Bylinkový seriál s Dr. Popov (12. díl) – Pampeliška lékařská

Bylinkový seriál s Dr. Popov (12. díl) – Pampeliška lékařská

Tak schválně, kterou kytku máte na jaro zafixovanou jako super hyper očistnou a třepete se na ni celý rok? Ha? Vsadím boty, že kopřivu! Však co – používá se do tzv. detoxikačních kúr, dává se dokonce do velikonoční nádivky, nebo se z ní dělá špenát. Taková kopřiva vám pomůže proti padání vlasů, odvede z těla přebytečnou vodu a pročistí krev. A také funguje proti revmatu! Jen si vzpomeňte, co vám babička říkávala, když jste v zápalu hry zaparkovali v kopřivách a pak řvali na celé kolo, že to pálí a máte puchýře. Babča jen moudře pokývala hlavou a odbyla vás slovy: „Neřvi, aspoň nebudeš mít na stará kolena revma!“. A bylo. Pokud byste si chtěli o kopřivě počíst víc, mrkněte na můj prosincový článek, který jsem rostlince v rámci bylinkového seriálu s Dr. Popovem věnovala.

Jak jste nejspíš z nadpisu chytře postřehli, dnešní článek nebude věnován pálivé bylince, přestože u jara ještě zůstaneme. Dneska se mrkneme na pampelišku lékařskou (Taraxacum officinale). A jestli jste doteď žili v domnění, že jde o plevelní záležitost, ze které se dá tak maximálně uvařit kotel medu, pak vás rychle vyvedu z omylu! Pampeliška je jednou z nejúžasnějších věcí, která vám roste na zahradě! No fakt! Navíc je zajímavá tím, že se dá využít úplně celá a všechny její části vám budou k užitku – kořen, listy i květy.

Kořen se sbírá buď na jaře (březen-duben), nebo na podzim (září-říjen). Důkladně se omyje a musí se dokonale usušit, aby nezačal plesnivět. Pokud jej budete sušit v sušičce, myslete na to, že teplota nesmí přesáhnout 50°C. Správně nasušené pampeliškové kořeny mají být snadno lámavé a uvnitř bílé.

K čemu kořínky využít? Především k očistě organismu, pro léčbu zácpy, při pálení žáhy, nebo ke snížení krevního tlaku. Jo a kořenu pampelišky se dokonce přezdívá český ženšen, poněvadž má mírně povzbuzující účinky. A prý se z něj dá, stejně jako z čekanky, vyrobit náhražka kávy. Nevím o tom, že bych to kdy pila, ale jestli máte zkušenost, dejte vědět, jak takové pampeliškové kafe chutná!

Bylinkový seriál s Dr. Popov (12. díl) – Pampeliška lékařská

Lístky pampelišky jsou asi nejlepší do salátů. Nejvíce je oceníte v případě, že máte podivně těžký a pokažený žaludek a cítíte, že potřebujete do jídelníčku nutně zařadit cosi hořkého. Tehdy naběhněte na zahradu, nebo louku, naškubte velkou hrst pampeliškových listů (mladší nejsou tak hořké) a přidejte je k hlávkovému, nebo ledovému salátu. Pokud si nejste jisti chutí, zacházejte s pampeliškou, jako s rukolou – dobrý sluha na ochucení, ale zlý pán, když je jí tam moc. Anebo si lístky nasušte na čaj a kombinujte s kopřivou, nebo jitrocelem.

Kromě poléčení žaludku a trávení vám lístky pomůžou zbavit se otoků, nebo dokonce vyzrát na nechutenství. Jo a listy pomáhají prý i na hubnutí! Takže houby do obchodu pro zaručené doplňky stravy – běžte se napást za barák a máte to zadarmo :-)

A květy? Ruce nahoru, kdo okamžitě vyhrkl pampeliškový med? Jasně, ten je velice dobručký a mnozí z nás si pamatují, že ho ještě vařili s maměnkou, nebo babičkou. Ale věděli jste, že květy se dají konzumovat samotné jen tak? Žádné cavyky s tím – utrhněte si na zahradě pět kytiček a snězte je. Instagramoví závisláci si je naaranžují na ranní ovesnou kaši, ostatní je při venčení kocůrka na zahradě prostě urvou a požvýkají. A nejen vegani budou doufat, že každý květ dobře prohlédli a nezůstal v nich takový ten malinkatý černý brouček. Jo a prý když si pojídání žlutých kytiček prodloužíte na měsíc, echt se vám vylepší metabolismus a ustoupí různé otoky, a tak. Zatím jsem to nezkoušela, ale jedním hladovým očkem už pampelišky vyhlížím na zahradě, tak dám po degustaci vědět, jak mi šmakovalo… :-D

Bylinkový seriál s Dr. Popov (12. díl) – Pampeliška lékařská

Abychom to nějak přehledně shrnuli. Proč potřebujete pampelišku?

  • upravuje metabolismus a podpoří hubnutí. Což se po zimě hodí. Nevím, jak vy, ale já dělám třeba oproti našemu ježkovi ze zahrady něco špatně. Každý jsme po zimě vypadali jinak. On byl poloviční, zatímco já nedopla kalhoty. Na rozdíl od něj nemám to „přezimování“ za ty roky pořád vychytané.
  • snižuje bolesti a napětí v prsou, ulevuje během PMS a lze ji doporučit i při klimakteriu (u mužů i žen). Podobně by vám mohl být k užitku i kontryhel, kotvičník, nebo jeřáb ptačí.
  • kořen má mírně povzbuzující účinky, snižuje krevní tlak a umí snížit hladinu cholesterolu
  • listy využijete pro léčbu otoků, na zkažený žaludek a trávení, nebo při nechutenství
  • pampeliška výrazně čistí krev (podobně, jako kopřiva), tedy nad ní popřemýšlejte i v případě, že vás trápí celulitida, ekzémy, akné a vyrážky

Co z toho všeho plyne? Houby jablko, ale „jednu pampelišku denně“ a budete zdraví, jak řípa! :-)

A na důkaz toho, jak moc je kytička oblíbená i u Dr. Popova, vám nabízím přehled produktů, ve kterých je obsažena. A že je jich tentokrát požehnaně! A to jsem sem nedala všechny – celkem jich totiž Dr. Popov nabízí 31. (nepočítám sady). Pěkné, což?

Dr. Popov - bylinné čaje s pampeliškou

Bylinné čaje

Pampeliška lékařská kořen (50 g) – kořen je obvykle součástí směsí podporujících látkovou výměnu a trávení, stimuluje funkci jater a žlučníku, může rozpouštět ledvinové kameny. Snižuje také hladinu krevního cukru a příznivě působí při otocích. Mírně povzbuzuje celý organismus. Obvyklá příprava kořene je odvar: 1 – 2 lžičky vařit 5 – 10 minut, pak zchladit a pít.

Pampeliška list (50 g) – přispívá ke správné funkci žaludku a jater, udržuje zdravé močové cesty, detoxikuje, může chránit buňky a tkáně před oxidačním poškozením, případně čistí organizmus, podporuje normální trávení – prebiotikum, stimuluje trávení, antioxidant.

Čaj 100 mil (30 g) – porcovaný čaj obsahuje byliny pro dobrý stav dolních končetin: meduňku pro normální činnost oběhové soustavy, černý rybíz – pomáhá udržovat svaly a klouby, pampelišku – funguje jako prevence artritických bolestí při změnách počasí a při chronickém revmatismu.
Složení: Meduňka nať, sléz list, máta peprná nať, pampeliška list, rybíz černý list (10 %), pýr oddenek, bazalka nať.

Konopná směs Klouby (30 g) – obsahuje kopřivu a tužebník, které přispívají k normálnímu stavu kloubů a také pampelišku, která působí proti degeneraci kostí a chrupavek. Obsažená konopná nať z povolených odrůd konopí bez psychoaktivních látek obsahuje vysoce účinný kanabidiol.
Složení: Konopí seté nať (50%), kopřiva nať (10%), pampeliška list, truskavec nať, tužebník nať (10%), vřes nať.

Dr. Popov - bylinné čaje s pampeliškou

Jaterní čaj Hepa tea® (50 g) – obsahuje pampelišku, která přispívá k normální funkci žaludku a jater a ostropestřec, který chrání jaterní buňky a tkáně před oxidativním poškozením.
Složení: Pampeliška list, čekanka nať, artyčok list, popenec nať, ostropestřec plod, smil písečný květ.

Čaj Vitaminový s aronií a rakytníkem (50 g) – obsahuje plody aronie, rakytníku a šípku, které jsou známy vysokým obsahem vitamínu C. Rakytník a šípek navíc podporují přirozenou imunitu.
Složení: Aronie plod (20%), růžový ibišek květ, šípek plod, pomerančová kůra, pampeliška list, zelený čaj, brusinka plod, rakytník plod (5%).

Čaj BÝK (30 g) – Býky prý nejčastěji zlobí žaludek, žlučník a ohrožuje je cukrovka. Proto jim Dr. Popov namíchal čajík na míru, který jim i preventivně pomůže od všech neduhů :-)
Složení: Zelený čaj, květ ibišku, lípa květ, vřes květ, vřes nať, pampeliška list, pomerančová kůra, sléz květ, hřebíček.

Čisticí čaj s červenou řepou (50 g) – bylinný čaj, obsahuje byliny pro každodenní pročištění organismu. Červená řepa a pampeliška – podporují celkové čištění organismu. Kopřiva a maceška – čistí krev. Růžový ibišek a oman – podporují normální vylučování škodlivin močovými cestami.
Složení: Červená řepa kořen (35 %), růžový ibišek květ, maceška nať, kopřiva nať, řepík nať, pampeliška list, oman kořen.

Dr. Popov - bylinné čaje s pampeliškou

Čaj Kloubík® (50 g) – obsahuje kopřivu a tužebník – byliny pro udržení dobrého stavu kloubů a pampelišku pro ochranu tkání před oxidativními vlivy.
Složení: Pampeliška list, sporýš nať, kopřiva nať, ibišek květ, máta nať, měsíček květ, tužebník nať.

Čaj Odkyselení + imunita (50 g) – udržuje přirozenou imunitu. Pampeliška udržuje normální trávení a činnost jater. Vilcacora je vhodná pro podporu imunitního systému. Měsíček se podílí na normální funkci jater a střev.
Složení: Tužebník nať, truskavec nať, pampeliška list (20 %), měsíček květ, přeslička nať, vilcacora kůra (10 %).

Čaj Antichol (50 g) – obsahuje mátu a pampelišku, které přispívají k normální funkci žaludku a jater a pýr, který udržuje zdravé trávení a zažívání.
Složení: Máta peprná nať 30 %, kopřiva nať, pampeliška list, rozrazil nať, pýr oddenek.

Čaj života (50 g) – obsahuje kopřivu a růžový ibišek pro vitalitu a osvěžení těla a sporýš s pampeliškou, které působí jako antioxidanty.
Složení: Kopřiva nať, sporýš nať (20 %), máta peprná nať, růžový ibišek květ, měsíček květ, pampeliška list.

Čaj Stop cukr® (50 g) – obsahuje nať borůvky, která přispívá k metabolizmu glukózy a spolu se skořicí udržují normální hladinu cukru v krvi.
Složení: Borůvka nať (30 %), jestřabina nať, kopřiva nať, pampeliška list, srdečník nať, fenykl plod, skořice kůra (5 %).

Dr. Popov - bylinné kapky s pampeliškou

Bylinné kapky

Bylinné kapky Cukr normal (50 ml) – obsahují list borůvky a kořen lopuchu pro správnou hladinu cukru v krvi.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), kopřiva nať, borůvka list, pampeliška list, fazole lusk bez semen, jestřabina nať, maral kořen, lopuch kořen.

Bylinné kapky Klouby (50 ml) – obsahují tužebník a list černého rybízu, které udržují normální stav kloubů.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), rybíz černý list, vřes nať, tužebník nať, pampeliška list, bříza list, bez černý květ.

Bylinné kapky Cholesterol (50 ml) – obsahují artyčok a jmelí, které udržují normální hladinu krevních tuků. Jmelí navíc přispívá k metabolismu tuků (cholesterolu).
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), kopřiva nať, smil květ, rozrazil nať, rybíz černý list, pýr oddenek, máta peprná nať, pampeliška list, jmelí nať, artyčok list.

Bylinné kapky Lymfa – detox (50 ml) – obsahují tradičně užívané byliny s detoxikačními účinky (pampeliška, bříza, kopřiva). Pampeliška působí jako antioxidant, podporuje zdravé vylučování a správnou funkci žaludku a jater. Kopřiva napomáhá vylučování vody z těla a společně s měsíčkem slouží k osvěžení organismu. Bříza přispívá k normální činnosti ledvin, správnému trávení a detoxikaci. Také sporýš a skořice mají antioxidační účinky.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), kopřiva nať, sporýš nať, pýr oddenek, skořice kůra, pampeliška list, bříza list, měsíček květ.

Bylinné kapky Hubnutí (50 ml) – kombinace bylin, které se ve svých účincích doplňují. Zelené maté podporuje vylučování vody z organismu, slouží k celkovému osvěžení, udržuje normální metabolismus tuků v těle a pomáhá kontrolovat naši hmotnost. Zelený čaj, chilli a pýr jsou tu také pro kontrolu tělesné hmotnosti, pýr navíc podporuje zdravé trávení. Zmiňovaný extrakt z garcinie je vhodný k omezení chuti k jídlu.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), pýr oddenek, maté zelené list, pampeliška list, zelený čaj list, svízel nať, tužebník nať, garcinia cambogia extrakt, tymián nať, kukuřice čnělky, chilli.

Bylinné kapky Játra – žlučník (50 ml) – šest druhů vynikajících bylin, důležitých pro správnou činnost jater a žlučníku, jejich detoxikaci a regeneraci. Ostropestřec mariánský a artyčok, oblíbené antioxidanty, pomáhají udržovat zdravou činnost jater, významně přispívají k detoxikaci jater a podporují správné trávení. Ostropestřec navíc působí na naši přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu. Obsažená pampeliška udržuje normální funkci jater, stimuluje trávení a pomáhá s vylučováním. Řepík podporuje zdravou funkci žlučníku a jater a také pomáhá s detoxikací. Čekanka a popenec doplňují důležité hořčiny.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (40% obj.), artyčok nať, ostropestřec plod, pampeliška list, řepík nať, čekanka nať, popenec nať.

Bylinné kapky Odvodnění (50 ml) – obsahují byliny známé pro svoje účinky na funkci močových cest, vylučování vody z organismu a zmírnění pocitu těžkých nohou. Jalovec a tužebník napomáhají vylučování vody z těla a přispívají k normální činnosti ledvin. Ibišek osvěžuje tělo, odvodňuje organismus a také vylučuje vodu z těla. Navíc podporuje normální činnost cévní soustavy – když ta funguje správně, zmírňuje se pocit těžkých nohou. I obsažená gotu kola vhodně působí při pocitu těžkých nohou. Pampeliška působí jako antioxidant a přispívá ke zdravému vylučování. Vřes podporuje činnost ledvin a močových cest, svízel podporuje normální činnost lymfatického systému.
Složení: Voda, jemný kvasný líh )alk. 40% obj.), pampeliška list, tužebník nať, svízel nať, vřes nať, jalovec nať, gotu kola list, růžový ibišek květ.

Bylinné kapky Čištění (50 ml) – obsahují pampelišku a extrakt z aloe vera pro detoxikaci organismu a kopřivu, která přispívá k odvodnění a celkové osvěžení těla.
Složení: Voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), pampeliška list, kopřiva nať, vřes nať, čekanka nať, sporýš nať, truskavec nať, červená řepa kořen, aloe vera extrakt.

Co vy a pampeliška? Užíváte ji? A jestli ano, tak v jaké podobě nejraději? :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *