Bylinkový seriál s Dr. Popov (8. díl) – Ostropestřec mariánský

Bylinkový seriál s Dr. Popov (8. díl) - Ostropestřec mariánský

„Je to jasné. To budou játra v háji„, prohlásila jsem suverénně u jednoho dílu Dr. House, když kamera zabrala pacošovi zblízka žluté bělmo. Přičemž chlap znejistěl a běžel k zrcadlu, aby zkontroloval bělmo vlastní a vzápětí mě donutil přísahat, že nevidím nic, co by šlo do žluta. Za paranoiu mohl fakt, že tehdy řešil nějaké vleklé peripetie, chodil na jaterní testy a usilovně zobal tabletky na rychlejší regeneraci, co mu doktor předepsal. Až když jsem mu pod zářivkou a baterkou z mobilu svatosvatě přísahala, že má bělmo krásně světlé, mohli jsme se dodívat na zbytek dílu :-)

Ostatně, věděli jste, že právě zabarvené oči jsou jedním z prvních viditelných příznaků, které vás může na potíže s tímto orgánem upozornit? Přičemž zdůrazňuji slovo „viditelným„, protože na nějaké první problémy tělo prý upozorňuje mnohem dřív, například nesnášenlivostí tučných jídel, nebo únavou. Což jak určitě uznáte, je v tomhle mezisvátkovém období problém, který člověk jen těžko přičte na vrub načatým játrům. Pokud je vám nevolno po třetím nášupu bramborového salátu, míse chlebíčků, cukroví a láhvi vína, hledáte problém spíš v nenechavých prackách a neschopnosti odolat lákadlům, než v nemoci, která přišla z ničeho nic. Ačkoli… Nejsem doktor, v tomhle se hrabat do hloubky nemám v úmyslu. Ale chápete myšlenku, že jo?

Bylinkový seriál s Dr. Popov (8. díl) - Ostropestřec mariánský

Nicméně když jsem plánovala další díl bylinkového seriálu s Dr. Popovem, napadlo mě, že právě téma „játra“ by v tomto čase před koncem roku mohlo přijít spoustě lidí vhod. Jakože po Vánocích a před Silvestrem, kdy tělo dostalo/dostane pořádný záhul. Tedy si dnes povíme o bylince, která je s játry spojena tak, jako žádná jiná – ostropestřec mariánský (Silybum Marianum).

Léčivou látkou, kterou bodlák ostropestřec obsahuje, je „silymarin„. Je obsažený v semínkách (ze kterých se také lisuje olej) a ty se jí buď přímo, nebo se přidávají do jídla. Ostropestřecová semena jsou zhruba ve velikosti loupaných slunečnicových semínek. Celá je příliš nedoporučuji konzumovat, pokud vás vyloženě nebaví si něco pokřupkávat – jsou vcelku tvrdá. Když je ale proženete mlýnkem na kafe – rázem z nich máte jemný prášek a s tím už se dá kouzlit mnohem lépe. Přidáte je do kaše (třeba společně se lněným semínkem), nebo jogurtu. Případně se dají jíst jen tak – na lžičku. Ale! Nikdy si nemelte ostropestřec do zásoby, protože mleté ostropestřecové semínko rádo žlukne. A pokud by vám ani jedna varianta pořád nebyla po chuti, je možné ostropestřec konzumovat dokonce i ve formě bylinkové tinktury (na lžičku, nebo v čaji).

Jak ostropestřec vypadá? Zkoušela jsem si ho vypěstovat ze semínka a vyrostla z něj snad metr vysoká rostlinka, která nám zdobila okolí záhonků. Ostropestřec měl nádherné fialové hlavičky, které ani kočič neměl potřebu likvidovat, protože by se k nim skrz trny nedostal. Až jsem přemýšlela, jestli by nestálo za pokus vysadit bodláček mezi zeleninu, ze které si dělal kocůr záchůdek, kdykoli jsem ji čerstvě okopala. Jen se obávám, že jen co by se drobek domákl, kdo za jeho akupunkturu v zadní části těla může, pěkně by mi to spočítal!

Bylinkový seriál s Dr. Popov (8. díl) - Ostropestřec mariánský

Dozrálé plody se pak sbírají nejlépe v rukavicích a beze svědků. To první proto, abyste se o trny nepopíchali. To druhé, kdybyste se přece jen píchli, ať můžete dát průchod emocím. Jo a doporučuji se sběrem neotálet, jinak vás předběhne vítr. Ostropestřecová semínka na sobě mají totiž chmýří jak z pampelišky, takže hodně dobře létají.

Mimo ozdobný efekt je ale funkcí ozdobného bodláčku hlavně zmiňovaný vliv na játra! Ostropestřec je totiž dokáže detoxikovat a regenerovat tak, jako žádná jiná bylinka. Semínka se užívají při jakýchkoli problémech s játry. Tzn. při ztučnělých játrech, při cirhóze i při drogovém poškození jater. Dále při onemocnění žlučníku, žloutence, nebo mononukleóze. Ostropestřec dokáže pomoci i s trávením a je vhodný jako přípravná kúra před hubnutím. Taktéž prý zmírňuje následky chemoterapie. Užívat by se měl během jídla, nebo po něm, aby se trávilo vše společně.

Využít se ale dají nejen semínka – sbírají se také listy a kořen. Listy se posbírají a suší na jaře a dělá se z nich odvar proti žloutence, zavodňování, nebo žlučníkovým kamenům. Stejným způsobem můžete využít i kořen – ten by měl pomáhat s ženskými problémy, jako jsou výtoky, nebo nepravidelná menstruace.

Jo a ještě jsem našla, že byste se měli zaměřit na ostropestřec i v případě, že si nacházíte po těle pigmentové skvrny, kterým se také říká jaterní. Asi ne náhodou :-) Tak asi houby bělící kosmetika – ostropestřecová kúra by mohla zabrat! Zajímavé.

Shrnutí účinků ostropestřce

 • detoxikuje a regeneruje játra
 • pomáhá při onemocnění žlučníku, žloutence a mononukleóze
 • pomáhá s poruchami trávení
 • dokáže zmírnit následky chemoterapie
 • podporuje vylučování škodlivých látek a prý funguje jako příprava na hubnutí
 • napravuje poruchy krevního oběhu
 • posiluje organismus
 • prospívá při nízkém tlaku
 • pomáhá při migrénách a závratích
 • prý funguje na mizíkování jaterních/stařeckých skvrn
Bylinkový seriál s Dr. Popov (8. díl) - Ostropestřec mariánský

Kde ostropestřec najít

Produktů, které ostropestřec u Dr. Popova obsahují, je celá řada. A dokonce si můžete vybrat, jestli vám bude víc vyhovovat tinktura, čajík, nebo semínka, která si připravíte sami, jak uznáte za vhodné. Anebo dokonce doplněk stravy s psylliem!

Ostropestřec plod (100 g) – přispívá k přirozené ochraně těla proti vnějším vlivům, udržuje zdravou hladinu cukru v krvi, může chránit buňky a tkáně proti oxidativnímu poškození, podporuje normální trávení a funkci jater, vhodný k pročištění organismu, pomáhá zajišťovat normální činnost srdce, podporuje přirozenou obranyschopnost, odolnost

Čaje

Hepa tea – sypaný (50 g) – čaj obsahuje např. pampelišku, která přispívá k normální funkci žaludku a jater a ostropestřec, který chrání jaterní buňky a tkáně před oxidativním poškozením.
Příprava: 2 polévkové lžíce směsi přelít 0,75 l vroucí vody, přikrýt a nechat 15 min. vyluhovat. Scedit do termosky a čaj popíjet v průběhu dne teplý (ale ne horký).
Složení: Pampeliška list, čekanka nať, artyčok list, popenec nať, ostropestřec plod, smil písečný květ.

Hepa tea – porcovaný (30 g, 20 x 1,5 g) – Hepa tea obsahuje byliny, které přispívají k pročištění jater a správnému trávení: pampelišku, ostropestřec a artyčok. Ostropestřec působí také jako antioxidant.
Příprava: 1 nálevový sáček přelít 250 ml právě vroucí vody, přikrýt a 15 min louhovat. Čaj popíjet v průběhu dne teplý (nikoliv horký), vypít 3 šálky denně. Čaj je možno připravit i do termosky. Maximální denní dávka obsahuje 1350 mg pampelišky, 900 mg artyčoku a 225 mg ostropestřce.
Složení: Pampeliška list, čekanka nať, artyčok list, popenec nať, ostropestřec plod (5 %), smil písečný květ.

Bylinkový seriál s Dr. Popov (8. díl) - Ostropestřec mariánský

Bylinné kapky

Tinktura Ostropestřec mariánský (50 ml) – tradičně užívaná bylina, která primárně podporuje zdravou funkci jater a přispívá k jejich pročištění. Ostropestřec dále udržuje normální trávení, činnost srdce, hladinu cukru v krvi a podporuje správné trávení. Patří ke známým antioxidantům a příznivě působí na naši obranyschopnost.
Užívání3 x denně užívat 20 kapek tinktury. Tinkturu je možno nakapat i do nápoje, např. vody, čaje. Doporučená denní dávka (60 kapek) obsahuje 102 mg extraktu z ostropestřce.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40 % obj.), ostropestřec mariánský (25 %).

Bylinné kapky Játra – žlučník (50 ml) – kapky obsahují šest druhů bylin, důležitých pro správnou činnost jater a žlučníku, jejich detoxikaci a regeneraci. Ostropestřec mariánský a artyčok, oblíbené antioxidanty, pomáhají udržovat zdravou činnost jater, významně přispívají k jejich detoxikaci a podporují správné trávení. Ostropestřec navíc působí na přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu. Pampeliška udržuje normální funkci jater, stimuluje trávení a pomáhá s vylučováním. Řepík podporuje zdravou funkci žlučníku a jater a také pomáhá s detoxikací. Čekanka a popenec doplňují důležité hořčiny.
Užívání: 3 x denně užívat 20 kapek tinktury. Tinkturu je možno nakapat i do nápoje, např. vody, čaje. Doporučená denní dávka (60 kapek) obsahuje po 17 mg všech obsažených bylin.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (40% obj.), artyčok nať, ostropestřec plod, pampeliška list, řepík nať, čekanka nať, popenec nať. 100 g výrobku obsahuje à 2,37 g všech jmenovaných bylin.

Bylinkový seriál s Dr. Popov (8. díl) - Ostropestřec mariánský

Psyllium Dr. Popova DETOX kapsle (104 g, 120 kapslí) – obsahují jedinečnou kombinaci vlákniny a rostlinných extraktů, která přispívá k odstranění nahromaděných škodlivých látek v těle. Vláknina odstraňuje škodliviny z trávicího traktu. Extrakt z kopřivy podporuje očistu organismu a vylučování vody z těla. Extrakt z ostropestřce podporuje pročištění a regeneraci jater. Červená řepa dodává tělu řadu důležitých vitaminů a minerálních látek.
Užívání: 2x denně 2 kapsle, důkladně zapíjíme minimálně 250 ml vody nebo jiné tekutiny – bylinným čajem, ovocnou šťávou a podobně.
Složení: Psyllium (Plantago ovata) – vyčištěné obaly semene jitrocele indického, inulin, červená řepa extrakt, kopřiva extrakt, ostropestřec mariánský extrakt, obal kapsle – jedlá želatina.

Bylinkový seriál s Dr. Popov (8. díl) - Ostropestřec mariánský

Kontraindikace

Ostropestřec obvykle způsobuje minimum nežádoucích účinků, ale přesto je dobré si na některé věci dávat pozor. Například:

 • Ostropestřec by neměly užívat těhotné (zvlášť v 1. trimestru) a kojící ženy (některé zdroje naopak uvádí, že to nevadí).
 • Během dlouhodobého užívání ostropestřce je třeba udělat pauzu, aby se zabránilo předávkování. Bezpečné je prý užívání do 41 měsíců.
 • Také by se během ostropestřecové kúry neměl pít alkohol a je vhodné také odlehčit jídelníček, dbát na dostatek spánku a odpočinku, abyste organismu celkově ulevili a podpořili regeneraci.
 • V případě, že máte pylovou alergii na ambrózii, chryzantému, měsíček, sedmikrásku, aj., mohl by vám ostropestřec způsobit vyrážku, nebo alergickou reakci.
 • U užívaných léků je třeba se informovat u lékaře v každém případě, když se chystáte koketovat s jakoukoli bylinkou. Hlavně je třeba ale hlídat antipsychotika (Promethazine, Chlorpromazin, aj.), antihistaminika, antikoagulanty (Warfarin, Heparin, aj.) a anxiolytika (Xanax, Valium, aj.).

Nutno podotknout, že podobný výčet by se dal napsat u každého jídla, doplňku stravy a bylinky, takže to může znít děsivě. Ale je lepší, když alespoň tušíte, na co si dát pozor, i když se to ve výsledku může ukázat, jako zbytečně opatrná obava.

Věděli jste, že ostropestřec je jaterní bylinka, nebo je to pro vás novinka? A užíváte ostropestřec? A pokud ano, v jaké formě vám jeho užívání vyhovuje nejvíc? :-)

4 thoughts on “Bylinkový seriál s Dr. Popov (8. díl) – Ostropestřec mariánský

 1. Bebe, jako obvykle jsem si bylinkovy clanek uzila (stylove s hrnkem bylinkoveho caje, to ani jinak nejde) a mam dotaz. Ostropestrec jsem naposledy pila hodne davno, takze uz si nepamatuju, jak dlouho jsem louhovala a jake mnozstvi jsem dala, ale vysledny produkt mel silene mdlou, slabou, nevyraznou chut. Coz me odradilo a nikdy jsem ho pak uz nepila. Takze se ptam, udelala jsem neco spatne a nebo je to uplne v poradku a takhle ma ostropestrec chutnat? (V mem pripade vazne jako horka voda, o kterou se kdesi v dalce slabe otrela nejaka bylinka)

  1. Mám stejnou zkušenost, ať ostropestřec louhuji jak dlouho chci, stejně výsledný nápoj z něj chutná jen jako horká voda :-)

  2. Milá Tali,
   děkuju za komentář a zajímavý dotaz! Se ale přiznám, že jsem čistě ostropestřecový čaj nikdy nepila, takže vlastně nevím! :-D Piju ho vždycky v čajových směsích, nebo si ho sypu umletý na kaši. Anebo právě v těch kapičkách. Ale jestli má až takhle mdlou a nevýraznou chuť, tak bych se ho nebála „dochutit“ dalšími bylinkami podle chuti, aby byl výsledek pitelný, ale třeba se kytky ještě doplnily co do účinků – třeba kopřivu, nebo pampelišku :-)

   Jo a ještě k té chuti „jen horká voda“ – já takhle často večer prosím chlapa, jestli by mi uvařil „homeopatický“ čaj. To když nemám chuť na nic silného, ale je mi chladno, tak chci cosi teplého na žízeň. Funguje to tak, že třeba 5-6 kuliček sušeného heřmánku zaleje v sítku vroucí vodou, na 15 vteřin sítko ve vodě „vymáchá“ a je hotovo :-DD Má to vzdáleně chuť a je to teplé a na žízeň. Ehm :-D

   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *