Sagrada Natura – arganová mýdla (Sensitive a Relax)

Sagrada Natura - arganová tuhá mýdla (Sensitive a Relax)

Přírodní tuhá mýdla jsou fantastická v tom, že na rozdíl od jejich drogerkových (ve smyslu „nepřírodních“) bratříčků pleť nevysušují a po mytí si nepřipadáte, že je vám kůže o pět čísel menší. Nic jako natáhnutý „oblek z Edgara“ z filmu Men in Black :-D Moje nejnovější mýdlové poznatky jsou od značky Sagrada Natura, kterou už jste na blogu mohli potkat v souvislosti s úžasným arganovým olejíčkem Arganeol. A taky opunciovým olejem. Vždycky říkám, že kdybych měla vynalézt vlastní zaručenou recepturu na botoxový kosmetický přípravek, moje první kroky by vedly k Arganeolu, kde bych se nafasovala argaňákem a opunciovým olejem. K nim bych přimíchala avokádový olej, s ďábelským smíchem bych to bohatě zakápla slaměnkovým olejíčkem a dílo přivedla k dokonalosti šípkovým olejem a vůní neroli. Tak. Detaily ještě promyšlené nemám, ale jako zhruba představa to není špatné, co?

Sagrada Natura - arganová tuhá mýdla (Sensitive a Relax)
Sagrada Natura - arganová tuhá mýdla (Sensitive a Relax)

Tuhá arganová mýdla značka Sagrada Natura nenabízí dlouho a je to u nich relativně novinka. Prozatím jsou v nabídce 3 druhy – Citrus, Sensitive a Relax. A jelikož jsem poslední dvě zkoušela i na sobě, dnešní recenze se jim bude věnovat do posledního písmenka a bublinky!

Co vás možná zaujme na první dobrou, tak že oproti jiným značkám mají mýdla zvláštní tvar. Resp. základ je stejný – obdélníček. Ale bříško mýdla není hladké, ale vlnkaté. Zatímco ostatní značky mají podobně strukturovanou třeba jen jednu užší hranu. Proč to tak je? Nechala jsem si to vysvětlit přímo od majitele značky, p. Ladislava Kolka a cituji: „… při výrobě mýdel a šamponů se záměrně vyhýbáme samovolnému přehřívání nad 30°C – i když vyrobíte mýdla metodou ‚za studena‘, tj. při teplotách okolo 30°C, tak má hmota po několika hodinách tendenci samovolně se zahřát až na 80°C – říká se tomu ‚gelová fáze‚. Tehdy většina výrobců nechá mýdla prohřát celá, protože kdyby ‚gelovka‘ proběhla jen uvnitř a na okrajích méně, vznikly by na mýdlech nevzhledné mapy. My oproti tomu mýdla chladíme, aby gelová fáze vůbec neproběhla. Není totiž nutná. Jen pak bez ní musí mýdla déle ‚zrát‘ – od vylití do formy mohou jít mýdla do prodeje cca za 3 týdny, ta naše zrají i dva měsíce. Ale zase si zachovávají více přínosných látek. Každopádně abychom se ‚gelovce‘ vyhnuli, máme mýdla ve formách ‚naležato‘ – proto mají ozdobné zvlnění ‚na bříškách‘ a ne na boku.“

Výroba tuhých mýdel mě fascinuje a děsí zároveň, protože ji považuju za jakýsi druh alchymie, který je mi obestřen tajemstvím. Po cestě může do procesu vstoupit tolik proměnných a cokoli podělat! To je ostatně důvod, proč jsem nikdy ani neuvažovala, že bych se (na rozdíl od mastiček) do zkušební výroby pustila sama. Mám z toho strach, tedy výrobu s radostí přenechám jiným a MNOHEM zkušenějším! Sama pak jejich výtvory budu s radostí posuzovat z pohledu prostého uživatele, který radostně poskakuje kolem nové krabičky s mýdlem :-)

Sagrada Natura - arganová tuhá mýdla (Sensitive a Relax)
Sagrada Natura - arganová tuhá mýdla (Sensitive a Relax)

Od Sagrada Natura jsem si vybrala k testování dvě tuhá mýdla – Sensitive a Relax. U prvního si dle slůvka sensitive (= citlivý) snadno odvodíte, že nejspíš půjde o kousek, který nebude obsahovat žádné výrazné parfemace, nebo známé potenciální alergeny. A vlastně když zůstaneme u kytiček – pokud nemáte alergii na měsíček lékařský, pak jste vysmátí a neexistuje nic dalšího, co by vám v mýdle mohlo teoreticky nesednout. A to ani přírodní éterické oleje.

Ostatně, měsíček udává tón celému charakteru mýdla – jestli nic takového neexistuje, pak jsem to právě vymyslela :-D Vůně je miminkovsky jemná a charakteristicky nahořklá, přesně jako měsíčkový čaj, který jste nechali dlooouho vylouhovat v hrnečku. Zároveň ale vůní prostupuje mýdlová bublinka, která vás ani poslepu nenechá na pochybách, k jakému výrobku jste to právě přivoněli.

V mýdle na první pohled rozeznáte drcené kvítky měsíčku, které fungují i jako jemný peeling. A když píšu „jemný“, mám na mysli spíš příjemné hlazení, než že by vás oškrabkal z kůže, jako třeba skořápky z mandliček, nebo meruňkové pecky, které se do přírodních peelingů často používají jako abrazivní složka. Obsah viditelných kousků kytiček je ale zároveň věc, která mýdlo tak trochu vylučuje z použití na vlasy (ač i to by prý bez problémů šlo!), protože málokdo chce po mytí vlasů připomínat vílu s květinovou výzdobou ve vlasech :-)

Mile mě překvapilo, že mýdlem lze bez problémů umýt i obličej, aniž byste měli do půl hodiny pocit, že vám někdo brutálně utáhnul gumičku s culíkem, jak moc kůže pne. Za mou maličkost jde o milunké jemné mýdlo, které budete opatrovat jak oko v hlavě a rozhodně ho nenecháte máčet a zničit někde ve sprše. Já to třeba řeším tak, že hned vedle sprchy mám na pračce položenou mýdlenku a jen co „domydlinkuju“ celého člověka, vystrčím ruku ze sprcháče, mýdlo položím na své místo a teprve pak bublinky oplachuju.

Sagrada Natura - arganová tuhá mýdla (Sensitive a Relax)
Sagrada Natura - arganová tuhá mýdla (Sensitive a Relax)

Varianta Relax se liší jak barvou, tak složením. Ale zas ne moc. Základ mají s citlivým mydélkem stejné, tedy: voda, BIO panenský kokosový olej, BIO arganový olej, BIO panenský olivový olej, glycerin, ricinový olej, BIO nerafinované bambucké máslo, BIO arganový olej a květ i extrakt z měsíčku. Přičemž kokosák, arganový, kokosový i ricinový olej jsou zmýdelněné. I to bambucké máslo. U Relax je navíc květ levandule, éterické oleje z levandule, rozmarýnu a mandarinky, extrakt z kořene kamejníku a hedvábí (cruelty-free). Zmýdelněné. Neptejte se, nevím jak :-)

Ve vůni bych poslepu hádala kombinaci kakaového másla a levandulky. S mýdlovým podkladem, samozřejmě. A je to moc pěkné a nevtíravé. A takové čisté koupelnové.

I Relax v sobě má kousíčky květů – v tomto případě levandulových. Jsou stejně měkké a jemné, jako měsíček u Sensitive mýdla. A taktéž se dá používat na obličej. Akorát mám pocit, že oproti měsíčkovému mýdlu Relax o malinko víc vysušuje. Pro mě nic, co by stálo za řeč. Ale chlap mi důležitě vysvětloval, že jako jeho to vysušuje hodně a měla bych to sem napsat. Ne, že bych mu nevěřila. Ale já jsem tu ta, kdo připomíná lavičku, co jste ji 20 let zapomněli na slunci a ona popraskala do stavu, který se z vintage láme na tohle už je moc i do muzea. Za mě je (ne)vysušování v pohodě.

Sagrada Natura - arganová tuhá mýdla (Sensitive a Relax)

A velké závěry? Podle mě budou cílovkou mýdel lidé, kteří si potrpí na tři věci. Zaprvé – jasné složení a ingredience, na kterých výrobce evidentně nešetří. A co vím, tak hledá ty nejlepší dodavatele pro každou jednotlivou složku. Zadruhé –  příběh konkrétního člověka za výsledným produktem, kdy se můžete o mýdlech pobavit přímo s výrobcem. A zatřetí – v mýdle není nic jen na efekt a na ozdobu. Je vysoce funkční, čistě přírodní a většina složek dokonce v BIO kvalitě. A možná bych ještě dodala, že mýdla jsou balena v papírové krabičce, kterou lehce vytřídíte. Bez dalšího igelitu. Jo a neobsahují palmový olej, pokud by pro vás tato informace byla důležitá.

Tak co na nová mýdla říkáte? A jakému mydlinkování dáváte ve sprše nebo vaně přednost? Gely? Pěny? Anebo tuhá mýdla? Dejte vědět! ;-)

6 thoughts on “Sagrada Natura – arganová mýdla (Sensitive a Relax)

  1. Prý „jak v base“! :-DDDD Jsem si na tu hlášku vzpomněla večer ve sprše a začala jsem se sama pro sebe pochechtávat jak pakoš :-DD Na skladování to chce šikovnou mýdlenku, jinak by se mýdlo nechané na kraji vany, nebo sprcháče rozmáčelo a za chvilku by bylo po něm. Což by byla škoda :o)
   Ještě mě napadá – jsem někde viděla magnetický držáček na mýdlo. Do mýdla se vtlačil magnetek a pak se to celé „přicuclo“ na druhý magnet přidělaný na zdi… Nebo tak něco. Vyzkoušené to nemám, ale přišlo mi to tehdy šikovné :o)
   Bebe
   PS: ha, tak jsem to našla! :-) e-koupelny-inpo.cz/magneticka-mydlenka

 1. Ahoj Bebe, vůbec se mi v Bloggeru nezobrazovaly články od Tebe. A vida tys změnila vzhled blogu :) máš to tady teď krásný. Já jsem si už k Tobě zadala svůj mail, abych o články nepřicházela.

  Mýdla vypadají nádherně! Já používám tuhá mýdla i gely, tak nějak to porůznu střídám :)

  1. Ahojky Luci,
   a toto je jak možnééé? :-o Si musím s Bloggerem vyřídit! :-D
   A moc děkuju za pochvalu! Pořád tu něco předělávám – tam přidělám na zeď nový obrázek, tu utřu prach v menu, nebo vymetu pavučiny z některé rubriky :-D
   A Luci, dívala jsem se u Tebe na blogu, že sis kupovala ten tuhý šampon od Alverde! Já ho měla nedávno v ruce a váhala jsem, jestli ho zkusit, nebo ne-e. Je dobrý? :-)
   Bebe

    1. Od Lush jsem ještě nezkoušela (ač mám zrovna na hlavě zase jejich hennu, hehe), ale nadchnul mě tuháček od Navia. Ale Alverde určitě zkusím, díky za odpověď! :-)
     Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *