MycoMedica – Korejský ženšen červený s Cordycepsem a s Reishi

Pokaždé, když začínám testovat nový doplněk stravy (a že jsem v nich extra vybíravá!) a je to v rámci nějaké spolupráce, jsem ze začátku nervní, jestli „to“ bude něco dělat, nebo vyzobu několikaměsíční dávku placeba, do recenze si poznačím něco jako „tak co?“, „tak nic“, „tak slez“ a budu akorát nakrknutá, že jsem něco jedla zbytečně.

Když jde ale o doplněk stravy od značky, se kterou mě pojí předchozí VYNIKAJÍCÍ zkušenosti, jsem logicky důvěřivější a nechám se k testování přemluvit tuze ráda. Zářným příkladem je česká MycoMedica, od které jsem tu poměrně nedávno zkoušela a popisovala super duper nadupané tobolky MycoSomat. Úžasná věc, během které jsem si dala po pár letech VELMI příjemnou pauzu od bolestí žaludku. O které jsem se nezmínila ani u pana doktora, abyste věděli. Protože jsem měla strach, že mě pošle na gastro (logicky), kde mi budou něco rvát do krku a mně se u toho bude navalovat a budu celá pošavlená a budu mít trauma a tak. Proto jsem si vsugerovala, že je to beztak od nervů a není třeba se stresovat ještě víc. MycoSomat mi to vlastně potvrdil, protože bolesti během jeho užívání opravdu ustaly. Úplně. Jestli tu má někdo vystudovanou zdrávku a zrovna se chytá za hlavu, tak ho asi i chápu, ale takhle to zkrátka mám, no :-)

A právě od MycoMedica z Obchodu čínské medicíny jsem dostala možnost otestovat další doplněk stravy, a to korejský ženšen s cordycepsem a reishi (dárkové balení můžete koupit tady). Jde o 2 skleničky se dvěma druhy ženšenu (jeden je s cordycepsem, druhý s reishi), přičemž jeden se užívá ráno, druhý odpoledne. A stejně jako MycoSomat – i tady se tobolky užívají pět dní v týdnu a následuje dvoudenní pauza. K tomu mě napadá jediné – díkybohu za můj důchodcovský dávkovač na léky, kam si můžu zrní v neděli večer rozdělit na celý týden dopředu, jinak bych byla se svou roztěkaností v háji a vzpomněla bych si na tobolky obden. Možná.

Nejdůležitější info si povíme hned na začátek formou otázek.

K čemu je ženšen dobrý?
V dnešní době se Ženšen používá jako stimulátor energie u únavových stavů, u stavů vyčerpání, u syndromu vyhoření nebo při rekonvalescenci po nemoci. Podporuje fyzickou i duševní výkonnost. Je to výrazný adaptogen a imunostimulant.

Proč užívat Ženšen s Cordycepsem ráno a Ženšen s Reishi večer?
Toto doporučení vychází z teorie čínské medicíny, která říká, že Cordyceps podporuje Yang (zahřívá), a proto je lepší ho užívat ráno, a Reishi podporuje více Yin (vyživuje či lehce ochlazuje), a proto je vhodnější ji užívat odpoledne či v podvečer. Čínská medicína popisuje yin a yang jako dva protikladné principy, které tvoří náš svět. V přírodě jsou neustále v křehké rovnováze. Stejně tak i v našem těle. Pokud chceme být zdraví, je třeba oba principy udržovat v rovnováze.

Proč zrovna Cordyceps a Reishi?
Cordyceps je vitální houba, která posiluje ledvinovou esenci a ledvinový yang. Proto se používá k doplnění fyzických i duševních sil a vitality. Reishi je vitální houba, která posiluje přirozenou obranyschopnost. Podporuje kardiovaskulární systém a harmonizuje psychiku. Dohromady to prostě funguje nejlíp.

Co přesvědčilo mě, abych ženšen vyzkoušela?
Tak předně povídání na Stránkách čínské medicíny (podrobné info tady). Mimo jiné se tam píše, že korejský ženšen se používá například u stavů jako:

 • Stimulace duševní činnosti u duševně pracujících či studentů (nespavost, bušení srdce, zapomnětlivost, neklid, úzkost, deprese…)
 • Chronický únavový syndrom (CFS), roztroušená skleróza (Sclerosis multiplex)
 • Autoimunní nemoci (autoimunní zánět štítné žlázy – Hashimotova tyreoiditis, Sjoegrenův syndrom, lupus, sklerodermie, revmatoidní artritis, purpura…)
 • Ekzémy a alergie, astma, lupénka, pemphigus…

Co vlastně léčivé (medicinální/vitální) houby umí?

Dokáží ovlivnit široké spektrum problémů od slabé imunity, přes psychické problémy až po autoimunitní potíže nebo třeba i rakovinu. Toto málokterá bylina nebo kombinace bylin umí. Tyto vlastnosti dělají z léčivých/medicinálních hub nejpopulárnější prostředky pro zlepšení zdraví v dnešní době. Dále pak:

 1. Ovlivňují imunitní sytém: dokáží ho nejen posilovat (pokud je slabý a jsme často nemocní), ale také ho dokáží tlumit, pokud je jeho reakce nepřiměřená (například u alergií nebo autoimunitních potíží)
 2. Vyhledávají a likvidují nejrůznější patogeny, které se občas v našem těle přemnoží. Je jedno zda to jsou viry, bakterie, borelie nebo mykotické infekce.
 3. Jsou vhodným doplňkem při léčbě rakoviny. Klinické studie i lékařská praxe dokazují, že dokáží likvidovat rakovinné buňky. Ale hlavně dokáží náš organismus posílit, což je u chemoterapie nebo radioterapie velmi důležité.
 4. Výborně působí u chronických zánětů.
 5. Pomáhají u civilizačních a metabolických potíží: vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, cukrovka 2. typu nebo nespavost
 6. Umí regenerovat a chránit jaterní buňky.
 7. Jsou výbornými antioxidanty.
 8. Mají příznivá vliv na psychiku, kterou harmonizují.
  Více o účincích na různé potíže se dozvíte zde.

Vzhledem ke své zkušenosti s MycoSomatem věřím každému písmenku!

No a jak na mě tedy působí Ženšen s Cordycepsem a Reishi? Doplněk beru přes měsíc a ještě mě zhruba tři měsíce čekají, jestli dobře počítám. Přesto jsem ale nějaké působení, které stojí za řeč zaznamenala a potřebuju si ho sem napsat, abych mohla info po dobrání obou balení srovnat. Vezmu to v bodech, ať se v tom neztratím:

 1. jsou mi dobré kalhoty! :-D
  Zamávejte mi před nosem pytlíkem s gumídky, tabulkou čokolády, nebo čerstvě upečeným koláčkem. Začnu nadávat, že kvůli vám zase přiberu a bude mi všechno malé, ale zároveň během držkování všechno sežeru. Poněvadž na sladké já sakra dobře slyším. Poslední Vánoce byly v tomto směru obzvláště výživné a s jejich následky jsem donedávna nemohla hnout. Ne, že by to nešlo – prostá matematika platí na každého a když více kalorií vydáte, než přijmete, budete hubnout. Pokud ne, popíráte zákony fyziky a měli by vám dát Nobelovku za objev, jak vymýtit hladomor v Africe. Výjimky neexistují. Jak tedy ženšen souvisí s mým menším zadkem? Inu, začala jsem mít více energie => mám větší chuť něco dělat => více se hýbu => nehoní mě tak často mlsná a nedělá mi (kupodivu!!!) problém si zdůvodnit, proč už večer mlsat nechci. Ne, že nemůžu. Opravdu NECHCI! To je celý recept na zázrak. Ještě před pár týdny bych si musela pomalu znásilnit mozek a přinutit ho silou, aby si sakrauž rozdělal tu karimatku a hodinu cvičil a navečer bych si musela dát na tu svou mlsnou hubu zámek. Teď ne. Beru cvičení jako každodenní automatiku a nedělá mi sebemenší problém se k němu motivovat. Úspěch? Prd! Čistokrevný ZÁZRAK!
 2. můžu se výrazně lépe soustředit a jsem klidnější
  Vždycky říkám, že kdybych se měla popsat v jedné větě, řekla bych něco jako: cholerický flegmatik s nohama na zemi a hlavou v oblacích. Můj mozek je silně nepředvídatelný. V jednu chvíli dokáže fungovat rychlostí blesku s přesností švýcarských hodinek a chrlí nápady rychleji, než kulomet. Aby vzápětí „umřel“ a vylámal si zuby i na rozhodnutí, jestli si dám mátový, nebo ovocný čaj. Mám pocit, že poslední dobou mám myšlenky víc ukotvené a stabilizované a lépe se mi pracuje. Zní to dost abstraktně. Představte si to, jako kdybyste děcku s ADHD (a je fuk, co si o té diagnóze myslím) dali kouzelné prášky, ono se zklidnilo, ale myšlení by běželo pořád tryskem a nápady se daly snadněji podchytit a dávaly by větší smysl. Nebo jako kdybyste naběhli do obrovské knihovny, kde by byly knížky naházené bez ladu a skladu a vy jste jim dali řád a utřídili je tak, by v nich bylo snadné hledat.
 3. alergie je letos ZATRACENĚ mírnější
  Až mě to zarazilo a bojím se tanto bod rozepsat, abych to nezakřikla. Poslední 2-3 roky touto dobou už jsem šílela a měla vypotřebováno minimálně 2 balení Flixonase kapek a vybranou krabku Analerginu. Letos jsem u jednoho Flixonase balení tak možná ve třetině, nebo půlce. Předchozí roky mě nos a čelní dutina svědily takovým stylem, že bych se tam klidně poškrábala stovkou hřebíkem, kdyby mi někdo přísahal, že to pomůže. Začala jsem kýchat ráno, skončila večer a během noci se mi nos ucpal a já musela sáhnout i po klasických kapkách do nosu, jinak bych asi zkolabovala na ulici, protože bych nemohla dýchat. Letos ne. Velmi mírné svědění se ozve třeba 1x za 1-2 týdny a pak zmizí. Píšu to opatrně, protože je to strašně moc boží a já to opravdu nechci zakřiknout… :o)

Toliko zatím moje poznámky k ženšenu a pro dnešek je to konec hlášení. Článek rozšířím, jakmile obě balení doberu a uvidíme, jestli to bude takhle fajnově pokračovat, nebo se třeba ještě něco změní.

Máte s korejským ženšenem od MycoMedica zkušenosti? A jestli ano, jak působí na vás?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *