Sapunoteka – 3 tuhá mýdla (mandarinka, citronella a eukalyptus, na holení) a tělový peeling Coffee

Když přijde řeč na vysněné cestovatelské cíle, nejčastěji přijdou na přetřes Maledivy, Bali, Karibik, Mauricius a mraky dalších. Včetně jů-es-ej, Austrálie a tak. U mě ale ne a popravdě mě do těchto končin vůbec nic neláká. Já mám už hodně let absolutně jasno a nejvíc mi k srdci přirostl evropský „pás“, jehož začátek tvoří jih Francie počínaje Marseille, následuje průsečík přes Benátky a konec je na chorvatské Istrii.

Jestli s tím má co dělat fakt, že jsem zapřísáhlá konzerva, které se ne vždy daří potlačit životní motto „změna není život, změna je za trest“ a tím se vědomě vyhýbám cestování do příliš exotických (z mého pohledu) zemí? Dost možná. Anebo je důvod mnohem prostší – tahle část Evropy mi vyhovuje po všech stránkách (život, klima, mentalita, jazyk) a jednoduše jsem dospěla k závěru, že když tehdá v pětaosmdesátém letěl čáp (nebo vrána, nebo co to vlastně nosí děti), nejspíš měl rozbitý kompas a měl mě vyklopit víc na jihu.
[a samozřejmě, že naši by se kvůli tomu určitě přestěhovali, to dá rozum :-)]

Napadlo mě to zmínit, protože dneska tu mám na programu právě kosmetické novinky z Chorvatska, a to od značky Sapunoteka, která je z Šibeniku. Kosmetika je to přírodní a dává si záležet na tom, aby všechny její produkty byly vyrobeny z lokálních bylin a surovin. Obsahuje pouze složky přírodního původu a konzervační látky, které jsou schválené v organické kosmetice. Aroma produktů jsou získána z přírodních olejů. Veškeré výrobky jsou bez obsahu parabenů, umělých barviv, parfemace, PEG, SLES, SLS. Kosmetika není testována na zvířatech. Super? No to si pište!

Už na první dobrou budete tušit podle obalů, že tady berou ekologii vážně. Krabičky jsou z recyklovaného tmavého papíru, drsného na omak a působícího tím dojmem, že přírodnější varianta balení už je snad jen banánový list.

Vybrala jsem si k vyzkoušení v rámci spolupráce s e-shopem Jemo čtyři zajímavé kousky – 3 mýdlové, jeden peelingový. Konkrétně – peeling na tělo a ruce Coffee, tuhé mandarinkové mýdlo, mýdlo s mořskou solí s vůní Citronella a Eukalyptus a mýdlo na holení. Dojmy následují vzápětí :-)

Peeling na tělo a ruce Coffee

Peelingu se asi hodně chtělo ven, protože v momentě, kdy jsem hliníkovou záslepku v hrdle tuby propíchla, vyletěl na mě asi 2 cm váleček hmoty. Nutno podotknout, že jsem nikdy neměla nic kosmetického, co by tak věrně vypadalo jako… no… hele, to nemůžu ani napsat :-D Vůně je fantastická, to bezesporu – káva je z peelingu cítit na kilometry, což je super, protože jde o ingredienci, kterou v kosmetice můžu a moc mě baví. Překvapilo mě, jak je peeling krémový. Žádná olejová příšernost, která pokecá všechno v nejbližším okolí, ale uživatelský přítulný krém, který se pohodlně nanáší, dobře se s ním pracuje a nikde vám během peelingování nic neodpadává. Jo a co je extrémně zajímavé – peeling nemá v základu ani sůl, ani cukr. „Škrabkací“ složku zde obstarává čistě káva. Zajímavé, viďte?

Jakkoli se zdá tuba pro tělový peeling malá, nenechte se mýlit. Díky tomu, že je peeling bezvadně krémový, nemusíte ho na sebe nanášet půl kila. Stačí trošku a rozetřít. Krémová textura nedovolí částečkám peelingu opadávat všude kolem, tudíž se vyhnete následnému úklidu vany. A absenci olejové mastnoty, jako mají cukrové a solné peelingy, ocení hlavně ti, kteří s vámi sdílí domácnost. Aneb – už jste někdy zkoušeli nedobrovolně dvojitého Axela s výskokem po kluzké vaně, kterou někdo před vámi zapomněl odrhnout od oleje…? Jop, už jsem si párkrát něco vyslechla…

Peeling pokožku hezky prokrví a vyhladí a nezanechá ji mastnou. To je samozřejmě boží. Co je ale ještě lepší, tak že obsah mi silně připomíná čokoládovou tyčinku Kofilu. Takže mě honí mlsná pokaždé, když po hliníkové tubě sahám. Což je nejčastěji večer. Chjo :-)

Mandarinkové mýdlo

Oranžová sluníčkové kostečka s ostrými hranami ve mně svou vůní budí jediné – představu toho nejčistějšího vypraného prádla. Jako kdybyste pomáhali babičce sbírat bílá prostěradla, která strávila spolu s dalším prádlem celé odpoledne na sluníčku. A třeba sebrané ručníky byste si přiložili na tvář a cítili směs prosluněného dne, jemné mýdlové vůně a zvláštní drsné čistoty, jakou má jen čisté prádlo a kterou oblečení ztratí asi pět minut po tom, co si ho prvně oblečete. Mýdlo voní stejně, jako když mezi prsty lehce promnu lístek mandarinky, která mi roste v květináči za oknem a kterou se mi podařilo spíš omylem vypěstovat z pecky.

Jestli hledáte mýdlo, na kterém je všechno perfektní tak, jak je – právě jste ho našli. Mandarinkové mýdlo je jemné, plní svou mydlinkovou roli na jedničku a já vlastně vůbec netuším, co neobvyklého na něm popisovat. Není ničím zvláštní – krásně čistě voní po mandarinkových lístkách. Nevysušuje. je superjemné a vhodné pro každý den, od hlavy k patě. Jednoduše geniální.

Mýdlo s mořskou solí s vůní Citronella a Eukalyptus

Pááááni, to je síla! Vůně je silná, intenzivní a výjimečně dokonalá. Už při prvním osvobození mýdla z krabičky vám citronella a eukalyptus doslova rozsvítí místnost. Jako kdybyste z Aladinovy lampy vypustili džina. V tu chvíli je vůně všude! Mýdlo je pořádný kus materiálu ve tvaru srdce, vyvedené ve studené mint barvě.

Čekala jsem, že vzhledem k obsahu soli mě mýdlo bude poštipkávat na místech, kde mám třeba odřeninu, nebo semo tamo rozškrábnutý kousanec od komára. Ale ne. Je to stejné, jako kdybyste se koupali v moři – taky tam nevlezete a nespustíte hysterickou sirénu, protože slaná voda vás upozorní i na to nejmenší poškození na kůži. Mýdlo je na dotek měkce hrubé. Přesně tak, jak to píšu. Nebude vás škrábat jako peeling a vlastně nic jako peeling vás během mydlení ani nenapadne. Ale zároveň není úplně hladké, takže ucítíte hrubší strukturu mýdla. Ale ta je přitom měkká. Je to trošku zmatené, ale chápeme se, že jo?

Jinak mýdlu nemám co vytknout – myje perfektně, voní dokonale, nedrolí se a nerozpouští už z dálky, když „vidí“ vodu. To je vlastně věc, která mě ještě zaujala – že když mýdlo schne, tak na straně, kterou stojí v mýdlence, se vysráží malá bílá vrstva soli (je to určitě sůl, chutnala jsem to). A mýdlo se nerozplizává.

Mýdlo na holení

Z nějakého zvláštního důvodu jsem čekala, že bude mýdlo tmavé. Asi mě zmátla ta etiketka. Mydélko je ale bílé a voní lehounce santalovým dřevem a silně čistotou. Pokud vás mate existence takového mýdla, pak vězte, že je to jedna z věcí, bez které se už spoustu let neobejdu. Totiž ve chvíli, kdy jsem zjistila, že gel na holení mi spolehlivě (a ještě lépe!) nahradí (ne)obyčejné tuhé mýdlo, jsem všechny ty gely a pěny přestala kupovat, protože se pro mě staly totální zbytečností. Namísto toho používám kostečku mýdla – povětšinou takové, které mám zrovna načaté. Když ale můžu vyzkoušet to, které je speciálně určeno k tomuto účelu – no proč ne. Však i náš kočiček má svoje speciální koupací mýdlo, tak proč ně kostku přímo na holení, které stejně člověk absolvuje obden, no ne?

Moje dojmy? No SAKRA! To je jak nebe a dudy toto. Jakékoli jiné tuhé mýdlo, mi kůži po holení nechává takovou vrzací a sušší. Někdy víc, někdy míň. Hodně záleží na tom, jestli jde o přírodní, nebo nepřírodní kousek (to druhé používám jen v nouzi). Sapunotékové mydélko mi například na noze nechává poloprůhlednou tenkou vrstvičku, po které holicí strojek hladce klouže (používám pánskou pětibřitku). Po opláchnutí je to pocit, jako kdybych kůži natřela tělovým mlékem do sprchy. Pokožka mi přišla lesklá, příjemná na dotek (bez onoho vrzacího efektu typického pro kůži umytou mýdlem) a hlavně nevysušená. Dávám deset hvězdiček z pěti možných – tohle je extra pecka!

Dala jsem mýdlo vyzkoušet i chlapovi. Bez jakýchkoli očekávání. Vím, že co se týče holení obličeje (které sice nesnáší, ale naučil se s tím žít), má svůj postup, na kterém se nevyplatí cokoli měnit, protože jak sám říká, skončilo by to dost blbě. Používá strojek Philips (Series 3000, Wet & Dry – kdyby to někoho zajímalo), protože po normální žiletce by se prý osypal jak puberťák. Buď se holí na sucho (když se chce rychle oholit třeba obden), nebo na mokro ve vaně, když má strniště delší (ke strojku používá tuhé mýdlo). A právě místo tuhého mýdla u mokrého holení jsem mu dala vyzkoušet kostku Sapunoteky. Jeho dojmy?

Po dvou minutách na mě volal z koupelny, kolik ta sranda stojí, protože si ji bude určitě kupovat sám. Na rozdíl od normálního tuhého mýdla, které musel mít během holení v ruce a po přejetí strojkem tvář „přemydloval“, aby se na ní pořád držela kluzká vrstva, tady se prý mýdlem namydlil jednou a hotovo. Tenká klouzavá vrstva se pleti pěkně držela a holení mu šlo perfektně. Prý se to s tím běžným tuhým mýdlem nedá srovnat. Po holení se tedy natírá i balzámem, ale tady měl dojem, že by ho pomalu ani nepotřeboval, protože pokožka nebyla vysušená, ale byla příjemně vláčná a nepnula.

A to je dneska všechno. Co říkáte na můj dnešní výběr z Jemo.cz? Zaujalo vás něco? Jo a tip na konec – kdybyste měli od Sapunoteky vyzkoušet byť jen jednu jedinou věc, strašně moc se přimlouvám za to mýdlo na holení. To by si zasloužilo kosmetického Oscara! :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *