Kvitok – pleťové sérum Bakuchiol

Běželo kolem vás v poslední době slovo „bakuchiol„? Mně přijde, že číhá za každým rohem a dělá na mě dojem, že je to stejný wow objev roku, jako svého času kyselina hyaluronová, která pokud dneska v něčem není, tak to snad ani nestojí za řeč.

Co to bakuchiol vlastně je? Ve zkratce – jde o rostlinnou alternativu vitaminu A (retinolu), která stimuluje produkci kolagenu v pokožce a významně redukuje jemné vrásky. Ve srovnání s retinolem je bakuchiol velmi dobře snášen, nemá vedlejší účinky a pleť po něm není citlivá na sluneční záření. Naproti tomu retinol je jednou z nejúčinnějších látek používaných pro vyhlazení vrásek, jemných linek a zmírnění pigmentových skvrn. Ale – něco za něco. Pojí se s tím i (ne)bezpečnost této látky a rozhodně to není věc, která by patřila do neinformované ruky. Na retinol si pleť může zvykat i několik týdnů, musíte vědět, po jaké koncentraci sáhnout, kdy ji použít a jak se k pleti během té doby chovat. Není to úplná sranda pro laiky, řekla bych. Zároveň ale nejde o start raketoplánu a nemusíte kvůli tomu studovat vysokou. Je zkrátka dobré se informovat, cože si chcete dát na pleť.

Dočetla jsem se (a to je zajímavé!), že bakuchiol by měl mít na pleť podobný antivráskový efekt jako retinol (někde tvrdí, že stejný), ale bez jakýchkoli vedlejších účinků. Žádné zvykání, hlídání koncentrace, třepání se strachy při použití v létě, přecitlivělost pleti, nebo něco podobného. Pokud vás zajímá extra podrobné info o srovnání retinolu a bakuchiolu, mrkněte na studii Californské univerzity z roku 2018, která se právě tímto zabývala. Během 12 týdnů obě látky zmírnily jemné vrásky ve srovnatelném rozsahu.

Já si dál rozeberu vlastní poznámky ohledně pleťového “kvitkového” séra Bakuchiol, které jsem si vybrala u Martinky v Biobalíčku. Jestli si vzpomínáte, podobné sérum jsem na blogu hodnotila začátkem roku – šlo o Rostlinný kolagen. To byla ohromně fajn věcička! Jen škoda, že mi tak bleskurychle došla.

A tím rovnou začnu i u séra Bakuchiol. Oproti Rostlinnému kolagenu je sérum snad bezedné. Nejspíš za to může úplně odlišná konzistence a fakt, že ho používám ne samostatně, ale smíchané s jinými produkty. Nejčastěji s hydratační rozjasňující esencí Hemptouch. To je vyloženě pohádka pro obličej! Rostlinný kolagen byl nemastný mléčný gel, u kterého mě šokovalo, jak rychle jsem mu ťukla kapátkem o dno. Bakuchiol používám měsíc bez přestávky (přičemž jsem ho předtím několikrát – neúspěšně – zkoušela zařadit do pleťové rutiny). A pořád mi zbývá víc jak polovina. Se vyplatí!

Jak bych popsala vůni a konzistenci? Měla jsem v hlavě přesnou představu, k čemu to přirovnat. Ale nejdřív jsem dala vyzkoušet sérum chlapovi, jestli ho napadne to samé. Čichal, krčil nos, rozmazával sérum po ruce a vypadal strašně zmateně. Ne a ne najít vhodná slova. Pak mu říkám: „To je jak nafta, co?“ Oči se mu rozsvítily, jako když si při platbě kartou vzpomenete na správný PIN. „No fakt! Ale úplně! I to tak voní. A je to stejně divně mazlavé! Nafta! No jo!“ Jestli čekáte, že tvrzení zmírním a dodám „apríl“, čekáte marně. Vůně sice není tak intenzivní jako u paliva, které tankujete do plechového miláčka, ale prostě tam je. Stejně jako ona „vodnatá suchá mazlavost“.

Teď se vrátím k několikerému neúspěšnému zařazení séra do mé kosmetické péče. Zkoušela jsem to třikrát. A byla z toho zoufalá. Aplikovala jsem sérum podle návodu na lehce navlhčenou pleť. Pocit nemastný neslaný a vůně mi vadila. Jako bonus jsem se další den opupínkovala. Sérum jsem za trest zavřela zpátky do šuplíku a vytáhla ho o týden později. Stejný výsledek. Poďobaná jak pakoš. Do třetice to samé. Je asi pochopitelné, že se mi nechtělo načínat čtvrtý pokus. Ale riskla jsem to.

„Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ A tak jsem na to šla od lesa. Přikápla jsem sérum do hydratační rozjasňující esence Hemptouch. Esence získala konzistenci emulze, která se lépe nanášela. A také přerazila divnou vůni bakuchiolu. Ráno jsem s nervama nadranc zkoumala pleť u zrcadla. A nic špatného se nestalo! Pokračovala jsem tedy v kombinování další týden. Dva. Měsíc. Přičemž jsem zkoušela bakuchiol vmíchat i do hydratačního gelového séra, nebo do pleťového krému. U vodnatých sér je kombinace úplně skvělá a mé pleti maximálně vyhovuje. Při vmíchání do krému jsem měla pocit, že je pleť zatížená a není to ono.

Ale k výsledkům. Byl mix s Hemptouch esencí poznat? Ano! Zvlášť teď v zimě, řekla bych. Přišlo mi, že Hemptouch esence je pro pleť sama o sobě jako čerstvý zeleninový nebo ovocný salát. Osvěží, rozzáří a hydratuje pleť. Když jsem přidala bakuchiol, měla jsem dojem, jako kdybych z osvěžujícícho salátu přešla na teplou zeleninovou polévku. Vysvětluju to možná prapodivně, ale vnímáte ten rozdíl, viďte? Bakuchiol udělal z mé rozjasňující péče výživné papu!

A co na sérum říkám? Překotného úprku jemných linek z mého obličeje jsem si sice nevšimla, nicméně od doby, co jsem vymyslela, jakým způsobem zakomponovat bakuchiol do péče, řeším pupínky čím dál méně. A to jsem byla ještě donedávna oházená po celém obličeji. A uměly se mi občas udělat bolavé oškliváky (stačí se víc rozčílit, nebo se v jídelníčku urvat z řetězu). Ale teď nic. Tak že bych to připsala na vrub právě bakuchiolu? Je to možné!

Máte se séry od Kvitku někdo zkušenost? A jak dlouho vám to 10 ml balení vydrží?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *