Bottega Veneta

Bottega Veneta

Nad pracovním stolem mi v bílých rámečcích visí čtyři fotografie z Benátek. Vlevo se dívám na gondoly, kotvící u náměstí sv. Marka. Vpravo se kochám výhledem z Ponte di Rialto. Přesně nad počítačem je obrázek Ponte dei Sospiri (Most vzdechů) a vedle něj jeden z vodních kanálů. Úžasná věc, tyhle fotky. Kdykoli na mě jde splín, nebo to od rána vypadá na den blbec, stačí zvednout oči. Jako kdybyste se podívali z malého okýnka ven na město. Skoro až slyšíte typický ruch projíždějících lodí, povykujících lidí a šplouchání vody o zdi domů…

Poprvé jsem se prošla benátskými uličkami v patnácti. Pravdou je, že ten den mě Benátky příliš neuchvátily. Vzpomínám si, že jsem měla spálená ramena z předchozího dne (a na nich nesla baťůžek!), bylo snad 36°C ve stínu a byla jsem zoufale unavená. Jeden by řekl, že to ve mně zanechá spíš trauma, než pozitivní dojem. A vidíte… přesto jsem se po návratu domů okamžitě zapsala na kurz italštiny, schovala si mapku města a vyvolané fotky dodnes opatruji jako vzácné relikvie. Asi jsem už tehdy podvědomě tušila, že právě Benátky budu vnímat jako svůj druhý domov, jakkoli pateticky to může znít.

Bottega Veneta

Proč dnes začínám o Benátkách, a ještě ke všemu tak zaláskovaně? Protože jméno značky Bottega Veneta, která je už několik let mou parfémovou stálicí, znamená v překladu právě benátský obchod. Bottega Veneta spatřila světlo světa v roce 1966 ve městě Vicenza, asi 75 km západně od Benátek. Značka začala s koženými produkty, které zdobila typickým proplétáním a postupně přidala do svého portfolia i módu, boty, nebo doplňky. My se ale soustředíme hlavně na rok 2011, kdy BV přišla se svým prvním parfémem – Bottega Veneta Eau de Parfum. Mimochodem – ve stejném roce jsem založila tento blog. Náhoda? Vážně na ně věříte? ;-)

Svůj první flakonek jsem dostala od mé drahé polovičky k Vánocům 2014. V balení momentálně zbývá tak pět kapek parfému, který si nostalgicky šetřím, jen abych nemusela lahvičku dávat pryč. A nic na tom nemění ani fakt, že mě z ELNINO.cz zásobili nádhernou dárkovou kazetou, kde je 50 ml lahvička i s 10 ml skleněným miminkem s rozprašovačem, který se fantasticky hodí do kabelky. Teď už spolu tedy můžeme cestovat bez obav, že těžký flakon někde rozflákám a budu ji raději nechávat pěkně v bezpečí, doma na poličce, kde se úchvatně vyjímá!

Bottega Veneta
Bottega Veneta
Bottega Veneta

Flakonek je totiž tak krásný! Jako kdybyste v ruce drželi bytelný kus muránského skla, kterým se při návrhu nechali v BV inspirovat. Hrdlo zdobí kožená šňůrka spojená motýlkovou pečetí, kterou najdete u všech parfémů, kompozičně vycházejících z prvního EDP. Jen se u nich mění materiál, ze kterého je šňůrka vyrobena – např. u Eau Sensuelle jde o vroubkovanou růžovou látku, Eau de Velours vsadil na temně fialový samet. Dno flakonů je zdobeno odkazem na prapůvodní poznávací znamení Bottega Veneta – intrecciato (proplétání).

Složení vůně

Hlava: bergamot, růžový pepř
Srdce: koření, jasmín, švestka
Základ: větvičník, kůže, pačuli

Čím uchvátila Bottega Veneta mě?

Nevšedností. Je originální, svá a není možné ji zaškatulkovat, nebo na ni zapomenout. Dodá vám pocit vlastní výjimečnosti, ale ne v nafoukaném slova smyslu. Jako když do místnosti vejde člověk, který budí přirozenou autoritu a obdiv a ostatním se skoro zastaví srdce, když se ocitnou v jeho blízkosti. To vystihuje BV.

Elegancí. V žádné chvíli nesklouzne k lacinosti, ani unavenosti. Je jako jedna z těch žen, které si neumíte představit s kruhy pod očima, nebo mastnými vlasy. Bottega Veneta je za všecho okolností šik a upravená a nedá jí to žádnou práci. Prostě se tak už narodila.

Padne mi jako ulitá. Má kůže vůni miluje a okamžitě s ní splyne. Přestavte si, že v obchodě odejdete s dvaceti kousky oblečení do kabinky a všechny vám na milimetry přesně sedí. Asi bych u výrazu, že je něco šito na míru potřebovala pojmenování ještě o stupeň výš, abych dostatečně vystihla, jak vážně to myslím.

Bottega Veneta je má srdcová záležitost. A ačkoli si čas od času odskočím vyzkoušet i jinou vůni, ji beru jako absolutní základ, bez kterého to prostě nejde!

Bottega Veneta

Jo a když už jsme byli u těch náhod – Nine D’Urso, tvář první Bottega Veneta EDP je dcerou Inés de la Fressange, autorky knihy „Se šarmem Pařížanky„. Knížky, která mi změnila život, když jsem se díky ní ze dne na den rozhodla odjet do vysněné Provence a odpálit tím novou životní kapitolu. Houby náhoda! Všechno se vším souvisí!

A jaká vůně se nejvýrazněji zapsala do života vám? :-)

Zboží z obchodu ELNINO je možné zakoupit i vyzvednout v prodejnách v Praze a Plzni. Tak na to myslete, až budete třeba shánět voňavé dárečky teď, nebo těsně před Vánoci ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *