Značka Acqua di Parma mě okamžitě zaujala a nepřestává mě udivovat, kolik máme společného. Souzníme na společné vlně a připadá mi, jako kdybychom se znaly odjakživa. Jako když najdete poslední dílek puzzle, který vám chybí ke kompletnímu dokončení obrázku, abyste mohli dokonale vnitřně uspokojeni zálibně přehlédnout výsledné dílo a pyšně si vydechnout. Nemusela jsem si ke značce ani konkrétní vůni hledat cestu, sympatie a snažit se, abychom spolu mohly žít a mít se rády. Je samozřejmé a logické, že jsme se našly a je to tak správně. Cítím to. Doslova! :-)
Abych vás uvedla do „obecného děje“ značky Acqua di Parma. Existuje několik témat vůní – momentálně Colonias, Signatures of the sun, Le nobili, Note di colonia a Blu Mediterraneo (čili v překladu „modré Středomoří„). Poslední jmenovaná je název kolekce vůní, která má vykresluje šarm italského Středomoří a zahrnuje v sobě sedm parfémů, z nichž každý odkazuje na nějakou část Itálie. Já mám doma Bergamotto di Calabria (Bergamot z Kalábrie), přičemž existuje i Arancia di Capri (Pomeranč z Capri), Mandorlo di Sicilia (Mandloň ze Sicílie), Mirto di Panarea (Myrta z Panarei), Chinotto di Liguria (Chinotto [drink] z Ligurie), Cipresso di Toscana (Cypřiš z Toskánska) a Fico di Amalfi (Fík z Amalfi).
Jestli máte právě neodbytný pocit, že je musíte vyzkoušet a posbírat všechny, pak vítejte v mém světě! :-D
Nevím, jak jste na tom vy, ale aby měl parfém pro můj nos úspěch, musí ve mně vzbudit emoce. Ne lehké pousmání, rozpačité „hmmm“, nebo pokrčení rameny. Emoce s velkým E! Potřebuju, aby se mi z něj rozbušilo srdce, zastřel pohled, roztančila duše a tělo se podvědomě zhluboka nadechlo. Nedokážu na sobě nosit nemastnou/neslanou voňku, která neurazí, ani nenadchne. Už když vedu ruku do šuplíčku s parfémy, mám v hlavě představu, co chci dnes svou vůní vyprávět a jakou náladu v hlavě rozvinout. Znáte to taky – ráno se cítíte jako rozbuška, které stačí pouhá jiskra, aby explodovala. Jako když vypijete spoustu kafe a cítíte, jak krev tepe v pulzních bodech. Elektřina, která brní tělem. V takové dny si nejspíš vyberte jinou vůni, než když rozlepíte oči a je vám zatěžko už jen spustit nohy z postele. A čištění zubů? V tu chvíli ekvivalent vyškrábání se na Mt. Everest bez pomocného šerpy. Anebo když se probudíte v tak lítostivém stavu, že by se nad vámi i kámen ustrnul a nutně potřebujete obejmout. Stává se. Různé nálady, situace, rozpoložení. A všechno si to zaslouží doprovodnou vůni, která ten den poslouží jako ideální kulisy k novému příběhu.
Co mi tedy vypráví Acqua di Parma, Bergamotto di Calabria a proč jsem ji pasovala na svou lásku s velkým L?
Složení parfému:
Hlava: citron, bergamot
Srdce: zázvor, cedr, směs květin
Základ: vetiver, pižmo, benzoin
Evokuje mi moře. Loď. Vlny. Slanou vůni v ovzduší. Volnost. Vítr ve vlasech, které se pod sprškou mořské vody lepí dohromady v tenkých pramíncích. Slunce, které vás nutí mžourat skrz závoje řas, takže vám olivové háje na pobřeží splývají v jeden velký stříbrozelený flek. Flakon v barvách mořských hlubin je jako svatý grál s esencí života. Navoníte se a máte pocit, že když zavřete oči, budete v tu chvíli stát na přídi lodi, která se houpe ve vlnách. Nohama vyvažujete kývající se palubu a snažíte se jít pohybům moře naproti, aby vás nehodilo přes zábradlí do vody. Máte absolutně čistou hlavu, srdce vám radostně buší, cítíte se neuvěřitelně svobodně a neexistuje prostě nic jiného, než moře, vlny, slunce a křik racků. To je přesně Bergamotto di Calabria. Miluju ji!
[Ostatně, přijde doba, kdy budou vůně, vyvolávající výše zmíněné pocity, vyvažovány zlatem. Za jedinou vonnou kapku, která osvobodí mysl a tím na chvíli i duši, budou lidé ochotni zaplatit cokoli.]
Nabízí se také srovnání s vůní Guerlain z kolekce Aqua Allegoria – Bergamote Calabria (moje recenze). Mají s Acqua di Parma společného mnohem víc, než jen název. Jako kdyby vůně pocházely ze stejné rodiny, byly sestry a v dospělosti se pak každá odstěhovala jinam. Jedna do Itálie, druhá do Francie. Francouzská guerlanní odnož je sladší, jemnější a podmanivější, řekla bych. Její sestřička z Itálie je naproti tomu více lehkomyslná, rozjásaná a letní. Co do výdrže se pak déle budete těšit z Guerlain. Na kůži určitě. A na oblečení vlastně taky, ačkoli se mi stalo, že jsem Acqua di Parma vyňufala na svetru i další den. Vůně z řady Blu Mediterraneo je více polévací. Víte, co myslím – můžete ji během dne použít několikrát a dost možná se v ní klidně i vykoupat a nemáte šanci dosáhnout stavu, kdy budete pro okolí nepříjemně převonění. Z toho plyne nevýhoda, kdy vůně velmi rychle ubývá – zvlášť v případě, že si ji zamilujete tak strašně moc, jak já. Kdyby ji někde stáčeli do vlastních nádob, jezdím tam z vozíkem a pěti kanystry… :-D
Jo a málem bych zapomněla! Jelikžo je mi značka ukrutně sympatická, v každém obchodě sonduju, jestli ji mají a pokud ano, hned běžím testovat! Takže jen zběžně – jestli hledáte extrémně chlapskou vůni, takovou tu klasiku nad klasiky, pod kterou si představíte mafiána se zlatým prstenem na malíčku, suverénním výrazem, kloboukem posazeným hluboko do čela a doutníkem v ruce, omrkněte černou řadu! Já vyzkoušela na papírek Colonia Leather a normálně mě to až šokovalo, protože tak vonnou pecku jsem nečekala. Ne, že by mě tak uchvátila a líbila se mi, ale byla tak zajímavá, že jsem si papírek hodila i do kabelky, ať mi něco z mafiánské vůně ulpí i na peněžence :-D Jo a jeden dokonalý tip pro všechny chlapy, kterým voní klasické modré a vodní vůně po holení typu Denim apod. – zkuste zelenou Colonia Club. Bude to pro vás trefa jak blázen, vážně! :-)
Schválně – čím voníte dneska vy? :-)
Odkaz do e-shopu ELNINO:
Acqua di Parma, Blu Mediterraneo – Bergamotto di Calabria
Ja veľmi túžim po Arancia di Capri, to je prekrásna vôňa ♥
Dnes voniam Jo Malone Honeysuckle&Davana. :)
Jééé, děkuju za tip! Musím Arancia di Capri vyzkoušet! :-) A s Jo Malone nemám zatím vůbec žádnou zkušenost, tak až půjdu kolem, určitě taky „oňufám“! :-)
Bebe