Bylinkový seriál s Dr. Popov (13. díl) – Pelyněk pravý

Bylinkový seriál s Dr. Popov (13. díl) – Pelyněk pravý

„Co víš o pelyňku?“, ptám se chlapa, abych se naladila na dnešní díl bylinkového seriálu s Dr. Popovem. „Že je to vyjmenované slovo“, opáčí nečekaně. To mě zaskočilo, poněvadž mé pelyňkové asociace se ubírají úplně jiným směrem! Bez váhání bych vyhrkla slova Vermut, Absinth a Fernet. A až daleko za nimi by se hlásil o slovo lék na žaludek a trávení. Ale že jde o pravopisnou léčku? By mé zvrácené „já“ vůbec nenapadlo… :-)

Jakkoli se ale může zdát, že vše důležité o pelyňku už víte z prvního odstavce, přesto mu hodlám věnovat celý článek. Protože pelyněk (Artemisia absinthium) není jen tak obyčejná bylinka! Je to kouzelná bylinka! A taky pekelně hořká. Dost možná, že nejhořčí (to je ale divné slovo!) na světě!

Nejste-li extra znalí bylinkáři, asi bych se zdržela sbírání pelyňku ve volné přírodě vlastními silami. Roste sice všude možné na slunných stanovištích (neobhospodařované půdy, okraje cest, rumiště), ale je důležité, abyste posbírali ten pravý. A to doslova. Pelyňků u nás totiž roste hned několikero druhů. Nejrozšířenější je pelyněk černobýl, dále existuje pelyněk brotan (pěstuje se jako koření), nebo i často používaný pelyněk estragon. Stačí si název každého pelyňku prohnat Googlem a hned budete vědět, po čem jdete.

Bylinkový seriál s Dr. Popov (13. díl) – Pelyněk pravý
Zdroj: Herbář Dr. Popova

Pelyněk pravý se sbírá zhruba od července do září, kdy má rostlinka největší sílu. Otrhávají se květy včetně lístečků. Ideální ale je (zvlášť, pokud nevíte, kde pelyněk hledat), pořídit si pytlíček sušené drogy přímo z lékárny. Dr. Popov prodává padesátigramový sáček za tři pětky. S opatrným dávkováním, aby byl výsledný nápoj vůbec pitelný, vám taková zásoba vydrží věčnost, to mi věřte! Jsem si zkusmo udělala čajík přesně podle návodu (tedy lžíce na dvě a půl deci vody) a málem jsem prolezla křeslem, jak se mi zkroutily útroby i výraz. Někde jsem se ale chytře dočetla, že pokud vám samotný pelyněk nešmakuje, je fajn ho dochutit mentolovou bylinkou. Ideálně mátou, se kterou se bude skvěle doplňovat i co do účinků. Obě kytky totiž výrazně prospívají trávicímu traktu.

Abychom ale informace nějak ucelili – k čemu vám konkrétně bude dobré popíjení pelyňkového čaje, nebo užívání pelyňkových kapek?

Proti nechutenství – uznávám, že v současné době by většina z nás nechutenství možná i uvítala. Zvlášť, když vám ujede pohled směrem k plavkám a v duchu se vidíte u moře jak bílá velryba. Přesto by se ale pelyněk mohl hodit těm z vás, kteří nechutenstvím reagují na stres. Třeba já když jsem totálně na nervy, nedostanu do sebe pomalu ani hlt vody, ne tak ještě jídlo. Když to trvá jedno odpoledne, není důvod panikařit. Ale třetí den už je to docela na prd. A to se pak něco na „rozjetí chuti“ dost hodí.

Bylinkový seriál s Dr. Popov (13. díl) – Pelyněk pravý

Při nevolnosti od žaludku – to se může skvěle doplňovat s předchozím bodem. Když už je vám špatně od hladu, ale zároveň do sebe nemůžete nic dostat, uvařte si pelyňkový lék. Stejně tak vám zabere, pokud vás žaludek bolí po těžkém (či mastném) jídle. A funguje to prý i na žlučník. To samé u rozhoupaného žaludku po dlouhé cestě autem. Zkuste pelyňkový čaj. A taky zázvor. Ideálně sušený a obalený v cukru. Dost dobrá a chutná kombinace!

Proti křečím v břiše – ať už sníte něco zkaženého, napijete se na dovolené nedobré vody, nebo vás cosi začalo prohánět, vsaďte na pelyňkový čajík! Bylinka působí na celý trávicí trakt silně očistně, dezinfekčně a vyhání střevní parazity! A to se na prázdninách fakt vyplatí! Než trávit volné dny na oné místnosti…

Proti zvracení – taky blijete vždycky 5x? Ať už je to z prošlého jídla (si vždycky vzpomenu na své extempore s jetým tiramisu), nebo z bacila, který dovlekly děcka ze školky. To druhé je bohužel moje specialita, ač vůbec netuším proč. Pokud v mé blízkosti pčíkne nebo zakašle malé děcko, do několika hodin objímám záchodovou mísu a následující dva dny u ní praktikuju šavlové lidové tance. To je ostatně jeden z důvodů (ač kupodivu zdaleka ne ten nejzásadnější), proč jsem kdysi ve svém kariérním plánování „učitelku ve školce“ škrtla jako první. Na tohle prostě fyzicky nemám… :-D

Takže si zapamatujte: pokud vás bolí bříško, je vám nedobře od žaludku, něco vás ukrutně prohání, nebo jste snědli echt těžké jídlo, mějte po ruce pelyněk! Až se na adresu bylinky skoro chce říct: „Život je hořký. Bohudík.“ (po vzoru sloganu na pivko Radegast :-)

A v jakých produktech Dr. Popova pelyněk pravý najdete?

Bylinkový seriál s Dr. Popov (13. díl) – Pelyněk pravý

Pelyněk pravý nať (50 g) – bylinka ve své nejčistší podobě. Obsahuje aromatické hořčiny, užívá se do směsi na podporu trávení, tlumí křeče při bolestech břicha a při menstruačních bolestech. Čajík se podle návodu připravuje tak, že 1 polévkovou lžíci přelijete 250 ml vroucí vody, krátce povaříte, necháte ustát a scedíte. A i samotný Dr. Popov doporučuje „pelyňkáčekužívat po lžících.

Bylinné kapky Žaludek – trávení (50 ml) – kapky v sobě kombinují šest chytrých složek, které se navzájem skvěle doplňují. Máta je pro správné fungování trávicí soustavy a střev. Zároveň podporuje trávení a zmenšuje nadýmání. Pelyněk a fenykl podporují chuť k jídlu a normální trávení, fenykl navíc působí jako antioxidant a pomáhá se správným vylučováním. Skořice podporuje přirozený apetit, přispívá ke zdravé funkci žaludku a správné činnosti střev bez nadměrné produkce plynů. Puškvorec a hořec díky hořčinám zase udržují správné trávení. Mimochodem – tyhle kapky patří mezi mé nejoblíbenější, které Dr. Popov vyrábí. Vřele doporučuji mít je doma!
Složení: voda, jemný kvasný líh (40%), máta nať, pelyněk nať, fenykl plod, hořec kořen, puškvorec oddenek, skořice kůra. 100 g výrobku obsahuje à 2,37 g všech jmenovaných bylin.

Bylinkový seriál s Dr. Popov (13. díl) – Pelyněk pravý

Čaj Amarin (sypaný 50 g, porcovaný 30 g) – Amarin obsahuje meduňku, hluchavku a pelyněk, které pomáhají udržovat zdravé trávení. Je vhodný např. po konzumaci tučných a těžkých jídel. Jedna polévková lžíce se přelije 250 ml vroucí vody, přikryje se a nechá 15 min louhovat. Po zcezení se může pít. Stejným způsobem se připraví i druhý šálek a po vychladnutí se každou hodinu užívají 2 polévkové lžíce nálevu. Uvedený postup se opakuje dle potřeby, pro udržení trávení se pije 1 šálek denně po dobu dalších 10 dní. Vhodnou kombinací k čaji je Psyllium Dr. Popova. Čaj Amarin obsahuje kofein.
Složení: meduňka nať, hluchavka nať, maté zelené list, pelyněk nať (5 %), tymián nať, benedikt nať, řebříček nať, bazalka nať.

Kontraindikace

Obloukem by se pelyňku měly vyhnout těhotné a kojící ženy. Bylinka působí abortivně, tedy může vyvolat potrat. Nebezpečný může být pelyněk prý i pro lidi trpící epilepsií. Pelyňkový čaj se nesmí užívat dlouhodobě. Doporučuje se pít jej maximálně po dobu dvou týdnů, pak je potřeba udělat cca měsíc pauzu.

A co napadne vás jako první při zmínce o pelyňku? Pravopis, alkohol, nebo hořčina, které není na světě rovno? :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *