Tabitha James Kraan – šampon a kondicionér Amber Rose

Tabitha James Kraan - šampon a kondicionér Amber Rose

Víte, co je nespravedlivé? Že jakmile vám jednou začnou šedivět vlasy, jde o nevratný proces, který bude postupem času už jen sílit. Asi těžko si jednoho krásného dne stoupnete před zrcadlo a trsnete si vítězný taneček, protože vám od minulého týdne zhnědlo dalších 20 vlasů…

Moje maličkost začala šedivět ještě dřív, než v 25 letech. Ale třeba teta si našla šedivý vlas až někdy v 60ti. Veliká nespravedlnost a strašně jí závidím! Když si spočítám, kolik barev na vlasy už mi na hlavě skončilo… Hůůůůů! Začínala jsem se barvit z hecu, protože jsem chtěla změnit odstín vlasů. A skončila jsem u toho, že se barvím, protože MUSÍM. Poněvadž šedivá silně převládá. Což je možná sexy na chlapech v jakémkoli věku, ale rozhodně ne na ženské, které je 34. Tento rok jsem navíc po dlooooouhé době udělala barevnou změnu a přebarvuju vlasy z černé na zrzavou pomocí henny. Jak dlouho mě to bude bavit, nedokážu říct. Zatím se mi tmavězrzavá líbí a neměním. Hlavně je super, že mi henna vlásky nelikviduje a můžu barvit, kdykoli si usmyslím – klidně co 3 týdny, když na to přijde. A vlasům tím ještě prospěju, poněvadž přírodní barvivo na ně funguje jako hnojivo a pak i rychleji rostou. Akorám mám pak rozporuplné pocity. Takové to, když vám rychleji rostou šedé vlasy, které je třeba obarvit… Paradoxní situace.

Jakkoli tomu úvod nenapovídá, dnešní recenze o barvení vlásků přeci jen nebude. Mrkneme se na zoubek dvojici produktů, kterou vlasy mezi hennovými (a keratinovými!) sedánky opečovávám. Ukážu vám britskou novinku v sortimentu e-shopu Biobalíček, kterou rozhodně nesmíte minout! Jde o značku Tabitha James Kraan Hair Organics, kterážto existuje od roku 2013 a na pulty obchodů se dostala o dva roky později. Značku mají na svědomí manželé Dennes a Tabitha, kteří svůj první salon s organickou holistickou kosmetikou otevřeli v Británii v roce 1999. V té době také dospěli k závěru, že jediný způsob, jak salonu dodávat tu nejčistší péči o vlasy, je vyrábět si produkty sami, čili vznik vlastní kosmetické značky byl logickým krokem. Navíc Tabitha sama na sebe používá označení „hair geek“ (překl.: „hair“ = vlasy, „geek“ = osoba, která je zapálená pro svůj obor), což plně vystihuje její vášeň pro věc. Za těch 20 let, co je organickým kadeřníkem, ví o vlasech takřka vše! Má dokonale zmapovanou jejich strukturu, funkci pokožky hlavy a péči o ni, tradiční postupy, jak se o korunu krásy starat, co funguje, nefunguje, jaké se kdysi používaly suroviny, pečující rituály, nebo dokonce jak se pěstují samotné bylinky pro její značku. Jinými slovy – jestli chcete něco vědět o vlasech, zeptejte se Tabithy. Tuším se objednám na konzultaci a pozeptám se, jestli moderní věda směřuje k tomu, že šediny budou minulostí… Tabitha by mohla vědět!

Tabitha James Kraan - šampon a kondicionér Amber Rose

Nějak jsem nabyla dojmu, že značka dělá vše pro to, aby jí pod rukama vznikaly ty nejčistší a nejkvalitnější produkty. Jako upřímně – složení tomu odpovídá asi na milion procent (ukážeme si dál). Ale jak jsou na tom moje dojmy? A poznáte jako prostý uživatel, že si na hlavu dáváte cosi, co by se mělo podle všeho vyvažovat zlatem? Jdeme si to shrnout, ačkoli přiznávám, že to povídání o lásce pro věc a použitých surovinách mi někde vzadu v hlavě zní jako plusový bod hned od začátku.

Jak jsem psala výš, otestovala jsem šampon a kondicionér z řady Amber Rose. Oba produkty jsou označeny jako „clean“ (překl. „čistý“), což je v tomto kontextu chápáno jako 100% přírodní kosmetika. Ani ve složení, ani během výroby se nepoužívají žádná rozpouštědla, nebo syntetické chemikálie. A dokonce i konzervace výrobků je vyřešena na přírodní bázi. Dále není kosmetika testována na zvířatech, je vhodná pro vegany a balení je recyklovatelné. Jo a ještě pro zajímavost – ze 100% přírodního složení je u šamponu 73,16% složek organického původu (čili BIO), u kondicionéru je to pak 85,10%.

Přírodní šampon Amber Rose

Na první pohled působí kombinace černé a zlaté velmi luxusně a oku to lahodí. A nebudeme si hrát na skromné pozéry a předstírat, že vzhled není důležitý a jde jen o obsah. Je důležitý a tady funguje znamenitě! Vždycky si vzpomenu na ironickou hlášku Nigela z filmu Ďábel nosí Pradu, když se Andy obhajuje, že nebude pracovat v módě navždy, tak proč řešit vzhled: „Jop, to je pravda. Přesně o tohle v tom multimiliardovém módním průmyslu jde – o vnitřní krásu.“

Co mě teda dostalo na kolena na první dobrou, je vůně. Je plná a výrazná a praští vás do nosu takovou náloží bylinek, že z toho překvapeně vytřeštíte oči. Představte si kombinaci růže, pačuli, rozmarýnu, ylang ylang, cedru, přesličky, pelargonie, měsíčku, pomeranče, heřmánku a neroli. Zní to jako neslučitelná směska, ale věřte mi, že výsledek je fascinující! Normálně bych napsala, že třeba jedna, nebo dvě složky převládají a tvoří základ vůně. Tady ne. Tu se snaží dostat ke slovu všechny vůně najednou a je z toho bylinkově zastřená mega síla, ke které budete vonět pořád dokola, jen abyste ji rozklíčovali. A pravděpodobně se vám to i povede, i když s pomocí – jakmile vám totiž někdo začne diktovat jednotlivé bylinky, budete radostně nadskakovat s nosem ve flašce, že jako jooo, přesně tohle tam teď zrovna cítíte.

Tabitha James Kraan - šampon a kondicionér Amber Rose

Tabitha James Kraan - šampon a kondicionér Amber Rose

Šamponu používám na vlasy s délkou pod ramena asi 1 lžičku a myju vždycky 2x. Poprvé šampon pění minimálně, podruhé už vám pod rukama bublinky nabobtnají. Stejně bych ale celkově pěnění označila jako střední až menší. Tak abyste nebyli překvapeni, že na hlavě nemáte bublinkaté afro. Šampon se oplachuje snadno, vlasy jsou po něm měkké a poddajné. Rozhodně ne vrzavé, jako po mýdle. Moc příjemná je vůně, která se line celou koupelnou a je silně návyková. Dokonce jsem kvůli tomu i zjišťovala na obale, jestli je možné nechat šampon působit dýl, protože mě to fakt bavilo.

Šampon bych hodnotila jako jeden z těch lepších, které vlasy dokonale umyjí, nezatíží, provoní a ještě ke všemu v sobě mají tolik kytiček, že by z toho žila celá bylinkářská rodina dvě sezony. Nenašla jsem na něm zhola nic, co bych zkritizovala a baví mě natolik, že jsem se přistihla, kterak se snažím s množstvím i šetřit, aby mi dýl vydržel. Což je u člověka, který toho testuje mraky, docela vypovídající o vnímání sympatií k takového produktu :-)

Přírodní kondicionér Amber Rose

Balení je na kondicionér naprostá praktická klasika – jelikož je obsah hustější než šampon, stojí tuba na víčku, abyste po ní nemuseli skákat, kdykoli z ní chcete vydolovat trochu produktu.

Vůni jsem buhvíproč čekala podobnou, ne-li stejnou, jako u šamponu. Jistá shoda tam je, výsledek je ale více kořeněný a mně připomíná něco z polévkových bylin. Ve voňavém obláčku se mísí světlice barvířská, šípkový olej, růže, rakytník, pačuli, ylang ylang, cedr, rozmarýn, měsíček, pelargonie, pomeranč, lopuch, zelený čaj, pomerančový květ a heřmánek. Co z toho voní tak výrazně, ale nedokážu říct.

Našla jsem ale na webu Zahrada Centrum zajímavost k jedné složce, kterou tady prostě musím zmínit! Světlici barvířské se také říká „nepravý šafrán„. Pravý šafrán je považován za nejdražší koření světa – cena za 1 gram blizen se prý pohybuje od 150 do 200 Kč. U světlice (nepravého šafránu) je to 12 Kč. Lidé se jej tedy snažili falšovat a nahrazovat a přimíchávali je k šafránu pravému. Barva byla stejná, no chuť ani vůně už ne. Prý bylo tohle šizení tak velký problém, že v roce 1374, kdy byly Benátky středem obchodu s orientálním kořením, vznikl samostatný úřad na kontrolu pravosti šafránu – Ufficio dello zafferano. Síla, co?

Tabitha James Kraan - šampon a kondicionér Amber Rose

Kondicionér je poměrně hutný a krémový a připomíná spíš krémové máslo. Co je teda hodně nezvyklé, tak že vlasy kondicionér doslova vcucnou. Nanesete si trošku produktu na ruku, chcete rozetřít do vlasů a celá dávka vám zmizne! Vy ale musíte zachovat klid a hlavně – nepřidávat! Je to past! Vám se zdá, že ve vlasech nic nemáte a pod rukama vám nic neklouže. Tudíž máte nutkání dávku zdvoj/troj/čtyř/násobit. Nedělejte to. Pokud to s kondicionérem přeženete, budete si vlasy mýt další den znovu. Je hodně výživný (srovnala bych ho třeba s Ponio Oriental Chai) a chce to dávkovat s rozumem. Pokud vás hodně irituje, že si mnete zdánlivě suché vlasy, snažte se kondicionér od začátku rozetřít do vlasů rovnoměrně. Takže ne jednu dávku na jedno místo a odtamtud se snažit roztírat, ale naopak – promnout kondicionér mezi dlaněmi a prsty a těmi vlasy teprve promasírovat. Doporučuju i pročesání hřebenem s širokými zuby. Kondicionér se stejně nechává působit 2-10 minut, takže si z vlasů můžete udělat drdůlek a jít se osprchovat a vyčistit si zuby. A smývat až pak. Je to vlastně taková kondicionérová maska 2v1 – užitečné hlavně pro ty z nás, kteří se zaboha nemůžou dokopat k používání vlasových masek, „bo neni čas„.

Během smývání byly vlásky vláčné a hebké. Jakmile jsem je ale rozbalila z ručníku, následovala druhá past. Na první pohled bylo patrné, že jsou nějak rozlétané a zvedlé od hlavy. To většinou znamená, že budu u rozčesávání plakat, protože jsou zacuchané. Ale ne-e! Jen jsem se dotkla hřebenem vlasů, rozestupovaly se jak Rudé moře před Mojžíšem a kartáč po nich parádně klouzal. Co teda zůstalo i po vysušení (ať už fénem, nebo jen tak na vzduchu), tak vůně. Nebyla nijak silná, ale když jste k vlasům přivoněli, byla tam. Mix šamponu a kondicionéru. Jakože moc pěkné!

Tabitha James Kraan - šampon a kondicionér Amber Rose

Tabitha James Kraan - šampon a kondicionér Amber Rose

Můj závěr ke kondicionéru je teda takový, že mi přijde jako kombinace zmiňaného Ponio (kvůli opatrnému dávkování) a Surya Brasil (kvůli dokonalému rozčesávání a hebkosti vlasů). A ano, i tuhle věc si šetřím. Ačkoli jsem v rámci testování ze začátku zbytečně vypatlala víc, než bych na vlasy potřebovala. Vy si ale dejte bacha, množství nepřehánějte a ta tuba vám vydrží věčnost. A možná ji ještě někomu na stará kolena odkážete.

Pokud by vás značka Tabitha James Kraan zajímala víc, najdete na Biobalíčku spoustu dalších produktů. Šampony i kondicionéry se prodávají kromě plného balení i v cestovní verzi, nebo ve vzorečkách. A v nabídce je dokonce suchý šampon! Anebo vlasový olej pro obnovu, ochranu a vyhlazení vlasů. Jo a v každé lahvičce olejíčku je drahokam ametyst – to aby se prý všechny ingredience perfektně promísily pokaždé, když lahvičkou před použitím zatřepete. Roztomilý detail! :-)

Co na Tabitha říkáte? Zaujala vás značka? A máte rádi bylinkové vůně u šamponů?

Odkazy do e-shopu Biobalíček:
Tabitha – přírodní šampon Amber Rose (250 ml)
Tabitha – přírodní kondicionér Amber Rose (250 ml)
Kompletní nabídka produktů Tabitha4 thoughts on “Tabitha James Kraan – šampon a kondicionér Amber Rose

  1. Ahojky, také jsem se již dívala na tu to značku, která je mě velmi sympatická nejen složením….. a již mám objednáno, oba šampóny co výrobce nabízí, ale i 4v1 kondicionér a také vlasový cleanser. Hodně mě připomíná značku 100% pure, která má luxusní šampóny, tak mám alespoň konečně něco na prostřídání. Dlouho jsem sháněla něco se složením, které je takto čisté a moc za to děkuji. Ať se ti daří.

    1. Ahojky Heli, už jsi šampony testovala? Co na ně říkáš? Jsem napnutá jak kšandy, jestli Ti sedí! A ten kondicionér a cleanser taky! Jestli budeš mít chvíli čas a náladu, písni mi prosím pár dojmů! Krásný víkend přeju! :-) Bebe

  2. Ahoj Bebe, dnes jsem vše vyzkoušela a jsem nadšená. Nejdříve jsem použila na mokrou pokožku hlavy vlasový cleanser asi 5 pumpiček, promasírovala jsem a poté jsem vlasy umyla vodou. Dále jsem použila šampon (množství čajové lžičky) 2 x po sobě, při druhém mytí, už malinko více pění. Na závěr jsem na konečky vlasů použila kondicionér 4v1. Vlasy jsou po použití vzdušné, jemné, hladké, lesklé, krásně voní a perfektně lokny drží tvar. Pokud někdo váhá ohledně ceny, tak je to zbytečné, neboť množství vydrží dlouho a složení je skvělé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *