Jak jsem vybírala čtečku knížek a jak jsem s ní spokojená (Kindle Paperwhite 4)

Dnešní téma bude ryze nekosmetické a ani nevím, proč mě nenapadlo sem svoje postřehy o čtečce šoupnout dřív – zvlášť když jde o věc, kterou denně používám (poslední 4 měsíce) a miluju skoro víc než kosmetiku (ok, to byl vtip, ale zbožňuju ji fakt moc!). Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že přijde den, kdy odmítnu dát z ruky čtečku, ťukala bych si na čelo. Cože? Já? Člověk, který by se do krve rval za papírové knížky a zarytě tvrdil, že nic nemůže nahradit pocit, když ručně obracíte stránky? A jak bych si jako četla ve vaně se čtečkou? To přeci nejde! Ne a ne a ne. Jedině papír!

Bejvávalo. Za prvním vnuknutím stála knížka od Marie Kondo, díky které jsem si vytřídila všechny (svoje!) věci. A prodala jsem hlavně stohy knížek, o kterých jsem věděla, že už je číst nebudu a jen je doma přehazuju z kouta do kouta. Prodávala jsem je do dvou obchodů (Knihobot a VKO – obojí super a doporučuju; první je komisní prodej, druhý peníze na ruku/účet hned). A ve výsledku mi doma zbylo do 20 nejoblíbenějších knížek, ke kterým se ráda vracím.

Totálně jsem si zamilovala pocit, že mám kolem sebe hodně prostoru a jen věci, které mám nejradši, používám je a potřebuju k životu. A rozhodně se mi nechtělo znovu spadnout do hromadění čehokoli. Včetně knížek. Což byl ale problém. Miluju čtení a bez písmenek si svůj život neumím představit. Během týdne 1-2 knížky přečtu, protože čtení mi dělá dobře na mozek a je to jeden z mých největších relaxů.

A tak jsem si zkrátka uvědomila, že pokud nechci běhat co pár dní do knihovny, nebo si zaskládat barák stohy knih, mám jedinou možnost – a to pořídit si čtečku. Z čehož měl radost hlavně chlap, protože mi v květnu nemusel vymýšlet dárek k narozeninám. Jelikož jsem o čtečkách nevěděla zhola nic a ani jsem netušila, podle čeho mám vybírat, musela jsem do akce zapojit strýčka Googla a zjistit, cože si to vlastně chci do baráku nastěhovat. A zodpovědět si předem hodně otázek ve stylu buď/anebo. Vysvětlím dál.

První věc, která mě šokovala, tak že jsou čtečky děsně drahé! Nevím, proč jsem žila v domnění, kterak se dá taková věc pořídit za pár stovek. Prvních pár proklikání e-shopů mě proto vrátilo z obláčku zpátky zem. Pod 2 tisíce se nedostanete.

Tlačítková, nebo dotyková? Buď jsem mohla čtečku ovládat tlačítky ve spodní části, nebo si vybrat čtečku s dotykovou obrazovkou. Já chtěla to druhé. Čtu rychle a klikání tlačítek by mě iritovalo. Možná by to tak nebylo, ale já si to tak vydedukovala.

Pocketbook, nebo Kindle? Vlastně jsem ani neuvažovala, že bych se rozhodovala nad jiným výrobcem. Nevím, proč. Tihle dva ve mně budí největší důvěru. Sympatičtější mi byl ale od pohledu Kindle. Opět- nemám tucha, proč.

Podsvícená, nebo nepodsvícená? Chvíli jsem dumala nad tím, jestli nevzít čtečku bez podsvícení, aby mi vydržela baterka déle. Ale pro moje používání je blbost nemít světlo. Čtu tak 50/50 ve dne/večer, tudíž světlo používám. Proto za mě určitě s podsvícením!

Jak velký displej? Tak akorát! Musí to být větší, než mobil (proč bych si jinak pořizovala čtečku), ale menší, než knížka (aby to bylo skladné) a přitom se mi pořád dobře četlo.

Jaké rozlišení displeje? Předpokládala jsem, že čím vyšší, tím lepší. Vyřadila jsem proto z užšího výběru všechno, co mělo 800 x 600 px.

Menu v češtině, nebo angličtině? Tohle mi bylo úplně jedno a vůbec jsem to nebrala jako důvod, proč se přiklonit k tomu nebo onomu modelu.

Jak do čtečky dostávat knížky? Prapůvodně jsem žila v tom, že neexistuje jiný způsob, než propojit čtečku kabelem s PC a nahrát knížky takto. A překvapilo mě, že čtečka může mít Wi-Fi a Bluetooth (no co, nikdy jsem nad tím nepřemýšlela, tak jsem nevěděla :-). Knížky jde posílat do čtečky třeba přes mail, což je podle mě moc šikovné!

Paměťová karta? Stejně jako u souborů v počítači, ani ve čtečce jsem nikdy neplánovala, že bych „skladovala“ knížky, které už vím, že číst nebudu. Textové soubory navíc zabírají minimum místa. Tím pádem cokoli s jednotkou v GB jsem brala jako něco, co mi bude bohatě dostačovat. Paměťovka je za mě zbytečná.

V momentě, kdy jsem zjistila, že čtečka může být voděodolná, bylo jasné, že tuto vlastnost budu u vítězného kousku určitě chtít.

Výdrž baterie – nikdo nechce řešit u čtečky vybitou baterii v momentě, kdy jste zažraní do knížky a nervy máte napnuté k prasknutí, jak příběh dopadne. Nejčastěji se v recenzích a popisech na e-shopech opakovalo číslo 1500 mAh, tak jsem ho vzala jako orientační kapacitu, kterou hledat.

A to jsou asi všechny parametry, které jsem před výběrem brala v potaz a podle kterých jsem vybírala. A vyšlo mi z toho, že nutně potřebuju Amazon Kindle Paperwhite 4 2018. V nádherné švestkové barvě, to je jasné. A taky s fialovým obalem, který bude ke čtečce ladit!

Cena byla 3500 Kč – z čehož jsem se málem vyvrátila na židli, ale narozeniny, že jo… :-D Displej je dotykový a nechtěla bych jiný. Stačí se při čtení jemně dotknout pravého kraje čtečky a stránka se otočí. Boží! Velikost displeje jsem nakonec vybrala 6“ a je to tak akorát. Nechtěla bych ani větší, ani menší, protože se mi z toho čte parádně a čtečka je šikovně skladná. Rozlišení je 1448 × 1072 px (300 ppi) a je to dokonalost sama. Menu je v angličtině, což je mi šumafuk. Knížky si do čtečky posílám přes e-mail, což funguje tak, že na mobilu si koupím knížku v e-shopu, pošlu mailem do čtečky, tam si knížku stáhnu a čtu. Otázka i s placením do 5 minut. A můžu si vzpomenout, že si chci něco přečíst klidně ve 2 ráno v posteli a za chvilku už knížkou listuju. Takové pohodlí osobně považuju za jeden z nejúžasnější výdobytků moderní civilizace :-) Čtečka je také voděodolná, to je jasné. A já si tak můžu s klidným srdcem číst ve vaně, aniž bych měla tik v oku, že se něco pokazí. Jo a co se baterie týče – čtu denně a čtečku nabíjím tak jednou za 3 týdny možná. Někdy i déle.

A spokojenost? Ta je sakra maximální! A o tohle jsem se chtěla dneska podělit. Co vy a čtení? Knížky, čtečka? A máte doma velkou knihovnu, nebo si taky schraňujete jen pár papírových knížek? :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *