Frais Monde parfémované oleje – Spa Fruit Orange And Chilli Leaves, Etesian, Bergamot, White Musk a Zephiros

Frais Monde parfémované oleje - Spa Fruit Orange And Chilli Leaves, Etesian, Bergamot, White Musk a Zephiros

O vybírání vůní bych mohla napsat knížku. Resp. o tom, jak sedět u počítače, bezradně zírat na monitor, pročítat popisky a nakonec skončit u házení korunou, abych se byla schopná rozhodnout. Ostatně, jestli jste někdy zkoušeli trefit vůni online, bez předchozího očichání v obchodě, dobře víte, o čem mluvím. Nerozhodná paralýza se u mě například koná i v případě, když si usmyslím, že už jsem dlouho nezkoumala parfémované oleje od Frais Monde z Elnino. Pokud by vás zajímala jejich recenze, určitě mrkněte na můj dřívější článek, kde se třem vonným olejům věnuju. Plus jsou na konci odkazy na 12 recenzí ostatních blogerek, které o Frais Monde olejových parfémech také psaly. Ať to nemusíte hledat po všech čertech na internetu. Nemáte zač :-)

Dneska vám ukážu další z parfémků, které jsem se rozhodla podrobit testu. Do oka mi padly lahvičky s nápisy: Spa Fruit Orange And Chilli Leaves, Etesian, Bergamot, White Musk a Zephiros. Doteď jsem buhví proč žila v domnění, že veškeré olejíky mají malinkou buclatou lahvičku s obsahem 12 ml a hotovo dvacet. O to víc mě ale překvapilo, že Frais Monde si s tvarem lahviček docela hraje (viz Spa Fruit) a dělá dokonce i šikovné roll-onky! Což je sakra užitečné venku v terénu. Akorát – řekli byste, že ta vysoká lahvička má jen o 3 ml víc, oproti té malé buclaté? Že to vypadá minimálně na dvojnásobek? Klame tělem, potvůrka!

Frais Monde parfémované oleje - Spa Fruit Orange And Chilli Leaves, Etesian, Bergamot, White Musk a Zephiros
Frais Monde parfémované oleje - Spa Fruit Orange And Chilli Leaves, Etesian, Bergamot, White Musk a Zephiros

Ohledně výdrže bych parfémky shrnula tak, že 2-3 hodiny máte zaručeny. To je ucítíte stopro. Možná i déle. Výjimkou je Etesian, který se mě nepustil ani po 6 hodinách a doslova se mi zažral pod kůži a já ho nemohla ani smýt. Ale vezmeme to postupně!

Spa Fruit Orange And Chilli Leaves

Italský název vůně je Crema di Arancia e Foglie di Peperoncino, doslova „pomerančový krém a chilli listy„. Co si pod tím představit? Rafinovanou ovocenku s jazýčkem ostrým jako břitva! A to bez nadsázky!

Vůně je ochucená pomerančovou dužinou od hlavy k patě a zvládne vás ve vteřině přenést do slunečného dne u moře… Menší italské městečko časně dopoledne. Sedíte v kavárně kousek od přístavu a evidentně jste z turistů jedni z prvních, kteří se neváhali vyhrabat z postele a užít si ranní kávu, než se ulice zaplní lidmi. Máte před sebou na stolku složené noviny, které ještě nikdo nestihl očíst, takže jsou listy krásně rovné. Upíjíte cappuccino, otíráte si ze rtů zbytek nadýchané pěny a rozkošnicky se zakusujete do čerstvého croissantu. Drobečky sice máte v tu chvíli všude, ale to prvotní labužnické křupnutí, tomu se panečku nic nevyrovná! Abyste se nezakuckali ze suchého pečiva, okamžitě saháte po sklence čerstvě vymačkaného pomerančového džusu a rychle sousto zapíjíte. Chuťové buňky zaplaví v tu ránu nirvána a vy byste si pocit nejraději otiskli do paměti a uchovali navždy. A připomněli si ho, kdykoli na vás sedne v kanceláři splín, venku je hnusně, kafe z automatu se nedá pít a do další dovolenky je ještě daleko…

A víte, co? Vlastně si můžete chvilku připomínat, jak často budete chtít – olejíček „Arancia/Peperoncino“ vám to totiž dovolí!

Frais Monde parfémované oleje - Spa Fruit Orange And Chilli Leaves, Etesian, Bergamot, White Musk a Zephiros

A abyste si onen okamžik doopravdy s ničím nespletli, ve Frais Monde pomerančovou nádheru okořenili i rozmačkanými chilli listy, které jsou přesně tak ostré, jak si je představujete! A opravdu jdou z parfémku cítit! Dodávají sladkému pomeranči zelenou stonkovou vůni a byť je to zvláštní, normálně směska spouští Pavlovův reflex a začnou se vám v puse honit sliny. Úplně stejně, jako když ochutnáte cosi ostrého, nebo k vám zavane ukrutně dobrá ňamka z kuchyně. Jakože DOST povedené! Tohle mě velice baví!

Etesian

Unisexová voda po holení. Na první dobrou. Ten typ vůně, která z vás udělá slintajícího stalkera u pokladny v obchodě, když před vámi takto voní chlap. A rovnou mu přidá 20 bodů na stupnici atraktivnosti, ať už vypadá jakkoli. Drazí pánové, nejspíš už to víte, ale pro jistotu zdůrazňuju – vůbec si nedělejte hlavu s obecnými kecy o tom, jak má fyzicky vypadat „pořádný“ chlap. Ono je to totiž podobné, jako u ženských – prý jsou IN modelky, ale… Víte, jak to myslím. Takže i kdybyste měli metr šedesát, na hlavě se vám lesklo začínající cédéčko a pupík se dral z košile, dost dobře stačí, abyste sáhli po správné vůni a vaše šance na rande se brutálně násobí! Fakt! Zkuste to. Ale pozor s dávkováním! Chce to lehkou ruku a dobrý odhad. Příliš mnoho vůně je stejný zabiják mezilidských vztahů, jako když se nenavoníte vůbec!

Frais Monde parfémované oleje - Spa Fruit Orange And Chilli Leaves, Etesian, Bergamot, White Musk a Zephiros

Vůni Etesian jsem si musela rozklíčovat podle popisku v e-shopu, poněvadž já bych se omezila jen na tu vodu po holení. Nebyla jsem schopná z olejíčku vypíchnout ani jednu ingredienci! Přečetla jsem si ale, že byste ve vůni měli objevit ambru, pižmo, vanilku, citrusy, mandarinku, pelargonii, levanduli a olivové dřevo. Jako mám velkou fantazii, ale tady bych s přivřeným očkem kývla snad jen na tu pelargonii, jinak bych byla bezradná.

A mimochodem – ze všech pěti olejíčků má tento největší výdrž a opravdu s ním buďte opatrní! Já to trošku přehnala s ťupnutím za ouško (pořád jsem si nebyla jistá, jestli roll-onek něco nanesl, nebo ne) a přišlo mi, že kolem sebe šířím v knihkupectví ne obláček, ale vonný bouřkový mrak! Případným okolo-nakupujícím se dodatečně omlouvám, jestli z toho někteří dostali srdeční slabost :-D

Bergamot

Volný víkend, líná nálada a extra pohodový večer s drahou polovičkou na gauči u nového filmu. Chlap mi masíruje chodidla a já vrním jak kočič. Mezitím mám na břiše hluboký talíř, do kterého loupu pomelo a obrané kousky skládám do misky vedle sebe, odkud je pak oba uzobáváme. Tohle byla moje první myšlenka, když jsem přičichla k lahvičce s vůní Bergamot. Fakt mi voní stejně, jako když nožíkem zajedete pod slupku pomela!

Frais Monde parfémované oleje - Spa Fruit Orange And Chilli Leaves, Etesian, Bergamot, White Musk a Zephiros

A rozvoní se podobně, jako kdybyste si pomelovou slupkou potřeli kůži. Je to jiskřivě optimistické, rozjásaně zelené a chvílemi to připomíná verbenu. Oproti ostatním vůním se to s Bergamotem nedá přehnat. Pořád voní z pokožky stejně, neruší, nekřičí, není vtíravý a musí se líbit snad všem. Tohle je jarní a letní vůně jako dělaná! Hádám, že nakráčet si to takhle navoněná do MHD během letních prázdnin, začnou se ke mně ostatní cestující stahovat jak vosy na lep! Olejíček je zkrátka sázka na jistotu a jestli vám voní pomelo, verbena a bergamot, berte parfém všemi dvaceti!

White musk

Ééééé… ne. Tohle nepůjde. Ačkoli je White Musk jeden z nejprodávanějších olejů vůbec, mně se z něj zježil zátylek a jedna z čichových buněk mě zvýšeným hlasem varovala, že jestli na ni cosi podobného zkusím ještě jednou, nadobro jsme spolu skončily. S White Musk jsme si nesedli ani maličko.

Frais Monde parfémované oleje - Spa Fruit Orange And Chilli Leaves, Etesian, Bergamot, White Musk a Zephiros

Přitom nejde o žádný puch alá bolavá noha. Fakt ne. Voní naprosto stejně, jako dětský modrý olej Aviril. Ale ÚPLNĚ stejně. Čichnout si na střídačku k němu a Frais Monde, nepoznám rozdíl.

Zajímavé je, že Avirilem nás rodiče jako malé děcka mazali pravidelně a vlastně proti němu nic nemám. Jako parfém si ho ale dost dobře představit nedokážu a nesedí mi.

Zephiros

Že se dá do parfému zhmotnit ovoce, květiny a koření, to bych ještě pochopila. Stejně tak mě nepřekvapí  kombinace výše zmíněného, které se pak snažíte rozluštit jakože „ha, tu autor přihodil tři snítky levandule, tam zase upustil kuličku černého pepře„. Ale že někdo dokáže přesně vystihnout zastíněnou benátskou uličku, do které jste omylem zavítali při bloudění městem a teď bezradně stojíte uprostřed malého náměstíčka na jejím konci a nevíte, kam dál… Tak to klobouk dolů! Zephiros jsem si nechala doporučit, aniž bych blíž studovala jednotlivé esence a jde o VELMI příjemné překvapení!

Frais Monde parfémované oleje - Spa Fruit Orange And Chilli Leaves, Etesian, Bergamot, White Musk a Zephiros

Ve vůni můj nosík rozeznává čokoládu a vanilkový lusk, vše uzemněno dřevem rozehřátým na poledním slunci. Zároveň mi v parfému vystupuje sušená pomerančová kůra a chladný „stínový“ vzduch, který odráží navlhlé zdivo vysokých budov právě v těch úzkých benátských ulicích.

Zephiros je opojný, sametový a prodchnutý zvláštním kouzlem, které mě nutí k němu vonět znovu a znovu… Úžasné! Dávám si roll-onek ke knihovničce s italštinou a při listování si ho mileráda spojím se slovíčky, ať se mi líp pamatují!

Zkoušeli jste některý z parfémků? Případně mi do komentářů klidně pošlete odkaz na další recenze olejíčků Frais Monde, ráda si počtu! :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *