Guerlain Aqua Allegoria Bergamote Calabria EDT

Guerlain Aqua Allegoria Bergamote Calabria EDT

Byl prosluněný červnový den v chorvatské Poreči, istrijském městečku na břehu jaderského moře. Letní vzduch byl takřka hmatatelný a kdybych zavřela oči a odmyslela si křik racků a šumení vln v přístavu, tipovala bych okolí dost možná i na Saharu. Taková výheň se předprázdninovým měsícem Istrií prohnala! Jít na delší dobu ven bez láhve vody? Úpal vás nemine! Což jsme si chytře odkývali i my s chlapem a ještě než jsme vyrazili obdivovat krásy okolí, skočili jsme si při cestě pro dvě flašky s pitím. A jedním z obchodů, kde mají i vodu a které jsou ideálně po výletní trase, je velká drogerie/parfumerie s obrovským výběrem parfémů, z nichž aspoň některé při každé návštěvě MUSÍTE vyzkoušet! Je nemožné regály proběhnout, někde se nezastavit a nevdechnout něco málo vonných esencí!

A právě před pár měsíci jsem takhle zaklekla k poličce s vůněmi Guerlain, protože měli v parfumerce vyrovnanou celou řadu Aqua Allegoria, která je mi ukrutně sympatická! Pamatujete ještě na verzi Passiflora, nad kterou jsem omdlela úžasem letos v únoru? Překřtila jsem ji na esenci léta, zamilovala se do ní a ze svých spárů ji nepustím dřív, než bude lahvička vyždímaná do poslední kapky parfémku! Úžasná věc! Jednou přivoníte a jste v háji, vážení!

Guerlain Aqua Allegoria Bergamote Calabria EDT

A vlastně celá řada Aqua Allegoria je to samé. Ať už je to vůně Coconut Fizz, Herba Fresca, Pera Granita, Limon Verde, nebo Mandarine Basilic. Máte chuť se jimi doslova polít od hlavy k patě klidně najednou. K čemuž jsem v parfumerii neměla daleko, hehe… Tak jsou boží a je v podstatě nemožné si mezi nimi vybrat jednu, aniž byste obrečeli ten zbytek… Kdyby…

Kdyby neexistovala ještě varianta Bergamote Calabria. To je totiž ONA! Vůně pro můj nos tak okouzlující a přitažlivá, že kdyby byla ztělesněnou osobou, museli by na mě zavolat policii za stalking, poněvadž bych se odmítla vzdálit z dosahu jejího voňavého obláčku! Bergamote Calabria mě dostala do kolen tak, jak to naposled udělala originální Bottega Veneta v roce 2012. Od prvního přivonění se stal Thierry Wasser, autor vůně, mým hrdinou, kterého kdybych potkala na ulici, padla bych mu se slovy díků kolem krku a tisíckrát ho zlíbala nadšením na obě tváře! Podařilo se mu totiž namíchat něco pro mou maličkost tak podmanivého, že reálně uvažuju, jestli si nepořídit další tři lahvičky do zásoby, aby mi proboha tuhle dokonalost nepřestali vyrábět! Pokud by se tak (nedejbože!) stalo, přísahám, že si toho chlapa najdu a recept s přesnými poměry jednotlivých ingrediencí z něj normálně vytluču! Až tak mě to dostalo!

Oficiální popis hovoří o těchto složkách, které vonnou kompozici tvoří:
Hlava: petitgrain, kalabrijský bergamot
Srdce: zázvor, kardamom
Základ: bílé pižmo, dřevité tóny

Guerlain Aqua Allegoria Bergamote Calabria EDT

Jak bych ale popsala vůni někomu, kdo flakon s Bergamote Calabria nikdy neměl v ruce a je odkázaný na online popisek v e-shopu? Hmmmm, nechte mě přemýšlet…

Ačkoli by většina lidí parfém zařadila mezi svěží citrusové záležitosti, já bych to tak jednoznačně neviděla. Ano, citrusy tam jsou, ale není to ani pomeranč, ani grep, ani citron. Je to pomerančové listí (petitgrain) a bergamot. Tedy jemnější a sofistikovanější verze klasických citronád, řekla bych. Ale rovnou zapomeňte na vůni čisticích prostředků, nebo citronové voňky do domácnosti a na mytí nádobí. Sem vůně nesklouzává ani náhodou!

Bergamote Calabria připomíná oslazený čaj s bergamotem, který popíjíte vlažný ve sluncem rozehřátém pomerančovém sadu. Jako kdybyste přišli ke stromu a objali olistěné větve, kam až jste dosáhli. A vánek by z celého sadu posbíral vonné tóny a obklopil vás jimi tak neprodyšně, jako když padnete naznak do moře a zavře se nad vámi hladina. Vůně není těžká a můžete si ji klidně obléci i na cestu vlakem do kupéčka, kde se tísní 10 lidí a navíc se pokazila klimatizace. Vsadím boty, že nikdo z přítomných by nezačal držkovat kvůli parfému. Ba naopak! Všichni by se stáhli co nejblíže k vám, aby jim vůně pomohla objevit i ty nejmenší drobky optimismu, které se jim poztrácely v zapadlých koutech mysli. Protože to přesně Bergamote Calabria dělá, když je vám mizerně. Přinutí vás usmát se. Ale ne falešně, hraně a na sílu. Vůně vás rozzáří zevnitř a vám se koutky úst v úsměvu zvednou samovolně. A kdybych chtěla hodně fantazírovat, přirovnám účinek vůně k Iron Manovu budíku, co mu svítí v hrudníku! Vážně mi připadá, že slunečný obsah lahvičky dokáže zažehnout něco uvnitř vás a obklopit vás jakýmsi příjemným obranným štítem vůči hnusnému dni, počasí, lidem, čemukoli. Tomu říkám skvělý matroš! :-)

Guerlain Aqua Allegoria Bergamote Calabria EDT

Takže až někdy budete potřebovat dodat sílu celého pomerančovníkového sadu, vzpomeňte si na vůni Bergamote Calabria! Já ji z celého srdce MILUJU a v mé parfémové sbírce se dělí o první místo s klasickou Bottega Veneta. Což se zatím žádné vůni nepovedlo. ŽÁDNÉ!

Než ale definitivně odpluju na snovém obláčku vůně, mohla bych ještě dodat nějaké postřehy ohledně výdrže, viďte? Já ze sebe vůni přestávám cítit asi po hodině, ale to se mi stává snad se všemi parfémy, u kterých mám pocit, že s mou kůži splynou a já je řadím ke svým nejmilovanějším. Přitom z oblečení je cítím do doby, než svršky vyperu a je třeba si pamatovat, čím jsem se u kterého oblečení voněla, protože by se pak vůně mezi sebou smíchaly, což není úplně žádoucí.

Koupit kosmetiku Guerlain na Elnino


A ještě jedna reklamní informace na konec! Nevím, jestli jste to postřehli, ale nedávno se otevírala nová Elnino prodejna v Praze na Florenci (Pasáž Oasis Florenc, Sokolovská 394/17). Na 100 m² si můžete prohlédnout nejširší výběr nejprodávanějších vůní a kosmetiky a v případě zájmu vám budou k ruce i zkušené konzultantky a poradkyně. Pobočka funguje jednak jako samostatná kamenná prodejna, druhak i jako výdejní místo pro objednávky z e-shopu.

4 thoughts on “Guerlain Aqua Allegoria Bergamote Calabria EDT

 1. Ahoj Bebe:-)
  po delší době zdravím. To už je 7 let, co jsi psala recenzi na Bottegu Venetu? Není možné. Od té doby jsem jí měla na pomyslném wishlistu, ale prostě cena není nejnižší. I díky tomu jsem si stihla přečíst více kladných recenzí a tím se přesvědčit, že pokud se Bottega Veneta v originálním podání někde objeví i s hezčí cenou, beru i z eshopu či internetu. Bingo! Letos se mi to konečně podařilo a musím říct, že je to trefa do černého!! A velmi často se mi stává, že mi jí někdo chválí, což je příjemné a mě to vždy potěší:-) Tím pádem tuším, že tato Guerlainí kráska s vůní bergamotu, by mi též sedla a voněla.
  Jen škoda, že se nemohu zúčastnit soutěže Elnina, ale to nevadí :-D
  Hezké podzimní dny, Tobě Bebe i kocúrkovi:-*

  1. Nejmilejší Baru,
   ono už je to fakt dlooooouho, co jsem někde Bottegu zmiňovala. Toužila jsem po ní velice dlouho a překvapil mě s ní tehdy chlap… eeeeh, vlastně Ježíšek na Vánoce! Jsem skákala radostí metr dvacet, protože jsem se pořád nemohla odhodlat, jestli ji jako koupit, nebo radši neee, protože by to byl první veliký parfém a tak… Ale Bottega Veneta je prostě láska. Které teda Guerlain zdatně šlape na paty, to je pravda! :-)
   A kočiček posílá pac! :-*
   Bebe

 2. Jestli voní jako čaj Earl grey tak ji nutně musím někde ozkoušet.Tedy až mě konečně opustí ta nepěkná rýma…

  1. Vůně je to božská, akorát by mi nemusela tak rychle ubývat! Se teda snažím používat všechny vůně, co doma vedu, aby to žádné nebylo líto. Ale tuhle totálně miluju :-)
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *