Inca Collagen – mořský kolagen (30 dnů testování)

Inca Collagen

Zhruba před měsícem mi do mailu přistála zajímavá nabídka. Týkala se vyzkoušení mořského kolagenu. Moje první myšlenka? Ha! Přírodní kolagen – žádné vrásky – minus 5 let na fotce – beru všema dvaceti :-D Pak jsem se začetla do povídání hlouběji a docvaklo mi, že se jedná o doplněk stravy, který má sice působit i na kůži (zpevňovat ji, hydratovat, mírnit/likvidovat celulitidu), ale primárně by měl ulevit při bolestech kloubů, pomoci s obnovou chrupkavek, likvidací pigmentových skvrn, apod.

Kdysi jsem jedno mega balení kolagenu brala. Pořídila si ho mamka a nesedla jí v tom nějaká pojivová složka, po které se osypala. A tak mi nabídla, jestli nechci tobolky dobrat. Jako proč ne. Byla to nějaká 90ti denní kúra, která nestála zrovna pět korun. Škoda ji nevyužít. Hlavně jsem tehdy doufala, že mi to pomůže na lupkání kloubů a jejich občasné bolesti buhvíjakého původu. Upřímně – nějakého citelného účinku jsem si nevšimla a klouby mi přišly pořád rozhrkané jak u starého Igráčka z Lega.

Na rovinu tedy říkám, že i k tomuhle kolagenovému pokusu jsem přistupovala velmi skepticky. Ale na druhou stranu mě napadlo – když to nepomůže, tak to vlastně ani neublíží. Tedy jsem kývla. Ve zkratce, o co jde…

Inca Collagen

Dostala jsem krabičku Inca Collagen s 30ti zlatými pytlíčky (1 sáček – 1 denní dávka) a měla jsem za úkol tuhle věc brát každý den. No problemo, udělala jsem z toho raz dva rutinu a kolagen si připravila v 11 dopoledne k platíčku HA. Sáček stačilo jednoduchým způsobem otevřít, nasypat do malé štamprlky a zalít vodou. A následně zapít ještě dvěma deci vody. V návodu je psáno, že máte obsah pytlíku rozmíchat ve 2-3 deci pitné vody, džusu, mléka, aj. a vypít. Jenže při pokusech s větším množstvím než je malý panák, se mi pokaždé stávalo, že kolagen rád ulpíval na stěnách sklenice a nešel dolů, ani rozmíchat… Tenhle způsob se štamprlkou se mi osvědčil nejlíp. Akorát musíte myslet na to, že: nejdřív nasypete prášek, pak ho zalijete vodou. Nezkoušejte to obráceně, nebo chytnete nerva :-) Jo a chuťově se toho nebojte. Kolagen nemá ŽÁDNOU chuť ani vůni. Je to, jako kdybyste si rozmíchali ve vodě trochu mouky. Absolutně neutrální věc.

Složení je jednoduché. 100% čistý hydrolyzovaný kolagen z ryb bez jakýchkoli přísad. Denní dávka – 3 gramy. Navíc jde prý o „bio-aktivní“ záležitost v takové kvalitě, se kterou umí tělo pracovat jako s vlastním kolagenem. Ten předchozí, který jsem brala dřív, byl prý vícesložkový, tedy z logiky věci nemohl být bioaktivní, poněvadž prošel tepelnou úpravou (nějak ty tobolky vyrobit musíte) a ta bioaktivitu vylučuje. Nebo tak nějak. Prd se v tom vyznám, cituju vám moudra, která mi byla řečena. Ale zní mi to logicky :-)

Inca Collagen

Také mě zaujala informace, že od 25. roku života se obsah kolagenu v pokožce každoročně snižuje a že po 40. roce se již netvoří vůbec. Jako upřímně – vzhledem k tomu, jak brzy se mi zakously do obličeje vrásky, si myslím, že moje tělo vzdalo tvorbu kolagenu tak ve dvaceti. Ok, sranda :-) Uznávám, že s tím má spíš co do činění stres, díky kterému jsem za posledních pár roků zestárla tak o 20 let. Na druhou stranu – umíte si představit, že by se vám zážitky nevpisovaly do tváře? Vypadali byste v 60ti jak PVC vyžehlená karikatura sebe sama. To raději ty linky a harmonika z obličeje, než cosi podobného :-)

Teď ale k tomu nejdůležitějšímu z celého článku, tedy k mým poznatkům. Byla jsem v užívání poctivá. Fakt. A brala jsem kolagen s tím, že nečekám zázraky a nemám tucha, co za měsíc do článku napíšu. Uklidňovala jsem se faktem, že případně můžu jen popsat účinky, co to jako „má“ dělat a za svou osobu přinejhorším jen rozpačitě pokrčím rameny a konstatuju, že se nic zásadního nedělo a Země pořád obíhá kolem Slunce.

Výsledek je ten, že jsem celou dobu nevěděla, co si mám do svého recenzovacího deníčku ten měsíc psát za účinky kolagenu. Jestli jsem si všimla zmírnění vrásek? Nevím. Bolí mě míň záda nebo klouby? Já nevím. Zklidnilo se to. Asi. Ale může za to kolagen? Nemám tucha, jak to posoudit. Mám hezčí a pevnější kůži? Na to, že dostává poslední dobou na slunku fakt zabrat, tak nijak nezlobí, rychle se hojí. Ale není to náhodou stejné, jako předtím? Zmírnila se mi celulitida? Chlap tvrdí, že jsem nikdy žádnou neměla (no nemilujte ho za to :-), tak jako co chci srovnávat.

Inca Collagen

Jsou ale dvě věci, které vidím za poslední dny zcela zřetelně a které bych kolagenu na vrub připsala. A pokud to bylo placebo, tak jdu okamžitě zjišťovat, co jsem v jídelníčku za poslední dobu změnila :-)

První věc je, že se mi netřepí a nelámou nehty. Vůbec. A jsou znatelně pevnější. Dokonce můžu seškrábat i cenovku z obalu krému, aniž by se mi obrátily drápky i na nohách a musela bych klasicky prosit chlapa, jestli mi ten lepivý bazmek z kosmetiky sundá. Kdo nikdy neměl opravdu měkké nehty, nepochopí.

Druhým postřehem je opálení. Víte, já nejsem ten typ člověka, který frčí na dovolenou s tím, že se v pondělí vyvalí na pláž jak na Pipigril a o dva týdny později z téhož místa sbalí ručník a prázdnou tubu od opalovacího krému a jede zas domů. Mě baví cestovat. Poznávat. Ochutnávat. Vidět co nejvíc. Výlety, loď, města, památky, zapadlé uličky, večeře, kafíčka, hudba… To je moje krevní skupina. A plavání se dostane ke slovu možná tak jednou nebo dvakrát, když moc. A to u toho ještě stihnu přelouskat knížku, jak se nudím :-D Ale včera jsem utrpěla šok. Mírně řečeno. Posledních 15 let žiju v domnění, že na mě slunko vlastně ani nechytá. Naposled jsem byla do hněda opálená jak černoch, když jsme s babičkou byly na dovolence v Itálii. Vrátila jsem se domů a barvou zdatně konkurovala původním  obyvatelům Afriky. Pak už se mi to ale nikdy nepodařilo. Mohla jsem ležet na sluníčku klidně od rána do večera a barvu jsem nechytla ani náznakem!
Ale včera? Proboha! Vždyť já na sobě měla vrstvu padesátky opalováku, jako kdybych se chystala na exkurzi do hutí! A přesto na mě sluníčko začalo bleskově chytat a kreslit mi na kůži opálení, jako kdybych strávila u vody měsíc a ne jedno kratší odpoledne! :-D Až jsem se šla přikrýt ručníkem a schovat do stínu. Protože jako haló – na takovýhle odstín fakt nemám korektory ani BB krémy :-D

Inca Collagen

Tohle jsou asi jediné dvě věci, které mi přijdou fakt zásadní a kterých jsem si všimla, jakožto velké změny. U té pevnější a hezčí kůže fakt nevím. Suchou pokožku vedu pořád a jiné proměny jsem opravdu nezaznamenala. A klouby nebo záda… Jako – není to na houby, ale taky nic zásadního. Asi by to chtělo absolvovat delší zkušební kúru. Přeci jen za 30 dní se toho nejspíš moc projevit nestihne.

Co vy a doplňky stravy? Co momentálně zobete? :-D

Aktualizace 14.10.2016 – k tomu rozmíchávání kolagenu ve vodě. Před několika dny začala kolagen brát i mamka. A podle všeho máme doma megatvrdou vodu, která je dobrá tak akorát na betonování. Protože u mamky stačilo ve sklence prášek dvakrát zamíchat a tekutina byla čirá! Neusazovala se na stěnách skleničky, neplavala nahoře, nic. Kdybyste nevěděli, že jste před chvilkou ve vodě rozmíchali prášek, tak nepoznáte, že v něm je. Tedy – jestli vám jde kolagen blbě rozmíchávat, jako šel u prvního testu mně – chyba je pravděpodobně ve vodě. O tenhle poznatek jsem se podělit musela :-)

16 thoughts on “Inca Collagen – mořský kolagen (30 dnů testování)

 1. Moc pěkný článek! o collagenu jsem nikdy neslyšela, takže jsem to přečetla celé, protože se o tyto věci zajímám. Asi bych jej vyzkoušela také a zajímalo by mě, jestli bych na sobě něco postřehla, což je docela těžké, jak píšeš Ty, protože to může být způsobeno i něčím jiným. Nicméně bych to zajisté vyzkoušela také a u míchání si budu dávat pozor :) BEAUTYPUSINKA

  1. Moc děkuju za komentář :-)
   Nechtěla jsem právě psát zaručené věci a jet podle seznamu ve smyslu „tohle to má dělat, přesně tohle to dělá“. To je kravina a za měsíc bych to určitě nepoznala na 100%. Tak jsem se nějak snažila z postřehů vytěžit maximum. Jsem se měsíc pozorovala, jak Sheldon z The Big Bang Theory, když nedopatřením pčíkne a neví, z čeho to bylo :-D
   Bebe

 2. Docela mě to zaujalo, hlavně díky té celulitidě. Sice ji nemám nějak hodně, spíše když kůži zmáčknu, ale je tam :D A bolesti kloubů apod, to by se mohlo líbit mamče.

  1. Prý je to vcelku oblíbený dárek pro rodiče nebo prarodiče, jelikož to má vyšší koncentrace kolagenu, než ostatní výrobky podobného typu v tobolkách. Názvy si nevzpomenu, ale reklamy na to běží v TV imrvére :-)
   A celulitidu je fajn zjišťovat zásadně v pološeru a na špatně osvětlených místech v baráku :-D
   Bebe

 3. Fúúúúha, celkom si ma vystrašila tou 25kou… Kolagén som zatiaľ neriešila, ale tri vrásky na čele mám už od 20tky, zatiaľ žiadne iné. Opaľovať sa neopaľujem a nechty mám tak stredne lámavé, je to horšie ak si ich lakujem. Momentálne neberiem nič… veľmi doplnkom stravy neverím, žiaden zatiaľ nefungoval tak, ako mal.

  Daniela

  1. Mě se u té informace skoro srdce zastavilo :-D :-D
   A taky mi přijde, že pár vrásek se mnou cestuje časem už snad od střední školy! Mě třeba doplňky stravy nijak nebaví. Tedy – takové ty obecné. Jako brát multivitamín preventivně a tak. Na to nevěřím a přijde mi to (opět cituju Sheldona), jako recept na „drahou moč“ :-D ale když řeším něco konkrétního – nehty, nervy, vlasy, apod. Tak pak mi přijde logické zvýšit třeba v doplňku stravy množství jednoho konkrétního vitaminu nebo minerálu. Třeba jsem takhle dlouhodobějc několik měsíců brala B6 (pyridoxin) a dost mi helfnul na permanentní únavu a vycukané nervy (doslova). A pak jsem zkoušela i kyselinu listovou (taky poměrně dlouho) kvůli únavě, kdy jsem pomalu chodila po čtyřech :-)
   Bebe

 4. Mě tenhle kolagen taky dost zajímá, občas pobolívají kolena,ale jinak problémy nemám…takže pořád nevím jestli do něj jít nebo ne :/

  1. Jani, hrozně ráda bych ti řekla něco ve smyslu „zobej tuhle věc a stopro se ti uleví“. Ale takovýchhle prohlášení se tuze bojím, jelikož nejsem doktor a netuším, proč tě můžou kolena trápit. Jestli je to jen po námaze? Nebo třeba při klidu? Po cvičení? Běhání?
   Mě takhle čas od času bolí najednou obě zápěstí a oba kotníky (dřív obden, teď už tak 1-2x do měsíce, když moc). Přijde to v noci a je to stav, kdy by si člověk nejradši prostřelil hlavu, aby to přestalo. Voltaren na to nepomáhá, Brufen taky ne. Jak to přijde, tak to odezní. Během těch 30 zkušebních kolagen dní se to dostavilo jedenkrát. Ale to i měsíc předtím. Tak taky nevím, kde pátrat.
   Bebe

 5. Ja beriem teraz Colafit, čistý kryštalický kolagén, pretože ma nejako z nevysvetliteľných príčin a samo od seba začalo bolieť koleno, trápi ma to dosť, lebo som musela odsunúť aj moje milované tancovanie salsy, beriem zatiaľ prvé balenie, pre dobrý výsledný efekt by sa vraj mali vybrať tri, či ide o reklamný ťah alebo skutočnosť uvidím, rozhodla som sa do toho ísť, no už som vybrala takmer celé jedno balenie ok s týždňovou prestávkou, do dovolenkovej batožiny sa nezmestil, ale aj tak sa mi nezdá, že by niečo robil, koleno je raz ok a raz zase nie, či je to práca kolagénu netuším. Inak tiež mi napadlo, že to hádam bude mať nejaký účinok na pleť alebo na telo, ale nič nezdá sa mi, dokonca ani to opaľovanie či nechty u mňa nejako nefungujú, ale ja sa opaľujem dobre aj tak.

  1. Nikdy bych nevěřila, jak jsou bolesti kloubů rozšířené, Janko! :-/ Strašně mě mrzí, žes kvůli tomu musela odsunout salsu… To sice naštve, ale asi víc zamrzí :-( Doufám, že ti Colafit pomůže a že to bude fakt „jen“ nedostatkem toho kolagenu a tělo si usmyslí, že dá s kolenem pokoj a budeš v pořádku! :-*
   Kdyžtak na mě mysli s reportem po těch třech měsících. Hodně by mě zajímalo, jestli to pomohlo! Držím palečky! :-)
   Bebe

  2. V Colafitu je toho kolagenu totiž hrozně málo – v celé piksle míň než v 1 denní dávce Inca Collagenu. #funnyfridayfact
   Anna

 6. Beru Inca Collagen už delší dobu. Původně jsem chtěl zkusit něco na kožní problémy v oblasti obličeje, šlo o pigmentové skvrny a stav po excizi bazaliomu. Kůže se výrazně zlepšila, navíc jako vedlejší efekt pozoruju, že mi rychleji rostou nehty a vlasy. Nehty jsou pevnější než předtím. S těmi vlasy je to záběr na manželku, která mě nechce tak často stříhat. Takže super.
  Zdeněk

  1. Zdeňku, tak to je super, že ti takhle zabírá! A manželka to přežije, neboj – lepší je stříhat častěji vlasy, než leštit na temeni cédéčko, ne? ;-)
   Bebe

 7. Je to asi měsíc, co jsem viděla nějaký rozhovor s panem doktorem právě na téma kolagenové zázraky na klouby (o kůži a nehtech nemluvil). Jako závěr bylo sdělení, že pokud byste chtěli pozorovat nějaké výsledky u kloubů, tak byste museli kolagen zobat poctivě od mala.

  1. Klár, jestli někde dohledáš odklik na ten rozhovor, tak sem klidně přihoď odkaz. Podle mě není na škodu mít pohromadě i jiný pohled na věc!
   V téhle problematice se zatím neorientuju, takže proč neobsáhnout víc názorů a kriticky to nezhodnotit :-)
   Bebe

 8. V článku se píše:
  Ten předchozí, který jsem brala dřív, byl prý vícesložkový, tedy z logiky věci nemohl být bioaktivní, poněvadž prošel tepelnou úpravou (nějak ty tobolky vyrobit musíte) a ta bioaktivitu vylučuje.
  Jestliže je cokoli hydrolyzované, musí to projít tepelnou úpravou. Jestli tedy INCA COLLAGEN obsahuje hydrolyzovaný kolagen, musel také projít tepelnou úpravou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *