PTO Ćurin – balzámky pomeranč a slaměnka (Hvarski melem)

PTO Ćurin – balzámky pomeranč a slaměnka (Hvarski melem)

Ten pocit, když si chcete z dovolené přivézt nějaký malý kosmetický suvenýr… A nakonec objevíte poklad, který by se mohl vyvažovat zlatem a doufáte, že jej nikdy nespotřebujete :-)

Pána na trhu v chorvatské Poreči jsme potkali už druhým rokem. Poprvé mě u něj zastavila levandule. Resp. ohromný voňavý mrak (to ani nebyl obláček!), který se rozprostíral kolem jeho stánku. Těch fialkových pytlíčků a kouzelných lahviček s vonnými olejíky, co před sebou měl! Neskutečné. A všechno jsme mohli vyzkoušet a ovonět! Odcházela jsem omámená, jak jen po takovém dobrém levandulovém matroši můžete být a spala jsem jak miminko dobře tři dny, než ze mě euforie komplet vyprchla :-D Loni jsme na stejný obchůdek narazili taktéž, ale všimla jsem si, že pán vede k prodeji navíc ještě kosmetiku! Odolat? Za co mě máte? :-)

A tak jsme se zastavili, nakoukli snad do každého kelímku a lahvičky a nechali si od milého pána odvyprávět, copak že je tahle rodinná firma zač. Pěstování levandule se v rodině Ćurin (pokud jsem správně pochopila, co z toho je jméno :-) na ostrově Hvar traduje už od roku 1955. Považte. Přes 60 let! Ostrov patří mezi nejslunečnější a zároveň nejsušší místa na Jadranu a užívají si tu cca 2700 slunečných hodin za rok (v ČR je to pro zajímavost 1200 – 1800 podle konkrétní oblasti). Jelikož je tu ale hafo borovic, není podnebí k nevydržení, ale naopak je tu prý tuze příjemně. Jo a abych nezapomněla – utkvěla mi v paměti ještě hláška pána z obchůdku, kterak všechno dělají ručně a s láskou a že jeden z největších pomocníků je pro ně traktor Marija – a ukázal na obrázek oslíčka, který měl na bocích ohromné vaky nacpané čerstvě sklizenou levandulí :-D

PTO Ćurin – balzámky pomeranč a slaměnka (Hvarski melem)

Nemohla jsem odejít s prázdnou, to jistě chápete. Už jen kvůli tomu zviřátku :-D a tak jsem si vybrala dva bezvodé balzámky z řady Hvarski melem (tj. hvarský balzám). Nejvíc mě zaujal pomerančový (Naranča) a slaměnkový (Smilje). Oba mají velice jednoduchý plastový obal se šroubovacím víčkem. Velikostně je lehce strčíte jak do kapsy, tak do miniaturní kabelky. Obsah každého z nich je 30 ml. Nepodařilo se mi na webu dohledat tyto konkrétní dva, které mám já – možná je to tím, že firma letos měnila logo a název. A nejspíš i design :-)

PTO Ćurin – balzámky pomeranč a slaměnka (Hvarski melem)
PTO Ćurin – balzámky pomeranč a slaměnka (Hvarski melem)
PTO Ćurin – balzámky pomeranč a slaměnka (Hvarski melem)
PTO Ćurin – balzámky pomeranč a slaměnka (Hvarski melem)

Co mě na balzámcích baví nejvíc? Předně ta barva. Při každém otevření kalíšku si připadám, jako kdybych si ukořistila chorvatské sluníčko, zavřela jej do piksličky a nosila všude s sebou. Takový instantní optimismus po kapsách. Nevěřili byste, jak je teď v zimě fantastické si cosi podobného představovat :-) A k tomu všemu ještě návyková vůně! Varianta „Naranča“ jsou vymačkané pomeranče. Tuna pomerančů! Těch nejzralejších! I s kůrou. Vůně je nádherně sladká a plná a já mám co dělat, abych balzámek nesnědla! Mňam! Naproti tomu u slaměnkového balzámku máte pocit, že jste s rozběhem skočili šipku do hromady slaměnkových květů. Aroma je tak strašně věrné! Má v sobě jak zastřenou sladkost květů, tak sušené „paličky“ stonků. Dokonalé! Jak normálně s kosmetikou nijak zvlášť nešetřím – tady dělám výjimku, zacházím s balzámy opatrně a tiše doufám, že než se jim podívám na dno, budu mít na stole další do zásoby. Protože víte jak – to instantní sluníčko… :-D

Složení je velice vymazlené a čistě přírodní. U pomerančového balzámu: olivový olej, mandlový olej, včelí vosk, slunečnicový olej a pomerančový olej. U slaměnkového pak: olivový olej, mandlový olej, včelí vosk, slunečnicový olej a smil italský zvaný též italská slaměnka.

Využití, konzistence a dojmy? Balzámy jsou sice tuhé, tedy v obalu nijak necestují a nestečou ke straně, když je máte třeba v kapse. Zase ale nejsou natolik nedobytné, abyste je museli škrábat nehtem nebo špachtlí. Naopak. Jakmile se hmoty dotknete, zřetelně cítíte, jak vám balzámek taje pod rukama a mění se na olejový krém, se kterým se náramně dobře pracuje. Co se vstřebatelnosti týče, tam je to stejné, jako u všech bezvodých záležitostí – stačí nanést na vlhkou pleť a balzám se vpije do pokožky jak živá voda. A u toho taaaaaak voníííííí… Jinak použít se dá všude tam, kde byste sáhli po krému – na pleť na noc i den, na ruce, na nohy (to by byla ale škoda!), na záděrky, namísto očního krému, jako balzám na rty… Neuvěřitelně všestranná záležitost to je.

PS: taky vás tak baví, když má kosmetika „duši„? :-)

15 thoughts on “PTO Ćurin – balzámky pomeranč a slaměnka (Hvarski melem)

 1. Krásné balzámky, hlavně ty roztomilé obaly :-) mě by nevadilo, že jsou tuhé. Také nemám ráda, když mám krém nebo něco podobného v kabelce, pak to otevřu a je to všude upatlané a něco vyskočí i ven z kelímku :-)

  1. No právě, Pavli! To, co píšeš, dělávalo právě to mini bambucké máslo (spíš krém s bambuckým máslem) od Alverde. Super kosmetika za malučký peníz, ale to omatlané víčko mě přivádělo při tahání z kabelky k šílenství :-)
   Raději mám proto na cestování tyhle tuhé záležitosti – třeba i od Saloos, ty jsou takové nejznámější.
   Bebe

 2. Ach jaj, o.o škoda, že nechodím do Chorvátska. Otázka, ako by si ich porovnala s ostatnými bezvodými balzamami, ktoré si doteraz mala?

  1. Jééé, to je těžko porovnatelné, Lu :-) vesměs všechny mají olejové základy, některé s příměsí bambuckého másla nebo vosků a o vůni se starají často éterické olejíky. Tedy – hmota jako taková je povětšinou podobná. Liší se jen vůní, účinnými látkami a hutností podle použitých ingrediencí.

   Když ale tak zavzpomínám, pak bezvodé super mastné krémy (ani tak ne balzámy) byly třeba od Navia, Dulcia nebo Akamuti. O něco tužší jsou pak bezvodé balzámky od One Love Organics, MOA, Inlight, BioAroma. Ale pořád příjemně krémové, že je nemusíš dolovat páčidlem. A jako vyloženě tuhé bych pak označila MuLondon a Saloos :-) tyhle chorvatské bych zařadila do druhé skupinky – k OLO, MOA, aspol. Asi tak :-)
   Bebe

  1. Asi Tě zklamu, Marcelko, ale obrátila jsem internet vzhůru nohama a nikde jsem na ně nenarazila :-/ ale slibuju, že kousek z další recenze z chorvatského nakupování už u nás dostupný je – univerzální krém od Melvity :-)
   Bebe

 3. My zase doma milujeme přírodní kosmetiku z Řecka! :) Vždy, když se tam někdo chystá na dovolenou, musí přivést tělová másla z olivového oleje, tělové peelingy s nadrcenými peckami z meruněk, levandulová mýdla a další kosmetické dobrůtky. Určitě můžu jedině doporučit :)

  1. Takže tam s jedním prázdným kufrem a zpátky se dvěma narvanými po okraj? :-D Teď se skoro budu bát doma navrhnout dovolenou v Řecku. Aby se nám ty příplatky na letišti za zavazadla neprodražily víc, než celá dovolená… :-D
   Ale vážně – jak slyším olivový olej a levandule, evokuje mi to Středozemní moře, sluníčko, dovolenou… A zvlášť teď v zimě není vůbec od věci po takových pokladech sáhnout a zavzpomínat na horké dny pod slunečníkem :-)
   Bebe

 4. Ahoj Bebe, Ostrov Hvar je moje srdcová záležitost :-) Jezdíme tam každý rok, ale na DM jsem nikdy nenarazila… Po tvém článku jsem sedla na google a jediný DM na celém ostrově je ve Stari Gradu, kousek od naší oblíbené restaurace :-) tak při příští návštěvě vykoupím všechny balzámky a přihodím další přírodní kosmetiku :-) Na Hvaru se vyrábí výjimečné věci, je to dáno podnebím. Dělají to poctivě a v malém množství (vozíme hlavně víno a olivový olej). Díky za článek.

  1. Ahojky Pavli,
   na Hvaru jsem nikdy nebyla, ale po tom, co jsem si přečetla o téhle rodinné firmě první poslední, bych se tam tuze ráda vydala! :-)
   A olivový olej a vínko jsme loni z Poreče vezli taky! :-D
   Bebe

 5. Hvar mám zafixovaný v pamäti ako miesto, kam sa raz určite musíme vybrať, práve kvôli skvelému podnebiu, ktoré každý vychvaľuje :)

  Inak takéto „dovolenkové poklady“ ma moc bavia a mám ich oveľa radšej ako rôzne magnetky a podobné záležitosti. Ja som si minulý rok z Karibiku priniesol kakaové telové maslo, ktoré vyrábajú priamo na kakaovej farme (Maison de la Noix de Coco) a práve cez zimu som ho začal používať… Čo budem písať, je to poklad a preklínam sám seba, že som vzal len jedno balenie (ale zas, robiť zásoby z prírodnej kozmetiky tiež nie je najlepšie a na čerstvé výrobky nemá nič :) ). Takže áno áno áno takýmto produktom a podpore domácej produkcie :)

  Patrik
  http://www.meshommes.com

  1. Taky jsem nalomená, že bychom mohli cestu z Istrie prodloužit o „pár“ km směr Hvar :-)

   A u suvenýrů z dovolené razím jedno pravidlo – dotyčná věc by měla být užitečná! Buď je ideální si přivézt kosmetiku, jídlo, nebo něco, co člověk využije každý den – oblečení, něco do domácnosti (takhle máme třeba krabku na máslo), apod. :-)

   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *