Weleda – Březová šťáva, březový peeling, březový olej

Weleda

Nejúnavnější období? Bez debat jaro. Mám vždycky pocit, že příroda se ze dne na den probudí, všechno se rozsvítí a rozkvete, ptáci začnou zpívat, venku je čím dál větší teplo – a já to nestíhám vstřebat. Ještě spím po zimě, místo očí mám ospalé škvírky a je na mě toho „křiku“ venku najednou moc, takže bych si nejradši znovu zalezla do kutlochu a počkala, až to zas přejde a všechno se zklidní. Plus mám posledních pár let jaro spojené s alergickou rýmou, která svědí tak, že máte chuť si poškrábat nos zevnitř pomalu až na mozku. Všechen ten jarní povyk se pro mě uklidňuje až kolem půli května, kdy si už člověk zvykne na světlo a rýma poleví. A najednou je docela fajn chodit ven, aniž byste se museli před každou procházkou půl hodiny oblékat do vrstev šálů a svetrů a slunko taky docela fajnově hřeje… Ale každý začátek jara vyloženě bolí!

Tahle úvaha mě přepadla, když jsem se začetla do zajímavostí o březové řadě Weleda. Zjistila jsem z nich, že období, kdy už jsem ochotná vzít jaro na milost, koresponduje se sběrem březového listí v jižních Čechách. V tu dobu prý břízy prochází nejintenzivnější fází rozvoje a obsahují nejvíc cenných látek, které jim kolují v žilách. Doteď jsem si myslela, že můj strom je oliva. Tak že bych přibrala do party i břízu? Evidentně máme hodně společného, když se naplno probouzíme až během května! :-) Už vím, kam si půjdu letošní jaro postěžovat, že všechno živé najednou blázní a mně to leze na nervy – najdu si březový hájek, pod strom rozhodím deku, lehnu si a budu držkovat, jak ptáci řvou a slunce moc svítí.

Weleda

A pokud se rozhodnu být u toho extra užitečná, můžu se přihlásit jako pomocník při sběru březového listí. Věděli jste, že přímo v jižních Čechách jsou BIO certifikované oblasti, kde každý rok cca 200 lidí sbírá několik tun mladých březových lístků, které Weleda používá ve svých produktech? Březové listy se sbírají zásadně ručně v divoké přírodě (ideální jsou stromy do 10 let stáří) a berou se vždycky jemné lístečky na konci větví, protože obsahují nejvíce cenných látek. Z každého stromu se samozřejmě utrhne jen určité množství listů (maximálně 70%), aby se rostlina nepoškodila. Zajímavostí je, že listy se musí zpracovat okamžitě po utržení, jinak cukr v nich obsažený začne rychle kvasit a lístky ztrácí zelenou barvu. A právě nutnost rychlého zpracování je důvod, proč se v Čechách pěstují břízy jen do 20 km od zpracovatelské továrny. Utrhnout -> rychle dopravit na místo -> a ještě rychleji zpracovat, aby z listů mohly vzniknout úžasné věci, které od Weledy všichni milujeme a které patří k legendám!

Weleda
Weleda

Vím, o čem mluvím, protože březová řada byla první, přes kterou jsem se k Weledě dostala. Začalo to peelingem, který jsem kupovala do zásoby, kdykoli byl v akci. Nevzpomínám si, že bych kdy za svou kosmetickou kariéru potkala tak měkký peeling. Ale přitom funkční! Dokáže pokožku vyhladit a šetrně odstranit odumřelé buňky, ale zároveň kůži nezkřiví ani chloupek a je strašně jemný. Jsou-li pro vás tělové peelingy se složením cukr/sůl/káva + olej moc hrubé nebo mastné, budete si připadat s tím od Weledy jako v ráji! Stačí ho dost málo – i zarovnaná malá lžička je příliš. Masáž je příjemná a s peelingem se navíc nejde poškrábat, ani kdybyste tlačili sebevíc. Také se snadno smývá a nezanechává za sebou mastný povlak, ani vysušené šupiny – jen hebkou a naleštěnou kůži. Nevím o peelingu, který by byl šetrnější!

Weleda
Weleda
Weleda

A ideální je nezůstávat jen u peelingování, ale rovnou pokračovat na vyšší level s březovým olejem na celulitidu. U něj jsem měla vždycky pocit, že nic silnějšího a účinnějšího už si pořídit nemůžu a že když na zkrásnění pozadí nezabere olejíček, nezabere už nic! Jasně, že to není sampospásná záležitost, ale kopněte do vrtule, denně vyražte aspoň na půl hoďku kolem bloku, odepřete si jednu sladkost a máte spolu s březovým olejíčkem recept na zázrak. Navíc teď, když má olej namísto odlévacího uzávěru šikovnou pumpičku, tak to už vůbec nemá chybu a je to značka ideál!

Weleda
Weleda

Posledním produktem, který jsem z březové řady také už dříve párkrát vyzkoušela, je březová šťáva. Trochu spoléhám na to, že by mi mohla usnadnit náročný vstup do jara. Že bych tělo obalamutila, kterak už je třeba červen a po sklizni, protože kde bych jinak vzala březovou šťávu, že jo… :-) No uvidíme! Četla jsem super recept na pití, které je ideální si dát ráno nalačno – lžíce březové šťávy smíchat s deci vody, šťávou z půlky citronu a přidat půl deci grepové šťávy. To nezní vůbec marně! Navíc pan Leonard Taraba, který v jižních Čechách břízy pro Weledu pěstuje, v jednom rozhovoru říkal, že lidé, kteří užívali březovou šťávu 3 týdny, v průměru ztratili 2-5 kg na váze. Březová šťáva totiž nejen urychluje metabolismus, ale mimo to posiluje i funkci ledvin, obsahuje velké množství vitaminu C a flavonoidů (chrání buňky před volnými radikály, posilují imunitu) a dokáže ulevit i při autoimunitních onemocněních (např. revmatoidní artritidě). A někde jsem i četla, že prý šťáva z mladého kokosu je sice fajn věc, ale březová šťáva je několikanásobně lepší! :-)

Vidím to tak, že letošní jaro dávam celé březové sadě šanci a třeba to spolu výjimečně překlepeme bez ztráty kytičky a nervů :-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *