Nordics péče o zuby a ústa – 3 pasty, 3 kartáčky a skořicová zubní nit

Jak poznáte, že jste dospělí? Když se k zubaři bojíte chodit ne kvůli bolesti, ale kvůli faktuře! S čímž souvisí fakt, že pro prevenci v péči o zuby uděláte všechno na světě, jen abyste ten proklatý papír s infarktovou částkou nedostali. Své zubní peripetie jsem na blogu párkrát rozebírala a spočívaly v tom, že ačkoli jsem k zubaři chodila pravidelně (jako nikdo na světě!) a při každé návštěvě jsem slyšela uklidňující „všechno je v pořádku“, stačilo se přestěhovat do Prahy, přejít jinam a málem jsem se vyvrátila v zubařském křesle. Kaz, kaz, zánět, skrytý kaz, kaz, kaz…

To je tak, když někdo svou práci odflákne a vy si následně připadáte jak největší tragéd, přestože jste pro svůj chrup udělali vše, co šlo. Aspoň jste si to mysleli. Zub si doma nezrentgenuju, abych viděla, že plomba je blbě udělaná a pod ní se rozjíždí tikající časovaná bomba. Takže to vzalo hodně času a ještě více peněz, ale teď můžu říct [klep klep na dřevo i na zub], že preventivka v zubní ordinaci zabere i s pozdravem 2 minuty a jsem si absolutně jistá, že je všechno ok a můžu klidně spát a chroupat topinky.

Navíc svou zubní rutinu mám slušně zajetou (kontrolováno průběžně na dentální hygieně) a za ty roky vím, co (ne)dělat, aby zoubky byly v pohodě. Třeba vůbec nepiju bublinkaté pití typu Coca-Cola (a pokud ano, je to max 1x za rok Kofola na výletě), vyhýbám se i džusům (popř. si je ředím a po pití si ještě vyplachuju pusu vodou – stejně jako po ovoci) a čistím si zuby pokaždé, když něco mlsám. Pro dostatečné vyděšení a důvody výše činěného doporučuju vygooglovat si slovní spojení „eroze zubů“.

Vesměs se u arzenálu pro čištění zubů nepouštím do větších experimentů – stačí mi jeden velký zubní kartáček, jednosvazkový zubní kartáček, sada mezizubních kartáčků, zubní nit a pasta. Zuby si čistím nejčastěji 3x denně (ráno, v průběhu dne a večer), přičemž večerní čištění mi zabere zhruba 5-10 minut.

Lenka ze Stibio mi poslala na testování speciální zubíkový balíček s hromadou úžasných věcí od značky Nordics a aby to nebylo extrémně dlouhé, vybrala jsem pro dnešní článek 3 pasty, 3 velké kartáčky a zubní nit. Jak se mi to všechno pozdává? Opoznámkuju vám to dál v textu!

Nordics Bio zubní pasta pro citlivé dásně

Nevím, jak to dělám, ale minimálně jednou do týdne zjistím, že mám po čištění zubů „zaliskanou hubu“ od pasty. Přijdu na to buď ve výtahu, nebo u zrcadla pracovního stolu. Děje se mi to odjakživa, přičemž na základce se mi to stávalo častěji. Asi nějaká nadpřirozená schopnost, či co.

„Citlivá“ pasta je roztomile růžová, což sice nemá vliv na funkci, ale je to tak ťuťuňuňu, že si to tady poznačit musím. Chuť je totožná s Mentos bonbony. Jemná a nepálivá, ale přitom osvěžující. Pasta pění minimálně a já to kvituju s povděkem, protože obecně nemám ráda pasty, u kterých přes plnou pusu pěny nevidím na čištěné zuby.

Přestože si myslím, že nejzásadnější pro čisté zuby je perfektní kartáček a technika čištění a pasta má vliv spíše kosmetický a deodorační, tady bych řekla, že jsou zoubky po čištění i příjemně hladké. Ze všech testovaných past je tahle asi moje nejoblíbenější!

Nordics Bio pečující zubní pasta s granátovým jablkem a mátou

Chuť pasty mi připomíná mátovo-sladké cukrátko – za celou dobu jsem ale nepřišla na to, jaké. Pasta má v sobě výtažky z granátového jablíčka a šalvěje, ale jestli se to nějak promítá na chuti, to nedokážu zjistit, ať degustuju s pastou v jedné ruce a kartáčkem ve druhé sebevíc :-D

Zubní pasta je s fluoridem a pění poměrně hodně. Pro mě je to ten typ, se kterým si zuby dokonale nevyčistím, ale jsem schopná ji používat v průběhu dne na kosmetické přečištění po jídle, nebo když potřebuju osvěžit dech a mám možnosti si namísto žvýkačky zoubky opucovat.

Nordics Bio bělicí zubní pasta s aktivním uhlím a matcha

Ze všech tří, které dneska v článku mám, je tahle pasta nejvíc svěží a „větrová“. A to tak, že po ní nemám potřebu používat ani ústní vodu. Není vůbec pálivá, ale máte po ní dojem, že jste právě vycucali celý balíček Klokanků :-D

Pěnivost je menší a srovnatelná s výše popisovanou růžovou pastou. Čímž u mě černá pasta získává body navíc. Ze všech zkoušených od Nordics bych ji dala buď na druhé místo, nebo by se s růžovkou podělily o stupeň vítězů.

Nordics bambusové kartáčky – s aktivním uhlím a modrý

Už jednou jsem podobný kartáček testovala – oproti těmto dvěma měl ale jednu zvláštnost – konce štětinek byly špičaté a ostré. Asi jsem i chápala myšlenku, proč je výrobce tak udělal – docela dobře se s tím čistil mini přechod mezi dásněmi a zuby. Průšvih byl, že štětinky byly tak ostré, že bylo třeba si na ně dlouze zvykat a měli jste prvních pár dní dásně normálně odrané. Což bylo na prd.

To tady vůbec nehrozí. Štětinky u obou kartáčků jsou rovně střižené a jsou do dřívka nasázené ve třech řadách poměrně na řídko. Když to srovnám s klasickým Curaproxem, je to jak nebe a dudy. Oba kartáčky používám na čištění přes den – večer sahám rituálně po elektrickém kartáčku, jednosvazkovém, pár mezizubních a zubní niti. Je to na dýl. Důvod, proč si večer nečistím zuby s Nordics kartáčky, je prostý – zavazí mi ten okolní dřevěný přesah u hlaviček kartáčků a já nejsem schopná se s kartáčkem v puse pořádně vytočit tak, abych perfektně vyčistila každý zoubek. Na „kosmetické“ přečištění po jídle nebo kafi během dne – fajn, není problém. Ale na to opravdu precizní vyčištění to u mé maličkosti není, nemám na to šikovnost :o)

Kdyby vás ještě zajímalo, jestli má barva štětinek nějaký vyšší význam, tak ano, má. Černý kartáček má štětinky napuštěné aktivním uhlím, což má mít bělicí účinky. Štětinky v modré barvě jsou čistě pro potěchu oka.

Nordics bambusový kartáček na jazyk

Sranda věc, kterou jsem doteď ve svém arzenálu nikdy neměla. A když už jsem si jazyk čistila, tak normálním kartáčkem – na co mít další, ne? Ale… zkusila jsem tenhle Nordics a není to úplně marná vychytávka! Kartáček je malý, kulatý a štětinky pevné a tvrdé. Ale zase ne natolik, aby vám odraly jazyk. Čistí perfektně a je to na výsledku hodně znát. Zvlášť když milujete česnekovo-sýrovou pomazánku ke svačince. Když k čištění zubů přidáte i „kefku“ na jazyk, sníží se počet česnekových „vonných“ molekul, které kolem sebe rozptylujete do vzduchu tak o dalších 90%. A to se vyplatí!

Co teda nedávám, tak čištění jazyka ráno. To bych nejspíš vrhla do umyvadla. Takže si jazykovou kratochvíli nechávám na večer, nebo po kartáčku sáhnu v průběhu dne.

Nordics expandující dentální nit se skořicí

Mezizubní kartáčky a nitě skladuju v plechové krabičce, protože jsou to drobnosti, které se mi jinak povalují po šuplíku a já je pak lovím všude možně. A měla jsem tam i skořicovou zubní nit. Málem jsem odpadla, když jsem krabku otevřela! Násládlá skořice krabičku provoněla tak krásně, že jsem jednu chvíli vážně uvažovala, jestli si nit nenastěhovat do šatníku namísto vonného mýdla! Voňavě i chuťově ohromně povedená záležitost!

Nit má stejný typ balení, jako její mátová sestřička v mém předchozím článku. Papírová kompostovatelná krabička, se kterou trošku bojuju, protože se mi nit hůř odmotává a vyskakuje z papírového zobáčku a já to pak cpu zpátky… Jako je to použitelné, ale mě tenhle detail irituje. To je ale jediná „moucha“, kterou bych na niti našla – jinak je VELMI použitelná, netrhá se a skvěle se s ní pracuje.

Zajímavostí je slovo „expandující“ v názvu. Co to znamená? Nit po kontaktu se slinami trošku nabobtná (resp. se nafoukne asi o půl milimetru v místech, kterými čistíte), čímž dokonale zachytí zbytky plaku a můžete tak vyčistit i místa, kam se mezizubní kartáček nedostane.

Informační vsuvka – nit se používá tak, že si odtrhnete zhruba 20-30 cm. Konce omotáte kolem ukazováčků a necháte si mezi nimi jen pár centimetrů natažené nitě. Čím kratší, tím lepší. Nit „nasadíte“ na zub u dásní a jemně stáhnete plak směrem nahoru po zubu. NIDKY s nití nepotahujte tam a zpět, jinak si taky zub můžete nevratně poškodit a upilovat. Doslova. Pokud se nití nemůžete mezi zuby dostat, protože jsou těsně na sobě, zkuste malilinkatými pilovitými pohyby mezi zoubky zajet. A plak stáhnout. Nikdy a za žádných okolností NESMÍTE nad nití ztratit kontrolu, napružit ji jak tětivu u luku a pustit, aby „střelila“ do dásně. Ošklivě byste si dásně pořezali.

A to je pro dnešní zubíkaté téma všechno. Máte se značkou Nordics zkušenosti? A jaký kartáček na zuby máte zrovna teď? :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *