Dulcia – olejový parfém „Smyslná“

Dulcia - olejový parfém "Smyslná" (Zmyselná)

Od Soaphorie mám na stole momentálně přírodní olejový parfém Smyslná (slovensky „Zmyselná“) z Krásná Každý Den, což je parfémová prvotina slovenského výrobce. Jak se povedla? Jak voní? Jak dlouho vydrží a jestli stojí za řeč? Zkusím vám vše nastínit, jak nejlíp dovedu!

Poprvé jsem se s olejovými parfémy setkala u italské značky Frais Monde a chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na odlišné použití i texturu. Přeci jen je to úplně jiná pohádka, než když vezmete do ruky flakonek, dvakrát zmáčknete střičku a zahalíte se do oblíbené vůně. Olejové parfémy fungují tak, že je prstem, nebo roll-onkem nanesete na pulzní místa na kůži (za uši, na zápěstí, jamky na předloktí, aj.) a necháte rozvonět. Zásadní nevýhoda olejového parfému? Musíte myslet na to, že je mastný. Tedy si dejte pozor, abyste si nezničili oblečení, když parfém špatně rozetřete. A naopak obrovská výhoda? Riziko alergické reakce na takovou vůni je na rozdíl od rozprašovače minimální. Flakonkový parfém má většinou v základu složení alkohol + další (ne vždy známé) složky, které mohou být pro echt citlivé jedince potenciálně dráždivé. To se vám u olejáčku nestane. Pokud nemáte alergii na konkrétní éterický olej, či obsaženou kytku, to je jasné.

Dulcia si zakládá na čistém přírodním složení a výjimkou není ani parfém Smyslná. Základ tvoří Caprylic/Capric Triglyceride z kokosového oleje. To je látka přírodního původu, která je povolená pro certifikovanou přírodní kosmetiku. Nepatří mezi alergeny a nedráždí kůži. A mohou ji používat i ty největší citlivky. Na pokožce nezanechává mastný pocit, tedy se hodí jako náhrada za mastné oleje (info o C/CT jsem parafrázovaně obšlehla z BIOOO). Dalšími složkami je levandulový olej, olej z růžového dřeva, ylang-ylang olej, esenciální olej Bergamot, vanilka, lavandin (vonná složka z levandule), šalvějová silice a skořicový esenciální olej.

Z toho už by se dalo pomalu odvodit, jak bude výsledná vůně vypadat, viďte? Ale nenechte se mýlit! Vše, co čtete v odstavci výš, je pouze výčet použitých ingrediencí. To, jak spolu složky kamarádí dohromady, je úplně jiná pohádka. Parfém používám posledních několik dní v kuse a ještě se mi snad nestalo, abych přivoněla ke kůži a do nosu mě ťukla stejná vůně, jako před pěti minutami! :-)

Dulcia - olejový parfém "Smyslná" (Zmyselná)
Dulcia - olejový parfém "Smyslná" (Zmyselná)

Vůně je jako chameleon. Jako prstýnek s dokonale vybroušeným briliantem, který na sluníčku vystřídá odstíny celé barevné škály a vy vlastně nedokážete říct, jak ve skutečnosti vypadá. Prvotní tón parfému je sladce ovocný a okamžitě vám spustí Pavlovův reflex. Podobá se nadýchanému vanilkovému koláčku s mandarinkovou polevou. Když se do něj zakousnete, na rtech vám ulpí droboučké krystalky cukru, zorničky se rozšíří a chuťové pohárky omdlí blahem. Určitě si ten prchavý okamžik nenechte ujít a přivoňte ke kůži hned, jak parfém nanesete, protože kouzlo trvá jen pár vteřin. Je ale tak úžasné, že bych si kvůli němu dokázala sednout z roll-onkem do koutku místnosti, postupně se jím pomazávala od hlavy k patě a ve snovém tranzu se vůní opájela do bezvědomí.

Jen co mlsná fáze vyprchne, slovo si okamžitě vezme smyslný ylang-ylang a vyzve ke společnému tanečku snítku levandule. To vše za doprovodu vanilkového obláčku, který se náhle vynořuje a s laškovným mrknutím zase mizí. Nenechá se spoutat a není tu pro vás, kdykoli jej zatoužíte chytit. Je jako padající hvězda, na kterou si musíte počkat a vyčíhat ji v pravou chvíli. Nevzpomínám si, že bych kdy cítila tak neobvyklou, ale přitom dokonale funkční směsici! Koho napadlo cosi podobného zkombinovat? Je to boží!

Asi po půl hodince parfém pozvolna přejde do hřejivého souznění růžového dřeva a koření, prodchnutým jemně štiplavými tóny skořice a ozvláštněné mávnutím zelených lístků šalvěje. Smyslná si ale dává velký pozor, aby kompozice nesklouzla k náruči čerstvě natrhaných bylinek – ze šalvěje si bere pouze náznak hořkosti, kterému nedovolí rozeznít se naplno, ale okamžitě jej zahladí hebkými chloupky na lístcích rostlinky.

Vůně se vytrácí asi po hodině a na kůži po ní zůstane slabá stopa. Jako když zaklapnete právě dočtenou knížku, v mysli vám stále běží konec příběhu, ale vám už se před očima nepromítají písmenka, řádky, ani odstavce. Nejvyšší čas voňavou stopu obnovit a obrátit další list!

Zkoušeli jste nový parfém od Dulcia? A co na něj říká váš nosík? ;-)

2 thoughts on “Dulcia – olejový parfém „Smyslná“

 1. Preju Ti, aby ses citila dobre! Jdes na to skvele, ucenim jazyku a aromaterapii, urcite chytrejsi, nez do sebe cpat “happy pills”. Ja taky miluju ucit se nove jazyky. Letos se chystam pokorit nemcinu; na rozdil od mnoha se mi libi (nemluvime-li zrovna o Hitlerovych plamennych projevech. I nastvany pes steka prijemnejc.) A mozna se pustim do hackovani, ackoli jsem na rucni prace naprosto leva. Hodne stesti se vsim, Bebe!

  1. Děkuju za komentář, Tali! :-* A určitě souhlasím, že „happy pills“ rozhodně nebrat jako první možnost :-)
   Němčinu?! Fíha, máš můj respekt! Vždycky jsem říkala, že u hodně jazyků si přečtu i neznámé slovíčko a zhruba tipuju, co by mohlo znamenat. Ale u němčiny se mi to snad nikdy nepodařilo a jakmile zavítáme do Německa, nebo Rakouska, jsem v háji, ani nepípnu a nevím, co po mě kdo chce :-D Takhle v Alpách jsme potkali skupinku od pohledu milunkých lidí a oni na nás mávli a prý „Grüß Gott“! Jsem si připadala jako křupan, když jsem se jen křivě pousmála a nebyla schopná nijak reagovat :-) Jo a teď mě napadlo – jeden z mých nejvíc nejoblíbenějších zpěváků, Alvaro Soler je vlastně taky napůl Němec. A jak se od něho němčina hezky poslouchá! :-)
   A do toho háčkování určitě běž! Já háčkovat neumím vůbec, ač třeba na vyšívání nejsem úplně nešikovná :-)
   Pěkňučký víkend, Tali! ;-)
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *