Service Plants – Ájurvédský olej „Věčné světlo“

Service Plants - Ájurvédský olej "Věčné světlo"

Dlouho jsem přemýšlela, jak recenzi ajurvédského oleje pojmout. Jestli bude lepší se zaměřit na duchovní stránku věci, nebo se zuby nehty držet funkčnosti a praxe a prostě jen popsat, co v lahvičce je. Nakonec jsem se rozhodla tyto oblasti prolnout, navzájem je promíchat a výsledek vám servírovat na zlatém podnose. Vyberte si sami, co uznáte za vhodné a co se vám bude hodit.

Slovo „ajurvéda“ pochází ze sanskrtu a znamená doslova „vědění o životě„. Jde prý o nejstarší a nejholističtější systém péče o zdraví, jehož základem je stabilizování tří základních energetických charakteristik – tzv. dóš. Jmenují se – váta, pitta a kapha. Používají se původní sanskrtské názvy, poněvadž pro ně nebyl vymyšlen adekvátní překlad. Podle ajurvédského učení má každý člověk od narození určitý poměr těchto tří dóš (tridóša) a hlavním smyslem ajurvédy je jejich udržení v rovnováze. Pokud se jedna z dóš vychýlí, může to mít za následek onemocnění duše či těla. Poruchy v rovnováze může způsobit cokoli – nevhodná životospráva, neumírněnost, stres, apod. A dost možná i ten pytel brambůrek, který máte ve spíži „pro návštěvy“… :-D

Je také důležité vědět, že pokud byste měli potřebu se zaškatulkovat čistě jen pod jeden „dóša typ“, s největší pravděpodobností se vám to nepovede. Všichni lidé v sobě totiž mají vátu, pittu i kaphu. Nicméně jedna z dóš je vždy dominantní, další je zastoupena méně a třetí má nejmenší vliv. Je docela kumšt takto sám sebe ocejchovat a správně zařadit. Pokud tedy máte tip na nějaký podrobný test, nebo způsob, jak poměr dóš zjistit, budu ráda za komentáře, nebo odkazy pod článek.

Značka Service Plants

Proč tolika povídání na úvod? Abych mohla navázat na představení značky Service Plants. Jde o společnost, která se věnuje vyvíjení sortimentu výrobků, které podle jejich vlastních slov: „mají rozdávat radost a zvyšovat kvalitu lidského života.“ Ať už jsou to doplňky stravy, esenciální oleje, peelingy, koření, čaje, nebo ručně míchané ajurvédské oleje. Veškeré produkty jsou tzv. „tridóšické„. To znamená, že harmonizují a vyrovnávají všechny dóši.

Ajurvédský olej „Věčné světlo“

Jelikož mám poměrně velkou slabost pro oleje a olejové směsi všeho druhu, když přijde na kosmetické pečování, ponese se dnešní článek právě na této vlně. Konkrétně se mrkneme na zoubek ajurvédskému oleji Věčné světlo. Má jít o jemnou směs posvátných esenciálních olejů, jejichž vůně je od pradávna užívána ke zklidnění emocí a uzemnění. A přináší s sebou také inspiraci, klid a koncentraci mysli i těla a zároveň povznáší a osvěžuje. A jako bonus dodává pleti výživu a hydrataci a zpomaluje proces stárnutí. Je asi zbytečné dodávat, že na mě podobné popisky dělají velký dojem a mám z fleku potřebu se v podobné směsi vykoupat celá… :-)

Složení

Kompozice je namíchána ze 100% čistých rostlinných olejů. Rozhodně ve směsi nenajdete ani stopy po syntetických látkách, barvivech, konzervantech, umělých přísadách či vůních. Pokud by vás zajímalo podrobné složení: SESAMUM INDICUM – sezamový olej, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS – mandlový olej, OLEA EUROPAEA – olivový olej, RICINUS COMMUNIS – ricinový olej, VITIS VINIFERA – olej z jader hroznových semínek, TOCOPHEROL – přírodní vitamin E; esenciální oleje: PLUMERIA – frangipani, JASMINUM GRANDIFLORUM – jasmín, SANTALUM ALBUM – indické santalové dřevo, NARDOSTACHYS JATAMANSI – nard. Jo a mimochodem – tahle směs je dokonce patentovaná! A je vhodná pro všechny typy pleti.

Moje hodnocení

Co se mých osobních postřehů k samotnému „hardware“ týče. Balení nejspíš není nic, co by vás extra uchvátilo a vy okouzlením spadli ze židle. Prostě obyčejná lahvička z hnědého skla z bílým šroubovacím vrškem. I když ten potisk je docela povedený a na pohled milý, stejně jako papírová krabka, to uznávám :-) Určitě bych ale k lahvičce přimontovala jednu praktickou věc navíc – kapátko. V popisu použití je totiž psáno, že máte na pleť aplikovat jen pár kapek oleje. Ale upřímně – nadávkovat si z širokého hrdla lahvičky kapky mi přijde jako mission impossible. A dosud jsem na vychytaný grif prostě nepřišla. Buď mi olejíku „hrkne“ do dlaně hodně a já ho liju zpět, nebo hrdlo ucpu prstem a snažím se „naťupkat“ si potřebné množství. Chtělo by to vychytat.

Vůně? Ta je omamná! Jako kdybyste s rozběhem skočili do obrovské hromady čerstvě natrhaných květů jasmínu. Aroma je kouzelné, výrazné a celistvé. Působí dojmem, že vůni nic nechybí a je ztělesněním čehosi dokonale vyváženého. Vůně je silně květinová, sladká, ale zároveň hebká, hřejivá a hladivá. Zkuste se někdy projít čerstvě rozkvetlou zahradou, kde vám bude ze záplavy barev přecházet zrak a pro bzukot včel neuslyšíte vlastní myšlenky. Docela mě ale mrzí, že nevím, jak voní frangipani. Myslím si totiž, že tvoří nemalou část vonné kopozice, ale já tuhle složku zkrátka neumím rozklíčovat. Co ale určitě cítím, tak jasmín a santalové dřevo. To jsou právě ty ingredience, které dávají oleji jeho charakteristickou tvář.

Způsob použití

Oficiální popis doporučuje nadávkovat si do dlaní 3-5 kapek oleje, třením jej zahřát, přiložit dlaně k obličeji a třikrát se zhluboka nadechnout. A poté olej vmasírovat do pokožky. Zní to možná jak čarodějnický postup na oblbnutí člověka, ale věřte mi – vůně udělá hodně! V opačném případě by mohli rozpustit ten spolek aromaterapeutů, co se tímhle čarováním zabývá :-) Jako zvlhčující podklad nepoužívám květovou vodu, ale termální. Nechci si nechat voňavý zážitek ničím rozptylovat.

Olej používám ráno, večer, nebo během dne. Spíš ale nepravidelně. Řídím se jen a pouze momentální náladou na jeho vůni. Pokud plánujete olej používat v chladném počasí a máte extra vysušenou pleť, která potřebuje mraky výživy – klidně jej můžete využít jako výživné sérum pod krém. Jinak vám ale ajurvédský olej s přehledem nahradí denní či noční péči. Jestli se vyžíváte v minimalismu, určitě vám bude jedna lahvička stačit jak na pleť, tak na tělo. Nebo na konečky vlasů po umytí.

Doporučení

Pro koho bych Věčné světlo doporučila? Umím si představit, že bude sedět jak mastnější pleti, tak suché. Velmi dobře se vstřebává, „nesedí“ na kůži a nezanechává za sebou nepříjemnou mastnotu. Souhlasila bych i s tím, že pleť rozjasní. Jestli je to ale vlivem pečujících olejů či spíše krásnou vůní, která vám zlepší náladu na počkání, toť otázka :-) Nemyslím si, že by vyhovoval lidem, kteří v kosmetice vyhledávají spíše lehké a citrusové vůně. Určitě z něj ale budou odvázaní jedinci, které baví originální, neobvyklé a květinové vůně, které rozhodně neucítíte na každém.

Shrnutí

 • originální receptura je z hlavy ajurvédské lékařky, učitelky a bylinkářky Kumudini Shoba
 • olej je tzv. tridóšický – tzn. ovlivňuje všechny tři dóši
 • nádherná, nezvyklá a originální vůně
 • vymazlené, patentované a kvalitní složení
 • olej je vhodný pro všechny typy pleti
 • perfektně se vstřebává
 • pro mě poněkud nepraktické balení

4 thoughts on “Service Plants – Ájurvédský olej „Věčné světlo“

 1. Bebe, tak to zní dobře, i když složení je docela „běžné“ a to kapátko nebo pumpička by byla přínosná! jenže zase si myslím, že je ta kompozice vyvážená, protože ajurvéda je mi svým „zaměřením“ sympatická a miluji jasmín, i když obličejové oleje moc omamné nemusím….

  1. A možná i ta pumpička nezní špatně, Péti! Dobrý nápad :-) Mimochodem – jasmín jsme letos zasadili na zahradě, ale zatím je to spíš takové větvičkové miminko, než pořádný keř. Ale tak třeba za pár let nám bude vonět pod oknem :-)

   Já ajurvédu oťukávám zatím z dálky a po troškách. Ale dneska jsem si pořídila rovnou dva čajíky – Kapha Tea a Karavi. Tak jsem zvědavá :-)

   Bebe

 2. Zajímavá věcička. S ajurvédou nemám vůbec, ale vůbec žádné zkušenosti. Jen občas s aromaterapií, kdy si do vzduchu stříknu nějakou esenci :-) no a samozřejmě na záchodě, to je také určitá forma aromaterapie :-D co se týče péče o pleť, tak jsem spíš na krémíky než na olejíčky.

 3. Ahoj Bebe,

  moc hezky napsaný článek. Mrkni do lékárny na kapátko, stojí kolem 15 Kč a ulehčí ti život s olejíčky, které jej nemají v lahvičce :-) Jinak na ajurvédu je skvělý dokror Frej (www.ayurveda.cz) , mám od něj knihu s recepty, je tam i test na určení dominantní dóši.

  Markéta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *