Weleda – BIO rakytníková šťáva

Weleda - BIO rakytníková šťáva

Když se „zadaří“ a někdo na vás venku kýchne, prskne, nebo vás ošmatlá v tlačenici v davu (a předtím si pčíkl, nebo naslintal do ruky), je třeba vyhlásit stupeň nebezpečí a urychleně začít bojovat. V případě, že zaznamenáte byť jen malinkaté škrábání v krku, nebo pálení v nose, tak na nic nečekejte, ať jste kdekoli (klidně uprostřed porady), se vším jebněte a utíkejte do spíže. Tam MUSÍTE najít velkou sklenici medu, heřmánkový čaj a rakytníkovou šťávu. Bez této svaté trojice jste v háji, vážení! Sklenici s medem si přivlastněte celou (diety počkají) a nabírejte si ho velkou lžící. A vždycky ho nechte chvilku „poválet“ v krku – není žádoucí ho do sebe nakýblovat najednou. Heřmánkový čaj pasujte na svého nejlepšího kamaráda a s koncentrací nešetřete. Upínejte se k ověřené zkušenosti, že touhle bylinkou se dají začátky nachcípání opravdu rozehnat! A rakytníková šťáva? To je kouzelný lektvar, který vám pomůže vyhrát nejen jednu bitvu, ale klidně celou válku! Japato?

Weleda - BIO rakytníková šťáva

Rakytník je totiž fantastický nejen na kožní bolístky různě po těle, ale umí vás perfektně poléčit i zevnitř! Je to úžasná záležitost na posílení imunity a hravě vám nahradí všechny ty lisované tabletkové nesmysly s velkým vyraženým Céčkem na hřbetu. Protože:

  • rakytník má mnohem větší obsah vitaminu C, než citusy, nebo černý rybíz. Dokonce se prý uvádí, že bobulka rakytníku má více vitaminu C, než jeden pomeranč a pokryje denní céčkovou dávku.
  • rakytník obsahuje alkaloid zvaný hipophein, který se v těle přeměňuje na serotonin. Většina z vás ho zná nejspíš zná pod lidovou přezdívkou „hormon štěstí“. VELMI zjednodušeně řečeno – když máte nedostatek serotoninu, přijde deprese. A vyfasujete antidepresiva, např. typ SSRI, což jsou „selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu„. Čili cosi, co vám zase hladinu serotoninu pomůže srovnat. Nejsem cvokař, berte tohle vysvětlení jako nástřel, že něco takového existuje. A chraňte si svůj serotonin, slopkejte rakytník :-)
  • rakytník je pro imunitu něco, jako Arnold Schwarzenegger pro sérii Terminátorů. Jasně, dá se to vymyslet i bez něj, ale je to na prd a ve výsledku to prostě nefunguje tak dobře.
  • rakytník silně působí proti infekcím a pomáhá vám bojovat proti všem druhům nachlazení, chřipce a angíně
  • je to velmi vhodný doplněk při extra stresovém období – jednak kvůli tomu, jak je našlapaný vitaminy (C, A, B, D, F, K P), druhak kvůli serotoninu (viz popisek výš). Jo a jestli už jste si od nervů uhnali žaludeční vředy, i tehdy vám bude rakytník k užitku! Při vniřním užívání totiž podporuje hojení jak žaludečních, tak dvanácterníkových vředů!
  • rakytník má v sobě dokonalé složení pro uchování vitaminu C. Obsahuje i vitamin P, který posiluje kapiláry a který zabraňuje rozkladu vitaminu C v plodech rakytníku. Tím pádem si oranžové bobulky uchovávají svůj drahocenný vitaminový obsah i při sušení, nebo tepelném zpracování.
  • rakytník fantasticky působí na regeneraci pokožky. Proto vždycky přísahám na veškerou mastičkovou kosmetiku, která v sobě oranžový zázrak vede. A že zrovna u Weledy nemají o takové produkty nouzi! Mrkněte na sprchový krém, tělový olej, krém na ruce, nebo tělové mléko.
  • nejen díky obsahu rutinu působí rakytník příznivě i na průžnost a průchodnost cév a srážlivost krve.
  • dočetla jsem se, že prý latinský název rakytníku „Hippophae rhamnoides“ prý pochází ze staré řečtiny a v překladu znamená „třpytící se kůň„. Jméno vzniklo, když staří Řekové všimli, že zvířata, která se pásla v oblastech s výskytem této dřeviny, měla nádherně lesklou srst :-)
Weleda - BIO rakytníková šťáva

Toliko zatím jako lákadlo, proč o rakytníku začít smýšlet jako o něčem, bez čeho nemůžete žít. A teď vám povím, jak si s lahví rakytníkové šťávy radím já, protože na ni momentálně spoléhám jak na smrt, že mě nenechá ve štychu a Vánoce díky ní přežiju bez ztráty kytičky a jediného zakašlání!

Dvoudecku za studena lisované rakytníkové šťávy seženete nejen v e-shopu Weledy, ale i normálně v lékárně, nebo v dalších obchodech. Stačí si šťávu profrčet Googlem a nebudete se stíhat divit, kde všude se dá koupit. Stojí většinou všude stejně (tedy 379 Kč) a v pohodě s jednou lahvičkou vystačíte 1-2 měsíce podle potřeby. Já ji nejčastěji používám tak, že trošku šťávy naleju na dno skleničky a zaleju ji studenou vodou z kohoutku. Není třeba ani míchat. Šťáva vodu i při malinkém množství okamžitě zbarví do oranžova a kdybyste někomu tvrdili, že jste si právě vymačkali čerstvý pomerančový džus, neměl by vůbec důvod vám nevěřit. Fakticky tak vypadá! Druhá věc je chuť, ta by vás prozradila :-) Rakytníková šťáva je kyselkavá (ale zdaleka ne jako citron), ani náznakem nejde do sladka a já horko těžko přemýšlím, k čemu ji přirovnat. Pro mě je prostě „rakytník“ už chuť sama o sobě!

Weleda - BIO rakytníková šťáva

Kdykoli tedy cítím, že si na mě brousí zub nějaký bacil, někde jsem nechala prochladnout své staré kosti, nebo jsem jakási malátná a unavená (jen mě dorazit zákeřným pčíknutím zpoza rohu), rovnou si sklenku šťávy namíchám. Udělám to tak pár dní po sobě (když je mega krize, tak klidně 2-3x za den) a do pár dní jsem zase fit. Plus kombinuju s medem a zmiňovaným heřmánkovým čajíkem! :-)

A váš recept na SOS pomoc při prvotním náletu bacilů? :-)

One thought on “Weleda – BIO rakytníková šťáva

  1. Bebe, myslíš, že by se dala tato šťáva zařadit jako každodenní prevence? Alá vrazit to v zimě do dětí každé ráno a čekat na zázrak?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *