Bylinkový seriál s Dr. Popov (7. díl) – Kopřiva

Bylinkový seriál s Dr. Popov (7. díl) - Kopřiva

Doma máme u rychlovarné konvice dva šuplíky s čaji. Jeden je chlapa, kde jsou ovocné čajíky buď samotné, nebo kombinované se zeleným, případně černým čajem. Druhý šuplík je můj, je našlapaný bylinkami a málokterá návštěva si tam vybere něco k pití. Vedu tam dva druhy čajů. Mixované záležitosti se stylovými názvy jako Horňácký odzemek, Klouby, Stres, Kůže, Hepa tea, aj. A pak spoustu jednodruhových sypaných či pytlíčkových čajů s bylinkami. Mimo jiné tam vždycky narazíte na měsíček, šalvěj, heřmánek, tymián, jitrocel, nebo kopřivu.

A jelikož nadpis zní jasně – víme, o čem bude dnešní 7. díl bylinkového seriálu s Dr. Popovem :-) Kopřivový čajík bere spousta lidí jako zlo, které je nutné chuťově přetrpět, když se potřebujete vyléčit z konkrétních neduhů. U mě to tak není. Čaj z kopřivy miluju, mé chuťové pohárky ho berou jako velikou ňamku a nepotřebuju si ho ani sladit, nebo do něj přidávat citron. Baví mě jen tak. Teď zrovna mám hrneček uvařený a kdybych měla obsah šálku výstižně popsat dvěma slovy, asi bych se dlouho nerozmýšlela a vyhrkla „zelený brčál„. Chuťově mi přijde čaj specifický a výrazný, ale rozhodně není trpký, nakyslý, ani nic podobného. Už jsem slyšela i přirovnání ke spařenému senu, ale to je ošklivá pomluva. Kopřiváček je na útroby hladivý a zvláštně hutný. Schválně si někdy zkuste zacpat nos a napít se – taky vám konzistenčně přijde, jako kdybyste si lokli mléka? Zajímavé, co?

A k čemu vám kopřiva ve spíži vlastně bude?

Proti revmatu

Každý jsme kopřivami někdy proletěli a pak bolestivě usykávali nad požahanou kůží, na které vyskákaly drobné puchýřky. Tehdy to vypadalo hrozivě, ale dneska s odstupem času chápu maměnčino mávnutí rukou, že popálení od kopřiv ničemu nevadí – aspoň nebudu mít revma. Kopřiva má totiž výrazné protivirové a antirevmatické účinky a působí příznivě i při zánětech nervů a bolestech kloubů. Sebastian Kneipp (znáte Kneippův chodník, ne? Tak ten pán, co ho vymyslel) prý doporučoval svým pacientům, aby se do kopřiv cíleně vydávali a chodili v nich, dokud nebudou mít puchýře. Nevím, jak bych se tvářila, kdyby mi tohle doporučil praktik :-)

Pro čistou krev

Kopřiva zatočí nejen s rozvrzaným kolenem, ale je známá i svými silnými očistnými účinky. Rostlinka se doporučuje při chudokrevnosti, protože vysoký obsah kyseliny listové a železa podporuje tvorbu červených krvinek. A pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi a je vhodná pro diabetiky.

Bylinné kapky Lymfa - detox (50 ml) - Lymfatický systém je téměř všudypřítomnou složkou našeho organismu. Pokud ale tok lymfy nefunguje tak, jak má, můžeme se cítit unavení, podráždění, zkrátka ne ve své kůži. K dalším příznakům ucpané lymfy patří např. otoky spodních končetin, celulitida nebo zduřelé místní uzliny. Originální bylinné kapky Dr. Popova Lymfa – detox obsahují tradičně užívané byliny s detoxikačními účinky (pampeliška, bříza, kopřiva). Pampeliška působí jako antioxidant, podporuje zdravé vylučování a správnou funkci žaludku a jater. Kopřiva napomáhá vylučování vody z těla a společně s měsíčkem slouží k osvěžení organismu. Bříza přispívá k normální činnosti ledvin, správnému trávení a detoxikaci. Také sporýš a skořice mají antioxidační účinky. Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), kopřiva nať, sporýš nať, pýr oddenek, skořice kůra, pampeliška list, bříza list, měsíček květ.

Pro močový měchýř jak ze žurnálu

Kopřiva odvádí z těla přebytečnou vodu (čímž i snižuje hmotnost), dezinfikuje močové ústrojí a působí proti tvorbě ledvinových i močových kamenů. Někde jsem se dočetla, že podobné se má léčit podobným. Tedy na pálení při močení, nebo píchání v ledvinách prostě sáhnout po kopřivě, která pálí taktéž. Docela by mě zajímalo, čím by se podle této logiky léčil ukopnutý palec. Nápady? :-D

Mimo urologické problémy se kopřiva využívá i u problému se zvětšenou prostatou. Kopřiva obsahuje látky, které blokují enzym přímo se podílející na zvětšování prostaty. A četla jsem i zmínku, že kopřiva významně snižuje potřebu mužů jít v noci močit.

Proti ekzémům, vyrážkám a lupénce

Mnohokrát jsem v popisech zázračných účinků kopřivy našla zmínku o jejím blahodárném účinku při všemožných kožních ekzémech a vyrážkách. Obzvlášť často padalo slovo „lupénka„, což je onemocnění, kdy se kožní buňky obnovují mnohem rychleji, než je normální.

Bylinné kapky Lymfa - detox (50 ml) - Lymfatický systém je téměř všudypřítomnou složkou našeho organismu. Pokud ale tok lymfy nefunguje tak, jak má, můžeme se cítit unavení, podráždění, zkrátka ne ve své kůži. K dalším příznakům ucpané lymfy patří např. otoky spodních končetin, celulitida nebo zduřelé místní uzliny. Originální bylinné kapky Dr. Popova Lymfa – detox obsahují tradičně užívané byliny s detoxikačními účinky (pampeliška, bříza, kopřiva). Pampeliška působí jako antioxidant, podporuje zdravé vylučování a správnou funkci žaludku a jater. Kopřiva napomáhá vylučování vody z těla a společně s měsíčkem slouží k osvěžení organismu. Bříza přispívá k normální činnosti ledvin, správnému trávení a detoxikaci. Také sporýš a skořice mají antioxidační účinky. Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), kopřiva nať, sporýš nať, pýr oddenek, skořice kůra, pampeliška list, bříza list, měsíček květ.

Proti vypadávání vlasů

Procházíte zrovna obdobím kam vítr, tam vlasy? Pak by se vám mohla žahavá bylinka hodit! Jakákoli vlasová kosmetika s obsahem kopřivy se totiž používá na podporu růstu vlasů a zároveň by měla posilovat i vlasy křehké. Proti padání prý bezvadně funguje odvar z kopřivy, lichořeřišnice a rozmarýnu. Čtyři lžíce bylin se spaří půl litrem vody a vše se nechá půl hodiny odstát a louhovat. Pak se výluh scedí a přidají se k němu 2 lžíce citronové šťávy. Vodičkou se pak masíruje pokožka hlavy při mytí a po 5 minutách se opláchne vodou. A má se to absolvovat alespoň 3x. Zatím jsem nezkoušela, ale vzhledem k tomu, že už mi z vlasů sjíždí i gumička omotaná na 3x a dosud nic nezabírá, píšu si na lísteček a výluh prubnu. A jen tak mezi řečí – nic vás tak neuklidní jako prohlášení vaší drahé polovičky, že přinejhorším plešku v zimě zamaskuju čepicí :-)

Jak do sebe kopřivu dostat?

Dneska už probíhat kopřivami není třeba – bohatě stačí, když si naordinujete třítýdenní pitnou kúru. Ideálně na jaro, nebo na podzim. Třikrát denně pijete čaj ze sušeného listu kopřivy. Připravíte jej tak, že 1 čajovou lžičku  bylinky zalejete 250 ml vroucí vody a necháte 10 minut louhovat.

Větší účinek by měla mít ještě šťáva z kopřiv. Pokud si ale, stejně jako já, nedokážete představit, jak odšťavňujete hromadu kopřiv, mám pro vás tip. Kopřivy stačí rozmixovat s trochou vody, přecedit a pít 3x denně čajovou lžičku.

Anebo zkuste kopřivu v jídle! Třeba ji nasekat na drobno do pomazánky, nádivky či salátu. Případně kdybyste chtěli hodně experimentovat, opsala jsem vám z letošních lednových Bylinek recept na kopřivovou polévku!
Suroviny: 50 g sušené kopřivy (nebo 200 g čerstvých kopřiv), 4 šalotky, 2 lžíce másla, 1 velká brambora, sůl, čerstvě mletý pepř, smetana, osmažený chléb nakrájený na kostičky.
Postup: Lístky kopřiv opláchneme pod vodou a jednu třetinu rozdrtíme. Do hrnce vložíme máslo a jemně nasekané šalotky na něm smažíme, až změknou. Pak vmícháme celé lístky kopřiv a asi minutu dusíme, Přidáme oloupanou bramboru pokrájenou na kostky a litr studené vody. Dle chuti okořeníme. Hrnec přikryjeme poklicí a vaříme, dokud brambory nezměknou. Pak polévku rozmixujeme na pyré. Vmícháme nadrcené lístky kopřiv, smetanu (můžeme vynechat) a osmažený chléb. Nezní to úplně marně, co? :-)

Bylinkový seriál s Dr. Popov (7. díl) - Kopřiva

Kontraindikace

Kopřiva se pije v kúrách, ne dlouhodobě. To znamená, že pokud si ji naordinujete samotnou, pijete ji 3 týdny a pak minimálně stejnou dobu uděláte v pití pauzu. Kdyby se kopřiva ve vysokých koncentracích užívala příliš dlouho, v těle by se hromadily krystaly kyseliny šťavelové, což by mělo blbý vliv na ledviny. Ve směsích s ostatními bylinkami kopřiva prý nevadí.

Kopřivu mohou pít i těhotné ženy – dokonce prý podporuje i tvorbu mateřského mléka.

Zajímavosti o kopřivě

Našla jsem na Wikipedii: „Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy. Dříve se mělo za to, že tyto žahavé chlupy obsahují kyselinu mravenčí, poslední výzkumy ale ukazují, že je to směs tří chemikálií – histaminu na podráždění kůže, acetylcholinu na vyvolání pocitu pálení a serotoninu na zvýšení účinků dvou předchozích látek.“

Ze stránek Hidden Wood Mysteria: „Kopřivy byly spojovány s bleskem a podsvětím. Podle římských cikánů rostou kopřivy hlavně tam, kde jsou pod povrchem chodbičky vedoucí k místům obývaným skřítky.“

Ze stránky Kolovrat: „Je mnoho legend o její podivné vlastnosti – pálivosti. Jedna legenda vypravuje o tom, že když je bouřka, tak blesky prostupují kopřivu a dávají jí svou energii. Právě proto byla kopřiva zasvěcena bohům hromů a blesků. A právě proto prý má kopřiva svou pálivost.“, nebo i zajímavost „Dle dalších pověstí roste kopřiva tam, kde jsou chodby do podsvětí a právě proto kopřiva spojuje oba světy.“

Kdy kopřivu sbírat

Chcete si kopřivy nasbírat na jaře sami? Pak si dejte pozor, abyste to příliš neodkládali. Nemají se sbírat po půlce května, protože v té době už rostlina obsahuje vyšší množství dusičnanů. Po této době už se sbírají jen mladé lístky. A kopřiva se sbírá ještě předtím, než rozkvete.

A pokud se vám na lov kopřiv nechce a raději přijdete už k hotovému, můžete ještě vyzkoušet spoustu výrobků od Dr. Popova, které kopřivu obsahují a jsou třeba i chytře smíchané s dalšími bylinkami, které se navzájem v účincích podpoří:

Čaje

Kopřiva list – sypaný (50 g) – udržuje zdravé dýchací cesty, přispívá ke správnému odvodňování organismu (vylučování vody), udržuje správnou činnost ledvin, osvěžuje tělo, přispívá ke zdravým kloubům, čistí krev, zajišťuje normální činnost kardiovaskulárního systému, poskytuje vitalitu a energii, zlepšuje imunitu, přispívá k normální funkci prostaty, obsahuje minerály, železo, podporuje normální stav kůže, hojení ran, odstraňuje lupy.

Bylinkový seriál s Dr. Popov (7. díl) - Kopřiva

Kopřiva dvoudomá list – porcovaný (30 g, 20 x 1,5 g) – Kopřiva výborně podporuje pročištění organismu a působí povzbudivě na metabolismus. Vzhledem k tomu je vhodná jako součást čisticích kůr. Zevně se může používat také k oplachům vlasů a mastící se pokožky.

Čaj univerzální čisticí – sypaný (220 g) – Kopřiva čistí krev a podporuje správnou činnost ledvin, lípa je známá pro své antioxidační vlastnosti a také podporuje čištění krve, stejně jako maceška, která je v čaji taktéž obsažená.
Složení: Lípa květ, růžový ibišek květ, maceška nať, kopřiva nať, řepík nať, třezalka nať, řebříček nať, oman kořen.

Čisticí čaj s červenou řepou – porcovaný (20 x 1,5 g) – Bylinný čaj určený pro každodenní pití. Obsahuje byliny, které napomáhají pročištění organismu: červená řepa a pampeliška podporují celkové čištění, kopřiva a maceška čistí krev, růžový ibišek a oman podporují zdravé vylučování škodlivin močovými cestami.
Složení: Červená řepa kořen (35%), růžový ibišek květ, maceška nať, kopřiva nať, řepík nať, pampeliška list, oman kořen.

Bylinné kapky

Bylinné kapky Čištění (50 ml) – obsahují pampelišku a extrakt z aloe pro detoxikaci organismu a kopřivu, která přispívá k odvodnění a celkovému osvěžení těla.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), pampeliška list, kopřiva nať, vřes nať, čekanka nať, sporýš nať, truskavec nať, červená řepa kořen, aloe vera extrakt.

Bylinné kapky Cholesterol (50 ml) – mimo jiné obsahují artyčok, jmelí a kopřivu, které udržují normální hladinu krevních tuků.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), kopřiva nať, smil květ, rozrazil nať, rybíz černý list, pýr oddenek, máta peprná nať, pampeliška list, jmelí nať, artyčok list.

Bylinkový seriál s Dr. Popov (7. díl) - Kopřiva

Bylinné kapky Rednavit (50 ml) – obsahují byliny pro dobrý stav kloubů a chrupavek: tužebník, kopřivu a lopuch.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), bříza list, jehlice nať, kopřiva nať, lopuch kořen, vřes nať, tužebník nať, medvědice list.

Bylinné kapky Vlasy – nehty – pleť (50 ml) – obsahují lopuch, kopřivu a přesličku pro normální stav pokožky, vlasů a nehtů.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), kopřiva nať, pupečník asijský (gotu kola) nať, lopuch kořen, pýr kořen, přeslička nať, truskavec nať.

Bylinné kapky Lymfa – detox (50 ml) – Lymfatický systém je téměř všudypřítomnou složkou našeho organismu. Pokud ale tok lymfy nefunguje tak, jak má, můžeme se cítit unavení a podráždění – zkrátka ne ve své kůži. K dalším příznakům ucpané lymfy patří např. otoky spodních končetin, celulitida nebo zduřelé mízní uzliny. Kapky Lymfa – detox obsahují tradičně užívané byliny s detoxikačními účinky (pampeliška, bříza, kopřiva). Pampeliška působí jako antioxidant, podporuje zdravé vylučování a správnou funkci žaludku a jater. Kopřiva napomáhá vylučování vody z těla a společně s měsíčkem slouží k osvěžení organismu. Bříza přispívá k normální činnosti ledvin, správnému trávení a detoxikaci. Také sporýš a skořice mají antioxidační účinky.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), kopřiva nať, sporýš nať, pýr oddenek, skořice kůra, pampeliška list, bříza list, měsíček květ.

Bylinné kapky Cukr normal (50 ml) – obsahují list borůvky a kořen lopuchu pro správnou hladinu cukru v krvi. 3x denně užívat 20 kapek tinktury. Tinkturu je možno nakapat i do nápoje, např. vody, čaje.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), kopřiva nať, borůvka list, pampeliška list, fazole lusk bez semen, jestřabina nať, maral kořen, lopuch kořen.

Bylinkový seriál s Dr. Popov (7. díl) - Kopřiva

Psyllium

Psyllium Dr. Popova DETOX kapsle (104 g – 120 kapslí) – obsahují jedinečnou kombinaci vlákniny a rostlinných extraktů, která přispívá k odstranění nahromaděných škodlivých látek v těle. Vláknina odstraňuje škodliviny z trávicího traktu. Extrakt z kopřivy podporuje očistu organismu a vylučování vody z těla. Extrakt z ostropestřce podporuje pročištění a regeneraci jater. Červená řepa dodává tělu řadu důležitých vitaminů a minerálních látek.
Složení: Psyllium (Plantago ovata) – vyčištěné obaly semene jitrocele indického, inulin, červená řepa extrakt, kopřiva extrakt, ostropestřec mariánský extrakt, obal kapsle – jedlá želatina.

Psyllium Dr. Popova SLIM kapsle (104 g – 120 kapslí) – obsahují jedinečnou kombinaci vlákniny a rostlinných extraktů, která díky svému komplexnímu složení efektivně napomáhá při hubnutí. Vláknina navozuje pocit sytosti. Spirulina a extrakt ze zeleného čaje přispívají k lepší kontrole tělesné hmotnosti. Extrakt z garcinie omezuje pocit hladu. Extrakt z kopřivy podporuje vylučování vody z těla.
Složení: Psyllium (Plantago ovata) – vyčištěné obaly semene jitrocele indického, inulin, zelený čaj extrakt, spirulina prášek, kopřiva extrakt, garcinie extrakt, obal kapsle – jedlá želatina.

Shrnutí účinků kopřivy

  • má protivirové a protirevmatické účinky
  • využívá se při léčbě urologických potíží (močový měchýř, ledviny, prostata)
  • uvolňule ledvinové a močové kameny a písek
  • odvádí z těla přebytečnou vodu a přispívá ke snížení hmotnosti
  • kromě čaje je možné ji přidat i do jídel (nádivka, polévka, salát, pomazánka)
  • doporučuje se při chudokrevnosti (obsahuje kombinaci minerálů – železo a hořčík)
  • používá se na podporu růstu vlasů
  • pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi a je vhodná pro diabetiky
  • přispívá k léčbě silného akné a lupénky

Co vy a kopřiva? Chutná vám? A máte vyzkoušené některé z bylinkových kapek? :-)

PS: a mrkněte i na nové dárkové kazety, které Dr. Popov přichystal! Najdete v nich všechno možné od kosmetiky, čajíků, až po bylinkové kapičky, nebo vůni na provonění místnosti ;-) Moje tipy:

Vánoční tipy - Dr. Popov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *