6 letních kosmetických nezbytností

Také si s sebou na dovolenou balíte tolik kosmetiky, že by z toho vyžilo dalších pět lidí? A pak se vám pravidelně stává, že z toho použijete maximálně desetinu a zbytek taháte úplně zbytečně? Já jsem na tohle expert, ačkoli běžně žiju v přesvědčení, že mám balení na dovču v malíčku a už na této superschopnosti nemám co vylepšovat.

Mým nejčastějším kamenem úrazu je přibalení peelingů, několika druhů pleťových (a ještě zbytečnějších vlasových) masek, tělových krémů, laků na nehty a taštičky s líčením. Přestože se mi stává pokaždé, že výše zmíněné serepetičky přivezu domů netknuté, jsem maximálně překvapená zas a znova, jak se to mohlo stát a kde se vyskytla chyba, že jsem je vlastně nepoužila.

Důvod je nasnadě. Když jedeme v létě, je v 99% případů tak strašně horko, že poslední, na co mám během dne náladu, je líčit se, dělat si pleťovou masku, nebo odlakovávat a znovu lakovat nehty. Vše, na co se ještě zmůžu při teplotách, které venku atakují čtyřicítky, je sprcha, mazání opalovacím krémem do zblbnutí, parfém a balzámek na rty. Vše přikrýt kloboučkem a slunečními brýlemi a tím je mému kosmetickému pečování učiněno zadost. Očekávání mám doma u balení kufru megalomanská, ale jen co dorazím na místo, je po předsevzetích jak po žabě. Máte to někdo podobně?

Proto je můj letní výběr u Elnino tentokrát podřízen ne očekávání, ale prostým zkušenostem. Možná je totiž čas přestat si namlouvat, že tentokrát se na dovolené budu od rána do večera opečovávat tunou kosmetiky. Kdybych si kolikrát zabalila mini balení micelárky, krém na opalování, vůni, balzám a mýdlo, udělám líp. A můžu si komplet kosmetické zásoby nacpat po kapsách. A proto se dnes v recenzích vytasím se 3 tipy na opalovací krémy, jedním krémem po opalování na prodloužení opálení, super letní vůní a ťuťu olejíčkem na rty, který mám v ruce během léta pořád a mám ho kolikrát na rtech, i když jdu jen vysypat koš před barák. No vážně!

Začnu tím, co byste možná čekali až nakonec, a totiž krémem prodlužujícím opálení na obličej i tělo od značky Lancaster. Šokovaly mě dvě informace. První – ten krém stojí míň, než tabulka čokolády od Lindt. A druhá – je to monacká značka! Jako vyzkoušela jsem už hodně kosmetiky z různých koutů světa (i těch úplně zapadlých). Ale Monako? Fíha, tuším je to velká premiéra! Příběh značky Lancaster se začal psát už v roce 1946 a v dnešní době jde o synonymum ke komplexní (po)sluneční a samoopalovací péči, jejíž srdce tluče v rytmu života na Francouzské Riviéře. Přiznávám, že pročtení příběhu Lancasteru na mě mocně zapůsobilo a teď, kdykoli mi na tubě vyvedené v tyrkysové a oranžové barvě spočine očko, vidím před sebou Azurové pobřeží a mám chuť jet na prázdniny do Provence!

K čemu krém je? Měl by vám zajistit až o měsíc delší snědý a opálený vzhled pleti, který jste si přivezli z dovolené. Mimo to pokožku zklidňuje ihned po opalování, stimuluje produkci melaninu (neplést s melatoninem – ten je na spaní), podporuje regeneraci a hydrataci a předchází loupání. Konzistencí je Lancaster Tan Maximizer lehčí krém, možná i řidší mléko, řekla bych. Vůně je pro můj nosík výrazná a neobvyklá – kombinuje v sobě hotelové bílé mydélko a repelent, řekla bych. Jako není to vyloženě můj šálek kávy, ale také nic, co bych odhodila jak odjištěný granát. Navíc na kůži se výše zmíněná parfemace drží tak minutu a pak se ztlumí do čistě mýdlové vůně, jako kdybyste právě vyšli ze sprchy. Dojmy po nanesení? Krém se vstřebává ihned pod rukama, pokožka je na dotek vláčná a trošku taková… Vlastně se nemůžu rozhodnout, jestli napsat kluzká, nebo hladší. V obojím případě to má být pochvala. Lancaster kůži nedusí a netvoří na ní neprodyšný film alá „igelitový sáček“. Spíš naopak. Je to krém lehký a ani o něm nevíte. A jak vlastně funguje? To jsem dala za úkol zjistit své drahé polovičce, protože permanentně nadává, že jen co se na dovolence opálí, doma vybledne snad přes noc. Dnes je to od dovolené asi 3 týdny a chlap si libuje, že pořád vypadá opáleně a mám kosmetiku pochválit. A jelikož je to tělový krém, usuzuju jediné – kdyby to nefungovalo, chlap by to najisto nepoužíval, protože natírání se čímkoli prostě nemá rád.

A teď zase na přeskáčku k opalovacím krémům. Ty jsem brala s sebou rovnou tři. Olejový Payot (SPF 15), krémový BIO Nuxe (SPF 20) a Nuxe ve spreji (SPF 50). O Nuxe už jsem tady psala i loni a trvám na tom, že jde o nejvoňavější opalovací krémy na světě, na které je absolutní spoleh. Nikdy se mi nestalo, že bych se natřela opalovákem a kůži si sežehla. Ani náznakem. Zkoušela jsem všechny tři produkty, ale úplně nejvíc mi vyhovoval opalovací krém Nuxe BIO. Je akorát hutný, z tuby se dobře dávkuje (i když máte mastné ruce), překrásně ovocně voní (ve složení je mango), nelepí a nezanechává bílé stopy, přestože má minerální ochranu (čili funguje okamžitě po natření a nemusíte čekat 20 minut), kterážto je u mnoha ostatních krémů zárukou, že budete po krémování vypadat jak bílí zombíci. Krém je odolný vůči vodě i potu, přesto je dobrý nápad ochrannou vrstvu obnovit, kdykoli se po koupání utřete ručníkem. Nenapadá mě jediná výtka, kterou bych krému omlátila o víčko. Je dokonalý tak, jak je a doporučuju!

Opalovací krém ve spreji Nuxe SPF 50 je sázkou na jistotu, pokud se vám nechce s krémy experimentovat. Ochránil by vás snad i před požárem (vtip) a stejně jako jeho BIO kamarád netvoří na kůži mastné mapy, ani bílé stopy a je odolný vůči potu a vodě. Oproti BIO variantě se používá PŘEDTÍM, než vylezete na sluníčko, aby se ochrana stihla aktivovat. Krém je vhodný i během sportování, protože toho vydrží překvapivě dost a nikdy se mi nestalo, že by mi po natření tekly bílé kapky krému smíseného s potem po tváři (i to už se mi u jiných stalo :o). Vůně je silná a intenzivní a pokud se vám zalíbí, máte vyhráno a objednejte si rovnou celý Nuxe Sun sortiment, protože bude vonět stejně. Upozorňuju ale, že se tento opalovací krém v žádném případě nesnese s jakýmkoli parfémem. Na to je opalovák moc výrazný (sladší, parfémový) a třískalo by se to mezi sebou.

Payot Sunny Dreamy Oil mě převelice zajímal už jen kvůli použití. Má fungovat jako ochrana nejen pro tělo a obličej, ale dokonce i pro vlasy. Což si u krému dost dobře nejde představit, nicméně olejíček se k tomuto účelu sám nabízí. Moc šikovné je samotné balení, které je sprejové – vsadím boty, že být olej v lahvičce, kydne mi někam do tašky a já bych se namísto recenze omezila jen na vzteklého smajlíka. Takhle se jako bonus i dozvíte, že olej nejenže krásně voní jako sladké cukrové bonbony (ale zase ne nějak lepivě, aby na vás sedaly vosy), ale jde o ten typ rychle vstřebatelné kosmetiky, kterou budou ochotni používat i chlapi, co na mazání zas tak nejsou a každý dotaz ohledně krémování berou jako útok na svou osobu. Olej nejčastěji používali mí rodiče a oblíbili si jej natolik, že úplně ignorovali ostatní krémy. A co se týče poznámky v popisku na netu, že má olej podporovat opálení – pod to se můžu podškrábnout zcela jednoznačně, protože celníci na cestě zpátky nejspíš dumali, jestli v autě nepašujeme dva Italy :o)

Nepostradatelná hračička pro letošní léto? Žádné lesky, rtěnky, ani balzámky. Barevný olej na rty! Nikdy jsem žádný neměla, tak jsem od Gabriella Salvete čekala kdovíco lepivého a neuměla jsem si to představit. Do prvního testu. Bylo jasné, že jsem na rtech promnula něco, co mě bude provázet prázdninami tak dlouho, dokud to nevypotřebuju do posledního načervenalého zbytečku. To je tak strašně moc fantastický vynález, tenhle barevný olejíček! Cítíte na rtech stejné pohodlí, jako kdybyste použili balzámek. Rty se lesknou jako po lesku. Máte je hooodně jemně zabarvené, jako od rtěnky. Ale – rty nelepí, nemusíte se stresovat s barvou, která by se někam hnula, pusa je ošetřená a nepraská a nepne. A chutná to jako ovocné lipo čočky. Za mě 11 hvězd z deseti a pasuju to na letní nepostradatelnost a super objev, který určitě potřebujete.

Mám tu mezi čtenáři někoho, kdo nepoužívá žádný parfém? Čistě teoreticky. Protože já mám doma parfémů momentálně 9, používám je úplně všechny a neumím si představit, že by jich bylo méně. Spíš bych uvítala další kousky do sbírky. Má potřeba velkého výběru je dána tím, že nikdy nevím, jak se ten který den budu cítit a čím voňavým budu chtít náladu umocnit, nebo změnit. Můj vybíravý a nerozhodný mozek by se nedokázal smířit s existencí jen jedné vůně bez možnosti volby. To máte jako s tetováním – to bych u sebe taky nepřežila. Jednak se mi to nelíbí ani na sobě, ani na ostatních a druhak – jsem přesvědčená, že v jeden den bych si nechala udělat obrázek a další den bych si to rozmyslela a chtěla úplně jiný. Na stejném místě. Takže ano, volná ruka a možnosti volby jsou věci, bez kterých nemůžu existovat. A jednou volbou, kterou mi k vůním nedávno přibyla, je i Daisy Eau so Intense od Marc Jacobs. Už jsem někde psala, že flakonek je pro mě základ všeho. Musí se mi líbit, ladit k ostatním kouskům ve sbírce a vypadat… možná sofistikovaně? Určitě se mi nelíbí laciné lahvičky z plastu s kreslenými obrázky, nebo cokoli moc bláznivého, barevného a tak. Potřebuju něco, co se hned tak neokouká. A to Daisy splňuje na jedničku. Hodně mě baví složení, které je podle mého tak vyletněné, že to snad ani víc nejde. Posuďte sami:

Hlava: hruška, bergamot, jahoda
Srdce: jasmín, růže, med
Základ: vanilka, pižmo, mech, benzoin

Daisy je jako lesní jahoda na medu. Je půvabná, něžná a okouzlující. V tomto případě se povedlo zkombinovat nevinnou dívčí vůni se šmrncovním dámským parfémem. Výsledek je jako letní flirt s bublinkami šampaňského v odpoledním hřejivém sluníčku. Lehkomyslně usměvavý, ale ne hloupě naivní. Nevinně smyslný, ale ne prvoplánově. Podle mě je tato Daisy definicí francouzského „je ne sais quoi„. Čili něčeho, co nemůže být přesně definováno a vyřčeno, vznáší se to ve vzduchu, všichni to intiutivně chápou, ale nikdo to nemůže slovy vystihnout. A i když budete tzv. „střílet naslepo“ nákupem na e-shopu, nemůžete podle mě minout. Je to veliká líbivka! :-)

A čím si zpříjemňujete léto vy? :-)

2 thoughts on “6 letních kosmetických nezbytností

  1. Letosni leto je ve znameni nove vune – Atelier Cologne Orange Sanguine.. to je pro me jeste koncentrovanejsi leto jak Jil Sander Sun :)
    Jinak dekuju za tip na spf krem od Saponarie a deo Benatskou noc, oboji je v me letosni letni vybave :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *