
Přišel den D. Naložili jsme všechny svoje věci do dodávky, zamávali České republice a odstěhovali se do Chorvatska. Já, chlap a kočič. A jelikož hodně z vás bude v následujících dnech nebo týdnech vyrážet na prázdniny (studium, brigádu, whatever) do zahraničí, napadlo mě sesumírovat v dnešním článku několik echt vychytanách tipů, které by vám mohly výrazně ulehčit život. Hlavně jak v Chorvatsku platit parkování přes SMS, jak se vysmát poplatkům v bankomatu, nebo si zařídit cestovní pojištění až v zahraničí. Ono se to nezdá, ale i taková blbost, jako sprintování z pláže směr parkoviště pro nový lísteček, jen aby se rodinka mohla opalovat o půl hodiny déle, je pěkný opruz. A přitom to jde ošéfovat tak, aniž byste se museli hnout třeba z lehátka ve vodě :-)
Jak v Chorvatsku platit parkování přes SMS
Dá se koupit chorvatská SIM karta od A1 – na poště, v supermarketu, v trafice, na benzince, nebo v A1 pobočkách. Jmenuje se to A1 Tourist 4G SIM, stojí 80kn (+/- 10€) a máte v tom týden neomezeného internetu a 100 minut/SMS v Chorvatsku. Karta funguje jako klasická dobíjecí karta. Koupíte si kupon a dobijete účet – zadáte *103*14-místný kód# a zmáčknete tlačítko pro volání. Nebo kartu dobijete na webshopu, v bankomatu, na benzince, na poště, nebo v A1.
A teď to nejlepší. S touhle SIMkou můžete platit parkování! Už žádné hledání drobných, nebo sprintování na parkoviště kvůli tomu, že vám za chvíli končí hodina. Postup je jednoduchý. Jestli jste si všimli, tak každý parkomat má na sobě šestimístné telefonní číslo pro placení parkování. Většinou ve tvaru 708***. Na tohle číslo pošlete SPZ vašeho auta a hotovo. 10 minut před koncem parkování vám na SMSku pípne info a vy se můžete rozhodnout, jestli ho chcete ještě prodloužit (pošlete další SMS), nebo ne. VELICE pohodlné!

Cestovní pojištění v Chorvatsku
Bez pojištění bych si nikdy netroufla jet do zahraničí. NIKDY. Je to nesmysl, protože nikdy nevíte, co se může stát a náhoda je blbec. Šlápnete na mořského ježka, srazí vás auto, chytne vás zub, vymknete si kotník. Jedno v jakém pořadí a jestli všechno najednou. Vždycky se pojistěte. Vždycky.
Klasické cestovní pojištění není zrovna levná sranda. Třeba u AXA vás týden vyjde na nějakých 800 Kč pro jednoho. Což je psycho. Jasně, člověk má klid, že kdyby ho vezla sanitka, nebo vrtulník, tak nepůjde o jeho nejdražší cestu v životě, kterou by samozřejmě musel zacvakat. Ale i tak. Je to dost.
My ale s chlapem objevili cestovní pojištění, které nás vyšlo OBA na MĚSÍC na 868 Kč. To už je rozdíl, co? A je to jediná pojišťovna, která vás pojistí, když už v zahraničí jste.
Placení kartou bez starostí – s jakoukoli měnou
Za tohle může chlap. Založil si před několika lety účet u Revolut s tím, že je to strašně super věc, protože můžete jednoduše platit jakoukoli měnou bez toho, abyste řešili poplatky, nevýhodné kurzy, nebo hledali směnárnu. Účet založíte během pár minut (vyfotíte doklad přes telefon – a svůj ksichtík, aby měli jistotu, že jste to vy), takže nikam nemusíte. Založit účet si můžete tady.
Na rovinu řeknu, že mě Revolut od začátku strašně s*al. Nedokázala jsem pochopit, jak funguje směna, jestli mám hlídat kurz, nebo jak dobíjím a odesílám peníze. Sebevědomí mi nechybí a jsem přesvědčená, že moje IQ dalece přesahuje šumící trávu, nebo vypsanou propisku. Kdykoli jsem Revolut otevřela, chtělo se mi brečet, protože appka mi přišla všechno na světě, jen ne intuitivní. A tak jsem ji docela dlouho ignorovala.
Já a Revolut – Best Friends Forever
Než jsme se ale do Chorvatska přestěhovali, bylo mi jasné, že se s Revolutem nějak kamarádit chci. Hlavně proto, že potřebuju platit kartou v místní měně (kuny) a nechce se mi kvůli tomu zakládat další účet a platit měsíční poplatky, když tady mám vedení gratis. To by nedávalo logiku. Navíc všechno platím chytrými hodinkami a Revolut umožňuje si kartu nahrát právě sem, nebo do mobilu.

Přiznávám, že mi s pochopením placení pomohla moje drahá polovička, protože bych ten mobil jinak rozšlapala, ale jakmile mi začalo dávat smysl pár detailů, zbytek mi už docvakl sám. Ale teď neplatím ničím jiným!
Já mám založeny 3 měny, které používám – Eura, České koruny a Kuny. Měn můžete mít založených více než 30 (nic za to neplatíte) a přidat další je otázka asi 3 vteřin – vidíte to přímo na úvodní stránce. Mezi těmito měnami můžete libovolně přesouvat peníze a tohle směňování (ano, jak ve směnárně) bude vždycky za reálný středový kurz bez přirážky (ta je jen o víkendu – doporučuju si převést prašule v pátek). Ještě před převodem víte, v jakém kurzu převádíte. Vždycky to ale bude nejvýhodnější, jaký může být.
Ideální je najet si na úvodní stránce na koruny, dát „přidat peníze“ a přes platební kartu k vašemu českému účtu si Revolut „dobít“ požadovanou částkou. Pak kliknete na tři tečky, dáte „směna„, vyměníte na jakoukoli měnu budete chtít a je hotovo. A platíte.
Když budete chtít někomu peníze převést, dáte u vybrané měny „převod„, napíšete přezdívku dotyčného v Revolut, kliknete na něj, otevře se vám podobný chat jak ve whatsappu, kliknete na „odeslat„, napíšete částku a ťuknete na „odeslat„. Toť vše. Připsáno během vteřiny.
Voilá! Jo a nechala jsem si za necelou stovku udělat personalizovanou kartičku… s kočičíma tlapičkama… muhehehe :-D
Výběry z bankomatů
Dám vám šikovný tip! Hledejte zelené bankomaty od banky OTP. Výběr je gratis a banka po vás nic nechce. Samozřejmě za předpokladu, že VAŠE česká banka umožňuje výběry ze zahraničních bankomatů zdarma a nechce vás sedřít z kůže za to, že jste zatoužili po hotovosti.
Bankomaty ATM nebo Zagrebačka po vás budou chtít až 33kn, což je tak na bouchnutí pěstí do klávesnice. Zlodějna non plus ultra. Ty nebrat!
Jo a ještě jeden detail – když jsme v bankomatu zvolili jazyk „hrvatski„, nebyl poplatek ani u banky PBZ. V případě angličtiny to chtělo myslím 20kn. Zajímavé!
A to je z těch užitečných technikálií pro dnešek asi všechno. Jestli vás napadá ještě něco, co jsem zapomněla, nebo máte vlastní zkušenost, co by se mohla ostatním hodit, hurá do komentářů! Kdybych ale měla čistě za sebe vyzobnout jeden dnešní tip, tak nejvíc mi asi usnadnilo život zjištění, jak platit v Chorvatsku parkování přes SMS. To je lifehack jak blázen! :-)
Zajímá mne, tak nějak všechno :) i typy na jídlo. A jak kočič zvládl stěhování a v ČR byl i venkovní, je i v Chorvatsku?
Děkuju za komentář, Františko! :-)
Kočiček zvládl cestu bez ztráty kytičky, až mě šokovalo, jak klidný byl. Skoro celou cestu mi spinkal na klíně a občas si mňouknul, když projel kamion, nebo jsme jeli tunelem. A v ČR byl polovenkovní, ale poslední 2 roky už jenom domácí. Tady je doma a chodím s ním ven na vodítku. A má na něm ještě připevněný GPS lokátor ve velikosti krabky od sirek (kdyby se nedejbože ztratil). A dává to perfektně, řekla bych – postrojek si nechává připevňovat bez hnutí jak pejsek a venku mu ani nevadí. Jo a už jsme potkali i želvu, tak z toho byl trošku vykulený :-D
A ohledně jídla – nákupy jsou tu levnější jak v ČR, to bez debat. A restaurace taky na pohodu. Teď jsme konečně objevili jednu skvělou pizzerku, která má rozvoz gratis a mají snad tu nejlepší pizzu, co jsem kdy jedla, tak z toho mám faaakt radost! :-)
Bebe
Tak to zní skvěle. Jsem moc ráda, že to zvládá. Podle mne, že kočky mají radši místa než lidí je mýtus:) já mam dvě domácí a žádné stéhovani je nerozhodli. Stačí jim, že tam jsme my.
Taky myslím, že je to blbost (i když jsem tomu dlouho věřila). Přijde mi, že kočičkovi stačí, že nás má na místě samotném a zbytek neřeší :-)
Bebe
Opravdu užitečné typy :-) (hlavně ohledně parkování.. ani nepočítám kolikrát jsme museli jít rozměňovat drobné :-D ). Pokud budeš psát podrobnější článek určitě by bylo zajímavé rozepsat jak je to v Chorvatsku s dlouhodobějším ubytováním (nejdéle jsme zatím byly s přítelem 2 měsíce na podzim – díky bohu za homeoffice :-) ) ale začíná mě lákat představa utéct klidně i na půl rok. Máme sice vyhlídlé že čím delší ubytování je, tím levnější cena mimo sezonu (i v rámci obyčejného Booking).
Ale pokud existují typy jak jít s případnou cenou ideálně ještě o něco níže určitě budou vítány :-)
Předem děkuju a mějte se krásně ;-)
Tak to mám radost, že se článek hodil! :-)
Pokud se rozhodnete zdrhnout třeba do Chorvatska na dýl, určitě držím palce – moře je silně návyková záležitost a je to láska veliká! A jestli jste našli něco výhodného přes Booking (ne každý nabízí ubytování mimo sezonu, protože se jim to nevyplatí – takže by se s nimi šlo třeba dohodnout), tak super a klidně to zkuste domluvit! :-)
Bebe