Himalaya Herbals – zubní pasty (bělicí, s fluorem)

Himalaya Herbals - zubní pasty

Soužití s kocůrem má několik vývojových stadií, přičemž délka trvání jednotlivých období se nedá určit jen tak od stolu. Musíte si je zažít s konkrétním jedincem. A na konci si pak uvědomit, že jste úplně v prdeli a nějak jste si nevšimli, kdy se přihodil ten drobný detail, že si vás kočič vlastně omotal kolem packy a vy skáčete, jak on vrní. A nedělejte si iluze o tom, že ta vaše příšerka je jiná… :-)

Začne to nenápadně. Často od kotěte. Jen si vzpomeňte. Veliké modré očka. Měkoučké tlapičky bez ostrých drápků, s růžovými sametovými polštářky, které vás legračně ťapkají po nose. Sametové bříško pokryté heboučkým chmýřím, které se dokáže po jídle dvakrát zvětšit. Malučké poskládané uška. Nemotorné pohyby, když se prcek snaží ťapkat rovně směrem k vám. Nebo ta chvilka, kdy si kočiček usmyslí, že vám urafne prst pidiaturníma jehličkama, co má zatím místo zubíků.
Logická reakce? Ťuťuňuňu. Snesete zviřátkovi klidně modré z nebe! Imrvére ho chováte a mazlíte se s ním. A taky už po pár dnech trpíte stihomamem, kdy při jakémkoli zvuku podobném kočičímu mňouknutí startujete ze židle a jdete kontrolovat kulíška, jestli náhodou něco nechce…

Pokračuje to ještě nenápadněji. Drobkovi začnou sílit zuby, ostřit se pazúrky a podezřele rychle si uvědomí, že šplhání po záclonách je mnohem větší legrace než choulení se v pelíšku.

Kočič taky buhví proč usoudí, že ve všech skříňkách po baráku se před ním snažíte ukrýt ty nejlepší hračky. Botník s hromadou botů a tkaniček? Šuplík plný šátků s třásněmi? Krabice s vánočními ozdobami a řetězi? Nejlepší chvíle kočičova života a váš třetí šedivý vlas v jednom dni.

VELMI brzy také metodou pokus/omyl zjistíte, že není od věci si pořídit bezdrátovou počítačovou myš namísto kabelové a odnaučit se pod stolem poklepávat nohou do rytmu hudby. Před každým vstupem do jiné místnosti taky začnete nejdřív házet mezi futra balonek, klubíčko, nebo podobný nesmysl a doufáte, že se tak vyhnete malému tygrovi, který hopká zákeřně ze zálohy a co chvilka vám visí na nohavici, zádech, nebo kolem krku.

Předchozí etapa může trvat různě dlouho. Pár měsíců, nebo pár let. Případně navždy. Záleží na tom, jak velkého sviňáka doma máte. Většinou ale když kočič vyroste a dospěje, trochu se zklidní. Nebo spíš zjistíte, jak na něho. Začne rozumět základním sdělením jako „kapsička“, „veterinář“, „konzerva“ a „za tohle tě zabiju ty malý hajzle“.

Třeba před pár dny v koupelně. Máme nad umyvadlem takové malé okýnko. A kočka má úžasný zvyk vlézt si zvenku za okno, připleštit čumák na sklo a zírat dovnitř. Občas taky usoudí, že bude děsně vtipné se pomalu vytahovat do půl okna a pak zase s hlavou mizet pod parapetem. Docela prdel. Zvlášť když to fakt nečekáte, zvednete oči od čištění zubů a leknutím málem sežerete kartáček naštorc a udávíte se pastou.

Vřele doporučuju.

Mimochodem. Dobře se vykašlávají třeba dva adepti od značky Himalaya Herbals, které zrovna testuju. Jedna je s přírodním fluorem a druhá má dělat zářivě bílé zoubky. Nebo tak něco. Jaké jsou?

Himalaya Herbals - zubní pasty

Himalaya Herbals - zubní pasty

Himalaya Herbals Zubní pasta s přírodním fluorem

Jde o přírodní zubní pastu, která obsahuje pár vychytávek, které vám můžou pomoci v boji za krásný úsměv:

 • Fluorspar (Calcium Fluorid), jež účinně bojuje proti bakteriím, které mají na svědomí kazivé díry v zubech, zápach z úst a tvorbu zubního plaku.
 • výtažky z Nimby pro své antibakteriální účinky
 • výtažky z Akácie arabské a Žlutodřeva křídlatého léčí záněty, pomáhají zpevňovat dásně, zastavovat krvácení a tím předcházet paradentóze. Samozřejmě ale za předpokladu, že si pucujete zoubky pořádně, že jo :-)
 • extrakty z granátového jablka ochraňují a posilují zuby i dásně. A fungují jako silný antioxidant.

Moje dojmy?

Pasta má světle šedavou barvu a vůně je výrazně bylinková a svěží. Chuť příjemně mentolová, ale ne pálivá. Pořád ale trvám na tom, že v tom cítím něco bylinkového. Mě chutná hrozně moc, drahá polovička mi ale tvrdí, že mu připomíná zubaře a prý mu nešmakuje. Tak jsme si to tedy rozdělili. Chlap proto používá druhou, bělící pastu:

Himalaya Herbals - zubní pasty

Himalaya Herbals - zubní pasty

Himalaya Herbals zubní pasta pro zářivě bílé zuby

Přírodní pasta pro bílé zoubky je prý založena na enzymové technologii rostlin z papáje a ananasu. Nebo teda něco ve smyslu, že tahle technologie má odstraňovat skvrny ze zubů a zabránit jejich opětovnému zabarvení. A to i bez chemického bělení.

Praxe?

Pasta je oproti její přírodní sestřičce bílá a hladce krémová, výrazně voní po skořici a mentolu a stejně tak podle chlapa i chutná. Já bych to přirovnala spíš k zelené Orbitce s kouskem skořice :-)

A co se bělících účinků týče? Tak tady prý těžko posoudit. Žádný výrazný rozdíl nezaznamenán.

Závěr?

Chuťově mi vyhovují obě pasty, složení se zatím učím poznávat. Našla jsem jak rostlinné výtažky, tak ovocné extrakty, nebo třeba pro mě nové látky bromelain a papain (bělící enzymy). Hodnotím kladně i absenci parabenů. Co bych ale klidně oželela, tak látku „Sodium lauryl suplhate“, která má na svědomí větší pěnivost (pro někoho nezbytnou věc u zubní pasty, mě NEpěnění nevadí). Proč? SLS prý kromě efektu pěnění žádnou výraznou čistící funkci nemá a navíc na tuhle látku můžou citlivější jedinci reagovat větším výskytem aftů, nebo podobných neplech. Není to ale pravidlem.

Stejně jsem ale přesvědčená, že není ani tak důležité, jakou pastou, gelem nebo olejem si čistíte zuby, ale spíš to, JAK si je čistíte. Jestli neprdíte na zadní stoličky, mezizubní prostory a zbavujete tesáky poctivě plaku, který se na nich během dne stihl usadit. Protože jakmile plak jednou zkamení, tak už vám nepomůže ani svěcená voda… Jen takové to kovové škrabkátko u zubaře… A to fakt nechcete :-)

Faktem ale zůstává, že jakmile narazíte na pastu, která dobře chutná – jde o sakra velkou výhodu. Což Himalaya pasty splňují. Čištění vás aspoň bude bavit a nezabalíte to po deseti vteřinách a pár chmatech :-) A kde pasty seženete? V e-shopu Rudorfer za cenu 81 Kč za kus :-)18 thoughts on “Himalaya Herbals – zubní pasty (bělicí, s fluorem)

  1. No kolikrát k tomu nemám daleko, Veru :-D Třeba když si jdu v noci odskočit a on má zrovna napilno zevlovat za oknem a číhat… :-D Věřím tomu, že kočič má svůj tajný Instagramový účet a tam si fotí všechny vyděšené lidské úlovky a pak se s ostatníma kočkama můžou smíchy potrhat… :-D
   Bebe

 1. Tak ono SLS je hlavně levný totiž… Vždycky mi přijde líto, když vidím pastu, která je jinak celekm fajne a je – s odpuštěním – dokurvená tímto. Jde i o to, že SLS by vůbec nemělo přijít do těla, je to pěkný svinstvo a ukažte mi někoho, kdo může odpřísáhnout, že fakt ani trochu pasty nespolkne a jak poznáte, že jste si fakt vypláchli z pusy úplně všechno. A to nemluvím o tom, že je samozřejmě i v pastách pro děti a to i pro ty nejmenší, který toho napolykají mraky. A taky je zodpovědný za to, že po pastě tak hnusně chutnají věci, inhibuje chuťový receptory na sladký, naopak odstraní povlak, který utlumuje receptory na hořký, takže proto se po klasické pastě nedá třeba napít džusu…

  1. Díky za podrobný komentář, Reni! Asi budu za naivku, ale nikdy mě nenapadlo sledovat nějak blíž složení pasty – i když u ostatní kosmetiky to běžně dělám! :-) takže se učím postupně. Hodně se mi kvůli tomu rozpitvanému složení líbí článek o zubní pastě na Wikipedii.
   A máš pravdu v tom, že odpřísáhnout nespolknutí byť jen malinkého množství pasty je nejspíš nemožné… :-/

   Jo a bokem tématu, co jsem zapomněla napsat do článku – mě teď napadl ještě jeden tip na bělení zubů. Obyčejná jedlá soda. Výsledek okamžitý (a zatraceně dobře viditelný!) a zuby nejsou po použití nijak citlivější. Soda umí tesáky částečně zbavit i zubního šutru a po čištění jsem měla dojem, že jsem právě absolvovala sezení u dentální hygienistky. Tak byly zoubky hlaďoučké. Akorát se musí dávat bacha na dásně, aby si je člověk neodral :-)

   Bebe

   1. Já si míchám zubní pastu svojí a právě se sodou. Kokosák, sodu a pak nějaký olej, co mám po ruce nebo výtažek ze stévie nebo tak… Snažím se na to naučit i děti, akorát ta soda je v tom docela cítit, ale příště zkusím eukalyptový olej, jestli to nepřerazí…
    A přesně, jak píše Klara – fluorid taky žádná hitparáda. Já jsem měla z té kokosové pasty trochu obavy, mám jeden zub, co je fakt špatnej a občas mě bolí, tak jsem si říkala, abych ho tím nějak nedomrvila (měla by na něj přijít korunka, ale já korunku nechci, takže je de facto rozbitý a bez ochrany). A úplně v pohodě, naopak bolí čím dál míň, přestože si nemyslím, že by ho ten kokosák ve finále zachránil, tak ale kdyby to nečistilo, resp.neničilo bakterie, tak už je ten zub dávno v prdeli, bo to tak dělám už přes půl roku.

 2. Nemůžu si pomoct, ale Tvé recenze jsou strašně super! :-D .. Jako člověk, co žije s kočkama od malička, souhlasím s každým slovem :-) A přesto je milujeme.. :-)

  Měj se hezky, skills-of-art.blogspot.com

  1. Děkuju moc, Hani! :-) :-*
   Kočičáci jsou prostě srdcová záležitost. Stejně jako kutínci, morčátka, králíčci… a všechny ty chlupaté příšerky, bez kterých si neumíme představit život :-)
   Akorát u kočičáků je to jiné v jedné věci. Jakmile jednou zjistíš, jak na jednu kočku, máš je přečtené všechny. Mají totiž stejné reakce, mimiku, chování… jak přes kopírák :-D
   Bebe

 3. Tak s tou sodou opatrne, muzete si celkem dobre poskrabat sklovinu, i kdyz to pouhym okem nemusi byt viditelne..
  Na zubni pasty jsem diky práci trochu uchyl :) a tahle vypada dobre. Diky za recenzi Bebe :)

  1. Já vím, Terez. Opatrnost je tu na místě :-)
   Kterou pastu máš úplně nejoblíbenější ty? Nějaké tipy a doporučení? ;-)
   Bebe

  1. Hrozně se mi líbí ten nick – Biela Mačka. Je to moc roztomilé! :-)
   A jinak k pastám – Lacalut je jedna z těch lepších, co mi chutnaly. Ale úplně nejvíc stejně vede Paradontax, nebo jak se ta bylinková pasta jmenuje. Taková slaná :-)
   Bebe

 4. Bebe tak pod tento článok by som sa kľudne podpísala :-) môj kocút tiež zvykne občumovať cez okno….najradšej ráno o tretej keď človek ide rozospatý na wc…on sa zavesí na okno a hotová hororová scéna :-D najlepšie na tom je, že je to sibírska mačka, takže v dospelosti tak 13 kíl :-D ale vždy ráno má odpustené no…..nie nadarmo sa hovorí, že nie ty máš mačku ale mačka má teba ;-)

  1. Při poznámce o 13 kilech už jsem se smála nahlas, Sayuri! Ta představa mě dostala! :-D :-D :-D
   A pravdu máš! Kočič si vychovává svého páníčka… ne naopak :-)
   Bebe

 5. Obcas se taky davim z leknuti pri cisteni zubu (zrovna mam Himalaia moc mi chutna :) )Nase potvora si vleze po tajmu do skrinky co mame na rucniky (hned vedle umyvadla) a pak ceka na svou korist (me) az si pujde cistit zuby. Pocka na okamzik kdy je clovek uplne v jinem svete a pak „kuk tady jsem clovece“ no a ja se pak pul hodiny davim, utiram poprskane zrcadlo a lecim z infarktu…

  Pekny den M.

 6. Malý tip – ty pasty prodávají za stejnou cenu i v Rossmanovi, včera jsem nakoupila a zkusím. Už jsem vyzkoušela tu bylinnou od Apeiron a je fakt, že tím, že vůbec nepění a je taková jakási „jílovitá“, tak to bylo takové zvláštní si tím čistit zuby, je to asi o zvyku :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *