My Payot Brume Éclat – hydratační mlha

My Payot Brume Éclat - hydratační mlha

Jedna z nejlepších věcí, které jsem se naučila v péči o pleť v parném létě? Zavlažovat! A to doslova.

Tedy – ne, že bych nutně musela strkat hlavu pod kohoutek a frkat kolem sebe jak fotbalisti po tréninku. Ale zjistila jsem, že taková nenápadná lahvička s jemnou mlhou v kabelce dokáže doslova zázraky. Jak s pletí, tak s psychikou :-) Zvlášť když je venku takové vedro, že než doběhnete na zastávku busu, tak se vám rozteče obličej a zrovna se můžete jít převléct, jelikož propocené tričko se na vás přilepilo jak nervózní řidič v koloně na D1.

Óóó, jak se tehdy hodí hmátnout do kabelky, vytasit sprej s vodou (který jste předtím třeba skladovali i v ledničce) a nechat na obličej dopadnout jemnou chladivou spršku… A celé to ještě umocnit usilovným máváním vějíře, bez kterého taktéž nevycházím v létě z domu…

Garantuju vám, že podobně schvácení spolucestující na zastávce by v tu ránu vraždili za takové osvěžení!

K tomuhle účelu testuju mimo různých květinových tonik a termální vody (což je takový můj letošní objev č. 1) i novinku 2015 od francouzské značky Payot – hydratační mlhu pro okamžité rozjasnění a ochranu pleti před znečištěným prostředím. V čem je tahle mlha jiná než mnou dosud používané zavlažovače? A stojí za to, abyste ji vlastnili? Na všechno zkusím odpovědět v recenzi.

Nejvíc jsem mlhu využívala s mamkou v Beskydech, kdy jsem lahvičku prakticky nevyndávala doma z batůžku a šplíchaly jsme se obě venku co chvilka. Vychytaly jsme totiž pro pár výletů do města (zdravím Třinečáky) teploty daleko přesahující pětatřicítky, což jako není číslo, ve kterém jsem schopná normálně fungovat.

Ke spreji – stejně jako termální voda od Uriage nebo Avéne má balení v podobě obyčejného spreje – hliníkový obal, plastový ultra jemný rozprašovač.

Payot sprej taky nádherně voní – je to taková svěží ovocná vůně, která vás nakopne i v okamžiku, kdy si myslíte, že při dalším kroku už padnete vyčerpáním. Mému nosíku voní velice příjemně a čistě a evokuje ve mně pocit, jako bych právě vylezla ze sprchy, kde jsem se pod vlažnou vodou vydrhla echt voňavým sprcháčem od hlavy k patě. Navíc je z pokožky vůně cítit v hodně jemném provedení docela dlouho.

Mlha na pokožce nelepí, vstřebává se poměrně rychle a díky tomu, že ani při použití přes make-up nebo korektor nemapuje, jde o pomocníka fakt na celý den. Ani řasenku mi nemázl. Což ostatně nedělá ani termální voda. Ale jen pro pořádek zmiňuju :-)

Co se hydratace týče – podle klinických testů je prý prokázáno zvýšení hydratace pleti o 48% po dobu až 8 hodin. To nějak posoudit nedokážu – budu prostě jen tvrdit, že po použití mám na pokožce velice příjemný a svěží pocit, nedělají se mi šupinky a nevypadám přes den tak šíleně schváceně.

Ke složení – hlavní ingrediencí na prvním místě je voda, pak následuje glycerin (což je silně hygroskopická látka – váže na sebe vodu), propylene glycol (zvlhčuje, pomáhá rozpouštět látky), phenoxyethanol (konzervant), PEG-40 hydrogenated castor oil (emulgátor, snižuje povrchové napětí kosmetiky), chlorphenesin (konzervant), propanediol (hygroskopická a zvlhčující látka), nitrogen (dusík – nějak ten sprej stříkat musí, že jo), kyselina hyaluronová (silně zvláčňující a hydratační látka, která je v kosmetice velice oblíbená – a to i v BIO kouscích), extrakt z ovoce Açaí berry, extrakt z Goji, chrysanthellum indicum extract (heřmánkový (?) extrakt), Alteromonas ferment extract (bakterie z hlubin moře, která má schopnost vázat vodu a prý snad i opravovat povrch kůže), potassium sorbate (sorban draselný, konzervant), sodium benzoate (syntetický konzervant).

Normálně se ke složení dokážu jakž takž vyjádřit, tady ovšem vůbec nevím, poněvadž moje sada malého chemika je na tohle krátká. Proto jsem vám vypsala ingredience podrobně, ať si je můžete prohlédnout sami prohlédnout a případně usoudit, co si o výsledku myslíte.

4 thoughts on “My Payot Brume Éclat – hydratační mlha

 1. No, Bebe, já bych do toho být tebou nešla. Za těch 635 Kč to nestojí, i když je tam i něco málo přírody, vesměs jsou t látky které jsou velmi levné, kromě těch přírodních ingrediencí. Spíš bych ti poradila koupit si normálně nějakou květinovou vodu, do které si třeba dej ještě šťávu z aloe vera a efekt bude i lepší. Glycerin nemá v takovéto hydratační vodě co dělat. Ano, glycerin na sebe sice váže vodu z okolí, ale v tom je ten háček – když ho máš na obličeji, váže vodu nejen z okolí vnějšího, ale taky vnitřního, což znamená, že vytahuje vodu ze spodních vrstev pokožky k té horní. Takže ve výsledku tě to může vlastně vysušit, akorát to nepoznáš. Já bych do toho ty peníze nedala, ani kdyby to stálo 300 Kč s tím složením. Zase tak úchvatné to není… Určitě ale věřím, že to může být fajn na obličej v konečném důsledku, ta chemie někdy potřeba zkrátka je, ale podle mě to prostě nestojí za ty peníze…

  1. Fellien, mám hodně podobný pocit – na ručičkách vah se mi prostě zdá ta částka hrozně vysoká. Přeci jen se dá za stejný peníz pořídit víc výrobků s mnohem čistějším složením (anebo hektolitry termálky :-).
   Ale na druhou stranu je fajn, že člověk může vyzkoušet i takovouhle kosmetiku, kterou by si normálně nepořídil. Což by byla škoda, protože ten sprej je zkrátka hrozně fajn. Jen ta cena, no :-)
   Bebe

   1. No jasně, já mám třeba strašně ráda voňavé věci, nemám ráda když je to přehnané, ale jsem ráda když něco voní, protože voňavky moc nepoužívám. A tohle by mě konkrétně hodně lákalo kvůli té vůni :). A taky kvůli optimistickému obalu :). Ale šest stováků už je fakt dost přestřelená suma. Ale je to určitě o prioritách, já bych si třeba tohle za 600 nekoupila, ani kdybych měla těžké miliony na účtu, protože mám jiné priority. Ale mám i dost kamarádek, které si podobné drahé věci kupují, i když moc peněz nemají, a rozhodně jim to nebudu vyčítat, prostě jiné priority. Tím chci říct že i když se rozhodneš koupit si to, tak by ti to ve výsledku rozhodně nikdo neměl vyčítat, je každého věc, za co dá peníze :). Zase třeba někdo ty peníze prochlastá a utratí za cigarety, to je mnohem lepší si koupit takovou vodu.

 2. Přesně na takovéto ochlazování a hydratování kůže nebo nosu používám vincentku ve spreji. Prodává se za 80Kč s dvěma tryskama. Ta zahnutá je perfektní pro stříkání ve vedrech na obličej. A můžete ji stále doplňovat novou vincentkou. Je lehoučce slaná, ale kůži nevysušuje. Chladivý efekt ovšem parádní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *