Les Fleurs de Bach – roll-on Urgency a Déprime

Les Fleurs de Bach - roll-on Urgency a DéprimeV čem je letošní podzim jiný? Je zlomový. Je to pro mě ohromně fajn období, kdy si na plné pecky užívám všechno kolem sebe. Kdy mám pocit, že přesně TAKHLE je všechno v pořádku a správně a TOHLE je prostě ono. Neměnila bych ani jediný detail na všem, co se právě děje. A počínaje 10. říjnem, který mám v kalendáři označen dokonce malučkým smajlíčkem, si připadám, jako kdybych se probudila z dloooouhého předlouhého spánku. Jako když si svléknete ohromně těžký kabát a najednou cítíte tu doslovnou lehkost bytí.

Nebojte, nejsem na drogách, ani neberu žádný echt dobrý matroš. Jen si konečně připadám tak nějak… zdravá po všech stránkách. Trvalo to celé hrozně dlouho, bylo zapotřebí i nějaké té chemie a na začátku mi přišlo, že se ze sra*ek beze zbytku vyhrabat snad ani nedá. Ale… povedlo se a jsem pořád tady. Třikrát juch a jednou hurá :-)

A s tím vlastně souvisí i to, co jsem za poslední týdny a měsíce pochopila. Tak třeba, že pokud se přistihnete, kterak se stres stal součástí vašeho každodne a vy už si ani nepamatujete, jaké to je, když se vám bolestivě nesvírá žaludek, netřesou ruce, nebo už jste nedejbože v tom stádiu, kdy ani nemůžete normálně spát bez prášků… Okamžitě se zastavte, v duchu poodstupte jeden krok a podívejte se na váš život z dálky. Něco je setsakramentsky špatně. Permanentní stres NENÍ normální. Zahoďte telefon, vypněte počítač, vemte si zdravotní volno a okamžitě vypadněte z dosavadního způsobu života. Jinak to šeredně odserete zdravotně. Že právě teď nemůžete dělat žádné čachry machry se životem, protože [dosaďte 100+1 důvod]…? Jak myslíte. Je to vaše zdraví.

Další věcí, kterou určitě spousta lidí ví, ale já si na ni musela přijít postupně sama, tak že NEMUSÍTE být pořád na příjmu a „v obraze“ a vědět, co se kde děje. Není důležité, co kdo na Facebooku „olajkoval“ na druhé straně zeměkoule, nebo že na Instagramu přibylo dalších 20 obrázků. Dokonce ani nemusíte sledovat zprávy. Vím, že k tomu dnešní doba svádí a sociální sítě, které se rojí jak houby po dešti přímo vyžadují, abyste sledovali doslova každý prd všech lidí okolo. Ale víte co? Vykašlat se na tohle všechno je děsně osvobozující. Najednou vám z mlhy vystoupí naprosto jiné priority a vy dokonce začnete zjišťovat, co vás doopravdy baví a čemu chcete věnovat svůj drahocenný čas. Zrušila jsem veškeré sociální sítě. Vlastním jen e-mail. A to jen na počítači, ne na mobilu. A rozhodně nemám dojem, že by mi něco utíkalo.

Prozatím bych tohle téma utnula, abych se vůbec dostala k recenzi dvou roll-onků od Les Fleurs de Bach. Konkrétně druhům Déprime (Deprese) a Urgency (První pomoc). Říkejte tomu berlička, placebo nebo pomocná ruka, je mi to fuk. Na mě Bachovky zkrátka fungují, používám je denně a jsem ráda, že jsem cosi takového vůbec kdy objevila. Aby bylo ale hned na úvod jasno – tyhle roll-onky vám rozhodně nenahradí chemii v případě, že jste to dopracovali až k tomu, že zobete antidepresiva. Určitě vám ale ulehčí život po jejich vysazení a při tom, kdy se učíte naslouchat vlastnímu tělu (a hlavě!) a vyrovnávat se s negativními emocemi už sami za sebe – bez chemie.

Oba roll-onky mají balení v podobě 10 ml lahvičky z hnědého skla s plastovou kuličkou, kterou se „směs“ nanáší. Jednoduše se vejdou i do té nejmenší kabelky nebo kapsičky. Obsah není mastný. Jelikož základ tvoří alkohol, který nese vůni a esence, tak roll-onek pokožku provoní, ale nezůstanou na ní jakékoli stopy čehokoliv.

Urgency jsem pořídila v showroomu Bio Bachovek na Vlašské v Praze a momentálně mi zbývá posledních pár kapiček. Zabírá mi hlavně na okamžité uklidnění, když mám pocit, že mě něco echt rozhodilo. Zkrátka kdykoli jsem cítila, že nastává situace, kdy by tělo normálně reagovalo tím hnusným úzkostným pocitem, honem jsem si naťupala trošku esence z roll-onku za uška, na zápěstí nebo na spánky a voilá. Kouzelný voňavý proutek způsobil, že jsem se okamžitě zklidnila, třes ustal a já se cítila mnohem líp.

Častokrát mě napadlo, jestli za tuhle funkčnost může mix namíchaných bachových esencí, nebo fakt, že si vůbec celou situaci uvědomuju a cíleně makám na tom, abych se uklidnila. Něco jako taková vědomá meditace za pochodu, nebo jak to nazvat :-)

Roll-onek Urgency voní po citrusech, citronové trávě a někde v pozadí se dá vyňufat i lékořice. Vůně je to přesně taková, abyste ji vnímali jen vy sami a okolí si jí ani nevšimlo. To už byste si někoho museli pustit opravdu blízko k tělu na pár cm, aby byl schopný Bachovky identifikovat. Jo a určitě se vám to nebude třískat třeba s parfémem.

Oproti tomu verze Déprime, kterou jsem onehdá kupovala v BIOOO, je o něco výraznější než Urgency a třeba můj chlap mě taktně poprosil, abych tuhle vůni pokud možno nepoužívala v autě, poněvadž na tak mrňavém prostoru se roll-onek rozvoní víc a jemu ta vůně zkrátka nejede. To mě naopak Déprime voní hrozně moc a abych pravdu řekla, možná na mě zabírá i drobet víc, než Urgency. Voňavě je Déprime docela specifická věc. Začátek je totiž ve znamení hlíny. Bez překlepu. Fakt si představte, že zaboříte ruce do nakypřeného záhonku, pořádně hrábnete a přivoníte si k rukám. Prostě hlína. Zajímavé ale je, že po cca 10-15 vteřinách celá vůně přejde do jemného citronku a čaje, kde už není po hlíně ani památky.

Stejně jako Urgency používám Déprime buď přímo v situacích, kdy cítím, že na mě jde nervozita a stres, nebo preventivně, když mě nepříjemná situace nebo setkání čeká.

Pokud by vás zajímalo složení, pak jde o konkrétní míchané esence, které jsou konzervovány v alkoholu.

V případě Urgency jsou to:
Bachovy květové BIO esence: plamének plotní, snědek chocholíkatý, chmerek roční, devaterník, netýkavka žláznatá, jabloň lesní, slivoň třešňová. BIO esenciální oleje z: šalvěje, máty, levandule a verbeny (sporýše).

Déprime se pak skládá z:
Obsažené Bachovy květové BIO esence: hlodaš evropský, kaštanovník evropský, snědek chocholíkatý, růže šípková, hořeček nahořklý, hořčice rolní, vrba bílá. BIO esenciální oleje z: pomeranče, citronové trávy, pelargonie, majoránky a santalového dřeva.

Cenově vychází jeden roll-onek na 299 Kč a výdrž je samozřejmě podle toho, jak často jej používáte. 1-2 měsíce vám ale při každodenním použití dá v pohodě. Koupit můžete třeba v BIOOO.18 thoughts on “Les Fleurs de Bach – roll-on Urgency a Déprime

 1. Ten úvod mi mluví z duše. Jen to člověka svádí. Jednou se dostane ze s….., kdy je tak přestresovanej, že nedokáže existovat, postupem času je tam zas. Tak držím palce, ať je líp. Pořád takhle dobře :-)

  1. Veru, jestli myslíš ty socisítě, tak je to pravda – člověk si během poměrně krátké doby vypěstuje tik, kdy kontroluje všechno v čím dál kratších intervalech, až se nakonec přistihne, že nedal už hodinu mobil z ruky a kliká a kliká… :-D Nebo aspoň u mě to tak bylo :-)
   Přeju pěkňučký nový týden, ŽÁDNÝ stres a milé lidi okolo! :-)
   Bebe

 2. Krásný úvod, máš pravdu Bebe :). Akorát u mě se s tím zatím opravdu nedá nic moc dělat, facebook prostě kontrolovat musím kvůli věcem do školy (ale kvůli ničemu jinému tam opravdu nechodím a i tak mi to otravuje život). A Instagram beru jako formu relaxu a inspirace. Sleduju hodně profilů hlavně o zdravých tipech včetně různých detoxikací, fotky o józe a fotky s různými citáty, které pohladí po duši :). Když jsem u wifiny, jsem vlezlá mobilem na instáči pořád, ale pět dní v týdnu wifi moc k dispozici nemám (jen někde ve škole a to ještě blbne) a nemůžu říct že by mi to chybělo, pět dnů bez instagramu není problém a je to běžné :). Ale bohužel mě ke stresu velmi často přivádí to, že jsem ve škole třeba od sedmi do šesti nebo do pěti… Takto to mám skoro všechny dny v týdnu, jen pátek mám krátký a ten zabiju cestováním domů… Prostě mi vůbec nezbývá čas kterých bych věnovala sama sobě. Rozhodla jsem se to ale změnit, hodně se snažím a mám pocit, že jsem teď velmi šťastný člověk a dělá mi radost na sobě pracovat :).

  K těm roll-onům – s těmi zkušenost nemám, ale mám moc ráda roll-ony od Saloosu. Moc mi voní růžový, ale ten už se mi docela přejedl a tak si teď říkám, že bych zkusila Vitalitu, ta je prý nějaká citrusová myslím :).

  1. Ahojky Fellien :-)
   Moc děkuju za tak obsáhlý komentář! :-* Jak jsem psala už u jednoho z předchozích článků – píšu, jak to mám já osobně – nikdy bych se nikomu nesnažila vnucovat svůj způsob, kterak dělám nebo řeším cokoli. Takže naprosto rozumím tomu, že když ti vyhovuje současný stav věci, tak je blbost se ho snažit měnit nebo překopávat. Docela na to podle mě sedí jedna hláška z IT – „Když to funguje, tak se do toho nerýpe“ :-D
   Saloos roll-onky jsem taky zkoušela. Nejvíc mi voněl Antistres a Vitalita. Co ale moje čichové buňky nedokázaly rozklíčovat v nějakém pozitivním světle, tak „Sladké spaní“… To mi voľáko nesedlo :-)
   Bebe

 3. Krásný úvod ;)

  Máš pravdu, zdraví máme jen jedno…. a co se sociálních sítí týče, nějak mě nestresují, otevřu je, když mám čas a náladu, mám přes ně nastavené sledování i věcí do práce.

  Poslední týdny jsem si ale ve volném čase postupně začala i třídit odběry, sleduju toho vážně hodně (i pro zábavu), ale čtu jen když je nálada a vůbec mě dokáže zaujmout… a těch, co sleduju pravidelně, je opravdu minimum, tam je to často i o osobnosti toho člověka…..

  Třeba na IG mě baví tak obecně bytový design, pár účtů milých lidí a zbytek, když si člověk odmyslí ty žabo-myší války, PR recenze a následné „vlny“ a honění vlastního ega, tak je to dost nuda…. A nic přínosného…. Takže to vyjma těch pár fajn účtů beru spíš jako „reklamní e-leták“.

  Člověk dojde dřív nebo později k poznání, že některé stránky/účty/weby mu zkrátka nic nedávají, tudíž je to ztráta času a možná ho to i zbytečně někam „tlačí“, kam ani nechce…. a je to pak jen kousek od toho, že se stane „součástí stáda“ …. a to je kousek do toho, kdy člověk nemá tak úplně už možnost mít vlastní názor, neb „lízání cizích zadků“ je na prvním místě…. To nechci, protože jsem zastáncem hesla, že jen „mrtvé ryby plavou s proudem“, takže jsem udělala „první fázi očisty“ a cítím se „zenově“ :D A sítě mám už jen pro odborné věci, milé lidí a pár účtů, které inspirují….

  Co se týče zpráv, tak ty nesleduju už opravdu dlouho, nemám doma ani klasickou telku, čtu jen informace ohledně legislativy, pokud možno – bez patosu, populismu, nepodstatných manipulativních a emocionálních výlevů redaktorů či politiků nebo jiných občanů….což je dostatečné minimum, abych byla v obraze a mohla chodit v klidu k volbám ;)

  Bachovky – vůně mi bohužel nějak nefungovaly, ale jejich kosmetiku mám ráda (krémy, peeling…).

  Tak přeju hodně pohodičky a ať zdravíčko slouží ;)

  1. Děkuju, Iwi :-*

   Taky jsem to takhle ze začátku třídila, ale přišlo mi, že se Facebook snaží být chytřejší než já a stejně mi vyskakovaly informace, které mě absolutně netankovaly. A info od přátel šlo do kytek. A když k tomu připočítám i kvanta reklamy (i na Instagramu)… Neeee, díky. Reklamou z poštovní schránky zásobuju modrý kontejner ve vedlejší ulici – v případě PC a telefonu, kde na mě tuna reklamy skáče, už to ale tak jednoduché nebylo – a tak jsem ty žrouty času vypnula a bylo. Mám pár oblíbených a inspirativních stránek lidí, kteří hezky fotí, píšou nebo mají boží nápady – a jejich stránky sleduju přes RSS čtečku v mailu. Jednou za dva dny si u kafíčka projedu nové články namísto novin a je to.

   A ty zprávy jsi popsala tak, že bych to sama nedokázala líp! Taky mě štve, že než se k tobě vůbec nějaká faktická informace dostane, tak se na ni nabalí miliondevět názorů a hodnocení a výsledné info pak zabírá ne dvě věty, ale hodinový diskuzní pořad v televizi.

   Jo mimochodem – jestli máš tip na nějaký echt dobrý web se zajímavým čtením nebo fotkami, sem s adresou! Za sebe můžu třeba doporučit blog Paris in four months – TY FOTKY! :-)

   Měj se tuze krásně a ještě jednou děkuju za vzkaz! ;-)

   Bebe

  1. Díky za komentář, Verčo! :-) :-*
   K těm Bachovkám – doporučuju juknout třeba i na tu jejich antistresovou kosmetiku – třeba ten tělový peeling je naprosto úžasná záležitost ;-)
   Pěkňučký večer přeju!
   Bebe

 4. Tak ti nevím, bachovky mě nikdy nijak extra nelákaly ale vlastně to asi vůbec nebude špatná věc…a se současným narůstajícím pracovním stresem…mohly by se hodit

  1. Mě u nich nejvíc nalákal argument, že se používají (a fungují) i na malé děti a zvířátka. A tuším, že ani jedna skupina neví nic o placebo efektu :-)
   No tak jako tak – na mě zabírají :-)
   Bebe

 5. Jop, ale vetsina z nas se nejprve potrebuje zhroutit a az pak to prehodnotit, bohuzel. Mne se odlehcilo tusim v breznu 2014. Tedy az co jsem se vzpamatovala a NADIKTOVALA SI mene prace (pry jsem workoholik, mi taky nekdo rekl… :D). No bylo to narocne, treba v nedeli jen sedet a delat tu vec, co jsem driv nazyvala „mrhat vzacnym casem“. Od te doby se snazim nic moc neresit a kdyz toho mam moc, tak proste na nektete veci tzv.bodam. :)
  Hele a nemluvila jsi o stresu uz nekdy touhle dobou pred rokem…? Co si tak vybavuju. Pak jste tusim jeli v lednu (?) na wellnes jakoze relax, byl tu o tom clanek. A to by byla zas vzorna ukazka toho, ze dovolena na tyden mezi mesici stresu a pressu nic neresi. Je treba zvolnit trvale. A gratulace, jestli se ti to povedlo! Hlavne se nenechat znovu strhnout :)
  (Ehm, omlouvam se, pokud jsem te nejak nevhodne rozebrala…snad ne)

  1. Velice trefný první odstaveček, Veru! :-) Věřím tomu, že nejnáročnější bylo fakt cíleně nedělat absolutně NIC :-) A rozhodně chválím za přístup, že když je toho moc, je nejlepší prostě vypnout. Někdy ani nic jiného dělat nejde. Jinak to taky může skončit ve cvokhausu, že jo :-))
   Jj, mluvila. Je to bez měsíce cca rok, co jsem naběhla i k doktorovi a trvalo to celé vlastně až doteď. A s tím wellness… Tak to jsme si letos naordinovali hned několikrát. Chce se to ale naučit odpočívat a vypínat i mezi těmahle cílenýma dovolenkama. A to je podle mě to nejtěžší. Ale… Snad se konečně povedlo. Pořád se učím :-)
   Bebe

  1. Milá Plešatá Zpěvačko,
   určitě doporučuju roll-onek vyzkoušet. Třeba na Tebe bude taky fungovat! A jelikož přesně vím, o čem mluvíš s těmi depresemi, tak doporučuju ještě dvě berličky:
   1. hromadu pastelek a omalovánky (a jako kulisu si pustit třeba oblíbený seriál nebo film Nedotknutelní)
   2. pokud nezobeš antidepresiva, tak třezalkový čaj. Úžasná to věc :-)
   Pac a pusu a spoooustu pěkných dní přeju! :-* :-)
   Bebe

  1. Ten sprej mi svého času vydržel asi 14 dní. Ale zabírá neskutečně, o tom žádná! :-) A s blogem držím palečky, ať Ti to dobře píše! ;-)
   Bebe

 6. Tak takové roll-onky vypadají moc dobře, nikdy jsem nic podobného nezkoušela, ale na mou povahu by se něco takového rozhodně hodilo, jsem hroznej stresař, i když je to často třeba úplně zbytečný a normální člověk by nad něčím podobným mávl rukou :) Určitě si je přihodím na nějaký wishlist, i ta cena není vůbec špatná :)

  1. Každá věc, která člověka zklidní a pomůže mu „vydýchat“ momentální stresovou situaci, stojí za zkoušku :-) Pro někoho to může být uběhnutí kolečka kolem bloku, jiný dá přednost hudbě a já třeba vřele doporučuju kudy chodím právě Bachovky :-)
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *