La petite lavande – tuhý šampon na vlasy s arganovým olejem a tekutý kopřivový šampon

La petite lavande

Víte, z čeho mám fakt radost? Že už si nemusím z Chorvatska vozit všechny tamní kosmetické značky, které mě zaujaly! Protože některé z nich se rozhodly vtrhnout i na český trh a dají se pořídit i v Praze! Řeč je třeba o La petite lavande (resp. Mala od lavande), kterou jsem si dřív kupovala v Poreči a skoro na rok a den přesně od mého objevu výrobce zprovoznil e-shop i v České republice. Ale jen víc takových, protože chorvatskou přírodní kosmetiku začínám teprve zkoumat a povím vám – rozhodně je o co stát a z čeho vybírat! Recenzí od našich jižních sousedů se tu ještě objeví habakuk, jen co se všemi nakřečkovanými zásobami (z nichž některé už dopotřebovávám) proberu, tak se těšte!

Dnes zabrousíme opět směrem k Záhřebu, odkud La petite lavande pochází a ukážu vám dvě přírodní zajímavosti pro péči o vlasy. Půjde o šampony, z nichž jeden je v tuhém provedení s arganovým olejem a druhý absolutní klasika – tekutý kopřivový. Jaké jsou? Všechno jsem si poctivě během testování poznačila, tak čtěte dál!

La petite lavande

Tuhý šampon na vlasy s arganovým olejem

Sice to s kosmetikou vůbec nesouvisí, ale kdykoli mi očko padne na krabku od šamponu a nápis „kruti šampon za kosu“ (= tuhý šampon na vlasy), vzpomenu si, že už jsem dlouho neotevřela učebnici chorvatštiny. Ale když já se ne a ne přinutit našrotit ty suchopárné odstavce bez souvislostí! Jsem zjistila, že úplně nejlíp se mi učí, když si potřebné věty a slova přečtu v mobilu těsně předtím, než něco potřebuju a použiju je rovnou „v terénu„. Sice trochu adrenalinový způsob, jak si něco našlapat do hlavy, ale opravdu to funguje! Navíc když někdo zjistí (klidně i v obchodě!), že se snažíte dorozumět jeho jazykem a moc nevládnete gramatikou, snaží se vám pomoct a opravit vás. Což je moc fajn :-)

Zpátky k šamponu! Když jsem ho poprvé rozbalila, vůbec jsem si nebyla jistá, jestli mám to srdce ho namočit. Hodil by se spíš k vystavení na poličku jako roztomilá dekorace, jak je krásný! Blankytně modrý, poloprůhledný kousek na provázku, který má na sobě vytlačené podobné značky, jako penízka pro štěstí, co nosím v peněžence.

Vůně je neutrální a i kdybych šampon šňupla celý, nejsem schopná říct, jestli nějak voní. Je to stejné, jako kdybyste se snažili přivonět k čisté skleničce. Nic. Ništa. Niente. Nothing.

U provázku jsem se chvilku rozhodovala, jestli mě během použití víc rozčiluje, baví, nebo je super praktický. A teprve poté, co jsem si do koupelny pořídila spešl šamponový háček, jsem se rozhodla pro poslední možnost. Díky tomu, že šampon pověsíte, se v mýdlence nerozmočí a neoslizne. A to se hodí.

La petite lavande
La petite lavande

Při prvním mytí mi šampon pěnil minimálně. Vlásky šamponuju vždycky dvakrát, tudíž mě absence pěny nevzrušuje, poněvadž vím, že při druhém mytí už budu mít na hlavě pěnovou čepku. A taky že jo. Šampon napodruhé bublinkuje jak blázen a dělá mi hutnou a bohatou pěnu, díky čemuž mám vždycky dojem, že je mytí důkladnější. Oplachování probíhá na pohodu, vlasy nejsou pocuchané, těžké, ani drsné. Přesto potřebuju použít i kondicionér, protože se mi vlasy jen s šamponem zdají „rozvrkočené“ a divoké, či co. Nejsem si jistá, jak to vystihnout. Kondicionér používám v 99% případů a jen zcela výjimečně ho vynechám – a to spíš jen proto, že mi dojdou zásoby, než že bych ho nepotřebovala.

Co mě po vyfénování trochu zarazilo, tak že byly vlasy hrubší a ztěžklé. Jako kdybych je něčím natužila. Nic výrazného, ale ten pocit tu byl. Dost mi to připomnělo tuhý šampon od Sagrada Natura. Na rozdíl do něj mi ale La petite lavande vlasy nezamastil, tudíž v pohodě vydržím tři dny do dalšího mytí a nemám následující ráno nutkání kštici znovu mýt.

Kdybych měla šampon celkově zhodnotit? Asi bych proti němu nic neměla – funguje mi dobře a dělá, co má. Navíc je zajímavý. Ale trošku u něj postrádám ono „něco“ [lusk prsty], díky čemu bych z něj padla na zadek a měla neodbytnou potřebu si jej pořídit znovu. Je to ten typ, který jsem ráda vyzkoušela a objevila, ale příště budu zase zkoumat něco dalšího :o)

Šampon na vlasy Kopřiva

A tím dalším případem může být klidně kopřivový šampon! Tady už jde o věc, která ve mně emoce vzbudila a klidně bych si koupila další lahvičku, protože šampon je moc fajn, voňavý, silně funkční a jsme si vzájemně tuze sympatičtí! :-D

Ještě než jsem láhev poprvé otevřela, byla jsem zvědavá, jestli bude vonět podobně, jako kopřivový šampon z dětství, který nejspíš potkala většina z vás. Už letmé přivonění mě ale důrazně vyvedlo z omylu a já překvapeně zapátrala na etiketě, jestli jsem se náhodou nespletla a nevybrala úplně jiný typ! Toto přeci není kopřiva ani z rychlíku! Snažila jsem se pátrat v soupisce složení a pak jsem na to kápla! Čajovník! To je to, co cítím! Věc, která přebije vonné složky v kosmetice a neutajíte ji, ani kdybyste s ní kolem flašky jen proběhli! Čistou kopřivu tedy nečekejte. Výsledek je ale příjemný a máte z něj dojem, že jakmile si umyjete hlavu, odlehčí se vám nejen vlasy, ale i myšlenky.

Předem upozorňuju, že šampon je hodně řídký a je nutné ho dávkovat opatrně. Naštěstí tomu pomůže úzké hrdlo lahvičky, díky kterému si omylem nevykydnete půl obsahu do dlaně. Ale stejně. Hustější šampon by mi vyhovoval o facku víc.

La petite lavande
La petite lavande
La petite lavande

Pěnění? V e-shopu píšou, že by mělo být menší až o 80% oproti běžným šamponům. Mně se ale nezdá. Šampon mi pění dost (hlavně při druhém mytí) a neřekla bych, že je míň bublinkatý, než ostatní. Jasně, oproti drogerkovým Schauma kouskům, které vám vyrobí i z mikro kapky kýbl bublin, je to rozdíl. Ale ve srovnání s jinými přírodními šampony se La petite lavande neliší a pro mou maličkost dělá pěny dost.

Co mě příjemně šokovalo, tak oplachování. Měla jsem během něj pocit, že mi někdo smývá z hlavy nejen nečistoty, ale i starosti! Šampon tak úžasně odlehčuje vlasy! Ne, že by po něm byly přehnaně rozlétané, nebo extrémně jemné a neupravitelné. To ne. Jsou jakési lehké, vzdušné a na omak fantasticky hebké. Strašně mě to baví a kdybych mohla, stojím pod sprchou půl dne a furt dokola oplachuju šampon! :-)

Příjemný pocit se opakuje i během fénování. Žádný svědivý, zamaštěný, ani ztěžklý pocit. Jen lehké, jemně provoněné a vzdušné vlásky. Mooooc pěkné!

Na konec mě napadá ještě jeden tip, který jsem si musela objevit postupně. Jelikož je šampon řídký, má člověk tendenci ho dávat do vlasů moc. Nenechte se ale oblbnout a s množstvím šetřete! Ne kvůli tomu, že by vám šampon udělal ve vlasech neplechu – to právě vůbec. Ale je zbytečné ho tak rychle spotřebovávat, když vám stejnou službu udělá i menší množství. Však vyzkoušejte a uvidíte, že nekecám do větru.

Už jste vlasovou péči od chorvatské značky La petite lavande zkoušeli? A vadí vám, když přírodní šampon míň pění? A který šampon používáte raději – tuhý, nebo tekutý? :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *