Bottega Veneta – Eau de Velours EDP

Bottega Veneta – Eau de Velours EDP

„I am unique“ (Jsem unikátní), prohlásil robot Sonny ve filmu Já, robot. Při volbě parfému je pro mě toto kritérium spolu s osobními sympatiemi ke značce a samotné vůni rozhodující. Nechci vonět jako každá druhá. Chci být k rozlišení a mít kolem sebe zapamatovatelný voňavý „obláček“. Že zní takový požadavek legračně ve světle toho, že nakonec sáhnu po snadno dostupném parfému značky, která se běžně prodává v parfumerii? Dost možná. Pro mě je ale hlavní, že ve svém okolí neznám nikoho, kdo by propadl kouzlu značky Bottega Veneta a vroucně ji miloval tak, jako já. Což je fajn. Protože pro pořízení parfému na míru nedisponuji dostatečným počtem párových orgánů k dárcovství. A i kdyby – stejně bych tvůrce instruovala ve smyslu „vykouzlete mi něco, co bude vonět jako Bottega, ale budu to mít jen já…“

Je tomu už několik let, co jsme si dali s první vůní benátské značky letmé dostaveníčko mezi regály. Nechtěla jsem trapně prozrazovat, že jsem se tam ocitla díky papírovému vzorku z časopisu. Chtěla jsem, aby to vypadalo jako náhodné setkání. Prostě jdu kolem výkladu a něco mě zaujalo. Nic vážného, ne? Zastavila jsem se u polic a rádoby bez zájmu přelétla vystavené lahvičky. Srdce mi přitom bušilo až ve spáncích. S rozšířenými zorničkami, jako když se kočič chystá ke skoku jsem vzala do ruky flakon. Kožená šňůrka obtočená kolem hrdla, spojená malou pečetí s motýlkem mě polechtala na prstě. Sundala jsem vršek a zatajila dech. Zavřela jsem oči, stiskla rozprašovač… A ve chvíli, kdy mě vůně pohladila na jemné kůži krku a nos rozeznal vonné tóny, jsem se bezhlavě zamilovala… Moc bych za to nedala, že ve stejné vteřině jsem i zaláskovaně vydechla nahlas!

Bottega Veneta – Eau de Velours EDP

Normální člověk by ve stejné chvíli lahvičku popadl, utíkal k pokladně a nastěhoval si ji domů. Ne tak já… Ještě dlouho jsem chodila kolem a ač jsem voňavá setkání iniciovala, kdykoli se naskytla možnost, pořád jsem se nemohla rozhoupat, abych náš vztah zpečetila společným bydlením. Podvědomě jsem tušila, že je to ten pravý. Ale strach, aby to nakonec nebylo jen krátkodobé poblouznění, mě doslova paralyzoval.

A vsadím boty, že nebýt Ježíška, chodím nakukovat do parfumerie možná dodnes :-)

Naštěstí prvotní okouzlení nejenže nepominulo, ale vyklubala se z něj během let opravdická láska, která trvá dodnes a já sbírku BV s radostí rozšiřuju! A tak se k BV EDP postupně přidaly i parfémy Knot a Eau Sensuelle.

A loni i vůně Eau de Velours. Temně fialkový flakonek má kolem hrdla sametovou stužku v půlnočním odstínu, tradičně spojenou motýlkovou pečetí. Legrační je, že všechny předchozí vůně jsem před nákupem alespoň jednou vyzkoušela v parfumerii. Tedy jsem věděla, co mě v krabičce čeká. Eau de Velours byla výjimka. Dostala jsem ji pod stromeček jako překvapení! Což bylo od Ježíška pěkně odvážné, takhle naslepo střelit výběr parfému, co si budem vykládat. Ale o to víc mě trefa do černého potěšila.

„Šňůrkové“ parfémy Bottega Veneta (Knot úplně vybočuje) mají jednu obrovskou výhodu. Všechny mají cosi společného. Jestli je to „kožený akord“, který vůněmi prostupuje napříč a tvoří jejich základ? Nebo jasmín a švestka, které se opakují i ve variantě Eau Sensuelle a Bottega Veneta EDP? Mám za to, že pokud vám srdéčko zahoří pro jednu vůni, je veliká pravděpodobnost, že se najdete i v těch ostatních a oblíbíte si je taktéž.

Bottega Veneta – Eau de Velours EDP

A jaká vlastně je, Eau de Velours? Nejvíce se podobá původní BV EDP. Vychází z ní, jako kdyby šlo o její mladší sestřičku. Pro informovaný nosík je snadno rozpoznatelná a nese v sobě hrdě podpis BV. Je znatelně jemnější, od začátku ne tak úderná a najde si podle mě širší základnu příznivců. První tóny vás až překvapí přezrálou ovocnou šťavnatostí. Jako kdybyste si doopravdy kousli do podzimní švestky a její lahodná medová příchuť se vám rozlila chuťovými pohárky. Už v příštích vteřinách vás ale čeká to nejměkčí přistání, jaké si umíte představit, a to do hromady čerstvě vypraných ručníků, na které někdo použil ne jednu dávku aviváže, ale rovnou celou láhev! To vše provoněno omamnými květinami, které se rozhodly vykvést pod rouškou tmy, snad aby umíněně dokázaly slunci, že ony jsou výjimečné („unique“, tak jako Sonny) a k životu ho nepotřebují.

A tak nějak na mě působí parfémy Bottega Veneta celkově. Jako luxus všemu navzdory. Hrdý a vyhraněný. S posměšně zdvihnutým koutkem a němou myšlenkou čitelnou v pohledu: „teď jsem tady já, obdivujte mě“. A to je možná přesně to, co mě na značce tak baví a fascinuje. Poslední slovo má ale kůže, která se suverénně přihlásí ke slovu během několika málo minut. Ta celou kompozici uzemní, dodá jí charakter a hloubku a zařídí, že by nikoho ani ve snu nenapadlo vás nazvat „laciným zbožím“.

Bottega Veneta – Eau de Velours EDP

Pro srovnání složení parfémů, které doma od Bottega Veneta mám:

Eau de Velours (2017):
Hlava: bergamot, růžový pepř
Srdce: absolut růže, koření, jasmín, švestka
Základ: kůže, pačuli

Eau Sensuelle (2016):
Hlava: bílá broskev, kalábrijský bergamot
Srdce: gardénie, jasmín sambakový, růžový pepř
Základ: akord kůže

Knot (2014):
Hlava: klementinka, mandarinka, limetka, neroli, pomerančový květ
Srdce: levandule, bílá růže, pivoňka
Základ: pižmo, tonka

Bottega Veneta EDP (2011):
Hlava: bergamot, růžový pepř
Srdce: koření, jasmín, švestka
Základ: větvičník, kůže, pačuli

Bottega Veneta – Eau de Velours EDP

Je fajn, že značka nejen vytváří od základu nové parfémy, ale že se vrací i k původní a osvědčené „kožené“ linii a dál ji rozvíjí. A ačkoli řada Knot (i s Florale) je velmi líbivá a krásná, tahle kožená je zkrátka srdcovka s velkým S. Tak. A teď ještě prozkoumat zbytek voňavých počinů BV, které se mi zatím do tlapek nedostaly :o)

A co vy, drazí čtenáři? Už vám někdy někdo koupil naslepo parfém a trefil se? :-)

2 thoughts on “Bottega Veneta – Eau de Velours EDP

 1. Nie, nekúpil, a to je len a len dobre. Mám veľmi špecifickú ph pokožky, zrejme, lebo 99 % parfémov na mne vonia ako sladký cukrík :(.
  A súhlasím s Tebou. Bottega Veneta je láska na celý život.
  Mňa uchvátila hneď prvá, ďalšie už nie, a potom až Eau Sensuelle. Túto poslednú ešte nemám, lebo na SK nie je vo Fann a v Marionaud ju majú za brutálnu cenu. Tak čakám kedy dorazí do Fann a ja si uplatím zľavy čo mám.
  Tiež by som bola radšj, ak by ju nik iný nepoužíval, ale bohužiaľ, nestalo sa tak. Moje kolegyne boli nadšené ako voniam, a tak jej neodlali tiež. Čo už.
  Bohužiaľ, páči sa aj svokre, tak ja len dúfam, že tá si ju už vážne nekúpi. Nič proti, ale netúžim voňať ako moja svokra ….

  1. Ahojky Leni,
   máš pravdu, že rozdíly v cenách jsou třeba mezi internetovými obchody a kamennými parfumeriemi brutální.
   A tchyni od nákupu razantně odraď! :-D Vonět stejně, jako manželova matka, tak to teda pěkně děkuju, ale to by mi jeblo. A je fuk, jak moc dobré vztahy by mezi oběma stranami byly :-D
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *