Mátová zubní péče Nordics – pasty na zuby Máta & kokos a Citron & máta, mátová zubní nit, mátová ústní voda

Na mátu v pomůckách dentální hygieny mám stejný názor jako na vajíčka v kuchyni. Musí se to s ní/nimi umět a používat se smí jen v některých případech. A nesmíte moc tlačit na pilu.

Například správně umím míchaná vajíčka připravit jen já a mí rodiče. Musí v nich být cibulka, pod 10-15 minut se s vařením nedostanete a jestli se vám zdrcnou, můžete je vyhodit a začat znova. Zgumovatělá vejce jsou ekl. Knedlík s vajíčkem – na třetinu knedlíku mi stačí jedno vejce. A v žádném paralelním vesmíru neexistuje, aby se srazilo na cucky. Musíte pánev odstavit a počkat, až zchládne. A teprve pak pokračovat v přidávání vajec. Na chlebíčku nemůžu mít vajíčko bez žloutku. Ty, co jsou jen s bílkem, jí chlap. A co vůbec nedávám, je volské oko. Nebo omeleta. Eh…

S mátou je to stejné. Čerstvá v čaji je bombastická. Ale nesmí jí být moc, protože pak zhořkne a není to dobré. Mátový čaj z pytlíku se nesmí nechávat dlouho louhovat – jinak je nepitelný i pro takového milovníka zelené bylinky, jakým jsem já. Představa mátové chuti v jídle je pro mé chuťové buňky divná – od zmrzliny, cukrátek až po náplň v buhvíčem sladkém v podobě dochucujících omáček. Ale třeba z mátových After Eight čokoládiček jsem hotová a miluju je. A co dentální hygiena? Mátová chuť u pasty, nebo ústní vody mi nevadí. Naopak. Ale NESMÍ to být ten typ, co vám propálí díru do žaludku a zanechá v ústech pocit, že vám tam bouchnul napalm. Takovou věc pak nedávám ani z rychlíku, přestože mám v duchu mátu spojenou s čistou ústní dutinou dost pevně.

Čímž se dostávám k předmětu dnešního článku – že se mi totiž dost zavděčila čtveřice dentálních čistítek Nordics, které mi Lenka ze Stibio.cz vybrala, že by mi mohly pasovat a přijít „k chuti“ :-)

Přírodní osvěžující zubní pasta s kokosem a mátou

Tak já nevím, ale pasta by asi neměla chutnat tak dobře, abyste se během čištění přistihli, že si pomlaskáváte, jaká je to ňamka :-D Což teda kokosovo mátová pasta splňuje na výbornou. Nepálí, není přeslazená a můžete se po ní i najíst, aniž by se vám zvedl kufr ze změněné chuti. Na ráno jak dělaná!

Plus je super, že pasta pění středně a spíše méně (kdyby ještě míň, nevadilo by mi to) a díky tomu se dají dobře vyčistit zuby. Dostávám tik do oka, když pasta pění jak blázen a při večerním čištění si nevidím pod kartáček. Ze všech momentálně testovaných past jde o můj nejoblíbenější kousek (a to mám od Nordics v zásobě ještě další 4 příchutě).

Kokosová mentoska je bez fluoru, s obsahem sorbitolu (sladidlo) a s extraktem z aloe vera, mátou, stévií a kokosovým olejem. Jestli jste jako můj brácha, kterému se po ránu navaluje z jakékoli pálivé, nebo svěží pasty (říkal :-), tuhle variantu moc doporučuju. Plus Sante Family zubní pasta s bio mátou je pro takové případy jako stvořená!

Bio bělicí zubní pasta s citronem a mátou

Gelová zubní pasta, kterou když ochutnáte samotnou, normálně ucítíte citronovou kůru. Ale jemně, rozhodně vám obličej nezkřiví do kyselé grimasy. Eukalypt a máta fungují jako citronový nosič, na kterém žluté ovoce spokojeně pluje, přičemž se ani jedna ze tří jmenovaných ingrediencí nesnaží překřičet ty ostatní. Je to bylinkové souznění s kolečkem citronu na ozdobu. Chuťově perfektní, řekla bych.

Pasta pění hodně, takže jsem ji zařadila na běžné denní čištění, někdy i ranní. Podle nálady. Na večerní volím kousky, které nepění vůbec, nebo jen minimálně, abych na pucování viděla a nešidila to, ve snaze vyhnout se pokydání svého okolí a oblečení plnou pusou pěny. Složení je (stejně jako u všech Nordics past) 100% přírodní, veganské a má certifikovaný „štempl“ EcoCert. Což konečnému spotřebiteli říká, že výrobce si údaje nevycucal z prstu, ale v obale je přesně to, co tvrdí a že to pochází ze zdrojů, které udává – např. z ekologického zemědělství.

Během testování jsem zjistila zajímavou věc – pokud pastu kombinuju s kartáčkem na zuby Nordics, je skvělá a zoubky mám vycíděné jedna radost. Ale když se snažím skloubit dohromady ten nejjemnější Curaprox a citronovou pastu, není to ono a mám na zubech pocit, že nejsou dostatečně vyčištěné. Buď to šidím kvůli výše zmíněnému pěnění, nebo si pasta v mých rukách zkrátka nejlíp rozumí se svým kartáčkovým bratříčkem od stejné značky.

Dentální nit z kukuřičného škrobu, mátová

První dojem, když jsem chytla krabičku do ruky? Hledala jsem, jak se nit rozbaluje a kde se otevírá, abych se dostala k vnitřní krabce. Že jsem totálně vedle mi došlo vzápětí, když jsem odklopila horní papírovou část a mrkla na mě rovnou nit i s kovovým zatrhávátkem. Jakože cože…? To je ono? Vážně? Papír? Zmátlo mě to.

Nic proti ekologii. Po oceánech se povaluje spousta plastů, hororové dokumenty jsme viděli všichni a je strašné, že my lidi jsme taková čuňata (jako sorry, ale jsme – spotřební společnost jak vyšitá – a ne, nebudu házet kamenem, taky mám kostku másla na hlavě). Nápad s papírovým obalem není od věci, chápu myšlenku a chválím za pokus. Ale mně se to v praxi nelíbí a je to pro mě nešikovné. Pokaždé s nití zápasím, zavírání mě irituje a odmotávání taktéž, protože se mi kolikrát stane, že mi nit vyskočí z papírového „korýtka“ a musím ji lovit a dávat zpátky, aby šla zase odmotávat… Grrrrr!

Samotná nit je vyrobena z kukuřičných vláken a je potažena tenkou vrstvou přírodního vosku, díky čemuž se lépe dostáváte do mezizubních prostor. Jednou jsem si omylem koupila nit nevoskovanou. A trpěla jsem jak zvíře, protože mi s tím nešlo se napasovat mezi užší mezizubní prostory. U Nordics nemůžu říct co do praktičnosti skoro ani popel. To „skoro“ se týká prostoru mezi zadními stoličkami 6 a 7. Když se mezi ně pokusím zajet nití (na obou stranách dole), nit se mi přetrhne. Nejspíš mám ostré hrany zubů či co a nit to nedává. Tak jedno z 5 čištění se mi povede, když jsem jooo opatrná, ale je to o nervy. Je to jak zneškodňovat bombu – nesmí se vám přetrhnout drátek.

Abych nezapomněla – nit má veeelmi jemnou chuť po mátě a já v tom tuším cítím i ždibek skořice. Fajnový detail.

Zklidňující mátová ústní voda

Věc, kterou mívám ve své zubíkové výbavě sporadicky a zřídkakdy. Nemůžu se sžít s pocitem, že bych měla čištění zakončit vyplachováním ústní vodou a pak nic nepít a nejíst. Aspoň ne hned. Za celou dobu, co o existenci ústních vod vím, se mi je nepovedlo vpašovat do běžné denní/večerní rutiny nikterak pravidelně. Používám je nárazově, když během dne potřebuju čištění zubů umocnit a pusu osvěžit. Anebo večer po čištění ve dny, kdy mě honí taková mlsná, že bych pochroupala i kostkový cukr.

Nutno podotknout, že Nordics ústní voda je chuťově vymazlená k dokonalosti. Představte si, že smícháte modrou a zelenou Orbit žvýkačku. V příchuti je kousek máty a mentolu dohromady. Odmyslete si jakýkoli náznak pálivosti. Smažte i příliš větrový pocit. Přidejte sladkou chuť. Ale ne příliš. Kdybych byla degustátor ústních vod, popsala bych mátovou Nordics vodičku děsně poeticky, jakože „závan čerstvého alpského vzduchu, který po pastvinách sbírá luční bylinky smíchané s ranní rosou. Plná nasládlá chuť spolu s mátovým a šalvějovým extraktem rozehrávají symfonii chutí, která vám dopřeje svěží a vonný dech po celé dopoledne.“

Zpátky s nohama na zemi doplním, že jestli nepoužíváte ústní vodu, protože ji kvůli příšerné pálivosti neudržíte v puse déle jak 3 vteřiny (ne tak doporučenou minutu!), budete z Nordics vody dost nadšení. Si myslim. Ne, vlastně. To vim!

PS: už několikrát mě přechytračil uzávěr s dětskou pojistkou a zaboha jsem se nemohla dostat dovnitř láhve. Ale podobně jsem ztroskotala i na jiných věcech. Třeba když jsem se asi 10 minut pokoušela zapojit šňůru do prodlužky taky s dětskou pojistkou… No co, MacGyver ze mě nebude :-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *