Bylinkový seriál s Dr. Popov (10. díl) – Jeřáb ptačí

Bylinkový seriál s Dr. Popov (10. díl) - Jeřáb ptačí

Ne vždy, když spisuju povídání do seriálu s Dr. Popovem, mám s bylinkami i konkrétní zkušenost. Což je dnešní případ. Jeřáb mě na podzim odjakživa fascinoval oranžovou barvou, která mi na pozadí žlutých listů ostatních stromů dělala dobře na oči. Ale že bych ho někdy zkusila pokoštovat, nebo jakkoli využít ve své bylinkové lékárničce, to mě nikdy nenapadlo. Takže dnešním článkem povím cosi nového nejen vám, ale při načítání informací jsem se hodně přiučila i já. A zjistila jsem, že tinkturu z Jeřábu ptačího tuším nutně potřebuju, takže si ji rovnou naordinuju!

Hned na úvod se vám „pochlubím“ trapasem, že až během psaní jsem zjistila, že „jeřáb“ a „jeřabina“ patří k sobě. První je strom, druhé je plod toho stromu. Je to naprosto logické, vím. A jasně vidím ten zástup zdvižených obočí, jako kdybych vám právě řekla, že jsem si koupila Tatranku a až po dvaceti minutách neúspěšných pokusů o konzumaci mě napadlo ji nežrát naštorc, ale postupně ukusovat z užší strany… No co, všichni se pořád učíme.

Jeřáb ptačí
Jeřáb ptačí; Zdroj: herbář Dr. Popova

Jeřabinu už jste někdy stopro potkali – je to medonosný strom, který kvete bíle v takových hustých „šošolkách“ a jeho plodem jsou trsy zářivě oranžových kuliček s pěticípou hvězdičkou na spodní straně. Zbožňují je hlavně ptáčci, ale můžete si na nich pochutnat i vy. Sbírají se koncem prázdnin a v průběhu září, kdy jsou kyselejší, ale mají nejvyšší obsah vitaminu C. Prý se dají sbírat i později (pokud vás zvířátka nepředběhnou), což je ku prospěchu chuti (jeřabiny jsou sladší), ale je to právě na úkor obsahu vitaminu C. No a někde jsem dokonce četla, že nejlepší je sbírat jeřabiny přemrzlé.

Bylinkový seriál s Dr. Popov (10. díl) - Jeřáb ptačí
Bylinkový seriál s Dr. Popov (10. díl) - Jeřáb ptačí

Dobrot, kterých se dá z drobných plodů připravit, je spousta a přirovnala bych jejich využití k borůvkám, nebo brusinkám. Jeřabiny využijete na džem, povidla, čaj, pomazánky, víno, kompoty, sirupy, nebo dochucování omáček a mas. Baštit se dají i sušené. Anebo z nich můžete nechat udělat pálenku. Jednu takovou jsem měla šanci ochutnat a byla skvělá! A to se jinak kořalce vyhýbám jak čert kříži. Jo a věděli jste, že pálenka má mít při pití pokojovou teplotu, abyste měli šanci cítit původní ovocnou surovinu(y)? V ledově vychlazeném pití se totiž dá schovat kdejaký nekvalitní patok.

A k čím jsou našemu zdraví tak prospěšné, že stojí za to jim věnovat samostatný článek? Předně jsou jeřabiny díky vysokému obsahu vitaminu C skvělé na imunitu. Navíc „jeřabinový“ vitamin C je vysoce stabilní, tedy vlivem světla, vyšších teplot a působením kyslíku neztrácí svou účinnost. Dále v jeřabinách najdeme provitamin A, kterého je zde více, než v mrkvi. Z provitaminu A vzniká vitamin A, jehož nedostatek způsobuje například šeroslepost. Zmínit je třeba i obsah bioflavonoidů, tříslovin, hořčin, éterických olejů, pektinů, silic, nebo sorbitu. Poslední jmenovaná látka se z plodů získává i průmyslově a slouží jako sladidlo pro diabetiky. A často se vyskytuje třeba i ve žvýkačkách a nápojích.

Bylinkový seriál s Dr. Popov (10. díl) - Jeřáb ptačí

Mě zaujalo hned pět věcí, na které jeřabina funguje. Zaprvé pomáhá s rozrušováním a vyplavováním močového písku a menších kaménků. Ohledně rozpouštění a bránění vzniku močových šutrů mám zafixovaný v první řadě chřest. Ale že i jeřabiny jsou na tohle dobré? Jsem netušila! Jo a jeřáb podporuje i vylučování přebytečně zadržované vody v organismu.

Zadruhé – květy jeřábu prý obsahují látku, která pomáhá produkci ženských pohlavních hormonů. Díky tomu upravuje nepravidelnou menstruaci, pozitivně ovlivňuje plodnost, zmírňuje menstruační bolesti, vyrovnává hormonální hladinu a řeší třeba i výtoky gynekologického původu. Různě v diskuzích, které internetem plavou, jsem se dočetla, že jeřáb účinně zabírá na nepříjemnosti, které provází přechod (návaly, pocení, náladovost, aj.).

Třetí využití – jeřabiny se užívají i jako antirevmatikum. Plody jeřábu totiž zmírňují bolesti kloubů a působí při revmatických chorobách a dně.

Čtvrtá zajímavost – plody podporují vylučování žluči a stimulují produkci žaludečních šťáv. Pomáhají hlavně při nechutenství a špatném trávení. A jeřabinky také působí mírně projímavě.

A za páté – odvar z jeřabin pomáhá při chrapotu, zánětech horních cest dýchacích a posiluje hlasivky. Hlavně při nachlazení je dobré k jeřabinám přidat i šípky. Získáte tak echt „céčkovou“ vitaminovou bombu.

Teď už tušíte, stejně jako já, k čemu se jeřáb ptačí hodí a komu může být k užitku. Kde ho ale najít v produktech Dr. Popova?

Bylinkový seriál s Dr. Popov (10. díl) - Jeřáb ptačí

Bylinné kapky Jeřáb ptačí (50 ml) – jeřáb ptačí patří mezi antioxidanty, vyrovnává hormonální hladinu u žen a přispívá k celkovému osvěžení těla a podpoře přirozené obranyschopnosti.
Složení: voda, jemný kvasný líh (alk. 35% obj.), jeřáb ptačí (10%).

Bylinné kapky Klimakterium (50 ml) – dobře promyšlená kombinace bylin přispívá k hormonální rovnováze a ulehčení života v období menopauzy, kdy ženy často trpí nepříjemnými návaly, pocením, náladovostí, bolestmi hlavy, apod. Jeřáb povzbuzuje produkci ženských hormonů. Řebříček tiší menstruační bolesti, šalvěj potlačuje pocení, chmel a meduňka jsou uklidňující při nervozitě, stresu a špatném spaní, kontryhelu se neříká „ženská bylinka“ jen tak pro nic za nic (mrkněte na můj dřívější článek) a kotvičník se zase používá jako afrodiziakum.
Složení: voda, jemný kvasný líh (alk. 40% obj.), meduňka list, šalvěj nať, řebříček nať, chmel šištice, kotvičník nať, jeřáb plod, jetel květ, kontryhel nať, hluchavka nať.

Kontraindikace

Pokud berete hormonální antikoncepci, je prý vhodné udělat mezi užitím pilulky a tinktury z jeřábu minimálně půlhodinovou pauzu, kvůli lepšímu vstřebání.

Určitě nezkoušejte jíst jeřabiny syrové! Mohli byste si přivodit lehčí otravu (nevolnosti, bolest hlavy, dávení), za kterou nejspíš může obsažená kyselina parasorbinová. Jakmile oranžové plody usušíte, nebo tepelně zpracujete, toxicita úplně zmizí.

Máte s jeřabinami zkušenost? Sušíte? Zavařujete? Děláte z nich džem? A už jste někdy ochutnali „jeřabinovicu“ (kořalku)? :-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *