Bylinkový seriál s Dr. Popov (2. díl) – Kontryhel obecný

Bylinkový seriál s Dr. Popov (2. díl) - Kontryhel obecný

Jednou se mě chlap ptal, co má dělat v situaci, kdy se JÁ ráno probudím, na první pohled je všechno špatně a evidentně „je to tady„. PMS. Pokusila jsem se mu vysvětlit, ať si představí, že by měl najednou z nervů našponované strunky, o které stačí brnknout a hrozí výbuch. Celým tělem by mu projížděl elektrický proud, brnělo by ho tělo i se zubama, nikde neměl stání, žádné oblečení by mu pořádně nesedělo, opupínkoval se až na zadku, připadal si při pohledu do zrcadla strašně hnusný a pohled na váhu by ho rozplakal. A jako bonus by měl pocit, že ho někdo nakopal do podbřišku.

Chápavě přikývl a ten den z něj bylo dokonalé zlatíčko. Nereagoval na žádnou hádavou poznámku (a že bych si kolikrát dala s chutí facku i já – ale prostě jsem si nemohla pomoct!). Nesnažil se mě v ničem opravovat, ani nevyžádaně radit. Často se ptal, jestli nemám hlad, žízeň a ať si odpočinu. No… sice jsme toho ten den moc nenamluvili, ale aspoň nikdo nepřišel k úrazu. A já za to byla doopravdy vděčná!

Proč o tom vlastně dneska začínám? Poněvadž mám pro vás další díl bylinkového seriálu s Dr. Popov (1. díl byl o třezalce). A dnes bude řeč o kontryhelu obecném – kytičce tak zázračné, že si v herbářích rovnou vysloužila přízvisko „ženská bylina„. Proč? V čem vám pomůže? Jak ji užívat? A kde ji sehnat? Čtěte dál!

Bylinkový seriál s Dr. Popov (2. díl) - Kontryhel obecný

Jestli jste kontryhel ještě nikdy neviděli, pak vám garantuju, že po prvním setkání jej příště poznáte na kilometry. Každý lístek vypadá jako obrácená nařasená sukýnka od panenky, ve které se ráno drží kapka vody, co vypadá jak perlička. A nejlepší je bylinka na dotek! Hedvábný šátek je proti ní „šmirglpapír“! Lístečky jsou hustě pokryté jemnými chloupky, které dělají dojem, jako kdyby byly listy plyšové. Kvůli focení jsem si na zahradě lístek utrhla a ze srandy s ním zkusila přejet po tváři. Normálně mě to přinutilo se usmát, jak to bylo fajnové! :-) Zatím mám doma jen malinkou rostlinku, kterou si hýčkám a je mi líto ji na těch pár hrnečků čaje otrhávat, takže kupuju kontryhel už sušený, nebo ve směsi s jinými bylinkami. Nejčastěji popíjím právě čaj. Pokud se ale v čajích zrovna nevyžíváte, tak žádný strach – kontryhel se dá užívat například i v bylinných kapkách.

Co tedy kontryhel umí?

Mně na mysl vždycky vyskočí tvrzení, které má na svědomí švýcarský léčitel Johann Künzle – že prý kdyby všechny ženy po celý život užívaly kontryhelový čaj, dvě třetiny všech ženských operací by nebylo vůbec třeba. Až takovou sílu bylinka má!

Bylinkový seriál s Dr. Popov (2. díl) - Kontryhel obecný

Při vnitřním užití kontryhel pomáhá:

 • proti silné a bolestivé menstruaci (mírní křeče)
 • proti výskytu děložních myomů a cystách na vaječnících
 • funguje na zmírnění nebo odstranění bolestivosti prsou (vyzkoušeno!)
 • prohlubuje spánek
 • spolu s řebříčkem pomáhá proti nepravidelné menstruaci
 • pravidelném pití čaje z kontryhele mírní/odstraňuje PMS
 • mírní nervozitu a úzkost
 • kontryhel se doporučuje pít před otěhotněním – posiluje dělohu

A v jaké formě najdete kontryhel v e-shopu Dr. Popova?

Bylinné tinktury

Bylinné kapky Femicys – obsahují byliny pro zdraví ženských pohlavních orgánů.
Složení: voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), kontryhel list, kokoška nať, řebříček nať, hluchavka nať.

Bylinné kapky Klimakterium -obsahují meduňku a šalvěj, které přispívají k hormonální rovnováze a jetel s chmelem pro udržení komfortu v období menopauzy.
Složení: voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), meduňka list, šalvěj nať, řebříček nať, chmel šištice, kotvičník nať, jeřáb plod, jetel květ, kontryhel nať, hluchavka nať

Dr. Popov - Kontryhel obecný

Bylinný čaj jednodruhový

Kontryhel nať (sypaný čaj) – čaj uvaříte jednoduše tak, že 3 lžičky sušeného kontryhelu v sítečku zalejte čtvrt litrem vroucí vody a necháte 15-20 minut louhovat.

Bylinné čaje míchané

Ženský čaj Livie – obsahuje meduňku, která přispívá k hormonální rovnováze a relaxaci a byliny pro premenstruační komfort.
Složení: Hluchavka nať, meduňka nať, kontryhel nať (22 %), máta peprná nať, řebříček nať, eleuterokok kořen, trnka květ.

Čaj Těhulka – bylinný sypaný čaj bez kofeinu pro nastávající maminky. Vhodný pro doplnění běžného pitného režimu v průběhu celého těhotenství.
Složení: Meduňka nať, šípek plod, rooibos, hluchavka nať, pomerančová kůra, rybíz černý list, kontryhel nať, heřmánek květ.

Dr. Popov - Kontryhel obecný

Čaj Hemorin – bylinný čaj při hemoroidech. Přispívá ke zpevnění cévních stěn a omezuje krvácení.
Složení: Meduňka nať, truskavec nať, černý rybíz list (15 %), měsíček květ, kontryhel nať, proskurník list, řebříček nať.

Čaj Anemin – bylinný čaj s červenou řepou, obsahuje také kopřivu, která udržuje čistou krev.
Složení: Ibišek květ, kontryhel nať, konopice nať, šípek plod, červená řepa kořen (10 %), kopřiva nať, pampeliška list.

Čaj Štír – pro narozené ve znamení Štíra (24.10. – 22.11.). „Milý Štíre, lidé v Tvém znamení jsou důvtipní, moudří, nezávislí, někdy neústupní. Mívají problémy s ledvinami, srdcem, oběhovým systémem, páteří, kotníky, křečovými žilami. Připravili jsme lahodný bylinný čaj, ušitý Tobě na míru.“
Složení: Hluchavka nať, meduňka nať, kontryhel nať, měsíček květ, vřes květ, vřes nať, pomerančová kůra, růže květ, skořice kůra.

Čaj Panna – pro narozené ve znamení Panny (24.8. – 23.9.). „Milá Panno, jsi pečlivá, pořádkumilovná a nadevše miluješ pravdu. Nesvědčí Ti však občasné sklony k sebelítosti a přílišný perfekcionizmus. Právě to může být příčinou Tvých problémů se zažíváním, slinivkou a slezinou. Připravili jsme lahodný bylinný čaj, ušitý Tobě na míru.“
Složení: Meduňka nať, kontryhel nať, ibišek květ, čekanka nať, sléz květ, měsíček květ, pomerančová kůra.

Co se týče kontraindikací a délky užívání, nenašla jsem nic, co by kontryhel jakkoli omezovalo. Užívat se může dlouhodobě a neměl by se s ničím „třískat“ :-)

Zkoušeli jste někdy bylinkovou kontryhelovou kúru? A jak jste na tom s PMS vy? Já tohle začala „prožívat“ až poslední rok a někdy je to fakt boj. Se aspoň snažím v té době nechodit mezi lidi, na úřady, nebo na poštu. Abych kolikrát nešla rovnou sedět :-D

2 thoughts on “Bylinkový seriál s Dr. Popov (2. díl) – Kontryhel obecný

 1. Je to boj, vtedy som fakt nepríjemná a hlavne by som všetko rozbila. Nejako sa mi to PMS zhoršuje, kedysi som ani netušila, čo to je. Teraz mi je zle predtým, počas toho a ešte aj potom Jednoducho stále, no ale PMS je topka. Ja neviem vtedy ani spať, hlava mi ide prasknúť, cítim mega tlak. Nedávno som si však kúpila kvapky péče proti migréne a na tú hlavu to pomohlo. Na nervozitu a napätie síce až tak nie, ale pijem hlavne čaje napr. čísnky Shatawari. Skúsim aj tento podľa popisu by mohol zabrať, síce mi tie bylinkové čaje príliš nechutia ale čo sa dá robiť.

  1. Přesně tak! Občas připomínám boha pomsty a bojím se i sama sebe :-) U mě to spustilo vysazení HA (za pár dní tomu bude rok) a hlavně první půlrok jsem se modlila, aby mě v tu dobu ve městě nepotkal nějaký výstup. Víš jak – někdo se na tebe hnusně oboří, v obchodě nebo na úřadě je nepříjemný, atd…. V tu chvíli bych asi byla v hlavních zprávách. Nejhorší je, že to člověk nedokáže ovládat. Plně si uvědomuje, že jedná v afektu a je jak natlakovaný papiňák, ale nemůže si pomoct a klidně by po někom i skočil a umlátil ho letákem z Kauflandu :-D
   U toho Shatavari jsem našla info, že prý „jde o přírodní fytoestrogen, který pomáhá ve správné funkci ženské pohlavní soustavě“. A že prý je to vhodné pro lidi, kteří pracují pod tlakem a bývají často unavení a přecitlivělí. Zajímavé, moc zajímavé!
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *