Bylinkový seriál s Dr. Popov (3. díl) – Heřmánek pravý

Bylinkový seriál s Dr. Popov

O hodně bylinkách prohlašuju, že jsou pro mě nepostradatelné a mám je vždycky ve svém „čajovém šuplíčku“ a nemůžu bez nich být. Ale snad žádná nemá až tak výsadní postavení, jako heřmánek. A je to hodně kvůli mojí maměnce. Bolelo mě bříško? Nemohla jsem spát? Bylo mi divně? Třepala se mnou zima? Něco na mě lezlo? Maměnka uvařila heřmánkový „kamilkový“ čaj a svět byl zase v pořádku :-) Asi proto mám tuhle bylinku zaškatulkovanou jako lék na všechno a když se zrovna objeví stav „všechno je špatně, hoďte na mě hlínu“, heřmánek v hrnečku to prostě jistí a stačí ho vypít a zahřát si o něj dlaně a všechno bude zas dobré.

Asi je zbytečné vám rostlinku představovat co do vzhledu – vždyť kdo by neznal květy se sluníčkově žlutým středem a bílými okvětními plátky? Už jen pohled na tuhle kytičku dělá dobře na oči!

Bylinkový seriál s Dr. Popov

Působení má heřmánek hlavně protikřečové a protizánětlivé. Dá se užívat jak vnitřně v podobě čaje, tak zevně jako koupel a obklad, ke kloktání, nebo jako přísada v kosmetice. Jeho využití je neuvěřitelně široké, proto jsem se  rozhodla dnešní díl bylinkového seriálu s Dr. Popov rozdělit na několik menších odstavečků, kde se budeme heřmánku věnovat a řekneme si, jak ho můžete užívat, kdy vám bude nejvíc k užitku a co všechno dokáže vyléčit. Jo a co je výhoda – heřmánek můžete v klidu naordinovat i těm nejmenším dětem!

Jako čaj na nervy

Heřmánek působí silně upokojivě, dokáže zklidnit rozháranou mysl a dokonce funguje i na ten šílený stav, kdy máte pocit, že vám snad srdce vzteky vyskočí z hrudi. Většinou po nějakém extra výživném telefonátu, e-mailu, nebo když se vrátíte odpoledne domů a jste v takovém stavu, že byste nejradši nakopli i futra. Tehdy je nejlepší si udělat šálek heřmánkového čajíku, vypnout televizi, mobil a vyrvat ze zásuvky zvonek, aby vás nemohl nikdo rušit. Převléct se do toho nejmilejšího a nejvíc chumlacího domácího oblečení, které doma máte a zalézt si s kouskem čokolády, čajem a knížkou pod peřinu do postele. Nebo se obložit peřinkama, dekou a kočičem na gauči a po zbytek dne se na všechno vyprdnout. Mozek si odpočine od hektického světa tam venku, bříško zahřeje bylinkový čaj a zase bude dobře, uvidíte :-* Na dlouhodobé pití při stresu či depresi vsaďte na třezalku, pro okamžité účinky zas na heřmánek. Pro dobré spaní zase vyzkoušejte zkombinovat heřmánek a meduňku.

Bylinkový seriál s Dr. Popov

Čaj a napařování při chřipce a nachlazení

Heřmánek má protizánětlivé a dezinfekční účinky, dokáže zmírnit bolest hlavy a prý i snížit horečku. Pokud máte rýmu a nemáte daleko k zoufalému bušení hlavou do zdi z ucpaného nosu, vyzkoušejte napařovací seanci. Do větší misky nalejte horkou vodu, lžíci sušeného heřmánku a přidejte pár kapek tea tree oleje. Nahněte se nad misku, zakryjte hlavu ručníkem a pár minut se zavřenýma očima inhalujte. A jako bonus si pak nezapomeňte uvařit celou konvičku čaje. A nešetřete s medem! To by bylo, aby to bacily nevzdaly!

Čaj při bolestech břicha

Ať už vás trápí nadýmání, průjmy, nespecifikované bolesti žaludku, menstruační bolesti, nebo křeče – vsaďte na heřmánek. Čaj zabírá i na nervózní stavy bříška, kdy nevíte, jestli se v příštích minutách od stresu pošavlíte, nebo vám žaludek shoří zaživa. Všechny tyhle šílenosti dokáže teplý heřmánkový čaj výrazně zklidnit! A šálek můžete bez obav uvařit i malým dětem.

Kloktání – vytržené zuby, bolest v krku

Bolest v krku, nebo rána po vytrženém zubu? S obojím vám heřmánek pomůže! To první citelně zmírní, u druhého výrazně urychlí hojení. Ostatně, když se zeptáte v zubní ordinaci, v 99% případů vám heřmánek na výplachy doporučí. Informovanější zbylé 1% možná přidá i tip na šalvěj (dezinfekční), měsíček (hojivý) nebo řepík (svíravý).

Heřmánkový odvar – omývání pokožky, koupele

Jelikož má heřmánek silné protizánětlivé působení, často se využívá třeba k sedacím koupelím při hemoroidech. Nebo se s ním omývá pokožka s vyrážkami, či mokvavými ranami.

Bylinkový seriál s Dr. Popov

Heřmánková mast

Vyplatí se po ní sáhnout při vyrážkách, po nadměrném slunění, u ošetřování oděrek, mokvavých zranění či podrážděné pleti. Má výrazné zklidňující a regenerační účinky.

Obklady

Stejné použití, jako u masti – kousek látky namočíte do heřmánkového odvaru a přikládáte na poškozenou nebo podrážděnou kůži. Heřmánek ji pomůže rychle zahojit.

Kosmetika

Abych nezapomněla – heřmánek nejen léčí, ale i zkrášluje! Blondýnkám se pro udržení krásně světlého odstínu vlasů doporučuje po mytí právě heřmánkový oplach :-)

Pro shrnutí – jaké účinky tedy heřmánek má?

 • zklidňující a uvolňující
 • protikřečové
 • protizánětlivé
 • regenerační – urychluje hojení ran
 • ulevuje od bolestí různého původu
 • klidní rozbouřené nervy

A v jakých produktech Dr. Popova kouzelný heřmánek objevíte?

Masti

Heřmánková mast – má vynikající zklidňující a regenerační účinky na podrážděnou pokožku včetně stavu po nadměrném slunění. Heřmánková mast patří mezi nejpoužívanější masti vůbec.
Složení: Vepřové sádlo, včelí vosk, heřmánek pravý, řepík lékařský, tymián obecný, šalvěj lékařská,  parfém (směs přírodních silic).

Šalvějová mast –  mast je vhodná k péči o opruzeniny a zapařeniny. Celkově podporuje dobrý stav pokožky.
Složení: Vepřové sádlo, včelí vosk, řepík lékařský, heřmánek pravý, šalvěj lékařská, tymián obecný, parfém (směs přírodních silic).

Řepíková mast – obsahuje účinné extrakty ze 4 léčivých rostlin. Mast se s úspěchem užívá k ošetření pokožky při drobných prasklinách, oděrkách a mechanicky způsobených kožních poškozeních.
Složení: Vepřové sádlo, včelí vosk, řepík lékařský, heřmánek pravý, šalvěj lékařská, tymián obecný, parfém (směs přírodních silic).

Bylinkový seriál s Dr. Popov

Čaje jednodruhové

Heřmánek pravý květ – porcovaný (30 g – 20 x 1,5 g) – Heřmánkový čaj je vhodný pro běžné pití, dobré usínání a hodí se i ke zklidnění žaludku. Používá se k obkladům na popáleniny, k ošetření vlasů a problematické pokožky, k výplachům očí. Heřmánek je také vhodný jako přísada do koupele.

Heřmánek pravý květ – sypaný (50 g) – Heřmánek může působit jako antioxidant, udržuje normální funkce dýchacího systému, respirační zdraví, upevňuje zdravý trávicí trakt, udržuje normální stav pokožky, podporuje kognitivní a duševní zdraví a působí pro pozitivní náladu – relaxaci – spánek.

Čaje míchané

Čaj Heřmánkové pohlazení – v aromatizovaném čaji si pochutnáte na lahodné kombinaci heřmánku, skořice a jablka. Pečlivě vybraná kombinace ovoce a bylin Vám určitě alespoň na chvíli přinese chvilku pohody a klidu.
Složení: Jablko plod, heřmánek květ, skořice kůra, aroma.

Gaskoňský čaj štěstí – bylinný čaj pro dobrou náladu. Máta peprná a lipový květ obsažené v tomto čaji mají relaxační účinky, heřmánek navozuje pozitivní náladu a přispívá k duševnímu zdraví.
Složení: Sporýš nať, lípa květ, máta peprná nať, heřmánek pravý květ 21 %, heřmánek římský květ.

Čaj Einstein tea – je určen zejména pro studenty, manažery a jiné duševně pracující. Einstein tea obsahuje dobromysl, která přispívá k duševnímu výkonu, meduňku, mátu a heřmánek pro zachování kognitivních funkcí (paměť, koncentrace) a pro duševní zdraví.
Složení: Meduňka nať, sporýš nať, máta nať, dobromysl nať, heřmánek květ, rozrazil nať.

Bylinkový seriál s Dr. Popov

Dětský bylinný čaj Zdravínek – bylinný čaj pro každodenní použití pro děti od 3 let. Díky obsahu šípku čaj dodává vitamin C a přispívá k přirozené odolnosti organismu. Fenykl a heřmánek upravují trávení. Bylinný čaj nezatěžuje organismus a neobsahuje kofein. Obsahuje dobře vstřebatelné minerální látky a vitamíny, proto je vhodnou součástí pitného režimu pro děti od 3 let.
Složení: Fenykl plod, heřmánek pravý květ, šípek plod, bez černý květ, jahodník list, růžový ibišek květ, měsíček květ.

Čaj Antikandin – Bylinný sypaný čaj Antikandin obsahuje červené lapacho, které podporuje ochranu buněk a tkání před oxidativním poškozením a heřmánek a pýr, které udržují normální trávení.
Složení: Sporýš nať, bez černý květ, heřmánek květ, červené lapacho kůra 10 %, pýr oddének, tužebník nať, bazalka nať, hřebíček květ.

Čaj Rak – Čaj pro narozené ve znamení Raka (22.6. – 22.7.). Slovy Dr. Popova: „Milý Raku, jen málokdo umí tak silně milovat a touží být milován jako Ty. Jsi citlivý a jemný – snad proto si také snadněji vsugeruješ nemoc. Svědčí Ti střídmost v jídle a dostatek tekutin. Neprospívá Ti velké slunění a kouření.“
Složení: Meduňka nať, dobromysl nať, zelený čaj, měsíček květ, vřes květ, vřes nať, heřmánek římský květ, mařinka vonná nať.

Čaj Blíženci – Čaj pro narozené ve znamení Blíženců (22.5. – 21.6.). Slovy Dr. Popova: „Milý Blíženče, lidé narození v Tvém znamení jsou typičtí „duševní hledači“, chytří, komunikativní, se snahou vždy pomoci. Častěji trpívají bolestmi páteře, ramen a rukou, migrénami a nemocemi plic. Ve stáří mohou mít sklony k revmatismu a dně.“
Složení: Květ ibišku, zelený čaj, jablko plod, vřes květ, vřes nať, dobromysl nať, hluchavka nať, heřmánek květ, skořice kůra.

Bylinkový seriál s Dr. Popov

Čaj Váhy – Čaj pro narozené ve znamení Vah (24.9. – 23.10.). Slovy Dr. Popova: „Milá Váho, lidé narození v Tvém znamení jsou vyrovnaní, spravedliví, noblesní, se sklony k vegetariánství. Citlivými oblastmi Vah jsou ledviny, močové cesty, štítná žláza, páteř a kyčle. Nesvědčí jim alkohol, čokoláda, přepálený tuk a káva.“
Složení: Zelený čaj, jahodník list, jablko plod, vřes květ, vřes nať, heřmánek květ, růže květ, skořice kůra.

Čaj Těhulka – Bylinný sypaný čaj pro nastávající maminky. Bylinný čaj bez kofeinu vhodný pro doplnění běžného pitného režimu v průběhu celého těhotenství.
Složení: Meduňka nať, šípek plod, rooibos, hluchavka nať, pomerančová kůra, rybíz černý list, kontryhel nať, heřmánek květ.

Jo a jedna informace na konec. Heřmánek je jednou z bylinek, které se nemají pít dlouhodobě (na rozdíl třeba od kontryhele). Dočetla jsem se, že po 6 týdnech je dobré udělat 14 dní pauzu. Prý je to z toho důvodu, že si organismus na některé bylinky může při delším užívání vybudovat rezistenci, nebo dokonce alergii. Co je na tom pravdy, to netuším, ale pro jistotu upozorňuju :-)

Který čaj vařila maminka v dětství nejčastěji vám? A jakou bylinku považujete za tu nejuniverzálnější a máte ji doma v zásobě pořád?

5 thoughts on “Bylinkový seriál s Dr. Popov (3. díl) – Heřmánek pravý

 1. Dik moc za tuhle bylinkovou serii, hrozne me to tema bavi! A uz pokukuju po strankach Dr.Popov, spousta toho se mi tam libi :-) Objednala jsem si ted nejake caje, tak uvidime. Ale myslim, ze se mi jeste nestalo, ze by me bylinkovy cajik zklamal….

  1. Jůůů, moc děkuju za milý komentář, Tali! :-) Mám velikou radost, že Tě seriál baví! Já se v psaní o bylinkách vyžívám a líp si díky tomu pamatuju, na co je která dobrá :-)
   Jinak zrovna mám uvařený ve svém litrovém hrnečku čajík – kombinaci heřmánek a konopný od Dr. Popova (Klouby). Občas hážu sáčky dohromady, když se nemůžu rozhodnout, na který mám větší chuř :-D
   Bebe

   1. Vubec neni zac :-)
    Jak to, ze me to jeste nenapadlo, udelat si vlastni mix na miru? Super napad, taky nekdy provedu. Ja momentalne jedu Islandsky vanek a doufam, ze mi zabere na kasel…

 2. Moc nerozumím tomu jak je možné, že jsem si sice článek přečetla, ale nic jsem ti k němu nepověděla! Myslím totiž na inhalování heřmánku už nějaký ten pátek a dneska jsem koupila a za chvíli jdu na to! První kolo jsem dala s Vincentkou, to je zase moje inhalovací záchrana. Pamatuju, jak jsem jako malá chtěla, aby mamka na inhalování použila nejlíp celou lahev, abych to pak nemusela pít :D A dneska si to vyinhaluju, přeleju do hrnečku, doleju čerstvou a hodím do sebe :D

  1. Tak asi stejně, jako já, Primadonnko – čtu u tebe pravidelně, ale ke komentářům si pak sednu najednou a zaspamuju ti blog během jednoho odpoledne :-D
   Sakryš, dostala jsem chuť na Vincentku! Dokážu do sebe kopnout celou láhev během jednoho dne. Prý se to nemá a dávka je tři deci, ale stejně… Mně děsně chutná! Což třeba o pramenech v Karlových Varech říct nemůžu… U těch si člověk připadá, jako kdyby olizoval železnou trubku :-D
   Bebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *