Herbatint – permanentní barva na vlasy tmavý kaštan 3N a sada na barvení

Herbatint

Každých cca 6 týdnů se koná to samé. Pohodička, lehárko, klídek… A pak prásk! Šedivá pěšinka na hlavě. A rázem vypadám, jak svoje důchodové dvojče. Kdyby to šlo aspoň postupně. Ale mně fakt přijde, že celou dobu vypadám „barevně“ a ze dne na den zešedivím a dobarvení musím naplánovat nejpozději další den. To samé s keratinem. Normálně se každý den učešu, vlasy upravím, jdu ven… A pak se jednoho dne probudím a na hlavě mám vlnkatou koudel. A už žhavím linky a modlím se, aby měla kadeřnice okno v diáři co nejdřív :-D

I stalo se, že jsem dostala z e-shopu stibio.cz nabídku, jestli bych nechtěla prubnout jejich barvy na vlasy Herbatint. Inu, proč ne. Můj první dotaz směřoval k obsahu henny. Jako jestli v tom není. Protože se jí poslední dobou zase vyhýbám. Zjistila jsem, že kombinace keratinu a henny mi nedělá na hlavě dobrotu. Buď jedno, nebo druhé. Rovné vlasy, nebo přírodní barvení. Otázka priorit. Obojí mít nemůžu. Henna vlas totiž obalí. Keratin dělá to samé. Jenže v kombinaci se to „pobije“ a dlouhodobě to nefunguje. S chemickou barvou takový problém nemám a keratin mi s ní vydrží na hlavě klidně čtvrt roku. S hennou pár týdnů. Tedy abych se vrátila k odpovědi na otázku o obsahu henny v Herbatint barvě. Ne, není tam :-)

Herbatint

A co je Herbatint vlastně zač? Od roku 1970 je Herbatint italskou značkou permanentních barev na vlasy s výtažky z osmi bylin, které jsou přírodnější alternativou barvení vlasů se 100% pokrytím šedin. Jakože – není to čistá příroda, ale čistá chemka taky ne. Prostě něco napůl cesty. Líbí se mi, že se Herbatint nazývá jen „přírodnější“ a ne vyloženě „přírodní“. Tedy žádné bulíkování, jako to mají ve zvyku některé nejmenované kosmetické značky, které vám na obal klidně napíšou, že jejich krém pomalu vyrostl celý v zemi, jak moc je přírodní… A vy pak zjistíte, že je to jen blbý kec. Tak tady ne. Na rovinu, co jsme a nejsme a jaké složky (chemické i přírodní) a jejich množství používáme a proč.

Výrobce se snažil vyvinout a vylepšit permanentní barvu na vlasy tak, že ze svých barev odstranil třeba amoniak (škodí vlasům i dýchacím cestám), resorcinol (možnost kontaktní dermatitidy), parabeny (potenciálně nebezpečné a alergizující konzervanty) a alkohol. A obsah peroxidu vodíku snížil na minimum (po namíchání barvy jsou to 3%, evropská legislativa povoluje 6%). Nejen díky těmto úpravám je prý Herbatint barva vhodná i pro jedince s citlivou kůží, jelikož je v ní daleko menší množství senzibilizujících látek (tedy látek zvyšujících citlivost). Jo a barvy jsou jako jediné dermatologicky testované na citlivou pokožku.

Oki, to bychom měli trochu teorie, jdeme odvážně do praxe. Vybrala jsem si ke zkoušce odstín 3N, což je „tmavý kaštan“. Poslední dobou upouštím od uhlově černé a přesedlávám spíše na tmavěhnědou. Přece jen černá s modrými odlesky řve už do dálky, že „takhle se nejspíš nenarodila a nemůže za to ani Maybelline“ :-) K barvě jsem dostala i sadu pro barvení vlasů, která obsahovala plastovou odměrku, ochrannou zavazovací plachtu na ramena a plastový štětec. Odměrka je na dávkování barvy, abyste měli po ruce měrku, díky které smícháte vždycky stejné množství barvicího gelu a vyvíjecí emulze. Štětec je vysoce použitelný a má o level šikovnější a pružnější „štětiny“, než ten černý z drogerie, co s ním barvím normálně. Akorát bych u něj asi uvítala namísto kulaté druhé strany nějaký ostřejší trn. Na pěšinkování při nanášení barvy. A plachta na ramena? Geniální! Vždycky jsem si zapínala kolem ramen starý ručník na dřevěný kolíček (pohled k popukání). Teď u barvení vypadám v rámci možností civilizovaně :-D

Herbatint
Herbatint
Herbatint

Co se samotného balení barvy týče. To obsahuje lahvičku barvicího gelu 60 ml, lahvičku vyvíjecí emulze 60 ml, vzorek šamponu Normalising Shampoo 15 ml, vzorek kondicionéru Royal Cream 15 ml a návod k použití s instrukcemi a rukavicemi. Vlastně jediné, co jsem si musela obstarat vlastní, tak byl hrnek nebo miska na míchání barvy (nesmí být kovová!). Jinak se dalo všechno použít z balení barvy a sady. Dokonce i rukavice, které normálně ignoruju a používám gumové. Je dost znát, že u toho někdo přemýšlel. Jo a ještě – já míchala starou dřevěnou vařečkou, co mám pro tyhle účely vyřazenou. Myslela jsem, že to půjde hůř. Ale kdybych barvu zamíchala přiloženým štětcem, nebyl by problém a ušetřila bych si mytí dalšího nástroje.

Barvu si nachystáte jednoduše. Do plastové nebo skleněné nádoby nadávkujete stejné množství barvicího gelu a vyvíjecí emulze. Pokud máte krátké vlasy, balení vám stopro vydrží minimálně na 2 barvení. Jestli jste na ježka, tak i na 4 :-) Jo a jednotlivé odstíny se mezi sebou dají i míchat. Musíte akorát dodržet poměr – stejné množství barvicího gelu a stejné množství vyvíjecí emulze. Já do velkého hrnku nalila celý obsah obou lahviček. Mám vyzkoušeno, že jak je někde napsáno, kterak to normálnímu smrtelníkovi vyjde na dvakrát, mně vždycky trochu pochybí. Možná je to rukama, nevím :-) Co mě na první pohled překvapilo, tak jak se proboha z něčeho tak tekutého stane cosi, co budu schopná nanést na hlavu?! Směs byla totiž jak vodička. Úplně řídká. Stačilo ale párkrát promíchat a během 5-10 vteřin se voda změnila na gel v barvě kapučína.

Uvázala jsem si přes ramena ochrannou plachétku, rozčesala suché a neumyté vlasy směrem dozadu z čela, rychle ještě pomazala uši a linii vlasů u obličeje vazelínou (sichr je sichr), nasadila rukavice a dala se do barvení. Postupovala jsem od pěšinky nejdřív na jednu stranu vpředu, pak na druhou. A nakonec jsem nabarvila zadní stranu hlavy a délky. Můj osvědčený postup. Vy si ho klidně obraťte, jak uznáte za vhodné, to je jasné.

Dvě zásadní věci, které jsem si u nanášení barvy všimla. Ta barva VŮBEC nesmrdí! Že nemám v koupelně otevřenou ani ventilačku, jsem si vlastně všimla až na konci barvení! To samé po umytí a vysušení vlasů. Žádný smrad! Nic! Božííííí! Doporučuju, jestli máte doma chlapa, který imrvére frflá na barvicí smrádek, nebo spolubydlící s citlivým nosem. Nebudou mít ani tucha, že právě měníte odstín vlasů. A to ani kdyby vám dotyčný zrovna dělal manikúru a stál půl metru od vás! :-D
A druhá věc – jakkoli vás to bude svádět k neopatrnosti během barvení – jako čirý mléčný gel, co to asi tak může zabarvit? Tak buďte opatrní. Barva chytá sakra dobře! Což vidíte třeba na fotce s vařečkou. Používám ji k barvení už několik let a zatím je akorát taková špinavá a zašlá. Ale Herbatint na ní vykouzlil rovnou čáru už při pár zamíchání! Takže bacha… ;-)

Herbatint
Herbatint
Herbatint
Herbatint
Herbatint
Herbatint

Jakmile jsem barvu nanesla, rukama v rukavicích jsem celou hlavu ještě promasírovala a „uťapkala“ na temeni pidi drdůlek, ať mi vlasy netrčí na všechny strany a já nezničím půl vybavení v baráku originální batikou v odstínu tmavého kaštanu. A nechala 40 minut působit. Poté jsem všechno smyla vodou. Oplachovala jsem vlasy do té doby, než z nich tekla jen čirá voda. Pak jsem do nich nanesla šampon (voní úžasně jak pánská voda po holení mimochodem!) – napěnit, opláchnout. Osušila jsem vlasy v ručníku. A vmasírovala do nich ještě přiložený kondicionér (moc příjemná „zelená“ vůně). A nechala 5 minut působit. A zase opláchla. Voilá. Během velkého finále stačilo vymačkat vlasy do ručníku a vyfoukat přes kulatý kartáč (nebo uschnout jen tak, tahle část je volitelná, víme? :-).

Moje dojmy? Dostat se Herbatint do širšího povědomí, tak klasickým drogerkovým barvám nakope zadek! Barva nesmrdí. Má šetrnější složení. Na 100% překryje šediny v prvním barvení. Celá barvicí seance vám nezabere víc než hodinu se vším všudy. Vlasy vypadají skvěle. Jsou příjemné na dotek. Hebké, „sypací“ a není z nich jeden zašmodrchaný krepatý kekel. Aplikace je tak snadná, že to zvládnete i poslepu s jednou rukou chromou. Jo a taky se mi moc líbí nápad, prodávat sadu s potřebami na barvení. Zvlášť, jestli nemáte s barvením extra zkušenosti a nevíte, co všechno budete potřebovat. Nebo jste jen pohodlní a nemáte náladu shánět tyhle věci separé, když už si objednáváte barvu z netu. Tedy za mou maličkost jen kopec chvály, nadšení a doporučení! :-)

23 thoughts on “Herbatint – permanentní barva na vlasy tmavý kaštan 3N a sada na barvení

 1. Škoda obsahu p-Phenylenediamine. To je přesně ta zlá věc, kvůli který končí ženský s otoky obličeje v nemocnicích… znám z vlastní zkušenosti. Bohužel je permanentní barva bez této složky zatím k nesehnání, indigo je na mě moc tmavé a henna zase moc teplá. Asi bych si měla pomalu zvykat na šediny :-)

  1. Dobrý den, Zdenule, máte naprostou pravdu. PPD je obsažen ve všech permanentních nehenových barvách na vlasy, bez něj to zatím bohužel nejde. Naše legislativa povoluje 2%, barvy Herbatint obsahují 0,37%, ale pokud je někdo na tuto složku alergický, je pro něj i naše barva nevhodná. Vždy doporučujeme provést test citlivosti dle instrukcí na krabičce. Mimochodem, i šedé vlasy mohou být krásné ;).

 2. Hmm zeby riesenie aj na moje prve „strieborne“ odlesky, ktore ma zacinaju cim dalej tym viac stvat? S cistou prirodou (henna) to u mna nejde, bohuzial.. ale zaujimava poznamka od Zdenule. Musim si o tej latke poguglit viac, kedze mam alergiu na kadeco… :-/

  1. Jak píše Lenka, Evi – leda udělat předem test, jestli se ti často stává, že jsi citlivá na některou složku. Je to sice otravné, ale jiný způsob mě nenapadá, jak to zjistit.
   Jinak na stříbrné odlesky je tohle 100% trefa. Mě pěšinka prokvétá šedými vlasy už několik let a tahle barva je vzala napoprvé. U henny to třeba zabralo 2 barvení, než měly šedé vlasy stejný odstín jako zbytek a nebyly o světlejší.
   Bebe

 3. Též jsem dostala nabídku, ale odmítla jsem. Na mě jsou tam složky, které opravdu nezkousnu. Navíc mi konečně henna začala chytat na mé roky chemicky barvené vlasy, takže mám radost a dál asi experimentovat nechci. Ale chytla krásně :)

  1. To je fajn, že se s hennou zadařilo, Sabi! :-)
   Chápu, že jestli hledáš čistě přírodní nebo vyloženě BIO barvení, tak je v tomhle henna asi jinde. No já si nejsem jistá, jestli se k ní ještě někdy vrátím. Vím, že člověk nikdy nemá říkat nikdy :-D Ale… Tohle je pro mě momentálně nejschůdnější a ideální varianta :-)
   Bebe

 4. Hm vyzera to ako celkom dobry kompromis vo farbeni. Do hennovania sa mi nechce a klasickym farbam zatial odolavam. Bohuzial sa mi sedive vlasy ukazuju coraz viac tak mozno toto bude nakoniec farba po ktorej siahnem. A mozno kym sa ja na to farbenie odhodlam tak objavis este nieco lepsie ;-)

  1. Když si tak procházím starší články, Zuzi, tak se kolikrát usmívám nad popisky, že „jsem našla něco nejlepšího“ a třeba o rok později už z prvního místa dotyčnou věc sesadím a zase objevím cosi nové. A lepší. Takže tu poslední větu chápu :-D
   Hennování je podle mě úplně jiná liga – chce to čas, přemýšlet u toho a není to záležitost na jednu hoďku za 2 měsíce. Ale když na to má člověk čas, trpělivost a chuť, výsledek je parádní. A vlasy jsou krásné a zdravé. No já jsem ve fázi, kdy se mi do toho jednak nechce a za další je pro mě důležitější ten keratin. Jak už jsem ale psala výš – nikdy neříkej nikdy, že jo. A kdoví, o čem budu psát třeba za dva roky :-)
   Bebe

 5. Pokud se někdy vrátím ke klasickým barvám, určitě půjdu do téhle :) Zatím ještě nějaký čas budu zápasit s hennou, která je sice naprosto skvělá, protože mi jako jediná věc na světě dělá objem, krásnou (a ne teplou!) barvu a dokonce mi i prodlužuje mycí interval.. ale má to jedno velké ALE. Po prvním umytí mi komplet zmizí. Je to k vzteku. Konečně jsem našla něco zázračného pro ty moje vlasy a ono mi to prostě nechce držet. Ale budu ještě zkoušet, nevzdávám to :D

  MŮJ BIO SVĚT

  1. A co je to za hennu, Marti, že se jí nechce vůbec držet? Mě se takhle moc vymývala henna co se dá koupit v DMku nebo v Tetě. I když je fakt, že jedna várka byla docela držák. Až jsem se divila.
   Bebe

 6. Teda, chytla nádherně! Já si teďkon nechávám barvené vlasy odrůst, barvila jsme je často, a chci jim nechat teďkon nějaký čas na regeneraci, proto se do dalšího barvení chci pustit nejdříve tak v létě/podzim 2017. Ale až budu hledat nějakou barvu, určitě mrknu na tyhlety :-)

  1. Taky bych chtěla prohlásit něco jako „nechávám si barvené vlasy odrůst“. Fakt. Asi ti závidím, Teri :-D já kdybych se k tomuhle odhodlala, tak mi na podzim už každý hádá o 15 let víc kvůli šedinám :-D
   Bebe

  1. Peti, o značce Sanotint jsem ještě nikdy neslyšela. Ale ta podobnost ve jméně je minimálně zajímavá! :-) Jak dobře ta barva chytá? A taky se s ní tak dobře manipuluje?
   Bebe

   1. Manipuluje se s ní skvěle. Odměřím si, kolik chci. Lahvičky vypadají hodně podobně jako u Herbatintu. A hezky voní :) Mám Sanotint z řady Sensitive (žlutozelená krabička), kde je složení bez PPD. Jen mám dost výrazné šediny a přijde mi, že se mi barva rychle vymývá a musím hodně často dobarvovat. Proto zvažuji přejít na barvu s PPD, i když jsem se tomu bránila zuby nehty :)

 7. Přírodnější barva na vlasy a bez henny, to mě také zaujalo. Pořád mám totiž z henny obavu – nechci mít na vlasech zrzavou, toho se děsim :-) Bylo by ale fajn, kdyby v ČR rozšířili sortiment. Na internetu jsem našla třeba barvu Violet nebo Plum – do těch bych šla, ale na shopu nejsou.

   1. Sortiment budeme v průběhu tohoto roku postupně rozšiřovat, začali jsme s nejprodávanějšími odstíny. V naší nabídce také od března najdete i Herbatint šampony a kondicionéry. Děkujeme za trpělivost ;).

 8. Vyzkoušeno, a výborná barva. Manipulace jako s klasickou barvou, kdy jen smichate dve lahvičky. Použila jsem odstín 9N, a vlasy i zesvetlil, v což njsem ani nedoufala, a hl. překryl sediny bez nadechu šedozelené, coz mi delala henna. Jediný problém, pri aplikaci mně po asi pul hodině začala na hlavě pálit, tak jsem to rychle předčasně vymyla, ale uz za tu dobu výborně chytla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *