Procházka vánoční Prahou

Praha

Jestli si něco letos před Vánoci doopravdy užívám, tak naše ťapkání s chlapem po Praze. A je fuk, jestli večer skončíme s 5 km nebo 13 km v nohách :-D A úplně nejoblíbenější trasa? Dofrčíme autem na Anděl, resp. na obchodní centrum Nový Smíchov, kde plechového broučka zaparkujeme. Jsou tam tři hoďky parkingu gratis (na OC Palladiu nebo Kotva je to tuším 50 Kč za hodinu), takže žádný stres, času dosti. Pak sedneme na Andělu na metro a vystoupíme na Můstku (což je 3. zastávka bez přestupu a vystačíte si s jízdenkou na 30 minut za 24 Kč).

Můstek = spodní část Václavského náměstí. Tam se proťapkáme, okukneme stánečky, pokocháme se obchůdky a někteří z nás si nahoře kousek od sv. Václava nechají nalét medovinku na zahřátí. Pak sejdeme dolů a vezmeme to z Václaváku po Melantrichově ulici až na Staroměstské náměstí. Když se podaří a jsme tam v celou hodinu, obdivujeme odbíjející Orloj (mě se to neomrzí nikdy!) a když se extra zadaří a má na náměstí zrovna vystoupení nějaký pěvecký sbor, tak utíráme dojatou slzu nad krásně znějícími koledami. Třeba loni se nám přitrefilo, že sbor zrovna večer zpíval píseň „O holy night“ z filmu „Sám doma“. Lidi, já brečela dojetím jak malé děcko. To bylo TAK nádherné! Takže vřele doporučuju si zjistit, jestli zrovna v době, kdy budete ve městě, se nechystá pár úžasných hlásků zpívat vánoční písničky. Zážitek k nezaplacení!

Vánoční Praha

Vánoční Praha

Vánoční Praha

Vánoční Praha

Když se dostatečně pokocháme, vyrážíme dál. A to směrem ke Karlově mostu, kam se ze Staroměstského náměstí dostaneme klikatou Karlovou ulicí. Dostaneme se k přechodu s takovým tím odpočítávajícím semaforem. Pak rychle přeběhneme silnici a jůůůů, před námi je oooobr Staroměstská mostecká věž, která je vlastně vstupní branou na Karlův most. Je to sice hrozné, že to tak řeknu, ale tady si musíte držet všechno – od klobouku, přes kabát až po kabelku. Jinak vás oloupí lupiči a loupežníci, kterých je zrovna v těchto místech fakt požehnaně a mají nenechavé pracky. Hanba jim. Karlův most je sám o sobě pohádkový zážitek – starodávné lampy (ač s novými žárovkami :-), nádherný výhled na Vltavu, Pražský hrad i Národní divadlo. A cca 30 soch a sousoší, z nichž některé zvládají čárymáry! Ostatně, vyzkoušejte si to sami a pro štěstí zkuste ošmatat podstavec Jana Nepomuckého. Místo nemůžete minout – bronzový reliéf totiž zlatě září do dálky, jak je od štěstíchtivých lidí otlapkaný :-)

Z Karlova mostu pak jdeme po Mostecké ulici pořád rovně (vlevo je McDonald’s) až na Malostranské náměstí, které projdeme středem. Po pravé straně mineme Sněmovní ulici (ano, to je tam, kde dávají politici „chytré“ interview do ČT24) a ťapkáme Nerudovou ulicí nahoru do kopečka. Na konci Nerudovy ulice pak zahneme doprava, dlážděnou uličkou Ke Hradu. A jdeme až ke Hradu :-) Projdeme hlavní branou kolem Kohlovy kašny a průchodem až na III. nádvoří. A stejně jako Orloj, ani tenhle pohled mě nikdy neomrzí. Ta vteřina, než vyjdete z průchodu a před vámi se vynoří obrovská Katedrála Sv. Víta, to stojí opravdu za to! Pak pokračujeme třetím nádvořím kolem Starého královského paláce po pravé straně, až na vánoční trhy! Upřímně říkám, že pro mě jsou tyhle trhy na Pražském hradě nejkrásnější z celého města! Je tu klid, málo lidí, fantastická atmosféra, hrají tu české koledy a všichni jsou hrozně milí! Vůbec tu nečekejte shon a davovou psychózu kolem stánků jako na Staroměstském náměstí. Určitě doporučuju ochutnat supersladkou medovinku, která kolem alkoholu snad ani nešla a připomíná spíš sirup. Pak pečené kaštany, trdelník, brambůrky, nebo domácí koláče! A i na svařáček dojde řada. Lidi zlatí, tady se zapomíná na veškeré diety a předsevzetí, vracíte se rovnýma nohama do dětských let a jen si užíváte tu předvánoční radost!

Vánoční Praha

Vánoční Praha

Jakmile se dostatečně pokocháme, vyrážíme směr domov. A to kolem kláštera sv. Jiří po levé straně, po Jiřské ulici a kolem Lobkowiczkého paláce po straně pravé. Pak vyjdeme východní branou hradu ven a ještě se nezapomeneme zastavit na vyhlídce, odkud můžete obdivovat celou, celičkou matičku Prahu. Výhled je to překrásný, ať jdete přes den nebo večer! No a pak hurá po Starých zámeckých schodech dolů, kde se dáme doprava a po cca 200 m dorazíme k zastávce tramvaje Malostranská. Tam počkáme na tramvaj č. 12 nebo 20 a během 10 minut vystupujeme na zastávce Anděl, kde jsme celé naše putování začali. Jen tak na okraj praktické info – abyste nemuseli šílet s papírovou jízdenkou, stačí si vždycky poslat SMS jízdenku ve tvaru „DPT24“ na tel.č. 900 06 03 a během chvilky vám dorazí 30 minutová jízdenka na mobil ;-)

Celá tahle procházka vychází na cca 5 km čistého putování. Občas se stává, že jdeme z Anděla pěšky, pak se zase potouláme na jiném místě v Praze… Každopádně večer po návratu domů jsem schopná akorát tak odpadnout na gauč a nohy nechat spuštěné v lavoře s vodou a nějakým tím vonným olejíčkem… :-D

Co vy a vánoční trhy? Byli jste se juknout na ty v Praze? A pokud jo, které se vám líbí víc? Staroměstské náměstí, Pražský hrad, nebo Václavské náměstí? :-)

biooo

5 thoughts on “Procházka vánoční Prahou

    1. Moc děkuju za komentář, Verčo! :-) :-*
      A pamatuju se, že za svých školních let jsem vždycky ráda okukovala stánečky na Svoboďáku! Tam bylo tolika zajímavých věcí a drobností a dárečků, že bych kolikrát potřebovala kamion, abych pořídila všechno, co chci! :-)
      Bebe

  1. Tak to sme sa tam niekde míňali Bebe. o) Vianočná Praha bola nádherná. Zahrali sme si aj na turistov a vyliezli na vežu na Staromestskom námestí. A koho tam nestretneme? Slečnu, ktorá býva v Singapure o niekoľko ulíc od nás. Svet je fakt malý……

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *