DNC – kyselina hyaluronová 1%, mýdlo, antiperspirant

DNC – kosmetika z Lotyšska

Víte, co mě baví na učení se cizím řečem nejvíc? To postupné odhalování tajemství, které přede mnou doteď skrývaly cedule ve městě, popisky v obchodech, nebo prachobyčejné jídelní lístky v restauracích. Přece jen je lepší, když alespoň vzdáleně tušíte, co vám asi tak přistane na talíři, pokud před číšníkem zapíchnete prstem někam doprostřed stránky a dychtivě vyhrknete „totok chcu“. Nemusíte pak sedět jak na jehlách a modlit se, aby bylo jídlo vůbec poživatelné a máte naději, že vám opravdu přinesou kousek grilované ryby s bramborama a ne třeba omráčenou chobotnici se šlehačkou.

Jenže… občas se stane, že v devíti případech z deseti se domluvíte v pohodě a v tom posledním zkrátka… zpanikaříte. Nevím jak vy, ale já začínám vyšilovat pokaždé, když se v konverzaci ztratím. A ještě ke všemu, pokud jde o něco důležitějšího, než požadavek „jednu zmrzlinu, prosím“.

Třeba poslední den v Taliansku letos na jaře. Snažili jsme se z centra Benátek dostat na velké parkoviště k autobusům. Den předtím jsme si pečlivě zjišťovali, odkud co jede a kolik ojro za projížďku vaporettem vypláznem. Protože víte jak. Kdo je připraven

Další den dopoledne jsem proto suverénně nakráčela ke kase u lodiček a zdvořile paní za přepážkou požádala o „Due biglietti per sessanta minuti, per favore“ (dva lístky na hoďku). Byla jsem na sebe v tu chvíli děsně hrdá a pýchou se nafukovala jak holub, kterak jsem ze sebe dokázala vypravit tak chytrou větu. Z druhé strany jsem samozřejmě nečekala žádnou menší odezvu, než pohled plný obdivu a uznalé pokývání hlavou nad uvědomělým turistou, který se snaží mluvit řečí místního kmene.

Čekala jsem celé dvě vteřiny.

Než mi došlo, že je něco špatně. Paní u kasy rozhodně nevypadala nadšeně a zpražila mě pohledem, ze kterého by i Kličko začal nervama koktat. Během chvilky pak vyskočila ze židle, začala rozhazovat rukama a cosi pekelně rychle drmolit italsky. Asi jsem vypadala maximálně chytře, poněvadž se už po minutě zarazila a vypadlo z ní: „Lei non parla italiano…?“ Můj výraz mluvil za vše. „Oh…“, ona na to. Asi italská zkratka pro „Do prdele, to vypadá na dýl“. Změnila proto strategii (nejspíš ji k tomu motivovala i rostoucí fronta za mou maličkostí) a začala na mě mluvit pomalu anglicky. Jako když chcete, aby malé dítě porozumělo vašemu vysvětlení, že když se mu bude chtít na záchod, stačí zatleskat ručkama a vypravit ze sebe „e-eee“, není nutné se rovnou posrat. Pořád dokola mi hláskovala anglické slovo „strike„. Otočila jsem se na chlapa a začala panikařit: „Co znamená ‚strajk‘?! Neříká se to náhodou v případě, že chceš někomu rozbít hubu?! Co když se mi paní snaží naznačit, že naše sympatie nejsou vzájemné?!“

Nebudu vás napínat. Ženská skončila vyčerpaně s hlavou v dlaních a mlčky ukazovala na ceduli velkou jak kráva vedle okýnka, kterou jsem při příchodu jaksi přehlédla…

Aha.

Info o stávce MHD.

… no… a od té doby vím, co znamená anglicky „strike“…

Proč jsem si na tohle celé vzpomněla? Přišla mi totiž nová kosmetika. Což není až tak s podivem. Už známe třeba i značku Kivvi, která pochází ze stejných zeměpisných končin. Jenže. V tomhle novém případě to není až taková prdel. Poněvadž veškeré nápisy na krabkách jsou v azbuce. Chápete. Ty podivné znaky a utkvělý pocit, že když nápis špatně přeluštíte, tak se může stát, že budete kurevsky drahý pleťový krém používat na otlaky chodidel, nebo antiperspirant na kruhy pod očima. Nic proti inovacím. I Maria Curie-Skłodowska určitě nějak začínala. Ale nemyslím si, že by z takové recenze byl výrobce úplně odvázaný.

A copak jsem v kouzelné krabičce vlastně objevila? Inu, tři drobky od značky DNC. Antiperspirant s extraktem z březových listů, anticelulitidní mýdlo a lahvičku kyseliny hyaluronové. Dojmy?

Kyselina hyaluronová 1%, 10 ml

V klidu. Nejde o žádné leptadlo, díky kterému bych si měnila identitu. Kyselina hyluronová je v kosmetice velice oblíbená věc, která umí s pletí hotové divy. Hydratuje, regeneruje, vyhlazuje vrásky, zabraňuje vzniku strií, urychluje hojení ran, brání vzniku jizev a celkově chrání pokožku. Takový malý zázrak v lahvičce.

Kdysi se tahle kouzelná tekutina získávala vcelku drasticky ze zvířat. Oči tuňáků, kohoutí hřebínky a podobné chuťovky. Nějaká etika? Ehm, ehm. Ovšem pak byl objeven i další způsob, jak kyselinu hyaluronovou dostat. Sice jde o nákladnější a dražší variantu, ovšem – co by člověk neudělal pro zviřátka, že jo. Takže dnes se kyselina „vyrábí“ chemickou cestou (biosyntéza) z kmene mikroorganismu Streptococcus Equi. To zní chytře, což?

Proč používám kyselinu hyaluronovou zrovna já a k čemu je mi dobrá? Už nejsem nejmladší, a tak poslední dobou čím dál víc pošilhávám po dodatku „proti prvním vráskám“ u popisu kosmetiky. A taky – jsem majitelkou suchého ksichtíku, tudíž všechno, co slibuje zavlažit kůži, vítám mezi dveřma s otevřenou náručí. A třeba zrovna kyselina hyaluronová umí prý pojmout až tisícinásobek vody. Z čehož plyne nikdy nekončící hydratace, hladká kůže až do devadesáti, fikslování v MHD, že je mi pořád 15 a mám nárok na slevu… A tak.

Jak obsah skleněné lahvičky s kapátkem používám?

Nanáším jednu malou kapičku na vyčištěnou kůži každý večer. Něco jako podkladové sérum pod krém nebo pleťový olej. Stačí toho opravdu maliličko, protože se kyselina dobře roztírá a vstřebává bleskurychle. Za necelé tři týdny používání jsem stihla vypotřebovat jen necelou čtvrtinu 10 ml flaštičky.

A postřehy? I když jdeme kolikrát spát hooodně pozdě a vstáváme dřív, nepřijde mi, že na mě ráno čučí v zrcadle úplný vrapatý zombie. Možná si to vsugerovávám. Možná ne. Dodám další info, jakmile s kapátkem ťuknu o prázdné dno :-)

Anticelulitidní mýdlo

Už víme, že chroust má tenhle druh kosmetiky moc rád. Poněvadž v sobě vždycky název „anticelulitidní“ ukrývá příslib světlých zítřků. Nebo tak něco. Mýdlo má podle popisu v e-shopu urychlovat metabolismus podkožního tuku a prý má být v 5ti až 10ti minutách efektivnější, než složité zábaly a čistící masky. Že bych si teda vymydlila zadek k dokonalosti? Eeeej.

Jedno vám ale můžu říct rovnou. Tmavěšedý mydlivý drobek je hrozně moc příjemný, nádherně voní, skvěle se s ním pracuje a kdyby tak rychle mýdlo neubývalo, nejspíš bych si na něj vytvořila návyk. 105 g se totiž vymydlí jak nic. Chvilku mě dokonce napadlo, jestli jsem na mýdle neměla nechat ten tkaný obal…? Protože jestli jo, tak si teď připadám jak tele… :-D

Po použití rovnou zapomeňte na vysušenou kůži, jako po klasické mýdlové seanci. Složení je totiž vysloveně potěchou pro oko a plné chuťovek! Kromě mýdlového základu jsou tu přísady: sojový olej, černá hlína, mořské řasy Fucus, mořská sůl, černá káva, výtažek z ananasu, rozmarýnový olej, výtažek z grapefruitu. A výsledná vůně? Jako kdybyste kostku čokolády posypali kávou a obalili v hlíně. Mě se líbí velice! :-)

Díky vrchní vrstvě z mleté kávy, kterou na sobě mýdlo má, si užijete i lehký peeling, který pokožku vyhladí. Jestli to ale funguje na tukové buňky? To by chtělo tak krabici mýdel, abych tenhle aspekt ověřila :-)

Antiperspirant s extraktem z březových listů

Klasický a možná i nezajímavý hnědý obal má ukrývat pomocníka, který eliminuje zápach potu po dobu 24 hodin, zabraňuje vzniku mokrých skvrn a nezanechává stopy na oblečení. Co je ale ve skutečnosti zač?

Kuličkový obal se světlounce žlutou tekutinou působí velice nenápadně. Nijak nevoní, nelepí, není mazlavý. Při kontaktu s kůží mám ze začátku podobný pocit, jak bych se přetřela vodou. Po chvilce ale cítím něco jako slaboučký závan octa. Nebo cosi podobného. Stejně rychle, jak se ale závan objevil, tak zase mizí a po minutce antiperspirant v podpaží zasychá.

Beru ho do terénu a rozhodně nešetřím ani sebe, ani novou kosmetiku. Venku jsou zrovna tropy a ze mě teče jak z vola a potí se mi snad i zuby. Nemít pod kloboučkem drobet stínu, shoří mi ze slunka nejspíš i vlasy. Je mi blbé si na ulici čuchat k podpaží, a tak doufám, že kolem sebe nešířím zlověstný odér a spoléhám na nového pomocníka z Lotyšska.

Večer sundávám tričko a opatrně provádím test, kdy přiblížím nos ke spodní straně rukávů a zároveň se připravuju na nejhorší. Ten den bylo venku fakt na zdechnutí. Překvapuje mě, že je výsledek mnohem lepší, než jsem čekala. Sice někde v dálce vyňufám cosi nepěkného, ale když si vezmu, že se dalo tričko pomalu ždímat… Tak jo. S klidem vám pro běžný den tenhle antiperspirant doporučím jako vysoce funkční. A navíc – díky neutrální vůni vám nepřebije parfém!

Jo a co se mi ještě líbí. Že nenechává na kůži ten „zadrhávací“ pocit, který nemůžete smýt ani mýdlem ve sprše, jak to umí třeba Rexona.18 thoughts on “DNC – kyselina hyaluronová 1%, mýdlo, antiperspirant

   1. Mě všechny mýdla hrozně rychle mizí, taky si vždycky říkám že by je mohli dělat větší :D..ségra teď měla nějaké olivové a normálně se jí úplně „rozplizlo“ :D nebo jak to říct :D…po dvou použitích jsme ho museli vyhodit a to nebylo úplně levné.
    Ale láká mě ta kyselina, asi ji koupím mamči k vánocům :))

   2. Nápodobně, Michaelko :-D
    Hele to rozpliznutí je divné. Buď bylo blbě udělané, nebo nevím. A vzpomněla jsem si teď na jeden krámek přímo v Marseille. Přímo u přístavu. Těch mýdel, co tam bylo! Oujééé! A některé fakt obří! A jakmile zavál vítr tím správným směrem, levandule byla všude… :-)
    Jo a jinak tu kyselinu hyaluronovou prodávají v několika velikostech! :-)
    Bebe

   1. Sondovala jsem o kyselině hyaluronové info na wikipedii a různě po netu a zrovna nad tímhle infem mi vyletělo obočí do půl čela. Nevěděla jsem, že se hyaluronka vyrábí (vyráběla) takhle a přišlo mi zajímavé to zmínit i v článku :-)
    Bebe

    1. K tomuto tématu – když už se ten nebožák tuňák a kohout sní, přijde mi mnohem etičtější využít naprosto všechno, co mohou nabídnout a vůbec nic nevyhazovat. Tuňáci se rozhodně nezabíjejí kvůli očím na kyselinu hyaluronovou, ale protože je lidé konzumují, a když už musí takhle bídně zhynout, je jen etické a čestné vzít všechno, ne jen něco a zbytek vyhodit… ne?

 1. Ahoj Bebe, musím říct, že tvoje články jsou k rannímu kafči v pyžamu milionkrát lepší než nějaké Idnes :) Vždycky mám radost, když narazím na nový příspěvek, tož teda velké díky, že píšeš tak často ;) Prosím tě, jak třeba na takovou kosmetiku normální smrtelník jen taknarazí? Cokoli tu zrecenzuješ, tak jsem o tom před tím nikdy neslyšela :) A musím říct, že díky tobě a další šikovné blogerce letěli už dávno do koše všechny Nivei, MaryKay a Lorealy a nahradily je olejíčky, ajurvédská mýdla, 100% pure šampony, Madara a podobně. A můj rypáček se má od té doby mnohem líp. A stále mě překvapuje, že přírodní kosmetika nemusí být nějaký super“high end“ a předražená. Kam se proti šípkovému oleji hrabe třeba blbé Vichy, o kterém jsem ještě rok zpátky myslela, jaká že je to úžasná kvalita. Tož děkuju za další zpříjemněné ráno a ještě se chci zeptat, co prosím tě vlastně děláš? Měla by ses psaním živit :) Pěkný den!

  1. Ahojky Luci!
   Moc děkuju za krásný vzkaz! U toho se zase dobře pije kafíčko mě! ;-)

   Předně mám děsnou radost, že se ti zlepšil čumáček a má se po výměně péče za přírodní líp! :-)

   Hele co se nové kosmetiky týče – plánuju v nejbližší době recenzi voňavostí z Izraele, Litvy, Indie a Dánska. Takže bude zase co číst… :-D
   A normální smrtelník na podobné úlovky kupodivu narazí v těch úúúplně obyčejných bio obchůdkách a e-shopech ;-)

   Měj se moc a moc krásně! :-*

   Bebe

 2. Milá Bebe :) Děkuji, děkuji, děkuji…. Miluji Tvůj humor, Tvoje recenze, Tvoje články… Skvěle se bavím a ještě zjistím, jak velký NEpřehed o kosmetice mám. Tuhle jsem vskutku neznala a tak jsi mě zlákala, že potají objednávám. Za kosmetiku jsem totiž schopná dát majlant :), tak to chlap nesmí vidět :)
  Kdysi jsem byla pracovně na školení Lancome a tam nám prozradili, jak je to s tou kyselinou hyaluronovou… a co všechno se do těch omlazujících krémů a sér dává. Lepší nevědět… Ale boj za hebkou pleť až do hrobu je holt boj :)
  Krásný den…..a děkuji za krásné chvilky při četbě :) Kat….

  1. Kat., ty jsi čtenář k nezaplacení! Jak vidím tvoje jméno v záhlaví komentáře, už se těším, co za milé slova na mě čeká na chroustíčkovi tentokrát! :-)

   No řekni, není to skvělé, že je na světě tolika kosmetiky a je pořád co objevovat nového? :-) Jako ale před tvým chlapem budu samozřejmě tvrdit, že za objednávky nemůžu a jsem v tom nevinně! To samo… :-D
   Měj se pěkňučko a fajný víkend přeju! :-*
   Bebe

 3. Ahoj bebe :-),

  mně je vážně blbý pokaždý psát, jak mě neustále zásobuješ novými informacemi a jak hezky píšeš a jak si děsně fajn a že kdybys někdy utvořila nějaký sraz, tak bych z toho měla větší radost než z Vánoc, ale jiné to asi nebude :-D

  Mimochodem, příští rok se chystám na karneval do Benátek, tak snad to klapne :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *