Sapunoteka – dokonale zvlhčující krémy pro pleť, která chce pít (denní Lískooříškový, noční Vitaminový a Levandulový na ruce)

Se přiznám k něčemu děsně povrchnímu, což některé z vás možná přinutí znechuceně plivnout na monitor. Víte, co? Nemohla bych používat kosmetiku s hnusným obalem. Pokaždé, kdybych se na tubu/kelímek/skleničku/whatever podívala, neměla bych radost. Potřebuju před samotným kosmetikováním nakrmit i oko a mít ze svého arzenálu příjemný pocit. Musí se mi líbit. No a co. Občas sama sebe přesvědčím, že obal nemá na funkci vliv a následně to prohlašuju i v článcích. Ale všichni víme, že je to blbost, jakkoli si to snažíme obhájit a přesvědčit se o opaku.

Uvědomila jsem si to ve chvíli, kdy jsem v drogerii jen tak pro radost vybírala lak na nehty (přeci nepůjdu jen pro toaleťák) a došlo mi, že jednu lahvičku jsem vrátila zpátky do regálu jen proto, že měla na sobě zlaté nápisy a ty působily lacině. Což je trochu směšné, protože jsem si vybírala v cenové relaci do 50 Kč. Malá radost, taky radost. Napadlo mě, že jak se lak bude šoupat v manikúrní taštičce s ostatními, bude za chvilku vypadat olezle. To samé, když jsem chtěla mycí intim gel. Rozhodovala jsem se ne podle účinků (bylo tam asi 5 druhů a neviděla jsem v tom moc rozdíl), ale podle barvy etikety. Tyrkysová byla nej. Pako? To bez debat. Hrozím se dne, kdy se začne kyanid prodávat v roztomilých flakoncích.

Bystřejší už pochopili, že si úvodem připravuju půdu pro oslavnou ódu na hliníkové tuby s krémy od Sapunoteky. Není moc výrobců, kteří by balili produkty do roztomilých temperkových tubiček a to je podle mě veliká škoda. Protože vypadají nádherně a část mozku, která je u mě zodpovědná za posuzování kosmetických obalů (určitě existuje!), je z toho v estetickém rauši. Temperky na mě dělají dojem poctivé kosmetiky alá babiččina receptura, která si zaslouží pořádné balení, žádný nejlacinější plast olepený etiketou jak od kolotočů. Vnímáte to někdo stejně?

A bonus – kromě vizuální radosti to má i čistě ekologickou stránku věci. Cituju z popisu na e-shopu Jemo.cz: „Baleno v recyklovatelné hliníkové tubě – čistý hliník, který se nerozpouští ve vodě, nereaguje s jinými látkami, chrání bioaktivní kosmetické složky před světlem a kyslíkem.“ Takže tak. Jupijej hned 3x. To třetí je, že kosmetika je z Chorvatska a to jí v mých očích dodává polovinu bodového hodnocení tak nějak automaticky <3

K testování jsem si vybrala rovnou tři krémy, a to z každé mazací kategorie – denní krém, noční krém a krém na ruce. Myslím, že je to ideální sestava, abych si udělala obrázek, jak Sapunoteka v této oblasti funguje (protože všichni víme, že co se tuhých mýdel týče, nemá chybu – mrkněte na můj poslední článek).

Denní krém na mastnou a problematickou pleť

Nespletla jsem se v názvu. Opravdu mám doma krém Lješnjak i bergamot, který je primárně určen na mastnou a aknózní pleť. Neublíží ale ani pleti normální. Není čím. Přírodní kosmetika na rozdíl od té chemické (nebudeme slovíčkařit – víte, jak to myslím) je totiž všestrannější. Zatímco drogerkový akné krém by z vás klidně udělal sušenou tresku, přírodní produkty takové grády nemají a fungují mnohem jemněji. Já si vydedukovala, že když hlavní složku krému (hned po vodě) tvoří lískooříškový olej, který se používá nejen u mastné, ale i u dehydratované, suché a citlivé pleti, nemůže to nijak vadit. Jeho vhodnost u problematické pleti je hlavně dána jeho nízkou komedogenitou (čili (ne)schopností ucpávat póry – má skóre 2/5, přičemž 0 je nejnižší). Dalším základem složení je hydrolyzovaný pšeničný protein, což je věc, která pomáhá zjemňovat pokožku a zadržovat v ní vlhkost. Stejně tak třetí složka s největším zastoupením ve složení – jojobový olej. Ten se stará o udržování vlhkosti v kůži a jako bonus prý brání hromadění bakterií v pórech (těch, ze kterých se pak dělají černé tečky). Chtěla jsem na léto něco lehkého, co pleť zvlhčí, ale nezatíží. A podle mě jsem vybrala dobře.

Krém je lehoučký, vodnatý a bleskově se vstřebává bez zbytkového mastného pocitu. Nelepí, pleť nezatěžuje, prostě jen ošetří, zvlhčí a hotovo. Kamarádí se mi s čímkoli, co doma mám a nedrolí se, i když na něj vrstvím ještě opalovací krém a tekutý korektor, nebo make-up. Voní nejvíc po tea tree, kterému zdatně sekunduje levandulka. Bergamot v tom necítím, přestože je ve složení v podobě esenciálního olejíčku také.

Krému stačí použít velmi malé množství. Pro představu – hráškem krému byste v pohodě natřeli celou ruku od ramene k dlani. Tak klouzavé a vodnaté to je. Za mě určitě jeden z krémů, které bez problémů doporučím snad komukoli.

Vitaminový noční krém

Tuba vitaminového nočního krému je skoro jednou tak velká, jako u denního krému. Což je zajímavé a není mi úplně jasné proč, ale Sapunoteka to tak má u všech denních a nočních krémů. Zas na druhou stranu je pravda, že na noc s kosmetikou nešetřím tak, jako přes den. Tak že by to byl důvod? :-)

Na první pohled jsem tipovala, že bude noční krém stejně vodnatý a lehký, jako jeho lískooříškový denní bratříček. Aspoň tak působil v momentě, co jsem ho z tuby nanesla na kůži. Už ve chvíli, kdy jsem ale prsty krém rozetřela, rozdíl mezi denním a nočním krémem byl citelný. Noční je výživnější a pod prsty cítíte máslovější a plnější konzistenci. Vstřebatelnost je na jedničku a je stejně rychlá, jako u denního krému. A ani tady nepočítejte s lepivým, nebo mastným pocitem. I tento krém má vodní základ, což mi v posledních měsících neuvěřitelně vyhovuje a přestala jsem mít díky tomu problémy s šupinatěním a pnutím pleti.

Vůně je těžko popsatelná a podle složení by to mohla být kombinace růžového dřeva, levandule a rozmarýnu. Čili je to sladší, ale ne lízátkové. Bylinkové, ale nijak zelené. Vůně je výraznější, ale ne rušivá. Asi v tom smyslu, že kdyby to byl tělový krém, nepoužívala bych už parfém. Na obličeji vůně vyprchá tak do deseti minut, řekla bych.

Účinek? Pozoruhodně výrazný a příjemný! Když krém večer použiju, po probuzení mám pleť lesklou (nemastnou) a zářivou. Jako kdybych si ráno udělala gelovou pleťovou masku alá 100% Pure, nebo něco podobného. Krém to dělá jak v kombinaci s pleťovými séry, tak i samotný. Fajnové je, že když si ráno na obličej sáhnu, nemám pocit, že bych měla kůži zamaštěnou, nebo zatíženou (i když jsem krém používala v době, kdy noční teplota v místnosti neklesla pod 26°C). Takhle bych si představovala, že by měla pokožka vypadat, kdybych nepoužívala vůbec nic. Značka ideál.

Jo a ještě vsuvka – zkoušela jsem noční krém i přes den, ale nebylo to ono. Oproti dennímu je opravdu výživnější a zvlášť v horkém počasí to nešlo dohromady. Umím si ale představit, že v zimě bych krém klidně používala ráno i večer.

Krém na suché ruce – olivy a levandule

Říkám to pořád – pokud si chcete ruce mazat pravidelně, nechávejte si krém na stole. Jestli jste v práci podobně roztržití, jak já, tak v momentě, kdy krém zavřete do šuplíku, na něj zapomenete. A v tu ránu je vám k ničemu. Jak už bylo řečeno v úvodu – balení je silně dívatelné a roztomilé, tak vám bude dělat radost, kdykoli vám na něm spočine očko :-)

Levandulový krém na ruce je konzistencí kompromisem mezi denním a nočním krémem. Je lehký a vteřinově vstřebatelný (to slovní spojení mě teď napadlo), ale přitom dostatečně výživný, aby i vysušeným rukám ulevil. Je to podle mě ideální krém do kanceláře, protože můžete tlapky kdykoli namazat a okamžitě se vrátit k rozdělané práci. Žádné trapné mávání rukama ve vzduchu a čekání, až se všechno vstřebá.

Dokonalou vlastností je také vůně, která je ztělesněním čerstvě natrhané levandule ze zahrádky. Máte-li stresující práci, doporučuji krém před odchodem do zaměstnání použít na celé tělo i obličej, ruce, nohy a možná s ním přeleštit i boty, ať z levandulového rauše vůbec nevyjdete :-))

Celkové hodnocení

Všechny krémy od Sapunoteky mají jedno společné – zvlhčují. Kůži nemastí, nezatěžují a nedusí. Ony prostě pokožku příjemně zvláční a zvlhčí. Dost komfortní pocit hlavně v létě, kdy kůži nechcete zatěžovat, ale přesto ji potřebujete ošetřit a dát jí napít. Samostatnou kapitolou jsou balení, které opěvuju v textu snad na pěti různých místech (si to zaslouží!) a tuze se mi líbí. Jestli hledáte kosmetiku, která vám pomůže pokožku primárně zvláčnit a hydratovat (ve smyslu udržovat kůži zvlhčenou), jste na správné adrese a rozhodně bych se nebála Sapunoteku zkusit. Za mě jednička s hvězdičkou :-)

Odkazy do e-shopu:
Sapunoteka – vitaminový noční krém
Sapunoteka – krém na suché ruce Olivy a Levandule
Sapunoteka – denní krém Lískový oříšek a Bergamot

4 thoughts on “Sapunoteka – dokonale zvlhčující krémy pro pleť, která chce pít (denní Lískooříškový, noční Vitaminový a Levandulový na ruce)

 1. Obří děkuji za krásný článek :-) … musím poznamenat že načasování ani nemohlo být lepší :-D :-) … jsem ješte pár dní v Chorvatsku (jako na potvoru prší) takže to vypadá že vezmu útokem nejbližší DM, tuhle krásnou značku tam mají (tak jim nejspíše vykoupím regály :-D ). Sandra

   1. No nakonec to dopadlo tak že jsme zkončili v Šibeníku a já nakoupila u Sapunoteky přímo u zdoje :-D (nejspíše múj nový oblíbený druh turistiky :-D jen doufám že to přežije přítel :-) ) . Mimochodem dobrý tip pro ostatní.. bavila jsem se s paní z jejich oficiálních web stránek jde objednat s odedláním jak k nám do ČR tak do Polska 🥰 … Co se týče úlovků: klasiky jako krém na ruce Almond Cocoa butter (za mě voní nejlépe), tělové krémy Vanilla (vůně něco úžasného) a Pumpkin avocado orange (jde nejvíce cítit pomeranč, je to ale strašně příjemná fresh vůně :-) ) … pak klasické mýdla – doporučuju Orient Levander/Cinnamon/clove (prakticky to voní jako podzim/zima v kostičce :-) díky hřebíčku to je vůně u které se vidím se svařákem v ruce ) . obyčejné mýdlo „Mandarin“ … pak ještě anti-age noční krém (nemůžu si pomoct voní jako čerstvý zázvorový čaj i když tam zázvor vůbec není :-) )

    1. Takový druh turistiky se mi už jen podle popisu hrozně líbí a úplně jsem se při té představě návštěvy v Šibeniku usmívala! :-) Mikochodem – takhle mám už moc roků na seznamu Manosque ve Francii, kde sídlí L’Occitane ;-)
     A výběr zní jako super chuťovky! :-)
     Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *