Bylinkový seriál s Dr. Popov (14. díl) – Vrbovka malokvětá

Bylinkový seriál s Dr. Popov (14. díl) – Vrbovka malokvětá

U každého dílu bylinkového seriálu s Dr. Popovem minimálně tuším, kterým směrem se povídání vydá, protože o konkrétní kytce už něco vím. Aspoň zběžně. Mám představu, jestli se používá k léčení trávení, pomáhá s hormonálními výkyvy, špatnou pletí, padajícími vlasy, nervy nadranc, nebo absencí spánku. U dnešní části jsem se ale musela převelice začíst do knížek, abych vůbec byla schopná bylinku někam zařadit! Řeč bude totiž o Vrbovce malokvěté (Epolobium parviflorum). Pokud ji znáte a třeba i používáte, skláním se před vámi až k zemi a pasuju vás tímto na zkušeného bylinkáře. Vy ostatní, kteří jste dosud vrbovku neměli ani ve slovníku, vítejte v klubu a jdeme se společně mrknout, copak je to za kouzelný kvítek a komu by mohl být nejvíce ku prospěchu!

Vrbovek je prý známo na 200 druhů a jsou hojně rozšířeny po celém světě. Jako léčivky se ale používají druhy dva – vrbovka horská a vrbovka malokvětá. A právě na tu druhou se dnes soustředíme.

Vrbovka malokvětá je cca půl metru vysoká bylinka se vzpřímenou a stále chlupatou lodyhou (nadzemní částí rostliny, která nese listy). Lístky vrbovky mají lehce zubatý okraj a jsou kopinaté, tedy v dolní třetině nejširší a k oběma koncům se pozvolna zužují. Vrbovkové květy jsou drobné a mají bleděrůžovou, někdy až červenou barvu – rostlinka kvete od června do září. Sbírá se celý stonek s listy i květy a lze to prý udělat tím způsobem, že stonek jednoduše zlomíte. Vše se pak suší a z této sušiny se připravuje nálev. Jedna polévková lžíce drogy se spaří 250 ml vody a nechá se 15 min louhovat. Buď se může nálev pít samotný, nebo v kombinaci s jinými bylinkami – ideálně takovými, které se navzájem v léčivých účincích podpoří a doplní. A k tomu, abyste mohli chytře míchat, potřebujete samozřejmě vědět, na co je vrbovka vůbec dobrá, což si povíme právě teď.

Bylinkový seriál s Dr. Popov (14. díl) – Vrbovka malokvětá
Zdroj: Herbář Dr. Popova

Pamatujte si, že vrbovka vám pomůže ozdravit tři orgány: prostatu, ledviny a močový měchýř. Přičemž u prostaty je prý účinek přímo zázračný a muži by měli vrbovku chránit vlastním tělem a vzpomenout si na ni jako první, kdyby je nedejbože problémy s prostatou přepadly. Je to jeden z největších darů, které jim Matka Příroda z rostlinné říše přichystala! Dočetla jsem se, že vrbovka je tak silná a účinná, že pro muže, kteří trpěli při zbytnělé prostatě a močili doslova po kapkách (nebo jim hrozila operace), znamenalo nasazení vrbovky neskutečnou úlevu už od prvního šálku, zmírnění potíží takřka na počkání a často také úplné vyléčení.

A přitom takový nenápadný kvetoucí plevel, chtělo by se říct… A ejhle, co se z bylinky vyklubalo! Dokonce byl popsán její pozitivní účinek na léčbu benigního nádoru prostaty. A působí i významně preventivně, aby k nádoru vůbec nedošlo. Vrbovka podle mnoha zdrojů zabírá i v případech, kdy jsou na problémy s prostatou krátké i léky. Takže chlapi, jestli to tu čtete a problém s prostatou vám není cizí – určitě zkuste vrbovkovou pitnou kúru nasadit!

Bylinkový seriál s Dr. Popov (14. díl) – Vrbovka malokvětá

Nejen prostatici ale zajásají – vrbovka totiž působí protizánětlivě a protimikrobiálně i v případě urogenitálních potíží. V podobě čaje se používá při léčení ledvinových a močových zánětů. Takže kdo máte zafixované na močový měchýř striktně jen brusinky, zapište si za uši, že vám tuze uleví také vrbovka, nebo i zlatobýl a lichořeřišnice. Ale ať si v reklamách na prášky propagují, co chtějí – pro mě je jeden z největších antibakteriálních zázraků na světě hlavně ta lichořeřišnice. Vyzkoušeno letošní zimu, kdy se ke mně žádný bacil ani nepřiblížil! A teď už to můžu prohlásit, aniž bych cokoli zakřikla, poněvadž je jaro. Ani jsem za celou zimu nekýchla a nastydlý močák se mi taky vyhnul obloukem. Jakto? Inu, pamatujete ještě na článek o Lichořeřišnici? Jop, tak přesně ta jedna lahvička mi zachránila kůži. Fakt. Kdykoli na mě cosi lezlo, zvýšila jsem dávku a další den bylo fajn. Takže jsem letos lichořeřišnici zasadila i do záhonku… :-)

Bylinkový seriál s Dr. Popov (14. díl) – Vrbovka malokvětá

Ale to už zase odbočuju kamsi do pryč – dneska se držíme vrbovky! Abyste věděli, kam pro ni jít najisto, ukážu vám, v jakým produktech Dr. Popova rostlinku najdete!

Vrbovka malokvětá nať (50 g) – udržuje normální funkce prostaty, zajišťuje předmenstruační a menstruační komfort, udržuje normální funkce dolních močových cest, podporuje pohyblivost kloubů, zajišťuje předmenstruační a menstruační komfort, pro relaxaci a duševní a fyzickou pohodu. Nálev z ní uděláte úplně stejně, jako jsem popsala v textu – 1 lžička sušiny se zaleje čtvrtlitrem vroucí vody a nechá 15 minut louhovat. A pijí se 2-3 šálky denně.

Čaj Prostat tea (sypaný 50 g, porcovaný 30 g) – obsahuje vrbovku pro normální funkci prostaty a zlatobýl s přesličkou pro správnou funkci močových cest.
Příprava: 1 nálevový sáček přelít 0,25 l vroucí vody, přikrýt a nechat 15 min vylouhovat. Pít 2 – 3 šálky denně. Po 6 týdnech udělat přestávku 14 dní. U sypaného čaje se přelévá vroucí vodou 1 čajová lžička směsi.
Složení: jahodník list, vřes květ, rybíz černý list, zlatobýl nať (14 %), brusinka list, vrbovka malokvětá nať, přeslička rolní nať.

Dr. Popov - vrbovka malokvětá

Bylinné kapky Ledviny – močové cesty (50 ml) – obsahují směs tradičně užívaných bylin, které pomáhají udržovat zdravé močové cesty. Zlatobýl pro zdraví močového měchýře a dolních močových cest a pro celkovou odolnost organismu. Rdesno truskavec, vrbovka a přeslička přispívají k udržení zdravých močových cest. Kapky obsahují také osvědčenou lichořeřišnici.
Složení: voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), zlatobýl nať, vrbovka nať, lichořeřišnice plod, truskavec nať, přeslička nať. 100 g výrobku obsahuje à 2,85 g všech jmenovaných bylin.

Bylinné kapky Kotvičník zemní s vrbovkou (50 ml) – kotvičník udržuje normální hormonální aktivitu a přispívá k funkci močového a reprodukčního systému. Vrbovka udržuje funkci prostaty.
Složení: voda, jemný kvasný líh (alk. 35% obj.), kotvičník pozemní (7%), vrbovka malokvětá (3%).

Bylinné kapky Sex muži – prostata (50 ml) – obsahují palmu sabalovou pro normální funkci prostaty a reprodukční soustavy, kotvičník pro podporu hormonální aktivity a damiánu pro sexuální zdraví.
Složení: voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), sereona plazivá (palma sabalová) plod, pastala rozprostřená (damiána) list, kotvičník zemní nať s plodem, vrbice bílá nať, vrbovka nať.

Co na vrbovku říkáte? Znáte ji? A že máte okamžitě chuť svému chlapovi jít udělat klidně i preventivně čaj? :-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *