Autem do Benátek (květen 2018)

Benátky 2018

Víte, jaký článek je na blogu nejčtenější? Žádná kosmetika, nebo tipy pro věčné mládí. Ale jak se dostat z ČR autem do Benátek! Ačkoli je text čtyři roky starý, doteď mi chodí e-mailové dotazy, jestli bych mohla upřesnit nejrůznější detaily kde, co, jak a proč… Proto mám nápad, vážení! Je nejvyšší čas článek aktualizovat! Takže si uvařte espresso, ať jste čilí a jdeme na to! ;-)

Poprvé mě napadlo, že to chlap myslí s jarní dovolenou vážně, když se vrátil den před odjezdem z obchodu a měl v tašce obvyklý sortiment pro cestovní svačinku. Smějte se, jak chcete, máme z toho zkrátka rituál. Jak je před námi dovolenková trasa autem, beru si na triko catering a chystám jídlo (obložené housky se sýrem a okurkou). Ušetří to čas s případnými zastávkami a zároveň vykouzlí v autě klidnou atmosféru napapaných bříšek, ve které můžete nahlas pronést i dotaz „debil zle odbočil?“ (instruktážní video, od cca 0:50), aniž by vám řidič rozbil držku, když minete dlouho vyhlíženou zatáčku a frčíte omylem rovně… :-D

Benátky

Benátky

Nejčastěji jezdíme na dovolenou poslední týden v srpnu, nebo první týden v září. Letos jsme ale uznali, že tak dlouho se čekat nedá, poněvadž jsme vyšťavení už v první půlce roku, a tak jsme sbalili dva batůžky, trochu jídla, platební karty, natankovali plnou nádrž a nazdar. Jo a kočiček má spolehlivou chůvu, než se někdo zeptá, takže je o něj vždycky skvěle postaráno :-)

Poslední trasu jsem popsala z Břeclavi, tentokrát jsme vyrazili z Prahy. Oběma se nám nejlíp cestuje, když jdeme den předtím brzy spát, vstaneme ve 4 ráno a vyrazíme okolo páté hodiny z domu. Teď jsme se zdrželi buhví čím asi o půl hodiny. Těžko říct, jestli by to mělo na výsledek nějaký vliv? Možná jo.

Plán trasy byl: Praha – Písek – České Budějovice – Linz – Salzburg – Villach – Udine – Benátky. Poučení pro příště – NIKDY už to nebrat přes Budějovice. Ta cesta je příííšerná! Jenom dostat se na hranice bylo cosi šíleného! Hnus, velebnosti. Zácpy, omezení, zpomalení… To raději D1! Jakmile jsme se vyhrabali z republiky, už ubíhala cesta krásně.

Benátky

Benátky

V původním plánu bylo opět zakotvit na parkovišti San Giuliano v Mestre a dopravit se přes Ponte della Libertà (ten dlouhý most z pevniny do Benátek) autobusem. Autobusová zastávka je nedaleko parkoviště San Giuliano a bus vám tam na znamení zastaví (a stojí prý pořád € 1.50 na osobu). Jelikož jsme se ale příšerně zdrželi v Čechách, rozhodli jsme se pro změnu a parking rovnou v Benátkách, v garážích Garage San Marco (místo se dá rezervovat nejméně 4 hodiny předem, ale není to nutné). Výhoda? Ohromná úspora času v dalším cestování, auto je pod dohledem kamer a hlídačů a navíc pod střechou. Kdybychom jeli do Benátek na dýl, asi by člověk počítal jinak, ale v případě jedné noci cena za parking takovou roli nehrála. Za parkování na 24 h zaplatíte za osobní auto € 32.

Funguje to tak, že najedete ke vchodu garáží, přiskočí k vám člověk a zeptá se, na jak dlouho se zdržíte. Pak vám za stěrač vsune lístek a pošle vás do konkrétního patra. My jeli do třetího. Jen co se vynoříte v příslušném patře, okamžitě k vám z prosklené kukaně uprostřed parkoviště běží hlídač, zkontroluje lístek a řekne vám, kam máte zaparkovat.

Vsuvka – když se s námi hlídač nahoře bavil, ptal se nás, na jak dlouho zůstaneme. Jestli odjíždíme dnes, nebo tu budeme přes noc. Jen co se domákl, že nejsme rychloturisti, ale budeme v Benátkách ubytovaní, přísahám, že se rozzářil jak sluníčko, obrátil o milion stupňů a div že nám od radosti neopucoval i přední sklo! Takovou do očí bijící změnu jsem ještě neviděla :-D Jo a než zapomenu – klíčky od auta necháváte v případě parkování v Garage San Marco v autě na palubovce, tak se nelekněte. Je to z toho důvodu, aby mohli hlídači auto v případě potřeby přeparkovat. Což se i stalo, protože když jsme se vrátili, auto bylo na jiném místě.

Benátky

Benátky

Benátky

Benátky

Jen co jsme plechového broučka ubytovali a vzali si nejnutnější věci, vydali jsme se zjistit, jak se dostaneme k hotelu. Vybrali jsme si ubytování v Casa sulla Laguna na ostrově Murano, tedy bez využití MHD bychom se neobešli. Poněvadž jsme oba zhýčkaní pražskou městskou dopravou a kupováním lístků přes mobil, rozhodli jsme se využít stejnou službu i tady. Stáhla jsem si do mobilu aplikaci AVM Venezia (je pro iOS i pro Android), přes kterou jsem koupila dva 24 h lístky na benátskou MHD. Funguje to tak, že si do aplikace zadáte údaje z platební karty, vyberete příslušný lístek, potvrdíte a do pár vteřin se vám v aplikaci objeví jízdenky. Ty jedním kliknutím aktivujete (to je důležité!) a můžete jezdit, jak je libo. Výhoda je, že u každé z jízdenek vidíte, kolik času vám ještě zbývá, protože vám odpočítává čas. Silně nedoporučuju jezdit načerno. Lístky nám revizor na palubě vaporetta (tedy vodního autobusu) kontroloval snad u každé jízdy! Během kontroly u elektronické jízdenky stačí vždycky najet do aplikace na záložku My Tickets -> Active a předložit revizorovi k naskenování obrázkový QR kód. Cesta samotná je pak naprosto pohodová a na fakt, že nefrčíte po kolejích, ale po vodě, si zvyknete velmi rychle a nebude se vám to chtít měnit zpátky :-D

Benátky
Printscreen z mobilní aplikace AVM Venezia

Nutno také podotknout, že milá paní domácí z Casa sulla Laguna nám poslala i podrobné informace, jak se k ní dostat z vlakového či autobusového nádraží. V našem případě si stačilo na zastávce Piazzale Roma (to je u parkoviště) počkat na linku č. 3, nebo 4.2 a vystoupit na zastávce Navagero (na Muranu). Což bylo, jak se později ukázalo, jen pár kroků od samotného domu.

Ubytování nás skutečně nadchlo! Paní byla strašně milá a ač nemluvila anglicky, velmi rychle si v případě potřeby uměla poradit s aplikací Google Translate (překladač) v mobilu. Hned na přivítanou jsme dostali na výběr, jestli chceme aperitiv, nebo kávu (oba jsme s chlapem shodně vyhrkli, že caffè). Malé, černé, silné a se sušenkou – přesně podle mého gusta :-D Moc se mi líbilo, že paní nám i na mapě vyznačila, kde je co zajímavého a užitečného v okolí (obchod, restaurace, kam na výlet) a jak tady funguje doprava a čím a v kolik hodin se případně vracet na ostrov.

Benátky

Benátky

Benátky

Benátky

Benátky

Benátky

Benátky

Ještě mi dovolte pár postřehů k samotnému pokoji. Byl totiž dokonalý a nááádherný! Výhled přímo na moře (z okna byla vidět Campanila na Piazza san Marco!) a kolem jezdily lodě (nijak ale nerušily spaní, místo bylo spíš tiché). K dispozici jsme pak měli všechno potřebné – v ledničce vodu, na stolku u rychlovarné konvice pak čaje, kafe, sladké croissanty, v koupelně ručníky, fén, kosmetiku. Všude bylo tak čisto, že by se dalo jíst i z podlahy. A postel TAK neuvěřitelně pohodlná, že jsem poprvé v životě viděla, jak může chlap usnout během jedné jediné vteřiny. Ne obrazně řečeno, ale doslova! :-D

Jen co jsme se trochu rozkoukali, hned jsme razili ven. Jednak jsme měli hlad (catering po cestě nestačil) a druhak – co na pokoji, že jo. Jsme tu kvůli městu! Nebudu se rozepisovat, jak jsou Benátky moje srdcová záležitost a že město miluju do poslední cihly a dřevěného kůlu trčícího z moře. To je zkrátka pevně daný fakt. A beru jako otázku času, než si tu najdeme fešný domeček, byt či apartmá a budu vám datlovat postřehy ne z Prahy, ale z Benátek. Nutno podotknout, že po této ubytovací zkušenosti vážně uvažuju nad ostrovním bydlením a Murano se mi zdá pro podobný účel akurátní. Dokonce jsem viděla v patře jednoho domu i kočičku, která měla za sebou v okně škrabadlo a rozhlížela se kolem, jako kdyby celý ostrov patřil jen jí. Budu si o tom muset vážně promluvit ještě s kočičem, jak by se mu líbilo u moře… :-D

Benátky

Benátky

Abych ale přidala ještě trochu praktického cestovního moudra. Zažili jsme i jednu sakra horkou chvilku, kdy jsme úplně zazdili poslední vodní autobus č. 3 na Murano, o kterém nám říkala paní domácí. Sakra, co teď? Nemohli jsme se vyznat v jízdních řádech ani jeden a já střídavě chytala hysterák a chlap plánoval, jak si přinejhorším vezmeme taxi. A na infolince Actv už telefon nikdo nebral, protože bylo pozdě večer. Naštěstí jsme si ale odchytli střídající posádku vaporetta a paní revizorka mě nasměrovala na správné číslo loďky. To je přeci logické, že se číslo vaporetta v půli cesty změní z 5.2 na 4.1, takže to nemusí být v jízdním řádu, ne…? :-)

Další den jsme si ještě prošli Murano, najedli se, nasáli atmosféru do zásoby a pomalu se vydali směr parkoviště. Po příchodu ke garážím jsme nejdřív dole v přízemí zapluli do prosklené kanceláře s kasou, kde jsme předložili parkovací lístek a kartou zaplatili parkovné. Pak jsme si teprve šli pro auto. Nahoře hlídač zkontroloval, že máme zaplaceno a ukázal nám, kde je auto. Sjeli jsme dolů, znovu nás zkontroloval člověk u výjezdu a teprve potom jsme mohli odjet. Jo a víte, co je paradox? V momentě, kdy jsme vyjížděli z Benátek, začalo poprchávat :-)

Benátky

Benátky

Rozpočet na výlet Praha – Benátky

Rakouská dálniční známka (10 dní) – € 9
Rakousko – průjezd tunelem Mautstelle St. Michael – € 11,5
Itálie mýtné – € 18
Parkování Garage San Marco (24 h) – € 32
MHD ACTV (jízdenky pro 2 osoby na 24 h) – € 40
Benátky ubytování (Casa sulla Laguna, Murano) – € 85 (€ 80 za pokoj, € 5 poplatek)

Užitečné odkazy

Ubytování v Casa sulla Laguna jsme rezervovali přes portál Booking.com (dřív jsme používali Hotels.com, ale tam nejsou apartmány a menší ubytování) a celkově je Booking přehlednější a lepší i co do recenzí.

Pokud se bojíte, že v garážích nebude místo, protože se třeba chystáte přijet v natřískané sezoně, rezervujte si místo předem na Garage San Marco. Jde to udělat online po internetu. My jeli naslepo, protože jsme se pro garáže rozhodli až během cesty a místa tam bylo habakuk a bez čekání.

Pro cestování MHD si stáhněte do mobilu aplikaci AVM Venezia. Ušetří vám hodně času a nervů.

A to by bylo pro dnešek asi všechno. Jak jste jistě postřehli, nikterak se nevyjadřuju k cestě zpět do České republiky. To proto, že jsme se z Benátek nevraceli, ale protáhli jsme si dovolenou na další zbožňované místo – na Istrii. A taky do Alp. Ale o tom zase příště, ať tenhle článek nemá kilometr :-D

biooo

5 thoughts on “Autem do Benátek (květen 2018)

 1. Debil zle odbočil :D :D :D to je boží. My byly v Benátkách na podzim na prodloužený víkend a bydleli jsme ve čtvrti Cannareggio u takové srandovní babičky, která taky neuměla anglicky, ale to jí vůbec nebránilo nám plynnou italštinou vysvětlovat všechny pokyny :D Naštěstí jsme se ruka noha španělsko italsky dohovořili. Každé ráno jsme jí zavolali telefonem z pokoje a ona spustila výběr kávy „kafe late amerikano kapučino…“ :D Taky nám Benátky přirostly k srdci a taky jsme okukovali byty na prodej. A vůbec nejsou tak drahé, jak jsem čekala. Asi proto, že se Benátky trochu potápí… :D

  1. Ještě jsem zapomněla dát do článku proklik na video s navigací (od cca 0:50) :-D
   Myslím, že když je vůle na obou stranách, tak se dá vždycky domluvit :-)) Teď se dívám na mapu a právě jsem zjistila novinku, že ve čtvrti Cannareggio je dokonce plavecký bazén! Sakryš, co se člověk nedozví! Tak už vím, kam budu jezdívat plavat! Ale jak říkáš – Benátky se tak trochu potápí, tak možná budu mít jednou bazén přímo v obýváku… :-D
   Bebe

   1. :D :D :D debil zle odbočil :D zase mě to pobavilo. Plavecký bazén říkáš? Ani mě nenapadlo, že by mohl být v Benátkách bazén (na co, když je tam všude voda? :D), ale to je dobré vědět pro příště :)

 2. To je nádhera Bebe, pamatuju si, že vždycky čtu u tebe o Benátkách a vždycky si řikám, že už tam konečně musím! Takže jsem hned mrkla na stránky Regiojetu (je to mám oblíbená volba při cestách po Evropě) a řadím tento výlet mezi první prioritu ;-)

  1. Už se taky dívám na Regiojet, Lili! 1004,- je dobrá cena, řekla bych. Navíc neznám pohodlnější cestu na Moravu, než právě s Regiojet (Relax třída) – to vždycky uběhne tak strašně rychle, až to není možné! Jednou se o mě pokoušel nějaký mor (čti nachcípání) a díky přísunu horkého čaje ve vlaku jsem cestu přežila bez újmy na životě :-D Ovšem otázka, jestli by to do Benátek nakonec nevyšlo tím letadlem levnější pro dva lidi. To ještě musím prozkoumat :-)
   Bebe

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *