11 přírodních zubních past – která je nejlepší?

Velké testování 11 přírodních zubních past

Ten pocit, když odcházíte od paní zubařky a ona se s vámi loučí větou „tak zase za půl roku na prevenci“... Nemáte žádný kaz, není třeba nic opravovat, předělávat, PLATIT… Oooo, jsem se v červenci normálně vznášela ze dveří, protože podobnou hlášku jsem neslyšela, ani nepamatuju! Když jsem přešla k nové paní zubařce, musela mi předělávat snad všechno, co jsem v puse měla. Stačilo provrčet zuby rentgenem a tu byl malý kazík pod plombou, tam špatně udělaná výplň, nebo nedobře ošetřený kanálek… Byla jsem zoufalá a nešťastná. Člověk chodí pravidelně k zubaři, aby nic nezanedbal a myslí si, kdovíjak se o zoubky vzorně nestará a pak přejde jinam a tadááá – všechno špatně. Jsem to oplakala hlavně v momentě, kdy jsem přišla o dva zuby, které nešly nijak zachránit, protože je předchozí zubař už moc doku…. zpackal a další 2 to dotáhli k „dokonalosti“. Ale v duchu hesla „na všem hledat to dobré“ se uklidňuju, že aspoň nešlo o 2 přední a nemusím si místo nich každé ráno vlepovat 2 Orbitky… :-)

Z výše psaného je asi jasné, že jestli něco krom kosmetiky extrémně řeším, jsou to právě zuby. Snažím se o ně starat, jak nejlíp dovedu, neflákám čištění a nechala jsem si u dentální hygienistky i předvést správnou techniku. Pucuju zoubky minimálně 3x denně, někdy i častěji. A poslední měsíc jsem posunula zubíkové čištění ještě o level výš, protože používám elektrický kartáček. Dlouho jsem nad ním váhala a nemohla se rozhoupat, ale nakonec jsem ho objevila v drogerii v super akci, která se neodmítá – tuším za polovinu původní ceny. Ani nevím, pro co jsme původně šli… Toaleťák? A dost možná jsme ho od radosti i zapomněli koupit :-D

Velké testování 11 přírodních zubních past

Bez čeho dál nefunguju? Bez mezizubních kartáčků a dentální niti! A jakkoli se říká, že pro čištění zubů není třeba zubní pasty, protože víc záleží na technice čištění, než na tom, co si na kartáček vymáčknete za hmotu (a já si tohle myslela taky), po velkém půlročním testování 11 zubních past z e-shopu Stibio.cz už o tom nejsem tak skálopevně přesvědčená. Střídání past mě moc bavilo, na čištění jsem se těšila a i díky tomu si myslím, že jsem hygienu vychytala ještě víc. Snad. Se dozvím na kontrole v prosinci, tak držte palec… :-)

Jak se mi testování líbilo? Které pasty jsou mé nejoblíbenější a která by se podle popisu mohla zamlouvat nejvíc vám? Aby z článku nevznikl elaborát strýčka Dostojevského, vyrobila jsem tabulkový přehled s nejdůležitějšími údaji:

 My Magic Mud PeppermintThe Natural Family Co. OriginalJason Sea FreshJason Simply Coconut s heřmánkemNeobio Máta & ŠalvějLavera Basis Sensitive (mátová)Logodent MátaLogodent KalciumSanté Bio MátaUrtekram Tea Tree OilArgiletz Aloe Vera
Bělicíanoneanoanoneanoanoanonenene
Pěnivost*******************************
Chuťnepálivá, peprmintová, nasládlámálo pálivá, svěží, mátováhodně pálivásladší, páliválehce pálivá, v chuti poznáte šalvěj i mátupálivější, chutná jak Antiperle, nebo bílý TicTacpálivější, svěží, „orbitková“málo pálivá, jemná, svěžísladká, málo pálivá, přezdívám jí „Perlička“ :-)lehce štiplavá, chutná po tea tree olejinasládlá, nepálivá, spíš neutrální
CertifikátneneHCSHCS, VeganNaTrueNaTrue, VeganNaTrueNaTrueNaTrueHCS, EcoCert, VeganEcoCert
Vegananoanoanoanoanoanoanoanoanoanoano
Fluoridneneneneanoanoneneanonene
Obsah113 g110 g170 g119 g75 ml75 ml75 ml75 ml75 ml75 ml75 g
Cena329 Kč249 Kč169 Kč159 Kč62 Kč99 Kč102 Kč124 Kč82 Kč110 Kč219 Kč
 
Velké testování 11 přírodních zubních past
Zleva: My Magic Mud, The Natural Family Co., Jason Sea Fresh, Jason Simply Coconut, Argiletz Aloe Vera
Velké testování 11 přírodních zubních past
Zleva: Lavera mátová, Logodent máta, Neobio máta & šalvěj, Santé bio máta, Urtekram Tea Tree, Logodent Kalcium

Původně jsem chtěla do tabulky přidat ještě poslední řádek s celkovým hodnocením. Ale v momentě, kdy jsem měla u všech past buď 4, nebo 5 hvězd (z 5 nejvíc) a vyloženě jsem si musela vymýšlet kraviny, kvůli kterým bych strhávala body – řádek jsem zase smazala. Všechny pasty bych hodnotila jako VELMI DOBRÉ a rozdíly mezi nimi jsou co do funkčnosti mizivé. Každou z nich bych si uměla představit jako svou hlavní a neměla bych problém s jejím dlouhodobým používáním. Co z toho plyne pro vás? Pokud si nejste jisti, kterou vybrat, řiďte se preferencí v chuti, pěnivosti a možná i obsahu fluoridu, pokud je to pro vás důležité. Anebo klidně podle ceny. Těchto 11 past je totiž vybraných takovým stylem, že žádnou z nich nemůžu pohanit, ani kdybych si moc chtěla cucat z prstu hnidopišské poznámky. Tak šťastnou měla STIBIOvá Lenka při výběru ruku! :-)

Jelikož ale nějaké závěry z testování vyvodit chci (a mnozí z vás na to spoléhají), rozhodla jsem se udělat pár žebříčků s mými oblíbenci, ač to bylo hodně těsné a vybírala jsem spíš stylem „kdyby mi dal někdo pistoli k hlavě a MUSELA bych nějakou vybrat“. Kdyby vás zajímalo ještě jiné řazení, klidně se ptejte v komentářích, zkusím se hluboce zamyslet a doplnit ;-)

Nejoblíbenější pasty

 1. Jason Sea Fresh – extra pálivá pasta, která by svěží dech vykouzlila nejspíš i mumii z vykopávek. Čistí fantasticky a pokud přecházíte z „chemkové“ pasty, doporučovala bych vám ji jako první volbu.
 2. My Magic Mud Peppermint – pastu jsem spotřebovala jako první, protože zuby viditelně bělí, což mě na ní bavilo nejvíc.
 3. Jason Simply Coconut s heřmánkem – moc dobrá pasta, u které jsem si musela trochu zvykat na „drkotinovou“ konzistenci, která mi v nestřeženém okamžiku spadla i z kartáčku :-) Chuťově je pasta skvělá, nechává svěží dech a čištění s ní mě bavilo.
Velké testování 11 přírodních zubních past

Nejméně pěnivé pasty

 1. Urtekram Tea Tree Oil – nutno podotknout, že tuto pastu máme doma už po několikáté a oblíbil si ji hlavně můj chlap, protože perfektně vyčistí zuby, ale přitom nenechává žádnou pachuť (navzdory obsaženému tea tree oleji).
 2. Argiletz Aloe Vera – zelená zubní pasta s jílem, hodně dobře se s ní čistí a i kdybyste pucování ošidili, stejně vám na zubech nezůstane žádný povlak. Jo a v kombinaci s elektrickým kartáčkem je to úplná dokonalost!
 3. Neobio Máta & Šalvěj – hodně mi vyhovovala v průběhu dne, když jsem si čistila zuby po jídle. Málo pění a má jemnou bylinkovou chuť, takže vám x krát za den nevypálí chuťové pohárky :-)
Velké testování 11 přírodních zubních past

Nejsladší pasty

 1. Santé Bio Máta – nejvíc mi připomíná zubní pastu „Perličku“. Pamatujete si někdo dětskou růžovou pastu, co chutnala jak žvýkačky a nikdo si s ní zuby nečistil, protože ji vždycky všichni sežrali? :-D Tak to je ono. Oproti Perličce je ale malililinko pálivá. Což ji zachraňuje od konzumace a je to jediný důvod, proč pořád slouží původně zamýšlenému účelu :-)
 2. Jason Simply Coconut s heřmánkem – hodně osvěžující pasta, která je zároveň sladká. Zajímavá kombinace! :-)
 3. Argiletz Aloe Vera – jemná, nasládlá pasta, která vůbec nepálí
Velké testování 11 přírodních zubních past

Nezvyklé konzistence

 1. Jason Simply Coconut s heřmánkem – zvláštní roztřepaná drkotina. Připomíná mi želé, které musíte o kartáček důkladně otřít, aby se vám nevrátilo zpátky do tuby :-) A taky musíte dávat pozor, aby vám z kartáčku pasta nespadla. Je to ze začátku divné, ale dá se na to rychle zvyknout a nakonec vám na tom nepřijde nic divného.
 2. The Natural Family Co. Original – stejná, jako kokosová Jason, ale o facku krémovější.
Velké testování 11 přírodních zubních past

Upřímně – vůbec nechápu, jak jsem doteď mohla žít jen s jednou tubou zubní pasty! Nejvíc na celém testování mě totiž bavilo, že si můžu několikrát za den vybrat pokaždé jiné čistítko! Sranda je, že už po prvním měsíci jsem byla schopná hmátnout do šuplíku přesně pro tu konkrétní, na kterou jsem měla zrovna chuť.

Potřebovala jsem něco hoooodně osvěžujícího? Jason Sea Fresh to jistila. Chtěla jsem si dát v předvečer návštěvy u paní zubařky extra záležet na čištění? Brala jsem zelenou jílovou Argiletz, nebo Urtekram Tea Tree. Probudila jsem se ráno s žaludkem na vodě? Zachránila to Santé „Perlička“ Máta. Chtěla jsem oslňovat davy zářivým úsměvem na potkání? Šup na kartáček černou My Magic Mud (zvlášť s Nordics kartáčkem to byla pecka!). Snad jen u Logodent, Lavery a Neobio se rozdíly natolik stíraly, že jsem u nich nebyla schopná vypíchnout echt výrazné vlastnosti. Ale skvělé byly prostě všechny. Jak jsem psala výš, tohle byl celkově tak povedený výběr, že jsem se rozhodla článek vůbec nebrat jako recenzi, ale spíš jako doporučení, na které značky se zaměřit podle pár vybraných parametrů.

Jen tak mezi řečí – e-shop nabízí přes 40 přírodních zubních past, takže rozhodně je z čeho vybírat! A jestli na vás jdou mrákoty z předstvy, že byste museli pročítat všechny popisky a složení, abyset našli svou vysněnou, pak vás uklidním. Hledání si totiž můžete omezit dle parametrů výš – tedy podle pěnivosti, jestli má být s jílem, fluoridem, vitaminem B12, mátou, tea, tree, pro citlivé zuby, bělicí… Možných filtrů je hromada a neuvěřitelně vám to ušetří čas. Tak mrkněte ;-)

A tip na konec? Fakticky to někdy zkuste – pořiďte si třeba 3 tuby a střídejte to. Mně tímhle testováním Lenka zařídila tik, že s jednou tubou asi začnu být nervózní, že jich mám doma málo, nebo co… Tohle už je rozmlsanost nejvyššího kalibru… :-D

Používáte přírodní zubní pasty? Máte osvědčenou značku? Jaká z těch 11 testovaných nejvíc zaujala vás?

11 thoughts on “11 přírodních zubních past – která je nejlepší?

 1. Děkuji za pěkné shrnutí?. Co se týká ústní hygieny, přešla jsem na tu přírodní teprve nedávno a používám Neobio. V čem si teda frčím víc jsou ústní vody. U těch jednoznačně vyhrává Jason. Ráda vyzkouším i další značky, díky za super tipy ☺️.

  1. Ahojky Leni! :-) A kterou pastu od Neobio máš? Mně hodně chutnala i ta s vilínem a rozmarýnem! :o)
   Cha, další óda na Jason vodu! Holky, píšu si na další testovací seznam – když říkáte i se Zuzkou, že jsou boží, tak je musím prubnout taky :-)
   Bebe

 2. Ahoj Bebe, ako vzdy perfektny clanok :D Ja mam svoje najoblubenejsie kombo v zlozeni pasta/gel + ustna voda prave od Jason, tu zelenu s bylinkami Healthy Mouth. Je fakt super a totalne mi zachranila zuby. Dokonca sa mi zda, ze ten gel je este lepsi ako pasta /trochu mam problem s konzistenciou gelu, ze sa mi rychlo zosmykne z kefky :-)/. Mala som od Jason aj Coconut Simply /zakladna verzia/ a vobec ma to neoslnilo, strasne priemerna pasta.

  1. Ahojky Zuzi, díky za milý komentář! :-) Je skvělé, že ti taková kombinace zachránila zubíky! Přírodní ústní vody jsem myslím testovala jen od Alverde a Herbadent. Jiné si nemůžu vybavit. Takže říkáš, že i Jason stojí za pozornost? Tak že bych se ještě naučila používat i vodičky? Chlap má doma Listerine a párkrát jsem ji zkoušela, ale málem mi vypálila pusu :-D
   Jop, jakmile je pasta trochu gelovatá, taky mám co dělat, abych ji nevykydla na zem během těch dvou vteřin, než zašroubuju tubu a dám kartáček do pusy :-)))
   Bebe

   1. Ahojky, urcite doporucujem vyskusat aj ustne vody. Pre mna je najlepsia ta zelena Heathy Mouth, davam si to do ustnej sprchy. Jedine moze prekazat jej skutocne vyrazna chut po hrebicku a skorici, ja to mam rada. Mala som aj k tej paste Coconut, ale tam to bolo uplne podpriemerne, dokonca by som povedala, ze niekde na urovni ustnej vody z DM. Jasne, je to drahsie, lebo u nas v SR sa to nemaj neda kupit ten Jason, len cez eshopy. Ked je v akcii na „fíljuník“ trebars 2 za cenu 1, tak sa to vyplati :-)

 3. Jason jahodovou kupuju detem na stridacku s fenyklovou Weledou; radi maji obe dve. Me celkem zaujala Weledi solna pasta, i kdyz nevim, jestli jsem to jen ja, ale pripominala mi klasicky Parodontax. Diky za prehlednou a obsahlou recenzi, rozhodne si do poznamek (“vyzkouset!”) pisu par novych tipu…

  1. Děkuju za komentář, Tali! Fenyklová Weleda – není to ta rathanová pasta? Taková červená? Jestli jo, tak ta byla chuťově skvělá! :-) A souhlasím s dojmy ohledně solné pasty – taky mi hodně připomíná Parodontax (moje nejoblíbenější pasta, která se dá běžně koupit v drogerii).
   Bebe

   1. Fenyklova je ta detska, je sladounka a dobra :-) Rathanovou jsem jeste nemela, ale planuju je postupne vyzkouset vsechny. To jsem rada, ze s tim Parodontaxem nejsem sama, mne ta chut fakt prisla totozna…

    1. Ahaaa, tak tu jsem neměla :-) Parodontax je sázka na jistotu, kdybych si zapomněla třeba na cestování pastu a potřebovala si nějakou koupit v obchodě :-)
     Bebe

 4. Perfektné porovnanie, nad nejakou prírodnou pastou uvažujem. Zatiaľ som mala iba tú Ecodent pastu a neviem vlastne, či je alebo nie je prírodná. Zázračná mi však neprišla ani čo sa týka bieliaceho účinku. Mám rada pasty po ktorých nemá sucho v ústach a je cítiť fakt svieži dych. Ktorú by si mi poradila? A ešte by ma zaujímalo či sa dajú zohnať aj v drogérii. Niektoré značky určite ako Lavera, Logona prípadne Sante či Utrekam. Zvyšné nejako nepoznám.

  1. Děkuju za komentář, Janka Bianka! :-) Fakt svěží dech? Rozhodně Jason Sea Fresh. Tam je to stopro zaručeno :-)
   Jestli se ale pasty dají sehnat v drogerii, to nevím. Určitě je k sehnání třeba Weleda v DMku. Ostatní fakt nevím.
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *