaně neposoudím, mám školu z jiného oboru :-)
   Bebe

 13. A tak všechno jde, když se chce, co by ne :-) Já ale hlasuju za profíka jednou nebo 2x za rok. Přeci jen – zároveň zoubky prohlédne, člověk to má bez práce (ač si to teda zacvaká, protože VZP letos nenabízí sponzorské dary v podobě příspěvků na dentální hygienu – číhám na to každý leden), upozorní na případné chyby při čištění a pomůže s nápravou. A pokud má člověk dentální hygienistku fakt dobrou, pak během procedury skoro i usne. Aspoň já měla co dělat, jak to bylo příjemné :-D
  Bebe

 14. Moc děkuju za komentář, Jani :-) A mrknout můžou ostatní – já už dentální hygienistku našla přímo geniální. Akorát mi to připomíná, že jsem tam nějaký pátek nebyla :-)
  Bebe

 15. No, ja znám mnoho lidí, kteří za celý svůj život na dentální hygieně nebyli a žijí v pohodě. Nejdůležitější je podle mě pravidelné čištění a kvalitní pasta a kartáček. To nazuby neznám, ale možná bych už taky mohla inovovat a objednávat po netu a ne furt lítat po obchodech D:

  1. Věřím, že pokud si lidé doopravdy UMÍ perfektně vyčistit zuby, pak návštěvu dentální hygieny nepotřebují :-) Ale jako prevence a kontrola skvěle vyčištěných zubů je to podle mě k nezaplacení!
   Objednávat po netu je bomba, ale doporučuju k tomu přibrat i ochotného sponzora! Je totiž silně návykové začat mávat platební kartou online :-D
   Bebe

 16. Dobrý den, dost jsem si teď četla o dentální hygieně a jsem trochu v rozpacích. Tady v tomto článku ifarmacie.cz/dentalni-hygiena/ jsem se dočetla většinu podstatných tipů, ale hlavně tam píší, že je to bezbolestné. Narazila jsem, ale na řadu diskuzí, kde se psalo, že to občas bolí.. jak to tedy je? Zubaře opravdu v lásce nemám, protože se toho bojím… sem bych si ráda zašla, ale jestli tam dochází k podobné bolesti jako u zubaře tak si nejsem opravdu jistá :( můžete mi poradit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *