Mořské houby a vulkanická pemza

Mořské houby a vulkanická pemza

Když jsem se před dnešní recenzí dívala, odkud vlastně pochází ta hromádka houbiček, které mi momentálně leží vedle notebooku, musela jsem si vzít na pomoc i mapu. Ač moje zeměpisné znalosti nepovažuju za úplně tragické, přesto jsem nedokázala zařadit, kam bych jela hledat třeba Bermudské ostrovy, nebo ostrov Santa Catalina :-) No teď už vím, že tělo ve sprše momentálně myju houbou pocházející z ostrova západně od Los Angeles a obličej čistím houbičkami, které původně bydlely vcelku hluboko v Atlantském oceánu – východně od USA.

Ale abych to vzala tak nějak od začátku… Dnes vám povím, jaké to je, když se vám v koupelně usídlí mořské houby a vulkanická pemza a vy zjistíte během posledních let už po několikáté, že dosavadní čištění pleti je pořád kam povyšovat a předchozí level zkrátka nebyl ten konečný. A to jsem si myslela, že nic lepšího, než sonický kartáček už existovat nemůže… Jenže… Může :-)
Momentálně tedy testuju dvě mořské houbičky na obličej – jednu Silk a jednu minerální. Větší mořskou houbu Mineral (používám na tělo) a přírodní vulkanickou pemzu na nožky.

Začneme s houbami. Přiznám se, že než jsem si vůbec houbičky pustila domů (taky vám ta věta zní tak divně? :-D, zjišťovala jsem si přímo na webu, odkud houby pocházejí, jak se pěstují, nebo jak funguje sběr. Dozvěděla jsem se, kterak veškeré produkty od značky Caribbean Sun pochází z kontrolovaných a ekologicky obhospodařovaných farem z čisté a neznečištěné vody z Jordánska, Karibiku, Floridy, Bermud a Egypta. Jsou dováženy, pěstovány a zpracovávány s ohledem na životní prostředí a etickou stránku věci a pro sběr jsou nastaveny limity pro množství vylovených kousků tak, aby nedošlo k narušení vodního ekosystému.

Jako velká zajímavost mi přišlo, že taková mořská houba není rostlina. Je to vícebuněčný živočich, který žije pod mořskou hladinou v hloubce 5-60 metrů a živí se planktonem. Aby houba dosáhla výšky patnácti centimetrů, potřebuje na to minimálně dva roky. Větší kousky pak až pět let. Celkem existuje asi 5 tisíc druhů mořských hub – jenom ale 36 z nich má pro člověka nějakou tu užitkovou hodnotu.

Mořské houby mají super hyper antiseptické, antibakteriální a dezinfekční účinky. Jakto tak? Představte si, že jeden gram mořské houby obsahuje asi tolik jodu, jako 120 litrů mořské vody! Díky tomu se houba velice rychle postará o likvidaci různých infekcí, bakterií, streptokoků, apod. Jo a úžasně voní po moři, mimochodem :-)

A čím vlastně houby mohou při pravidelném používání pokožce prospět? Přemýšlím, co vybrat první, protože účinků je tolik, že mi to celé přijde skoro jak malý zázrak. Tak třeba houba:

 • prokrvuje a vypíná kůži
 • pravidelnou masáží pomáhá odstranit celulitidu a strie
 • stimuluje lymfatický systém (což vlastně souvisí s předchozím bodem)
 • léčí kožní problémy (ekzémy, akné, lupénka)
 • díky obsahu jodu urychluje hojení ran a jizev
 • umí vyčistit pleť od mrtvých buněk

Abych se ale dostala ke konkrétním postřehům toho, co momentálně denně používám…
Na obličej mám houbičky dvě. Jednu světle béžovou a jednu hnědou minerální. Rozdíl mezi nimi je ten, že světlejší kousek má více pórů a je ohromně jemný. Skoro bych ho přirovnala k namočené vatě, která je zároveň nadýchaná. Čistit s ní pleť je úžasný antistres a relax a já si tohle rozmazlování užívám ráno i večer. Oproti tomu hnědá houbička je o něco tužší než její světlá sestřička a čištění s ní je subjektivně důkladnější, nebo jak to nazvat. Je to jako udělat si ten nejjemnější peeling bez škrábání. Pro večerní odličování je podle mě fantastická kombinace obou.

Ráno po probuzení používám houbičku světlou – jednoduše ji namočím pod vodou a celou pleť s ní opucuju. Jednak mě to příjemně probudí a za další i zlepší náladu, protože co si budeme povídat – mnohem lepší je omýt si po ránu obličej něčím heboučkým a příjemným, než se snažit probrat chrstnutím ledové vody z dlaní, no ne…? :-) S houbičkou čistím i očka, protože je taaaak strašně jemňoučká, že i vatový tamponek je proti tomu škrabák.

Večer to funguje tak, že si nejdřív na vatový tamponek nandám micelárku a stáhnu řasenku. Následně vezmu hnědou minerální houbičku a očistím s ní celý obličej. Můžete použít buď samostatně, s čistícím gelem, pěnou, nebo na co jste zvyklí. Když mám pocit, že nečistoty jsou fuč, vezmu světlou houbičku a dočistím i očka.

Výsledek bych popsala jako rozzářenou lesklou pleť, na které ani po kontrole vatovým tamponkem nenajdu drobek nečistot. Je to naprosto boží! A pleť je připravená na všechny ty rozmazlovací procedury v podobě masek, květových vodiček, olejů a krémů :-)

Větší minerální houba pak bydlí ve sprše. Celé tělo osprchuju a natřu jemným sprchovým krémem od Weledy a následně promasíruju houbou od kotníků směrem nahoru, poněvadž bezmezně věřím té hlášce o miznutí celulitidy a stimulaci lymfatického systému :-) Jen takový postřeh bokem… Často se mi stává, že mi po holení nohou vyskáčou nepříjemné červené ťupky, na které už nezabírá ani následné rozmazlení olejem. Nevím, jestli je to shoda okolností, nebo holý fakt, ale teď naposled se mi to nestalo vůbec. Houba? Fakt nevím.

Jinak oproti malinkým houbičkám na pleť je tahle tělová několikrát větší, perfektně padne do ruky a masáž s ní je tuze příjemná! Má mnohem výraznější póry, je stejně tuhá jako minerální drobek na pleť a taktéž voní po moři :-)

Co se vulkanické pemzy týče… Jestli si pamatujete, recenzovala jsem letos i takový chytrý strojek na odstraňování ztvrdlé kůže na patách. Neříkejte mu to, ale fakt, že se na něj drobet práší není proto, že bych měla chodidla věčně sametová… Je to tím, že mu zahýbám s tímhle kusem šutru :-) Je to pořádný flák materiálu, který by se dal v případě potřeby ve veřejných sprchách využít klidně jako zbraň :-D na jednom konci má bavlněný provázek pro pověšení a je tvarovaný jako velké oválné vajíčko s výraznou pórovitou strukturou. Konkrétně tahle pemza bydlela v Egyptě a prý je sbírána ručně. Pochází z vyvřelé lávy a je nabitá minerály, které pokožka během ošetřování absorbuje.

Mám zkušenosti jak s elektrickým pilníkem na chodidla, tak s umělou pemzou z drogerky, ale žádnou podobnou téhle lávové jsem zatím nikdy neměla. Co mě na ní krom bytelnosti překvapilo? Tak třeba rychlost. Dle zvyku jsem si napustila lavorek s teplou vodou, namočila do něj nožky a hodlala si u jednoho dílu Dr. House stvořit úžasnou pedikúru a vyrobit si nožky hebčí než samet. Poučena z předchozích zkušeností umělotinové pemzy jsem čekala, kterak nad drhnutím „podrážek“ strávím mládí. Jenže… Ono stačilo fakt pár tahů a kůže byla hladká! Ale ne rozedřená, jak mi to uměla předchozí pemza udělat. Ale… Hele představte si, že celý den chodíte po pláži bosky a večer máte děsně jemné chodidla. Tak přesně taková :-)

Abych nezapomněla na jedno ryze praktické info – po použití vždycky houbičky propláchnu horkou vodou, vymáčknu co to jde (neždímu!) a nechávám uschnout na malém ručníčku, co mám pro tyhle účely rozložený na pračce. Stejně tak pemzu. Jelikož ji nemám kam zavěsit, řeším to stejně, jako houby. Jednoduše nechat pořádně vyschnout vleže. Co se doby používání týče – houby mají výdrž cca 10-12 měsíců (záleží na „údržbě“ a zacházení) – mimochodem před prvním použitím je potřeba houbu důkladně proprat mýdlovou vodou. Délka výdrže pemzy mi není známa – ale zeptejte se za pár let, jestli ji pořád mám :-)

27 thoughts on “Mořské houby a vulkanická pemza

 1. BeBe, to musím mít! Vlastně 99 % věcí, o kterých si v poslední době psala :D Jsi takový můj zaručený tip na přírodu : ))))

  1. Tenhle houbičkový hardware vřele doporučuju, Ivet! Jo a jen tak mimichodem… to netušíš, o čem ještě psát budu! Těš se! ;-))
   Bebe

 2. Taky mám nějaký šutr na nohy, ale nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, co to je a odkud to je (a obal už samozřejmě dávno nemám). Ty houbičky jsou zajímavé. Ještě víc by mě zajímaly účinky na celulitidu, taky věřím, že všechny ty kosmetické zázraky budou účinkovat… jednou… :D Trochu jsem se zarazila nad tím, že je to vlastně organismus a v přeneseném významu se tak čistíš koťátkem? Ale proč ne, koťátka jsou heboučká! (mám nějaké podivné noční asociace). První houbičku na pleť mě láká, vatové tamponky taky považuju za docela drsné.

  1. To koťátko mě dostalo :-D Teď budu info vyloženě tahat z wiki, ale prý je to asi takhle – jsou houby a houbovci. Houba je to, co chodíme sbírat do lesa a děláme z toho smaženici. V ideálním případě nejedovatou :-) a mezi houbovce patří právě mořská houba. Cituju z Wiki: „Houby nemají ani náznak nervové soustavy, přesto reagují na podráždění, nebo změny prostředí otvíráním či uzavíráním vstupů vodních kanálků. Buňky nevytvářejí pravé tkáně, metabolizují a dýchají samy za sebe, mnohé mohou měnit funkci podle změny umístění. Živí se filtrováním drobných organismů z vody.“
   Takže hádám, že koťátko asi ne, ale rostlina taky ne. Jen tak mimo řečí mě teď napadlo, kam se asi řadí masožravé rostliny? Je tu nějaký biolog? :-)

   Jo a k té celulitidě… Momentálně se denně dokopávám k masážítkování a ještě chystám takový menší přehledový článeček, čím že se to denně drhnu a doufám v antiďolíčkatý zázrak :-)

   Bebe

   1. Masožravé rostliny jsou stále rostliny a houby jsou houby. Nejsou to ani zvířata, ani rostliny, ale tvoří samostatnou skupinu organismů ( jednotlivé skupiny tedy jsou: rostliny, zvířata, houby, prvoci a chromista), kde patří jak houby, které sbíráme v lese, tak spousta vodních hub (ne jen hub mycích, ale i těch, které většinou pro člověka nemají využití) až po plísně a kvasinky a různé další :)

  1. Děkuju, Míšo :-) Taky jsem zjišťovala podrobnosti až před nedávnem. A dost mě zaujalo hlavně to info o jódu! Jako 120 litrů mořské vody v gramu houbičky…? Dooobréééé :-)
   Bebe

  1. Klár, s konjak houbičkou zatím nemám žádné zkušenosti a než jsem si tohle slůvko vygooglovala, ani jsem netušila, o co jde. Pěkný článek jsem našla u Báry na blogu a jestli to dobře chápu, je konjak cosi podobné jako mořské houbičky?
   Bebe

     1. Letos jsme trávili dovolenou na řeckým ostrůvku Kalymnos, který je ostrovem lovců mořských hub. Lovci si po staletí vydělávali na živobytí touto tvrdou prací. Mořský houby se tam prodávají úplně všude. Navštívili jsme i muzeum mořských nálezů, kde jsme mimo jiné viděli houby maličký i houby obřích rozměrů. Na Kalymnosu jsem se dozvěděla, že mořská houba je opravdu živočich. Co se týče výše zmíněnýho dotazu na konjac houbu, tak ta je vegan. Z webu 100% Pure: „Konjac houba se vyrábí z rostliny Amorphophallus Konjac (konjaková brambora), která pochází z Asie. Konjaková brambora je pěstována jako oblíbená potravina, Japonci konzumují konjak více než 1500 let. Již více než jedno století je konjak využíván v Japonsku jako prostředek pro léčebnou kůru citlivé kůže. Konjac je alkalické povahy, obsahuje vodu, bílkoviny, uhlovodíky, tuky, sodík, draslík, hořčík, železo, fosfor, měď, zinek, vitamín A, vitamín E, vitamín D, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B5, vitamín B6, vitamín B12, vitamín C, niacin, mastné kyseliny, kyselinu listovou a vlákninu. Konjac má vynikající antibakteriální a protiplísňové účinky.“

 3. ja som si kupila v Grecku taku podobnu ako mas ty na telo s velkymi pormi, ale ja som ju planovala pouzivat na plet, lebo je pomerne malicka, len to tak nejak odkladam lebo sa bojim, ze mi na pleti narobi paseku.
  chcela som sa opytat ci to tej hube neznizuje na efektivnosti ked sa dostava do kontaktu s odlicovacimi gelmi a cimkolvek neprirodnym, lebo pokial spravne chapemje to zijuci organizmus, ktory produkuje stale tie latky, ktorymi je prospesna pre nas organizmus.
  inac som citala aj ze pre dezinfekciu sa ma dat do mikrovlnky:D ot sa mi zdalo ako velmi brutalny sposob.

  1. Ali, zeptala jsem se Ti na mailu přímo u osob nejpovolanějších a info je takové, že prý houbičky mohou částečně ztrácet efektivnost, když se používají s chemickými odličovači. Pokud se používá nějaký přírodní, nebo přírodnější jako třeba micelárka od SO’BIO, nebo odličovače od Saloosu, tak by ke snížení kvality nemělo dojít. Je to přírodní houba, takže doporučují vždy používat i přírodní kosmetiku (sprchové gely, micelární vody, odličovače).
   Takže tak :-)

   Hele s tou mikrovlnkou… To zní fakt drasticky :-D Všimla jsem si, že existuje i čistící sůl přímo na mořské houby, nebo se dá houbička vyprat ve vodě teplé cca 40°C s mýdlem.

   Bebe

 4. Skvělý článek Bebe, zkouším právě konjak houbičku, ač jsem ještě za celé skoro dva týdny nebyla schopná si najít, co je vlastně tahle houbi’ka konkrétně zač, jen vím, že by měla být mořská a mám jí jen díky Barčinýmu videu?abych řekla pravdu, po vyčištění touhle houbičkou mám pleť heboučkou jako dětskou prdelínu?? a ty houbičky, o kterých píšeš ty, tak to mám chuť houbičky zkoušet teď čím dál víc?

 5. Houby s emi usídlili v koupělně již před dvěma roky. Za tu dobu se mi vytovřila slušná sbírka. Přibyla i pemza :) Už si bez nich nedokáži představit život. Používám je na odličování, ale i na smývání masek. Hodně mám ráda i ty koupelové. Nejvíce se mi osvědčila jadranská, jelikož je krásně jemňoučka.

  1. Jak je člověk jednou zkusí, už je nedá z ruky. Nejdřív jsem si to neuměla představit, ovšem teď si zase neumím představit, že bych byla bez houbiček :-D (nemůžu si pomoct, ale kdykoli to slovo ve větě použiju, přijde mi to, jako kdybych mluvila o těch halucinogenních :-D
   Bebe

 6. Ahoj Bebe :-)

  Zrovna dneska jsem pokukovala po houbičkách na Beautyville, ale odradila mě ta cena. Tohle je oproti tomu ráj a myslím, že tvá recenze mluví za vše. Takže to vidím tak, že si jich pár taky nastěhuju do koupelny ;-).

  1. Lili, já se dokonce dívala na TU SAMOU houbičku, jako mám v recenzi, v jedné drogerii v Kotvě v Praze a měli ji tam o celou stovku dražší! Naprosto ta samá velikost i typ i značka Carribean Sun! Nechápačka…
   Určitě doporučuju si je radši objednat z tohohle e-shopu, než se nechat natahovat :-)
   Bebe

 7. Jedna houba nastěhována do koupelny – a bomba. Po několika přečtených recenzíchjsem eliminovala další ,,drogerkovou zbytečnost“ – vatové tamponky. Ted už asi nevedu nic takhle na jedno použití (navíc často bělené chlorem, jupí :-P). Každopádně Bebe, za houbu mocmoc díky – dozvěděla jsem se o ní tady na blogu a je napsrosto užasná, měkoučká, heboučká….jenom asi budu muset pořídit rovnou další – ta jedna chuděrka nestíhá schnout :-D

  1. Ivet, taky mám teď menší spotřebu vaťáčků! A jsem nadšená, že se ti houbičky líbí a že ti pasují! Jakmile se podaří, že se někomu recenze takhle hodí, tak skáču radostí metr dvacet! Jako fakt :-D
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *