Dr. Popov – Třezalka tečkovaná (bylinné kapky)

Dr. Popov - Třezalka tečkovaná

Kolem třezalkových kapek jsem chodila velice dlouho a moc jsem je chtěla vyzkoušet! No nikdy nebyla tak úplně vhodná doba a načasování. V případě třezalky totiž musíte trošku zapřemýšlet, než si ji nadšeně pustíte k tělu. Nesmí se třeba kombinovat s některými léky, poněvadž ruší nebo významně ovlivňuje jejich účinek. Například chemoterapeutika při léčbě rakoviny, antikoagulanty (léčiva snižující srážlivost krve), antikoncepce, antidepresiva, aj. Proto radím, abyste si VŽDYCKY, než začnete užívat jakoukoli bylinku, zjistili její případnou kombinovatelnost s léky, které berete.

Doba ale pokročila fajným směrem, tedy nastal okamžik s velkým „O“ a já mohla natěšeně bylinné kapky testovat! A rovnou na úvod prásknu, že jsou skvělé a přidávám je na svůj seznam oblíbenců k těm na trávení a kozlíkovým! :-)

Koho by mohla třezalka zajímat a k čemu je vlastně dobrá? Podle oficiálního popisku v e-shopu Dr. Popova: „Třezalka tečkovaná přispívá k emoční rovnováze, pozitivní náladě a zdravému spánku. Udržuje také normální trávení a správnou funkci žlučníku a jater.“ Významný podíl má hlavně při léčbě deprese a úzkosti. Zodpovědná je za to léčivá látka „hyperforin„, kterážto byla v celé rostlinné říši dosud zjištěna pouze v třezalce tečkované (Hypericum perforatum). Pokud jsem to správně pochopila, tak veeeeeelmi zjednodušeně řečeno: hyperforin by měl fungovat stejně, jako novější antidepresiva – čili na bázi selektivního zpětného vychytávání serotoninu. O serotoninu se pak často mluví jak o „hormonu štěstí“. Určitě jste to už někdy slyšeli. Jeho nedostatek pak vede k depresivním stavům. Víc se do toho zamotávat nechci, poněvadž nejsem vědec ani doktor a stopro bych něco pokonila. A osoby znalejší problematiky by mě pak ukřižovaly na štítu baráku a ubily klackem spleteným ze sušených natí třezalky :-)

Nevím, jak vhodně nastínit ten stav, kdy uznáte za vhodné, že nejspíš potřebujete pomoc a to, co vám začíná pomalu ale jistě ničit život, není jen dvoudenní blbá nálada, ale čistokrevná deprese. Určitě bych nad třezalkou (nebo doktorem) uvažovala, jakmile se vás zmocňuje až ochromující pocit nervozity a plíživě začíná vystrkovat růžky třeba i celkové vyhoření, protože máte absolutní nezájem jak o práci, tak o vlastní koníčky. Když vás začne nesmyslně svírat šílený strach o vaše blízké a každé loučení s nimi ořvete jak malé děcko. Chcete spát, ale jen co si lehnete a zavřete oči, mysl vám zaplaví z vteřiny na vteřinu takové množství katastrofických scénářů, že máte chuť si prohnat hlavou kulku, aby to konečně přestalo. A tak probdíte klidně x nocí, než odpadnete vyčerpáním. Nebo když se začnou povážlivě zkracovat intervaly, kdy se vám tak strašlivě rozbuší srdce, že se v tu chvíli nemůžete ani nadechnout a dumáte, jestli je to infarkt, nebo jen další nervní epizodka. Dneska už patnáctá. A to je poledne. Případně se rozeřvete na celé kolo v Kauflandu u bedny s mrkví a hysterák musíte rozdýchat opření o nákupní vozík u regálu s fazolemi. Protože ten je v uličce bokem a lidi tak moc nečumí :-)

Dr. Popov - Třezalka tečkovaná

Samozřejmě třezalkovou radu nelze vztahovat na všechny případy. Například člověk, který je rozhodnutý se na život vykašlat a prostě jej utnout vlastní rukou, potřebuje úplně jinou pomoc, než bylinné kapky. Tu se bavíme spíš o lehkém až středním depresivním stavu, pro který se prý třezalka ideálně hodí. Pokud se necítíte na těžký kalibr v podobě antidepresiv, třezalka je podle mého názoru dobrá volba. Minimálně neuškodí. A navíc má oproti antidepresivům i něco málo výhod!

 1. nepotřebujete recept od doktora. Pokud zvládnete koupit rohlíky v obchodě, máte veškeré předpoklady a nutné znalosti k pořízení třezalkových kapek :-)
 2. po třezalce nebudete unavení. Naproti tomu než pořádně „naběhnou“ antidepresiva, jste třeba i 6 týdnů naprosto nepoužitelní, zíváte na celé kolo a usnete klidně i u tyče v MHD.
 3. nehrozí vám absťák po vysazení. Kapky prostě přestanete užívat ze dne na den. Tečka. Zkoušet to s antidepresivy by bylo čiré šílenství.
 4. kapky nemají vedlejší účinky a nebudou vás výrazně psychicky ovlivňovat. Proto vám nehrozí, že se třeba v drogerii rozhodnete, jak ode dneška jdete z černé henny na platinovou blond. A že to bude děsná psina :-)

Jak kapky dávkovat: 3x denně užívat 20 kapek tinktury. Tinkturu je možno nakapat i do nápoje, např. vody, čaje. Doporučená denní dávka (60 kapek) obsahuje extrakt z 51 mg třezalky.

Dr. Popov - Třezalka tečkovaná
Dr. Popov - Třezalka tečkovaná

Co se mých postřehů týče, rozhodně nečekejte, že kapky zaberou od prvního dne. Takhle to bohužel nefunguje. Chce to „kapkat“ pravidelně, alespoň pár týdnů. Pak si zpětně uvědomíte, že je vám vlastně fajn. Hodně fajn. Dokonce ani neřešíte tolika blbostí. A věci, které by vás normálně točily do vrtule, vás nechají naprosto v klidu. Z ničeho nic se přistihnete, že je kolem vás všechno takové milé a pěkné a častěji se usmíváte a nic nevypadá jak nepřekonatelný problém. Až mi to skoro zní, jako kdybych popisovala zážitky z workshopu s drogovým dealerem. Taky bych chtěla podotknout, že jsem měla dlouho pocit, že mi kapky nic nedělají. Zkrátka jsem třikrát denně polykala lžičku s nahořklou a lehce svíravou tekutinou (mně chutná!). Příjemná změna mi došla až zpětně. A nutno zmínit, že před užíváním jsem nebyla nikterak výrazně vynervovaná. Rozdíl jsem ale i tak zaznamenala, což je dost zajímavé.

Na konec bych ráda dodala jednu věc. Pokud vás depka přece jen dožene a nastěhuje se vám do baráku – nenechávejte ji, aby se zabydlela. Je třeba ji léčit. Zlomená noha taky nesroste sama od sebe, když ji budete ignorovat (za předpokladu, že by to při té bolesti bylo vůbec možné :-) A pokud už do léčby jdete, neberte to jako osobní prohru, nebo dokonce selhání. Nebo snad takhle vnímáte chřipku? Asi ne, co? Tak vidíte. A neodpustím si ještě jednu poznámku. Pokud už zobete třeba prášky, myslete na to, že nejsou všemocné a rozhodně nevyřeší příčinu deprese. Slouží jen k překlenutí období, kdy prostě nemáte v mozku kapacitu na řešení běžných denních starostí a máte v hlavě mlhu a tmu. Léky mají za úkol v té tmě rozsvítit a zapnout mlhovky, abyste zvládli sami najít příčinu, proč se vám to stalo. A hlavně řešení. Aby se deprese pokud možno už neopakovala. Tak. Končím slovní průjem :-)

Kapky rozhodně přidávám do stálého inventáře a hodlám se k nim pravidelně vracet. Zvlášť podzimně/zimní období k tomu bude tuším naprosto ideální :-)

4 thoughts on “Dr. Popov – Třezalka tečkovaná (bylinné kapky)

 1. Tak tyto kapky bych občas sama potřebovala. Ne, že bych byla nějak labilní, ale každý se někdy necítí ve své kůži. U mě se to projevuje tak, že mám chuť zboxovat některé lidi okolo. To co dokáží vypustit ze svých úst a jak se chovají… to mi hlava nebere. Nebo třeba by potřebovali také nějaké kapičky na zklidnění :-) já si teď naordinovala kapky na energii. nějak mi teď dochází šťáva :-)

  1. Pavli, dokud zůstává jen u chuti dát někomu na budku a nejsi hvězdou hlavních večerních zpráv, tak je to myslím v pohodě :-D
   Kapky na energii? Jakože taky od Popova? Mě vždycky nejvíc pomůže, když „ozdravím“ jídelníček (hafo moc zeleniny a ovoce), hodně spím a chodím poctivě každý den na procházky :-) A kafe k tomu taky nějak rozumně přidávám :-D
   Bebe

 2. Uzitocny tip na chmurne jesenne nalady. Inak slovensky je trezalka lubovnik, co je samo o sebe dost optimisticke slovo ????

 3. Mám moc ráda produkty od Dr.Popova :) , tyhle kapky jsem zrovna neměla ale hodně často si kupuji jejich čaje a jsou vážně dobré a hlavně zdravé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *