Autem do Benátek (květen 2018)

Benátky 2018

Víte, jaký článek je na blogu nejčtenější? Žádná kosmetika, nebo tipy pro věčné mládí. Ale jak se dostat autem do Benátek! Ačkoli je text čtyři roky starý, doteď mi chodí e-mailové dotazy, jestli bych mohla upřesnit nejrůznější detaily kde, co, jak a proč… Proto mám nápad, vážení! Je nejvyšší čas článek aktualizovat! Takže si uvařte espresso, ať jste čilí a jdeme na to! ;-)

Poprvé mě napadlo, že to chlap myslí s jarní dovolenou vážně, když se vrátil den před odjezdem z obchodu a měl v tašce obvyklý sortiment pro cestovní svačinku. Smějte se, jak chcete, máme z toho zkrátka rituál. Jak je před námi dovolenková trasa autem, beru si na triko catering a chystám jídlo (obložené housky se sýrem a okurkou). Ušetří to čas s případnými zastávkami a zároveň vykouzlí v autě klidnou atmosféru napapaných bříšek, ve které můžete nahlas pronést i dotaz „debil zle odbočil?“ (instruktážní video, od cca 0:50), aniž by vám řidič rozbil držku, když minete dlouho vyhlíženou zatáčku a frčíte omylem rovně… :-D

Benátky
Benátky

Nejčastěji jezdíme na dovolenou poslední týden v srpnu, nebo první týden v září. Letos jsme ale uznali, že tak dlouho se čekat nedá, poněvadž jsme vyšťavení už v první půlce roku, a tak jsme sbalili dva batůžky, trochu jídla, platební karty, natankovali plnou nádrž a nazdar. Jo a kočiček má spolehlivou chůvu, než se někdo zeptá, takže je o něj vždycky skvěle postaráno :-)

Poslední trasu jsem popsala z Břeclavi, tentokrát jsme vyrazili z Prahy. Oběma se nám nejlíp cestuje, když jdeme den předtím brzy spát, vstaneme ve 4 ráno a vyrazíme okolo páté hodiny z domu. Teď jsme se zdrželi buhví čím asi o půl hodiny. Těžko říct, jestli by to mělo na výsledek nějaký vliv? Možná jo.

Plán trasy byl: Praha – Písek – České Budějovice – Linz – Salzburg – Villach – Udine – Benátky. Poučení pro příště – NIKDY už to nebrat přes Budějovice. Ta cesta je příííšerná! Jenom dostat se na hranice bylo cosi šíleného! Hnus, velebnosti. Zácpy, omezení, zpomalení… To raději D1! Jakmile jsme se vyhrabali z republiky, už ubíhala cesta krásně.

Benátky
Benátky

V původním plánu bylo opět zakotvit na parkovišti San Giuliano v Mestre a dopravit se přes Ponte della Libertà (ten dlouhý most z pevniny do Benátek) autobusem. Autobusová zastávka je nedaleko parkoviště San Giuliano a bus vám tam na znamení zastaví (a stojí prý pořád € 1.50 na osobu). Jelikož jsme se ale příšerně zdrželi v Čechách, rozhodli jsme se pro změnu a parking rovnou v Benátkách, v garážích Garage San Marco (místo se dá rezervovat nejméně 4 hodiny předem, ale není to nutné). Výhoda? Ohromná úspora času v dalším cestování, auto je pod dohledem kamer a hlídačů a navíc pod střechou. Kdybychom jeli do Benátek na dýl, asi by člověk počítal jinak, ale v případě jedné noci cena za parking takovou roli nehrála. Za parkování na 24 h zaplatíte za osobní auto € 32.

Funguje to tak, že najedete ke vchodu garáží, přiskočí k vám člověk a zeptá se, na jak dlouho se zdržíte. Pak vám za stěrač vsune lístek a pošle vás do konkrétního patra. My jeli do třetího. Jen co se vynoříte v příslušném patře, okamžitě k vám z prosklené kukaně uprostřed parkoviště běží hlídač, zkontroluje lístek a řekne vám, kam máte zaparkovat.

Vsuvka – když se s námi hlídač nahoře bavil, ptal se nás, na jak dlouho zůstaneme. Jestli odjíždíme dnes, nebo tu budeme přes noc. Jen co se domákl, že nejsme rychloturisti, ale budeme v Benátkách ubytovaní, přísahám, že se rozzářil jak sluníčko, obrátil o milion stupňů a div že nám od radosti neopucoval i přední sklo! Takovou do očí bijící změnu jsem ještě neviděla :-D Jo a než zapomenu – klíčky od auta necháváte v případě parkování v Garage San Marco v autě na palubovce, tak se nelekněte. Je to z toho důvodu, aby mohli hlídači auto v případě potřeby přeparkovat. Což se i stalo, protože když jsme se vrátili, auto bylo na jiném místě.

Benátky
Benátky
Benátky
Benátky

Jen co jsme plechového broučka ubytovali a vzali si nejnutnější věci, vydali jsme se zjistit, jak se dostaneme k hotelu. Vybrali jsme si ubytování v Casa sulla Laguna na ostrově Murano, tedy bez využití MHD bychom se neobešli. Poněvadž jsme oba zhýčkaní pražskou městskou dopravou a kupováním lístků přes mobil, rozhodli jsme se využít stejnou službu i tady. Stáhla jsem si do mobilu aplikaci AVM Venezia (je pro iOS i pro Android), přes kterou jsem koupila dva 24 h lístky na benátskou MHD. Funguje to tak, že si do aplikace zadáte údaje z platební karty, vyberete příslušný lístek, potvrdíte a do pár vteřin se vám v aplikaci objeví jízdenky. Ty jedním kliknutím aktivujete (to je důležité!) a můžete jezdit, jak je libo. Výhoda je, že u každé z jízdenek vidíte, kolik času vám ještě zbývá, protože vám odpočítává čas. Silně nedoporučuju jezdit načerno. Lístky nám revizor na palubě vaporetta (tedy vodního autobusu) kontroloval snad u každé jízdy! Během kontroly u elektronické jízdenky stačí vždycky najet do aplikace na záložku My Tickets -> Active a předložit revizorovi k naskenování obrázkový QR kód. Cesta samotná je pak naprosto pohodová a na fakt, že nefrčíte po kolejích, ale po vodě, si zvyknete velmi rychle a nebude se vám to chtít měnit zpátky :-D

Benátky
Printscreen z mobilní aplikace AVM Venezia

Nutno také podotknout, že milá paní domácí z Casa sulla Laguna nám poslala i podrobné informace, jak se k ní dostat z vlakového či autobusového nádraží. V našem případě si stačilo na zastávce Piazzale Roma (to je u parkoviště) počkat na linku č. 3, nebo 4.2 a vystoupit na zastávce Navagero (na Muranu). Což bylo, jak se později ukázalo, jen pár kroků od samotného domu.

Ubytování nás skutečně nadchlo! Paní byla strašně milá a ač nemluvila anglicky, velmi rychle si v případě potřeby uměla poradit s aplikací Google Translate (překladač) v mobilu. Hned na přivítanou jsme dostali na výběr, jestli chceme aperitiv, nebo kávu (oba jsme s chlapem shodně vyhrkli, že caffè). Malé, černé, silné a se sušenkou – přesně podle mého gusta :-D Moc se mi líbilo, že paní nám i na mapě vyznačila, kde je co zajímavého a užitečného v okolí (obchod, restaurace, kam na výlet) a jak tady funguje doprava a čím a v kolik hodin se případně vracet na ostrov.

Benátky
Benátky
Benátky
Benátky
Benátky
Benátky
Benátky

Ještě mi dovolte pár postřehů k samotnému pokoji. Byl totiž dokonalý a nááádherný! Výhled přímo na moře (z okna byla vidět Campanila na Piazza san Marco!) a kolem jezdily lodě (nijak ale nerušily spaní, místo bylo spíš tiché). K dispozici jsme pak měli všechno potřebné – v ledničce vodu, na stolku u rychlovarné konvice pak čaje, kafe, sladké croissanty, v koupelně ručníky, fén, kosmetiku. Všude bylo tak čisto, že by se dalo jíst i z podlahy. A postel TAK neuvěřitelně pohodlná, že jsem poprvé v životě viděla, jak může chlap usnout během jedné jediné vteřiny. Ne obrazně řečeno, ale doslova! :-D

Jen co jsme se trochu rozkoukali, hned jsme razili ven. Jednak jsme měli hlad (catering po cestě nestačil) a druhak – co na pokoji, že jo. Jsme tu kvůli městu! Nebudu se rozepisovat, jak jsou Benátky moje srdcová záležitost a že město miluju do poslední cihly a dřevěného kůlu trčícího z moře. To je zkrátka pevně daný fakt. A beru jako otázku času, než si tu najdeme fešný domeček, byt či apartmá a budu vám datlovat postřehy ne z Prahy, ale z Benátek. Nutno podotknout, že po této ubytovací zkušenosti vážně uvažuju nad ostrovním bydlením a Murano se mi zdá pro podobný účel akurátní. Dokonce jsem viděla v patře jednoho domu i kočičku, která měla za sebou v okně škrabadlo a rozhlížela se kolem, jako kdyby celý ostrov patřil jen jí. Budu si o tom muset vážně promluvit ještě s kočičem, jak by se mu líbilo u moře… :-D

Benátky
Benátky

Abych ale přidala ještě trochu praktického cestovního moudra. Zažili jsme i jednu sakra horkou chvilku, kdy jsme úplně zazdili poslední vodní autobus č. 3 na Murano, o kterém nám říkala paní domácí. Sakra, co teď? Nemohli jsme se vyznat v jízdních řádech ani jeden a já střídavě chytala hysterák a chlap plánoval, jak si přinejhorším vezmeme taxi. A na infolince Actv už telefon nikdo nebral, protože bylo pozdě večer. Naštěstí jsme si ale odchytli střídající posádku vaporetta a paní revizorka mě nasměrovala na správné číslo loďky. To je přeci logické, že se číslo vaporetta v půli cesty změní z 5.2 na 4.1, takže to nemusí být v jízdním řádu, ne…? :-)

Další den jsme si ještě prošli Murano, najedli se, nasáli atmosféru do zásoby a pomalu se vydali směr parkoviště. Po příchodu ke garážím jsme nejdřív dole v přízemí zapluli do prosklené kanceláře s kasou, kde jsme předložili parkovací lístek a kartou zaplatili parkovné. Pak jsme si teprve šli pro auto. Nahoře hlídač zkontroloval, že máme zaplaceno a ukázal nám, kde je auto. Sjeli jsme dolů, znovu nás zkontroloval člověk u výjezdu a teprve potom jsme mohli odjet. Jo a víte, co je paradox? V momentě, kdy jsme vyjížděli z Benátek, začalo poprchávat :-)

Benátky
Benátky

Rozpočet na výlet Praha – Benátky

Rakouská dálniční známka (10 dní) – € 9
Rakousko – průjezd tunelem Mautstelle St. Michael – € 11,5
Itálie mýtné – € 18
Parkování Garage San Marco (24 h) – € 32
MHD ACTV (jízdenky pro 2 osoby na 24 h) – € 40
Benátky ubytování (Casa sulla Laguna, Murano) – € 85 (€ 80 za pokoj, € 5 poplatek)

Užitečné info

Ubytování v Casa sulla Laguna jsme rezervovali přes portál Booking.com (dřív jsme používali Hotels.com, ale tam nejsou apartmány a menší ubytování) a celkově je Booking přehlednější a lepší i co do recenzí.

Pokud se bojíte, že v garážích nebude místo, protože se třeba chystáte přijet v natřískané sezoně, rezervujte si místo předem na Garage San Marco. Jde to udělat online po internetu. My jeli naslepo, protože jsme se pro garáže rozhodli až během cesty a místa tam bylo habakuk a bez čekání.

Pro cestování MHD si stáhněte do mobilu aplikaci AVM Venezia. Ušetří vám hodně času a nervů.

A to by bylo pro dnešek asi všechno. Jak jste jistě postřehli, nikterak se nevyjadřuju k cestě zpět do České republiky. To proto, že jsme se z Benátek nevraceli, ale protáhli jsme si dovolenou na další zbožňované místo – na Istrii. A taky do Alp. Ale o tom zase příště, ať tenhle článek nemá kilometr :-D

5 thoughts on “Autem do Benátek (květen 2018)

 1. Debil zle odbočil :D :D :D to je boží. My byly v Benátkách na podzim na prodloužený víkend a bydleli jsme ve čtvrti Cannareggio u takové srandovní babičky, která taky neuměla anglicky, ale to jí vůbec nebránilo nám plynnou italštinou vysvětlovat všechny pokyny :D Naštěstí jsme se ruka noha španělsko italsky dohovořili. Každé ráno jsme jí zavolali telefonem z pokoje a ona spustila výběr kávy „kafe late amerikano kapučino…“ :D Taky nám Benátky přirostly k srdci a taky jsme okukovali byty na prodej. A vůbec nejsou tak drahé, jak jsem čekala. Asi proto, že se Benátky trochu potápí… :D

  1. Ještě jsem zapomněla dát do článku proklik na video s navigací (od cca 0:50) :-D
   Myslím, že když je vůle na obou stranách, tak se dá vždycky domluvit :-)) Teď se dívám na mapu a právě jsem zjistila novinku, že ve čtvrti Cannareggio je dokonce plavecký bazén! Sakryš, co se člověk nedozví! Tak už vím, kam budu jezdívat plavat! Ale jak říkáš – Benátky se tak trochu potápí, tak možná budu mít jednou bazén přímo v obýváku… :-D
   Bebe

   1. :D :D :D debil zle odbočil :D zase mě to pobavilo. Plavecký bazén říkáš? Ani mě nenapadlo, že by mohl být v Benátkách bazén (na co, když je tam všude voda? :D), ale to je dobré vědět pro příště :)

 2. To je nádhera Bebe, pamatuju si, že vždycky čtu u tebe o Benátkách a vždycky si řikám, že už tam konečně musím! Takže jsem hned mrkla na stránky Regiojetu (je to mám oblíbená volba při cestách po Evropě) a řadím tento výlet mezi první prioritu ;-)

  1. Už se taky dívám na Regiojet, Lili! 1004,- je dobrá cena, řekla bych. Navíc neznám pohodlnější cestu na Moravu, než právě s Regiojet (Relax třída) – to vždycky uběhne tak strašně rychle, až to není možné! Jednou se o mě pokoušel nějaký mor (čti nachcípání) a díky přísunu horkého čaje ve vlaku jsem cestu přežila bez újmy na životě :-D Ovšem otázka, jestli by to do Benátek nakonec nevyšlo tím letadlem levnější pro dva lidi. To ještě musím prozkoumat :-)
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *