Mylo – mátové mýdlo s mákem „Žienka domáca“

Mylo - mátové mýdlo s mákem "Žienka domáca"Neobvykle vysoké jarní teploty probudily ze zimního spánku nejen vybledlé zombíkaté lidi, kteří vypli telku a rozhodli se vyrazit do ulic. Ale bohužel i miniaturní zviřátka, která mi během mrazivých měsíců vůbec nechyběla!

Chystám se takhle navečer odlíčit obličej z ksichtíku, protože v noci je tma

a na spaní make-up nepotřebuju. A kdyby na mě přišel bubák, tak aby mu na první pohled bylo jasné, kdo straší v tomhle rajonu a že musí jít o dům dál. Zrovna z oka stahuju vatovým tamponkem řasenku, když tu si mou pozornost získá neobvyklý pohyb na poličce pod zrcadlem. Malá černá ťupka, kterou spolehlivě identifikuju i navzdory rozmazanému vidění od odličovače. Mravenec! Kde se tu proboha vzal?! A za ním další! A další! Celá famílie! Uáááá!!!

Na nic nečekám a s nedočištěným pandím okem zdrhám pro knížku, kde jsem nedávno četla o domácím repelentu proti nezvaným návštěvníkům všeho druhu! Na otravné příbuzné ale odpuzovač nezabírá, kdyby vás napadla podobná blbost. Tedy se vzmužte a pratetě diplomaticky sdělte, že může v pravidelných návštěvách dělat větší rozestupy, aniž byste steskem umřeli. Třeba pětileté. Ale k té knížce – jde o „Voňavou lékárnu“ od Valerie Ann Worwood, kterou jsem dostala k Valentýnku. A tam jsem právě objevila radu, že mravenci k smrti nenávidí vůni máty peprné. Ha! Esenciální olej z této rostlinky náhodou vlastním a s oblibou využívám na provonění místnosti při nemoci. O tom, že jej ale mravenci nemilují jsem vůbec netušila. Takže jsem prohrábla zásoby prázdných lahviček s rozprašovačem, které skladuju pro strýčka Příhodu. Napustila jsem do jedné z nich trochu vody, nakapala něco mátového oleje a utíkala do koupelny, abych z místnůstky během několika málo vteřin stvořila živoucí reklamu na zelené Orbitky (přesně tak totiž olej voní!). Jo a pro jistotu jsem pár kapičkami neředěného oleje potřela i rohy místnosti a prostor kolem otevřené ventilačky.

A víte co? Od té doby ani jedna mravenčí noha. Nic. Ač byly o víkendu teploty skoro letní, brablenci se na další pokusy vybodli a skrz mátovou bariéru dál nelezou. No není to boží? Dřív nám stejně fungoval i hřebíčkový esenciální olej. Ale buhví proč, teď mi přijde, že si na něj mravenci zvykli a vůbec jim neva. A statečně ho ignorují. Zajímavé. Nicméně máta zabrala na jedničku, takže jestli se k vám mrňaví drobečkové taky rozhodli nastěhovat, můžete jim zkusit s lahvičkou v ruce vysvětlit, že další nájemníky neberete. Abych nezapomněla – prý máta smrdí i komárům. To ale nemám vyzkoušeno. Zatím. Podrobné hlášení podám až v létě :-)

Dnes ale zůstaneme co do recenze styloví a podíváme se na zoubek (nebo spíš na bublinku) mátovému mýdlu s mákem od slovenské značky Mylo. S roztomilým jménem „Žienka domáca“ :-) Dostala jsem tenhle voňavý kousek čistoty jako dárek k nákupu od Míši z krasnakazdyden.cz. A jako povím vám – kdybyste fakt nevěděli, čím mi udělat radost, zaručeně nikdy nepohrdnu kouskem dobré hořké čokolády a kvalitním mýdlem :-D Ne, že bych potřebovala provádět očistu co hodinu a měla spotřebu mýdlových kostek jak malý zájezd. Ale hrozně mě baví je kromě sprchy nebo umyvadla rozmísťovat i různě po skříni na provonění oblečení. Jak jsem někde psala – hmátněte u mě v šatníku kam chcete, vždycky narazíte na kus mýdla :-)

Mátové mýdlo mi udělalo radost jednak neuvěřitelně jemnou a krásnou vůní (víte, že bylinky zbožňuju) a druhak nezvyklou strukturou. Tedy – pořád je to mýdlo, to je jasné. Ale má v sobě vidět i zrníčka máku, která mají nejspíš fungovat jako jemný peeling při mytí. Čistě podle mě – kdyby bylo máku v mýdle více, asi by to jako pořádný peeling bylo super. Ale v téhle hustotě „sem tam zrnko“ bych to viděla spíš jen na efekt a pro zajímavost. Což vlastně potvrzuje i doporučený způsob použití, kdy se má mýdlo napěnit ve vlhkých dlaních a výsledná pěna pak nanést na pokožku. A opláchnout.

Mýdlo je díky jemné vůni vhodné jak pro muže, tak pro ženy. A v pohodě s ním umyjete obličej i tělo. Kdybyste mi před lety řekli, že se budu někdy mýt obyčejným mýdlem, asi si poťukám na čelo a při té představě se jako bonus scvrknu do malé sušené křížaly. Ovšem od doby, co jsem objevila kouzlo přírodních mýdel, která kůži nevysušují jako jejich drogerkoví bratříčkové, už mi to jako sci-fi nepřijde. Naopak. Přírodní mýdla vyhledávám, sbírám a naprosto zbožňuju. Jo a s některými můžu dokonce v pohodě mýt i obličej, aniž bych následně dostávala tik z vysušené pleti. Což tedy není moc tento případ – tady lehké pnutí cítím a namazat se zkrátka musím. Není to ale nic šíleného. I proto si myslím, že u mastného nebo smíšeného typu pleti by to mohla být super trefa a zajímavý tip pro každodenní očistu nejen těla, ale i obličeje.

A složení? Olivový olej, voda, kokosový olej, bambucké máslo, hydroxid sodný (je potřeba na zmýdelnění, v konečném výrobku se ale nenachází), olej ze sladkých mandlí, kakaové máslo, esenciální olej máty peprné, mák.

Kostku o hmotnosti 100 g (na obrázku vidíte poloviční 50 g variantu) seženete v e-shopu krasnakazdyden.cz za 132 Kč.9 thoughts on “Mylo – mátové mýdlo s mákem „Žienka domáca“

 1. Bebe, musíš si vždy dát pozor na prvního samotářského mravence vyzvědače. Ten pak jde a ostatním řekne, že tam a tam našel spoustu jídla a to je pak konec, protože za chvíli máš doma celé mraveniště :D

  Jinak mýdlo vypadá hodně zajímavě (i těmi nevysušujícími účinky), akorát kdybych si nepřečetla, že voní mátou, hádala bych spíš nějakou sladkou vanilku :)

  1. Právě takové jedince se snažím hlídat, Leni! Akorát kdyby mě u toho někdo pozoroval… Vždycky, když nějakého mravence uvidím, tak ho zlikviduju a ještě se mu u toho nahlas omluvím. A když je jich třeba deset… eeej :-D

   Vanilku, říkáš? To je zajímavá asociace! :-)

   Bebe

 2. Jen jsem se koukla na jejich stránky a skoupila bych snad všechny. Hlavně Vanilkové nebe, Růžová alej a Božské maliny. Sice jsem se tuhým mýdlem neumyla už spoustu let, ale taky je ráda dávám do šuplíku mezi oblečení:)

  1. To je lákadel, viď Gabi? :-) Já se obávám, že kdyby mě někdo vzal třeba na prohlídku do mýdlárny, tak bych pak odcházela s krosnou narvanou k prasknutí – a všechno by to samozřejmě byla mydélka, které nutně potřebuju a neobejdu se bez nich :-D
   Bebe

 3. Tak ten trik s mravenci je super Bebe, já bych potřebovala nějaký vyšší level na pavouky :-D.
  Mimochodem, mýdla v oblečení, to je tak skvělá věc. Podědila jsem to po babičce, která měla co kupičku s prádlem, to jedno mýdélko a tu vůni si prostě pamatuju doteď.
  A těm tuhým mýdlům se musím podívat na zoubek, zatím mě také děsí představa scvrknutého čehosi s vypnutým ksichtíkem.

  1. Na pavouky? Hele a co zkusit levanduli? Vzpomínám si, že ve filmu „Dobrý ročník“ měli v každém okně snítku levandule (teď si ale nevybavuju, proti jakým zviřátkům). To by mohlo klapnout! Levandule smrdí snad každé havěti :-D
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *