Weleda – Měsíčková zubní pasta a zubní pasta Sole (srovnání)

Jen málo věcí je víc hnusných, než když si vyčistíte zuby pálivou pastou a pak si dáte cokoli k jídlu. Nebo pití. Případně jste tak mimo, že se na pastu s příchutí „mentolový sibiřský severák, co vám rve slova od huby“ napijete horkého čaje. Přísahám, že mi tehdy málem vylezly oči z důlků… :-D

Z čehož plyne, že extrémně svěží příchutě u past na zuby moc v oblibě nemám. Ne, že bych se bránila svěžímu dechu. Bych byla sama proti sobě. Nikdo nechce, aby se o něm říkalo, že mu smrdí z huby, jako kdyby mu tam před týdnem něco chcíplo. Jde o to, že když se vám pálivá pasta propaluje skrz tváře, není možné si dát záležet na samotném čištění. Z prosté logiky věci – pasta pálí a chcete se jí co nejdřív zbavit. Rozhodně si s ní nebudete leštit zuby dalších 5 minut. Také nemám ráda moc pěnivé pasty, protože nemají smysl. S pusou plnou pěny si nemůžete dokonale vyčistit zuby. Jak taky? Pořádně na zuby nevidíte a čištění odfláknete, protože se víc budete starat o to, aby vám pěna nevykydla z pusy, než jestli jste se opravdu dostali ke všem stranám zadních stoliček. Nebo aspoň já to tak mám.

Takže – v ideálním případě mi vyhovuje u pasty na zuby: žádná (minimální) pěnivost a nerušivá příchuť. Že se něco takového nedá sehnat? Pfff – tak to jste se evidentně nedívali k Weledě. Ta má takové šikovné kousky rovnou dva – měsíčkovou zubní pastu a zubní pastu Sole (solnou). A za posledního čtvrt roku jsem je vyzkoušela víc než pořádně! Ačkoli… přiznávám, že jsem u toho testování trochu švindlovala, protože tu solnou mám asi potřetí a šla jsem do jistoty :o) Obě pasty mi maximálně vyhovují, přestože jsou každá jiná a u někoho by mohly být rozdílné vlastnosti důvod, proč zvolit tu či onu.

V čem se tedy pasty liší a v čem ne?

Balení – Na první pohled je jasné, že obaly si nemají navzájem co vyčítat a rozdíl je jen v barvě. U obou jde o klasické weledí hliníkové tuby (zbožňuju je!), které bývají třeba i u krémů a mně se tuze zamlouvají. Když totiž začne obsah docházet, jednoduše tubu postupně rolujete a pořád dostáváte pastu pohodlně ven. Detail, ale uživatelsky naprosto boží.

Příchuť – jeden z největších rozdílů! Měsíčková pasta chutná jako slabá Hašlerka. Je to moc příjemná bylinková chuť, které dominuje lékořice. Pasta není pálivá, ani nijak větrová, nebo nedejbože mentolová. Ani náznakem. Napadá mě, že je jako kdybyste na lžičku vody dali na 10 vteřin Hašlerku a pak ji vylovili a vodu ochutnali. Jemné, chuťově výborné a bez zbytkového „ocásku“. Takže si pak můžete v klidu dát kafe, nebo snídani. Solná pasta je úplně jiná – je svěží a stvoří vám během chvíle příjemný dech, i kdybyste předtím slupli echt poctivou topinku. Ok, to možná nepřerazí nic a v takovém případě byste neměli dýchat ani na pokojové kytky… Ale solná pasta následky česneku výýýýrazně mírní. Vážně! Baví mě, že pasta je osvěžující, ale nepálí. Připadám si, jako kdybych kousla do modré Orbitky (malinko slanější), ale chuť nebyla tak výrazná a drastická. Spíš v tak třetinové intenzitě.

Konzistence – divné, řešit něco takového u pasty? Ale kdeže! Měsíčková pasta je tužší a hladká jako krém. Zatímco solná má konzistenci hrubší a jsou v ní zřetelně cítit zrníčka soli. Jsou ale velice jemné a droboučké – nebude vám nic křupat mezi zubama.

Kdy kterou pastu použít – vřele doporučuju ráno před snídaní (kdy si vlastně čistíte zuby – před snídaní, po snídani, nebo obojí?) sáhnout po měsíčkové, protože vám nijak neovlivní chuť. Nebo jen úúúplně minimálně. Budete mít pocit, že máte zoubky čisté jako sklo (ok, hodně to záleží i na technice čištění), ale nemusíte čekat hodinu, než se vám vrátí normální chuť. Solná pasta bude naprostá pecka na čištění během dne a hlavně večer. Během dne si můžete ušetřit žvýkačky – VŽDYCKY je lepší si zuby vyčistit, než to přerazit žvýkáním (samozřejmě, když je možnost). A večer to má obrovskou výhodu – díky jemně svěžímu dechu vás přestane honit mlsná. Třeba pro mě je to vlastnost k nezaplacení!

Výdrž – pasty střídám už čtvrt roku a jiné nepoužívám. Rychleji spotřebovávám solnou, protože ji používám i během dne. Čili to vychází – ráno měsíčková, během dne (1-2x) solná, večer solná. Z měsíčkové mi zbývá tak polovina, ze solné asi čtvrtka.

Složení – solná zubní pasta obsahuje sodu, měsíčková ne-e. Sole také obsahuje laktózu, zatímco měsíčková ne (= Sole je vegetariánská, Měsíčková veganská). A na e-shopu se dočtete, že měsíčková zubní pasta neobsahuje mátu, tudíž je vhodná i pro lidi, kteří užívají homeopatika. To je třeba věc, kterou jsem vůbec netušila – že tyto složky se nesnesou navzájem.

Kterou bych si vybrala, kdybych měla používat jen jednu? Asi solnou. Ale ne proto, že by byla o tolik lepší (ony jsou fantastické obě a stojí za to!), ale proto, že mi víc vyhovuje slaná chuť. Ano, jsem ten ojedinělý typ, který dá vždycky přednost slané pastě před jakoukoli mátovou, mentolovou, nebo něčím podobným :-)

Která pasta nejvíc chutná vám? A jak často si během dne čistíte zuby?

PS: a taky nesnášíte, když se s někým bavíte o čištění zubů a on se zeptá „A jak dlouho si vlastně čistíš zuby? Mají se totiž čistit 2 minuty.“ Za takovou poznámku bych brala lidi po hlavě srolovanýma novinama. Čistí se tak dlouho, dokud nejsou zuby čisté a každému to trvá různě dlouho. Ale nikdy (a to jako vážně NIKDY) se mi ještě nestalo, abych si zvládla dokonale vyčistit zuby za 2 minuty. Kartáček, jednosvazkový kartáček, mezizubní kartáčky a nit… 2 minuty?! Nejsem Flash :-)

4 thoughts on “Weleda – Měsíčková zubní pasta a zubní pasta Sole (srovnání)

 1. No, mě vítr v puse zase tak nevadí. A u přírodních nikdy není tak brutální jako u drogerkových (nebo jsme se zatím nepotkaly). Past mívám otevřených také několik najednou a střídám. Bílou, černou, ovocnou…
  Na Weledu se chystám.

  1. To je pravda, že přírodní pasty nebývají tak drastické. Kolikrát si ale pak někde půjčím pastu (když si zapomenu zabalit) a málem mi to sežere chuťové pohárky! :-D A Weledu moc doporučuju. Ještě jsem zapomněla do recenze napsat, že po Weledě nemám během dne pocit, že se mi zuby „špiní“, nebo jak to říct. Některé jiné pasty mi to dělají – člověk má pocit, že má zuby nedokonale vyčištěné (ač si je před chvílí perfektně vyčistil!) a pořád naráží na takové drsné drobečky či co. Neumím to pořádně popsat :-/
   Bebe

 2. Tak jsem si koupila tu solnou.. A za mě bohužel doporučit nemůžu. Tedy v případě, že má člověk citlivé dásně. Čistí krásně, o tom žádná, ale buď jsem měla nějaký divný kus nebo nevím, ta zrníčka soli jsou v pastě prostě hodně hrubá a skončila jsem s podrážděnými dásněmi..:/ Vyměnila jsem ji nakonec za jinou od Weledy, takovou zelenou s bylinkami a tak je naopak úplně bezvadná. Podotýkám, že zánět dásní nemám, hygienička i zubařka mou zubní hygienu vždycky chválí a to jsem si prožila podobné zubní martyrium jako ty, Bebe. Podtrženo sečteno, pokud nemáte citlivé dásně, je to ok (manžel si pastu chválí). Já ale propříště sáhnu po jiné :)

  1. Jej, to je mi líto, Anko :-/ Hlavní věc, že jiná vyhovuje, ale stejně to člověka zamrzí, když něco nesedne! A je škoda, že za takové martyrium nemůže člověk někoho zpětně vzít klackem po hlavě, co? :-) Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *