Špindlerův Mlýn – dovolená s maměnkou

Špindlerův Mlýn

Chorvatsko – Poreč, zhruba v půlce června. Sedím na terase, slopkám kafíčko a uždibuju neskutečně slaďučký meloun, co jsme den předtím ukořistili v místním Konzumu. Zároveň pozoruju racky na protější střeše, kteří něco řeší tak hlasitě, že i kočič vřískající pod oknem by v tu chvíli zněl jako tichá znělka k Večerníčku.

Na stole zavrní telefon a na displeji blikne info o příchozím e-mailu. Maměnka píšů. Cože prý dělám v červenci? Našla jedno tuze pěkné místo ve Špindlu, kde bysme mohly na týden vegetit. Na vteřinu propíchnu pohledem racka, který se zrovna obrací naruby na komíně vedlejšího domu, když cosi ohromně důležité vysvětluje svému kamošovi a zamyslím se. Jet na dovolenku s Elis? Do Krkonoš? Resp. rovnou do Špindlu? To nemože dopadnout jinak než skvěle! Nebylo nad čím dumat! :-)

19.7. ráno
Šlapu do kufru poslední věci, z nichž hodlám stvořit horské modely, ze kterých Krakonošovi spadne čelist a samovolně povolí svěrače. Obzvlášť kombinace mého milovaného kloboučku a noname khaki kraťasů, které nosím asi stopadesátý rok, stojí za zmínku…

Profackuju se davem na nádraží, pokodrcám vláčkem, a o hoďku později se potkáváme s maměnkou v Poděbradech. V mžiku správně usoudíme, který bus nás doveze do hor a další dvě hoďky věnujeme baletním figurám v uličkách autobusu, kde poskakujeme na jedné noze a ještě ne na svojí. Nevěřila bych, jaký je na téhle trase nátřesk! I když… Možná s tím má co dělat frekvence spojů „tři za den jsou tak akorát, holoto líná“ :-)

Později téhož dne, ve Špindlerově Mlýně
Bydlíme v Grand Apartments přímo v centru. Po lehkém tápání o umístění recepce, která je kujónsky schovaná o dva baráky dál, fasujeme klíčky a jdeme obdivovat místo, jež se stane naším domovem na celý příští týden.

První dojem? Interiér je naprosto úžasný a stylový a ze všeho nejvíc mi připomíná Provence! Všechno v bytelném dřevu a roztomilých pastelových odstínech… Z fleku si umím představit, že bych si podobně vybavila baráček!

Špindlerův Mlýn - Grand Apartments

Špindlerův Mlýn - Grand Apartments

Jakmile se trochu rozkukáme po všech třech hlavních uličkách Špindlu, přichází na řadu zásadní info. Co s načatým týdnem? Kam vyrazit nejdřív? Možných cílů je nepočítaně a času tááák málo! Jako první teda pořídíme mapu a už plánujeme, kde co a jak.

Mimochodem… Musím se k něčemu přiznat. Doteď jsem žila v domnění, že Krkonoše jsou děsně provařené místo, které bude víc připomínat Václavák, než relax na horách. Čekala jsem davy turistů, mraky obchodů, pět stromků za hotelem a jednu profláklou sjezdovku s lanovkou…

Takže… Hluboce se omlouvám všem místním a dodatečně se ohromně stydím…

Krkonoše jsou totiž nádherné. Čisťučké. Klidné. Naprosto parádní! A i když to budu muset pošeptat jen tak na půl huby, aby mě třeba Jeseníky nebo Beskydy neslyšely – asi jde o jedno z nejhezčích horských míst, které jsem v ČR zatím navštívila. Vážně.

Představte si dokonalý klídek a ticho. Křišťálově čisté říčky a potoky. Mraky borůvek a lesních jahod všude, kam oko dohlédne. Vzduch čistý tak, že se můžete bez obav „předechnout“ až do těch nejmenších pidi zákoutí plic, o kterých jste doteď neměli ani tušení!

Krkonoše

Krkonoše

Krkonoše

Potkat odhozený papírek v lese? Zničenou značku? Chybějící tabulku s informací, co za přírodní úkaz právě před sebou objevujete? Zapomeňte. Není totiž výjimkou, že na cestičkách potkáte chlapíky s motyčkou v ruce, kteří usilovně čistí odvodňovací kanálky na stezkách, které při posledním dešti zapadaly hlínou a kamínky. Klobouk dolů před těmihle lidmi. Fakt jsem udržovanější turistické trasy snad nikdy neviděla.

Krkonoše

Krkonoše

Krkonoše

Krkonoše

Krkonoše

Z čeho mi ale spadla čelist totálně, tak z kamenných výstupů na horské hřebeny. Žádné hliněné nebo travnaté pěšinky. Ale pěkně dobrodružné trasy poskládané z mega šutrů, které sem snad museli nanosit obři. Jinak si neumím představit, jak tohle stavěli. Navíc mě překvapilo, jak dobře se po takových cestách pro kamzíky jde. Mnohem líp, než třeba po asfaltce nebo sypané cestičce! Akorát si musíte dávat zatraceně majzla, abyste nešlápli vedle a nedobrovolně se nevydali střemhlav po srázu po vzoru Supermana.

Krkonoše

Krkonoše

Krkonoše

Co určitě navštívit

Labská Bouda. Trasa Špindlerův Mýn a zpět dá zhruba 20 km pěškobusem. Cestičky vedou částečně lesem, kousek po hliněno-kamenité pěšince a zbytek je skoro horolezecký výstup po šutrech. Oukej, přiznávám. Po návratu jsem se nožičkám omlouvala asi dvacetkrát a zařekla se, že podobnou šílenost už jim neprovedu. Ale! Zpětně uznávám, že to byl naprosto super výlet! Hlavně výhled nahoře stál za to! Pocit, že vám celý svět leží u nohou! No boží :-)

Krkonoše

Krkonoše - Labská bouda

Vodní ráj ve Vojenské zotavovně v Bedřichově. Luxus! Doporučuju všema dvaceti! Zvlášť po nějakém echt náročném výletě. Mají tu bazén na plavání, vířivku, tobogan, divokou řeku, nějaké blbinky pro prcky a spešl bazén s umělýma vlnama… Zvlášť na tom posledním jsme se s Elis vyřádily jak malé děcka a další den daly repete :-D Cena za dospěláka – 100,- za 75 min

Labská přehrada. Máčky obchází přehradu po silnici, případně po vyznačené cestě. My ji doslova přehopkaly po šutrech, kterými je tvořena celá jedna strana přehrady… JO! :-) O pár dní později už byla naše „horolezecká stezka“ díky bouřce pod vodou.

Špindlerův Mlýn - Labská přehrada

Luční bouda. Óbr barák po cestě na Sněžku. Skvěle tu vaří! Lepší místo pro načerpání sil před vysokohorským výstupem nenajdete :-)

Houby z koňského hřbetu. Ze Sněžky je nejlepší pohled. Původně jsme ten den šly jen na malou zdravotní procházku. Takové relaxační brouzdání po lese spojené se sbíráním borůvek. Znáte to. Kdy přesně se před náma začal rýsovat vrcholek nejvyšší hory ČR zahalené v mrakách…? Těžko říct. Byla to výzva. Upřímně říkám, že jsem párkrát kopala plíce před sebou a rozdýchávala několik infarktů. Zvlášť poslední úsek v podobě kamenitého srázu byl záhul. Ale zvládly jsme to na výbornou obě. A radostné objímání a hopkání na vršku pak nebralo konce :-)

Sněžka

Úpské rašeliniště

Sněžka

Cesta zpátky lanovkou byla pak parádní tečka za ťapkacím dnem a pro mě osobně zážitek jak blázen! Byla jsem permanentně přilepená na skle a fascinovaně zírala na mega hloubku pod sebou. Chápete někdo, jak se můžou horolezci vyšplhat na pětitisícovky, popř. rovnou Mount Everest? Já teda ne… Respekt! :-)

Chytré tipy pro skautíky

Kam na papu? Hotel Hradec přímo u autobusového nádraží. Vaří velice dobře a za milý peníz. A hlavně – mají tu nejmilejší obsluhu široko daleko!

Kam na nákup a pro svačinku do baťůžku? Do zapadlého a schovaného obchůdku Enapo hned vedle hotelu Eden. Ceny mírné, obsluha vzorná, umístění v centru. Co víc si přát.

Kam na zmrzlinu? Hledejte hotel Jelínek. Někde v těch místech stojí stánek se zmrzkou, kde seženete nejen poloviční porci, ale dokonce i XXL verzi, která se podle mě nedá sežrat v počtu osob menší než 3 :-D

Na borůvkách

Pokud cestujete autobusem a ne po vlastních kolech, určitě doporučuju si na cestu zpátky rezervovat místenku v buse. Může se totiž lehce stát, že pokud vychytáte dálkovou linku, kde místa na stání nejsou, tak vás pan autobusák zkrátka nenalodí a vy máte smůlu. Nebo si jak my dvě zahrajete na „škatulata hejbejte se“ a modlíte se, aby vám nikdo neklepal na rameno s hláškou „pardon, to bude asi moje místo“ příliš často… :-)

Takže milí chroustíci, jestli pořád tápete, kam se letos vydat ještě na výlet, určitě neprohloupíte, když zapíchnete prstem do mapy v místech, kde tušíte Špindlerův Mlýn. Tahle dovolenka totiž neměla chybu! Akorát mě hrozně štve jedna věc. Že to tak zatraceně rychle uběhlo! :-)18 thoughts on “Špindlerův Mlýn – dovolená s maměnkou

 1. Bebe, já z tebe pojdu smíchy.. :D jsem se zase nasmála.. :D
  A krásné fotky krásných míst.. i když mě na hory teda vůbec neužije.. a moc povedená fotka, jak mami drží ten mrak :o))

 2. Děkuji Bebe za krásné naladění na Špindl ;-)
  Já se tam teda chystám jen na prodloužený víkend, takže se nestihnu ani rozkoukat, ale i tak už se moc těším. Jen doufám, že se na tu Sněžku nebudu plazit sama a přemluvím i spoluparťáky :-D

  1. Doufám, že si prodloužený víkend pořádně užiješ, Lili! A ohledně spoluparťáků – přimlouvám se taktéž, ať s tebou vyrazí na Sněžku! Je to zážitek jak blázen :-)
   Bebe

  1. Škoda, že to nefunguje jak v jednom díle Červeného trpaslíka – člověku by stačila fotka a mohl by se přenést na jakékoli místo :-)
   Bebe

 3. Ahojky Bebe, to je nádhera !!! Krásné fotky až z nich mám husí kůži :-D …. možná na konci srpna pojedu do Jeseníků ale jen jestli vyjdou všechny mé plány … ale teda Krkonoše taky jednou musím navštívit !!! Kráááása :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *